Thanyss Thanyss komentáře u knih

Zpěvy hvězd a stínů Zpěvy hvězd a stínů George R. R. Martin

Poprvé mám problém s tím, jak ohodnotit knížku. Martinovi povídky rozhodně nejsou špatně napsané, ale skoro u každé jsem měla pocit, že něco chybí.

Kniha obsahuje 9 povídek a musím říct, že kvalitou se nemohou rovnat Písni ledu a ohně.

Věž z popela mi ke konci přišla dost zmatená, takže jsem nevěděla, jestli náhodou snovouk nekousl spíš mě než hlavního hrdinu.
Patrick Henry, Jupitěr a dřevní kosmická loď se mi líbila asi nejvíc. Ukazuje, jak jedna kosmická loď může v různých érách znamenat zcela něco odlišného. Nejdříve je to ambiciózní a nesplněný sen. V budoucnu jen hromada duraluminiového šrotu na zpeněžení.
Stanice Šerá voda - Skupina vědců je uvězněna na výzkumné stanici na planetě, kterou celou pokrývá houba, jež se snaží stanici zničit. Pokud se nadechnete výtrusů, houba vás ovládne. Povídka popisuje boj mezi vědci a skupinou vojáků, o kterých si myslí, že je houba ovládá. Což se ukáže jako omyl.
Osamělé písně Larena Dorra je spíše fantasy povídka a měla jsem celou dobu pocit, že se jedná spíše o popis snu. Zvláštní příběh, který poukazuje na to, že v dosažení našich cílů nám může bránit například i láska.
Noc vampýrů nám přínáší možný scénář, jak by to vypadalo po únosu několika jaderných střel. I když jsou unesené bombardéry nakonec zneškodněny, na ulicích už zavládl chaos.
Na útěku je kraťoučký příběh o člověku, jež se rozhodl svůj nudný život zcela změnit tím, že si zničil vzpomínky a nechává se pronásledovat. Každý den je tedy na útěku a prožívá jej ve strachu, zároveň ale žije konečně naplno.
Noční směna - povídka, která opět ukazuje rozdílnost názorů. Pro mladíka, který vykonává brigádu na vesmírném překladišti, je vesmír romantickým místem plným dobrodružství. Pro předáka, který zde pracuje už dlouho, vesmír ztratil své kouzlo, je to jen všední věc a vesmírné lodi jsou pro něj jen náklaďáky.
Za jediný včerejšek je postapokalyptická povídka o člověku, který se díky droze vydává zpátky do minulosti ve svých snech, protože současnost pro něj nemá smysl. Když mu drogu odeberou, jednoho večera ji ukradne a podnikne svou poslední cestu do minulost, ze které se již nevrátí. O to se postaralo dostatečné množství léků na spaní.
Závěreční Oceloví andělé popisují nelítostné vyhlazování jedné rasy druhou. Je to v podstatě náboženská válka, jen zasazená na jinou planetu.

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Další ze skvělých detektivek. Případ byl tak svěle zamotán, že jsem absolutně netušila, kdo je skutečným vrahem. Měla jsem sice podezření, aby se nakonec ukázalo, že osoba je sice do zločinu připletená, ale v jiné souvislosti. Nemůžu si pomoct, ale to, že se děj odehrává v Egyptě, přidává na tajemnosti celého děje.

17.06.2013

Písečníci (7 povídek) Písečníci (7 povídek) George R. R. Martin

Začínám přicházet na chuť sci-fi povídkám. Když jsem si v knihovně půjčila Písečníky, byla to dobrá volba. Knížka sestává ze 7 povídek, které patří k Martinově rané tvorbě. Následující povídky mě zaujaly nejvíce.

Ve znamení kříže a draka: Pohled na to, jak může vypadat církev v budoucnosti. I když je křesťanská víra rozšířená na různých planetách, ve svém jádru zůstává pořád stejná. Prohlašuje se jako jediné pravé učení a potlačuje jakékoli kacířství, k čemuž využívá rytířů-inkvizitorů, jímž je i hlavní hrdina. Ten v závěru ztrácí svou víru, i přesto zůstává stále ve službách církve.

Nebešťanka: Skrznaskrz smutný příběh o ženě a tajemném Zlatém chlapci, kteří jsou přepadeni a zůstanou na planetě, která je pro ně neznámá. Ukázka, jak se člověk dokáže vyrovnat s nepřízní osudu, přežít a nakonec si najít důvod k životu.

Písečníci: Tak tahle povídka se mi líbila nejvíc. Zpočátku nevinní malí tvorečkové slouží pro zábavu svému majiteli, který s nimi zachází krutě a nutí je tak k bojům. Příběh je postupně děsivější a nutno dodat, že s hlavním hrdinou to nedopadne nijak slavně. Ovšem, co si zasadil, to sklidil.

17.06.2013

Eragon Eragon Christopher Paolini

Obdiv autorovi, protože to, co dokázal napsat v tak mladém věku je obdivuhodné. I když se Eragon u mě nezařadil k tomu top, co jsem zatím z fantasy četla, rozhodně mě nadchnul. Příběh pěkně odsýpal a četl se jedna báseň.

17.06.2013 4 z 5

Inkvizitor: Symbol strachu a hrůzy Inkvizitor: Symbol strachu a hrůzy Siegfried Obermeier

Tak se mi nakonec podařilo Inkvizitorem prokousat a jsem mírně zklamaná. Obermeier je rozhodně vynikající spisovatel, který má historická fakta řádně srovnaná, ale přijde mi, že v téhle knize se chtěl věnovat tolika historickým událostem až se ve vzájemné provázanosti a vysvětlování děje utopila záživnost.

Byla jsem zvědavá na historické popisy španělské inkvizice podbarvené románovým dějem, ale dočkala jsem se jen několika suchopárných pasáží o tom, jak asi probíhaly výslechy. Ani Velký inkvizitor nevyzněl tak strašlivě, jak musel ve skutečnosti působit.

Náladu mi poněkud spravila závěrečná část knihy, kde je popisováno Kolumbovo objevení ostrovů u Ameriky a pokusy o následné osídlení. Takže čistě za mě by knížka mohla postrádat dobrých 300 stran a ničemu by to neuškodilo. Kdyby se Obermeier zaměřil převážně na jedno téma, byl by konečný výsledek záživnější.

Za mě tedy 2,5/5, takže 3 hvězdičky. Od tohoto spisovatele jsem čekala mnohem mnohem víc.

17.06.2013 3 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Rezistence bohužel nedosahuje kvality prvního dílu, i přesto se však jedná o zábavnou knihu, kde děj odsýpá. Co mi ale opravdu vadilo, byla Beatrice a její místy až absurdní nechuť ke zbraním, přemíra sebeobviňování a šílené stavy, kdy jí bylo vlastně jedno, jestli přežije (přežila). Tato místa v ději mi přišla přetažená až do absurdity, tak jen doufám, že si autorka podobné Trisiny výlevy v dalším díle ušetří.

17.06.2013 4 z 5

Interview s upírem Interview s upírem Anne Rice (p)

Mezi vší tou upírskou literaturou se dnes tak těžko hledá kvalitní příběh, u kterého byste netloukli hlavou o zeď, že mě Interview naprosto nadchlo. Kdysi jsem viděla i film, ale to se nedá porovnávat. Kniha je melancholičtější, více k zamyšlení a i když je o upírech, ve finále jde jen o otázku priorit, cti, zásad a lásky v různých podobách.

Nefalšovaná kočka Nefalšovaná kočka Terry Pratchett

Kočka cestuje:

a) v bedně

b) v hrůze

17.06.2013 5 z 5

Sapfó: Román o básnířce, která milovala ženy Sapfó: Román o básnířce, která milovala ženy Siegfried Obermeier

Po rozčarování, které následovalo po přečtení Inkvizitora, mi Sapfó spravila chuť. Kniha je psána jako vzpomínky samotné básnířky, která je chce předat své dceři a autor nám předkládá svůj náhled na to, jak to vlastně s básnířkou, jež milovala ženy, mohlo ve skutečnosti být.

Písně mrtvých Písně mrtvých George R. R. Martin

Ať už Martin píše sci-fi, fantasy a nebo horor, všechno mu jde parádně od ruky a skvěle se to čte. V téhle knížce najdete výběr od každého zmiňovaného žánru, takže si zde přijdete na své. Takže pokud jste fandové kvalitních povídek, tak směle do Písní mrtvých!

Zem Zem James F. Luhr

Další krásná encyklopedie, ve které je radost listovat. Spolu se Zvířetem tvoří ozdobu v mé knihovně.

17.06.2013 5 z 5

Gang Mara Salvatrucha - Ve znamení krve Gang Mara Salvatrucha - Ve znamení krve Samuel Logan

Je to drsné. Je to surové. Je to pravdivé.
Asi tak by se dala ve stručnosti charakterizovat tato kniha. Samuel Logan v sobě rozhodně novináře nezapře a předkládá nám holá fakta, která občas prodchne nějakou "omáčkou", zřejmě proto, abychom neměli pocit, že čteme novinový článek nebo policejní zprávu. Což ovšem není výtka, vzhledem k tomu, čemu se příběh věnuje, styl psaní jen podtrhuje závažnost vyprávěné autobiografie Brendy Pazové, která se stala členkou jednoho z nejdrsnějších gangů v Americe - Mara Salvatrucha a následně informátorkou FBI. A takový příběh nepotřebuje žádné kudrlinky ani líbivý styl.
Vzhledem k tomu, že v našich luzích a hájích se nevyskytují podobná seskupení, je kniha dobrou sondou do neznámého prostředí plného násilí, vražd, znásilňování, obchodu se zbraněmi, drogami a prostitucí.
Ačkoli je hlavní "hrdinka" velmi inteligentní, díky své naivitě a přecenění svých schopností nakonec končí tak, jak napovídá její gangové tetování, označující, kde nakonec končí členové MS - v nemocnici, v base nebo na hřbitově.

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Na chvilku jsem se odpoutala od světa fantasy a rozhodla se seznámit s mladou a milou Rosemary a jejím manželem. Knížka je ukázkou ideálního soužití amerického manželského páru v 60. letech minulého století. Manžel dobře vydělává, je v práci téměř od rána do večera a krásná a oddaná manželka je mezitím doma, kde obstarává domácnost, nákupy a všechno možné pro pohodlí svého milovaného muže. Tak to je ve zkratce Rose a její manžel Guy, kterým se podaří nastěhovat do vysněného bytu v domě, který má poněkud záhadnou a temnou minulost. Jediné, co Rose chybí ke štěstí je dítě. Někdy by si ovšem měl člověk dávat pozor na to, co si přeje.
Příběh se odehrává pozvolně, autor čtenáře popichuje drobnými narážkami, že se děje něco neobvyklého, ale žádná větší "akce" (snad vyjma početí dítěte) se vlastně nekoná. Až téměř do úplného závěru, kdy všechno nabere pořádné obrátky. Rose a její závěrečná paranoia, která se ukáže jako realita je dobře vykreslená. Co mě však zklamalo, byl úplný závěr knížky. Možná jsem trošku morbidní, ale konečné smíření hlavní hrdinky s tím, že porodila ďábla, který vlastně podle ní nemůže být zase až tak špatný, mi moc nesedl. Závěrečnému tempu by mnohem více sedl dramatičtější konec - možná právě ten, který se Rose honil hlavou.
Celkový dojem díky závěru 3,5/5, takže 4 hvězdy.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Jen víc takových detektivek! Tohle je přesně můj šálek čaje. Někomu se může zdát, že rozjezd je poněkud pomalejší, i já jsem chvilku tápala nad tím, jak se vše bude vyvíjet, ale nijak mi to nekazilo požitek ze čtení a postupně jsem se do příběhu "zavrtávala" čím dál tím víc, až jsem nakonec chodila spát s rudýma očima, protože přece ještě jednu kapitolu zvládnu přečíst.
Skvěle vystavěná zápletka, výborný styl psaní, dobře vykreslené charaktery a mrazivé odhalení z minulosti, to vše z téhle knihy dělá 5-ti hvězdičkové dílo.

Zvíře Zvíře David Burnie

Úžasná publikace s nádhernými fotografiemi. Klenot knihovny.

17.06.2013 5 z 5

Velké putování za zvířaty Velké putování za zvířaty kolektiv autorů

Jako dítě jsem nad touhle knížkou strávila nekonečné hodiny.

17.06.2013 5 z 5

Velké mořské putování Velké mořské putování kolektiv autorů

Zábavná forma encyklopedie pro děti, u které se nebudou nudit.

17.06.2013 4 z 5

Řekni mi proč? Řekni mi proč? kolektiv autorů

Jedna z nejzábavnějších encyklopedií, které jsem v dětsví měla. Listovala jsem si v ní pořád dokola a pak jsem chodila oslňovat rodiče, jak jsem chytrá. :)

(Ne)rozum do kapsy (Ne)rozum do kapsy Geoff Tibballs

Když jsme byly se sestrou malé, tahle knížka pro nás byla jako malá bible :)

Taiko Taiko Eidži Jošikawa

Rozsáhle vystavěná historická freska, jež se nečte úplně nejsnadněji, o to více vám ale dá. Výborně zprostředkovaný náhled na tehdejší kulturu, mocenské intriky, vedení války i fungování rodiny. Hidejoši vás provede celým svým životem od těch nejobyčejnějších začátků až na vrchol, díky kterému ještě dnes snad není v Japonsku člověk, který by neznal jeho jméno.
Krásný literární výlet do feudálního Japonska, ze kterého se mi nechtělo vracet.