Písně mrtvých

Sbírka próz amerického spisovatele G. R. R. Martina, autora slavných a cenami ověnčených povídek Píseň pro Lyu a Písečníci, zahrnuje průřez jeho literární tvorbou 70. a 80. let minulého století, od krátkých hříček až po moderní SF horor Netopýři (1981 - cena Locus) a „gotickou" Proměnu kůže (1988). Povídky: - Opičí kúra (T... celý text

Povídky:
- Opičí kúra (The Monkey Treatment)
- Jehláci (The Needle Men)
- Chlap z masovny (Meathouse Man)
- Netopýři (Nightflyers)
- Nezapomenutelná Melodie (Remembering Melody)
- Proměna kůže (Skin Trade)
méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22061/pisne-mrtvych-22061.jpg 4.486

Songs the dead men sing (1983)

Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Triton

jarynek

Skvělé povídky různých stylů s hororovým laděním, kde žádná nenudí. Od čisté poměrně rozsáhlé sci-fi povídky po krátké hříčky autor prokazuje velkou nápaditost.

Mayaku
13.12.2016

Tak tohle je naprostá pecka! G.R.R. Martin dokazuje, že je mistrem nejen ryzí fantasy, ale i strašidelných či do sci-fi laděných příběhů. Bravurně napsáno, již od prvních řádků jsem se nemohla odtrhnout a jen lačně otáčela a hltala stránky...docela mi to připomnělo, jak jsem před lety četla první povídkovou knihu od Kinga - efekt na mě měla úplně stejný :) Z daných šesti povídek na mě nejvíce zapůsobila hned ta první - Opičí kúra - ve které jsem cítila závan Kingova stylu, ale i náladu klasických angloamerických hororových povídek z 19. a 20. století. Ostatní povídky jsou ovšem též znamenité.

Dinosaur
08.12.2015

(8.75/10) Díky obalu (a zařazení knihy v knihovně, kam jsem se včera konečně zaregistroval) jsem čekal sci-fi, ale ve skutečnosti bych ji (když už) zařadil píše k hororům, protože do sci-fi tu spadá pouze jedna povídka.

Opičí kůra (7/10) byla vcelku zajímavá a nevědět kdo to psal, tak bych to asi tipnul na Kinga. Jehláci (7/10) mi zase trochu připomněli povídku Tencí lidé. Obě se mi vcelku líbily, ale ještě jsem z knihy zase tak úplně nejásal. Ale pak se to začalo zlepšovat.
Chlap z masovny (8.5/10) je tak trochu depresivní, ale zajímavá věc. A ten nápad s těmi "mrtvolami", obzvláště jejich použití k milostným hrátkám... z toho mě upřímně docela mrazí :D
Netopýry (10/10) jsem už četl jako samostatnou knihu, ale protože už je to déle, tak jsem si je dal s chutí znovu. Zkrátka povedený sci-fi horor, který by podle mě byl perfektní i pro filmové zpracování (respektive mám pocit, že to kdysi skutečně zfilmováno bylo, ale ohlasy nebyly moc valné... tak třeba příště).
Nezapomenutelná Melodie (8/10) je pak další hororová a vcelku povedená jednohubka.
A to nejlepší přichází nakonec a můžu říct, že z Proměny kůže (12/10, prostě za ni přidám "hvězdičku" navíc a basta :D) jsem prostě naprosto nadšen! Je to taková městská fantasy detektivka a jak už to bylo řečeno, tohle by si zasloužilo vlastní román a dle mého i pokračování. A opět si to dovedu skvěle představit jako námět na film.

Shrnutí: pokud by vás příliš nenadchl začátek, radím vytrvat a rozhodně dát šanci Netopýrům a Proměně kůže. Hodnocení mi zas příliš nevychází, kdyby to šlo, přišlo by mi 9/10 vcelku adekvátních, ale... no, tak holt silnější 4*.

cori
15.04.2015

Skvělá sbírka šesti povídek, z nichž mě nejvíc zaujala sci-fi Netopýři a hororová vlkodlačí Proměna kůže. Nejslabší je asi povídka Jehláci, kde je pointa jasná od její třetiny.

Salonka
03.01.2015

Výborná zbierka nadčasových próz... Autor splnil moje očakávania - pestrým výberom spracovaných tém, bohatou fantáziou, typickou „martinovskou“ originalitou, dynamikou, zvratmi a úžasným citom pre detail. Páčili sa mi všetky poviedky, nezmenila by som na nich ani ň.

Vždy som si myslela, že fantasy literatúra nie je moja šálka kávy, ale tento názor pod blahodarným vplyvom tohto vynikajúceho autora s radosťou prehodnocujem. :-)

Je to už tak, Písně mrtvých boli skvelým vianočným darčekom. :-)

lanusinka
04.04.2014

To že ode mě kniha nedostává plný počet hvězdiček není tím, že by příběhy nebyly kvalitní, ale jednoduše tím, že povídky nejsou můj oblíbený formát. Třeba taková Proměna kůže by si podle mě zasloužila celou knihu... A z Chlapa z Masovny člověka chytne celkem depka, což byl asi účel příběhu, ale to já prostě nemusím...

gogo
17.03.2014

Písně mrtvých jsou souborem několika vynikajících povídek, jimž dominují především strhující Proměna kůže a fenomenální Opičí kůra. I další povídky nepostrádají výborné kvality a až na lehce nadprůměrného Chlapa z masovny se jedná o luxusní výběr různých žánrů, které však mají jedno společné - výborně se čtou.

Thanyss
17.06.2013

Ať už Martin píše sci-fi, fantasy a nebo horor, všechno mu jde parádně od ruky a skvěle se to čte. V téhle knížce najdete výběr od každého zmiňovaného žánru, takže si zde přijdete na své. Takže pokud jste fandové kvalitních povídek, tak směle do Písní mrtvých!

pistalka
21.06.2011

Jméno George R. R. Martina se v poslední době skloňuje poměrně často, hlavně díky úspěšnému seriálu "Hra o trůny" z dílny HBO. Rozhodl jsem se tedy, že pána vyzkouším taky. Půjčil jsem si "Písně mrtvých", což byla jediná autorova knížka, kterou hlučínská knihovna disponuje.
Wow. Bylo to dobré a celé mě to příjemně překvapilo, ať už žánrová i tématická rozmanitost sbírky (všechno je to takový mix sci-fi, hororu a thrilleru), nebo samotná vyvážená kvalita příběhů. Povídka "Opíčí kůra" mi připomíná "Nekuřáky a.s." Stephena Kinga a možná jsem trochu morbidní - ale já se u ní smál, až se za břicho popadal. "Netopýři" jsou zase povedeným sci-fi hororem a vůbec nevadí, že pointu uhádnete už v půlce. "Proměna kůže", dříve publikovaná ve sborníku "Temné Vize", je pak jedna z nejlepších povídek vůbec, s perfektně dusnou atmosférou!
Zkrátka se mi to hodně líbilo a to je tak všechno, co chci říct. Snad by jen mohli do hlučínské knihovny dokoupit více autorových děl, protože kdo má pořád ty knížky kupovat?! Člověk aby o víkendu vykrádal banky, ale už ani to nestačí, ještě musíte o přestávkách po škole pašovat drogy. Hodnocení: 95%