Zem

Zem https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94784/zem-94784.jpg 5 45 8

najdramatickejších miest na Zemi – od vyprahnutej púšte Atacama po búrlivo vybuchujúcu Etnu, od mohutného Nílu po rozľahlé vody Tichého oceánu, od dažďových pralesov v Indonézii po antarktickú ľadovú čiapku. Vďaka plasticky pôsobiacim fotografiám uvidíte poklady Zeme v nevídanej kráse. Text knihy s odbornou presnosťou, ale zrozumiteľne a presvedčivo podáva najnovšie vedecké poznatky o Zemi. So vzrušením objaviteľa, plní očakávania budete listovať stranu za stranou a s nadšením zisťovať, ako funguje systém vzájomne prepojených síl, ktoré viac ako 46 miliónov rokov formovali vzhľad Zeme a neustále sa podieľajú na jeho zmenách. Spoznáte, ako do tohto systému vstupuje človek a ako ľudská činnosť ovplyvňuje životné prostredie. Odhalíte cykly a vzťahy, ktoré zapríčiňujú zmeny podnebia. Pochopíte tajomstvá počasia. Získate komplexný pohľad na Zem, aký v žiadnej inej encyklopédii nenájdete. Encyklopédia je rozdelená do 5 hlavných kapitol: PLANÉTA, ZEM, PEVNINA, OCEÁN, ATMOSFÉRA, TEKTONIKA ZEME Preklad: Juraj Činčura, Milan Thurzo, Hana Contrerasová, Bohumil Škárka, Mária Šrancová celofarebná publikácia, obrazový materiál: viac ako 2000 fotografií, 1200 máp a ilustrácií... celý text

Literatura naučná , Příroda, zvířata , Encyklopedie

Vydáno: , Ikar (SK)

Earth , 2003

Deia
31.12.2021 4 z 5

Túto encyklopédiu som čítala postupne posledných pár mesiacov. A som veľmi rada, že bude zdobiť moju knižnicu.
Kniha poskytuje množstvo poznatkov o našej Zemi - o tom, ako vznikla, z čoho je tvorená, aké procesy ju ovplyvňujú a formujú... Všetky tieto informácie sú doplnené obrovským množstvom fotiek a nákresov.
Informácie v knihe sú podávané skutočne veľmi zrozumiteľne a atraktívne. Unesená som bola hlavne tými fotkami a tým úžasným spracovaním. Aj keď som nedokázala naraz prečítať väčšie množstvo strán, keďže každá obsahuje veľmi veľa informácií, tak čítanie som si v podstate užívala - veľmi veľa vecí som nevedela a aj keď si určite všetky nezapamätám, tak som veľmi rada, že budem mať doma knihu, v ktorej nájdem takýto všeobecný prehľad. Ale našla som aj nejaké negatíva. V prvom rade som si myslela, že keď sa jedná o nové vydanie, tak že tam budú aj novšie poznatky, ale bohužiaľ. Často tam bolo, že napríklad v roku 2010 sa očakáva to a to, pritom tento rok už dávno bol. V druhom rade encyklopédia obsahuje nejaké chyby, napríklad pri rieke Mississippi bolo uvedené, že je to druhá najdlhšia rieka USA a to bola jedna z mála chýb, ktoré som si všimla, ktovie koľkých nie. Čiže som rada, že mám knihu doma, lebo spracovanie je úžasné, ale informácie si zjavne treba overiť aj z iného zdroja, čo je škoda.

Renncha
16.12.2021 5 z 5

Krásná encyklopedie plná hezkých fotografií a informace srozumitelné a lehce čitelné...dokonalost

Usire
26.01.2021 5 z 5

Krásná obrazová kniha, bohužel s řadou chyb. Velmi se mi líbí geologická část.

Gaeberys
04.07.2019 1 z 5

Otevrela jsem knihu a prolistovala si jen pasaze u pocasi. Maji tam neskutecne mnozstvi fatalnich chyb (treba tvrdi, ze vitr fouka z oblasti nizkeho tlaku do oblasti tlaku vysokeho ap.). Fyzikalne to teda hodne prokaucovali. Byt kniha vypada hezky, obsahem je velmi pod urovni. Rozhodne nedoporucuji utracet za ni penize.
Obrazky ma popsane, nikoli vysvetlene. Kdyz se o vysvetleni pokusi, vetsinou to domotaji a napisi presne naopak, nez to ve skutecnosti je

Felsenberg
01.05.2018 4 z 5

Krása, pestrost a proměnlivost naší Matky Země zobrazená v jediné knize...

whack
14.12.2014 5 z 5

Pekná encyklopédia, zaujímavé informácie o vzniku nášho vesmíru (od prvej pikosekundy po súčasnosť), o vzniku života na Zemi, o horninách, oceánoch, riekach, lesoch a mnoho iného. 2,7 miliardy rokov dozadu prvé jednobunkovce prokaryoty boli tak podobné spermiám a eukaryoty sa podobali na ovum, že by náhoda? Hoci to som napísal dosť nevedecky, baktérie, huby, rastliny, živočíchy (vrátane človeka), všetci sme sa vyvinuli z rovnakých buniek, z rovnakých organických molekúl vyvíjajúcich sa na Zemi 4,2 miliardy rokov. Už len pomyslenie na dôležitosť a výnimočnosť týchto krehkých organizmov vyvoláva v človeku pocit úcty a posvätnosti. Špeciálne ma zaujalo pokračovanie evolúcie na súši, vývoj suchozemskej flóry, že prvé stromy rástli už 380 miliónov rokov dozadu a o 20 miliónov rokov neskôr už bola Zem pokrytá rozsiahlymi pralesmi; druhu homo sapiens trvalo len 4 tisícročia, kým ich takmer všetky zničil (niekde ani 500 rokov, viď, Ameriky). Myslím, že tieto a podobné štatistiky, aké sa dajú nájsť v tejto knihe, budú zaujímavé pre každého.

veru.nika
20.06.2013 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Perfektně rozdělena do sekcí, spousta zajímavostí a velmi naučná :)

Thanyss
17.06.2013 5 z 5

Další krásná encyklopedie, ve které je radost listovat. Spolu se Zvířetem tvoří ozdobu v mé knihovně.