Tessia Tessia komentáře u knih

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

New Adult kniha Červená, bílá a královsky modrá si hned po svém vydání získala srdce obrovského množství čtenářů. Konečně chápu proč.
Příběh se odehrává v alternativním moderním světě, kde v roce 2016 vyhrála americké prezidentské volby žena. Ukazuje, jak by politická situace v USA mohla vypadat. Zasévá semínko naděje. Je to provokativní, úderný, vtipný a většinu času jsem se u toho culila jako naprostej blázen. Líbilo se mi, že se nejedná o příběh zaměřený ryze na romantickou linku. Kniha dává důraz i na rodinné a přátelské vztahy, kulturu, politiku a diverzitu. Je tam ale taky mnoho popkulturních referencí, ve kterých jsem upřímně místy tápala. Skvělý začátek ke středu ztrácí na dynamice, ale konec to zase vylepšuje. A jako jo. Je to naivní. Je to sladké. Ale není tohle prostě přesně to, co v životě někdy potřebuje každý z nás?

21.08.2020 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Pravda, nebo lež byla jedna z mých nejočekávanějších knih v tomto roce. Po jejím vydání přišly všechny ty pozitivní recenze a já byla v ten moment skálopevně přesvědčená, že se mi to bude líbit. No. Nelíbilo.
Tohle nebyl thriller. Tohle byla klasická kniha od Colleen Hoover zahalená do temnějšího kabátku. Scénář ale zůstává stejný. Vztahy. Drama. Sex. A zase sex.
Začalo to slibně, ale šlo to jenom z kopce. Hlavní zápletku jsem prokoukla během prvních padesáti stran. Celý děj se točí prakticky jenom okolo toho, jak hlavní hrdinka čte Verityinu biografii, touží po ženatém muži a je vystrašená z nesvéprávné Verity, protože má sama psychické problémy. Chtěla jsem víc! Víc emocí, víc popisů, větší hloubku postav. Téma a prostředí měly tolik potenciálu pro skvělý příběh. Zpracování je ale strašně prvoplánové. Příběh je obalen do nelogičností a skulinek (rodiče a širší rodina postav, ošetřovatelky, lékařská péče atd.). A ten konec? Celé rozuzlení příběhu je prakticky postavené na nedostatku komunikace mezi dospělými lidmi. To prostě nedokážu přijmout.

08.08.2020 2 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Síla vzdoru je za mě tím nejslabším dílem z celé série.
Prvních 200 stran se prakticky nic neděje. Děj je velmi táhlý, bez akce. A potom boom. Autorka zabíjí jednu postavu za druhou.
Katniss je v této knize pouhým pěšákem. Loutkou, kterou ovládají všichni ostatní, jen ne ona sama. Ta postava nemá žádný hlubší vývoj a to je obrovská škoda. Spousta důležitých scén se odehrává úplně mimo ní. Čtenář díky tomu neprožívá důležité momenty spolu s hlavními postavami, ale dostává pouze jakési shrnutí v podobě vyprávění událostí. To bylo frustrující.
Konec se mi nelíbil. Přišlo mi to lehce uspěchané a vlastně to ani nemělo pořádné zakončení, po kterém byste neměli milion otázek (což samozřejmě není nutně špatně pro každého).

První dvě knihy byly skvělý. Tohle bylo fajn, ale mělo to svoje mouchy. Pořád si ale stojím za tím, že Hunger Games patří rozhodně mezi to nejlepší, co Young Adult literatura nabízí.

05.08.2020 3 z 5

Pravda o zázracích Pravda o zázracích Atticus (p)

Sbírky básní od Atticuse mám ráda. Respektive z těch prvních dvou jsem byla nadšená. Tato třetí už u mě trochu pokulhávala. Sama jsem si spoustu básní založila, narazila jsem ale i na takové, které se mi vyloženě nelíbily. Autor sice ve svých básních otevírá i nová témata, prokládá je ale pořád tím samým. Jak miluje víno. Ženy. Cestování. Nespoutanost. Už je to jednoduše lehce monotónní.

Kniha je opět doplněná nádhernými fotografiemi.

02.08.2020 3 z 5

Slunce je také hvězda Slunce je také hvězda Nicola Yoon

Nicola Yoon má obrovský spisovatelský talent. Každá z jejích postav je úplně jiná, svá. Líbilo se mi propojení osudů dvou lidí z odlišných kultur, Jamajky a Jižní Koreji.

Kniha má krátké kapitoly, díky tomu je prakticky nemožné ji odložit. Vypravěči tohoto příběhu jsou primárně hlavní hrdinové. V knize jsou ale i kapitolky z rodinné historie, pohledy vedlejších postav a třeba i postav, které se objeví jenom na jedné straně. Čtenářům se zprvu mohou zdát nepodstatné, v příběhu Natashy a Daniela mnohdy hrají ale velkou roli. Díky tomu získává kniha úplně jiný rozměr.

Tenhle příběh jsem si zamilovala. Opisuje sice některé z klasických námětů Young Adult literatury, svým zpracováním je ale naprosto jedinečný!

27.07.2020 5 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Dva umírající teenageři, kteří se do sebe zamilují během pár dnů, i když předem vědí, že jejich láska nemůže skončit dobře. Že neměla v první řadě ani začít. Tohle bylo prostě depresivní.

Hlavním záměrem celého příběhu je zvyšovat povědomí o cystické fibróze, což na knize oceňuji asi úplně nejvíce. Postavy jsou sympatické, hezky vykreslené a věřím, že se v nich spousta mladých čtenářů najde.
Co ale nemůžu nevidět je romantizování nemocničního prostředí a jeho personálu. Na jednu stranu chápu, že s podobnými náměty nemůžete v Young Adult literatuře pracovat, aniž byste je do jisté míry neidealizovali. Je ale důležité si uvědomovat, že jakkoliv reálně se příběh tváří, pořád je to fikce. A že reálný život si takto přibarvit (bohužel) nemůžete.

05.07.2020 3 z 5

Víš, že tě potřebuju? Víš, že tě potřebuju? Estelle Maskame

Začněme z té světlejší stránky. Kniha je napsaná hezky. Jednoduše, ale hezky. Příběh původně vznikl na Wattpadu a autorce bylo při psaní příběhu pouhých šestnáct let.
Většina knih, které jsou v dnešní době z Wattpadu publikované oficiální formou, nesahá stylem psaní triilogii DIMILY ani po kotníky. Klobouk dolů.

Všechno ostatní je ale jeden velký průšvih. Hlavní hrdinka mě svým sebestředným způsobem chování nehorázně vytáčela. Kniha prezentuje toxický vztah založený na skutečnosti, že Eden podvádí svého přítele s jeho nejlepším kamarádem. (Což vážně není v pořádku. A už vůbec není v pořádku, když si to Eden s Tylerem plně uvědomují, ale jednají pořád stejně.) Ke konci jsem to už nevydržela a stránky přeskakovala. Do dalších dílů se pouštět určitě nebudu.

05.07.2020 1 z 5

Neradost Neradost Karel Novotný

Neradost je tak intimní a důvěrnou zpovědí samotného autora, že si nedovolím knihu jakkoliv hodnotit. Prostě nemůžu.
Je to jako přímé nahlédnutí do hlavy člověka s depresí. Strašidelný. Reálný. Neradostný.

Bezesporu jedna z knih, ke které se v budoucnu ještě mnohokrát vrátím. (O nádherné vizuální stránce ani nemluvím.)
Díky za ni.

27.06.2020

Zaslíbená Zaslíbená Kiera Cass

Zaslíbená sklízí zatím jednu negativní recenzi za druhou. Všichni jako by očekávali druhou Selekci. A možná v tom je ten problém.
Myslím si, že kdyby nakladatelství uchopilo celkovou propagaci knihy z trochu jiného konce a mířilo tímto příběhem na věkově mladší publikum, setká se kniha s daleko pozitivnějšími ohlasy. Příběh je pro děti lehce stravitelný, ne moc složitý a má všechno, co bych jako desetiletá úplně milovala. Královský dvůr, lásku a krále.
Místo dobře prodávané nálepky Young Adult, měla být kniha s opodstatněním zařazená do věkové kategorie Middle Grade. Svou cestu ke správným čtenářům by si tak jistě našla lépe.

01.06.2020 2 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Jedna z mých oblíbených klasik.
Kniha o bolesti na duši, beznaději a nešťastné lásce. Určitě ale není pro každého. Člověk v sobě musí mít aspoň kapku melancholie, aby příběh dokázal ocenit.

30.05.2020 4 z 5

Milé čtení, které pohladí po duši.
Kniha je po vizuální stránce nádherně graficky zpracovaná, psaná velmi srozumitelně a s lehkou dávkou vtipu. V průběhu čtení máte hned chuť zachumlat se do teplé deky, udělat si horký čaj, zapálit svíčky a naplno si vychutnat přítomnost okamžiku.

16.05.2020 4 z 5

Jedním slovem: DOKONALOST

07.05.2020 5 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Seriál Stranger Things patří k jednomu z mých nejoblíbenějších. Od knižního prequelu jsem však mnoho neočekávala. Nejsem naivní. Knihy podobného typu nevznikají v obavě, že se nebudou prodávat. Naopak. Autoři a nakladatelé spoléhají na hezkou reklamu a velkou základnu věrných fanoušků, kteří si knihu koupí hned po jejím vydání. Co vám budu povídat, ani já nebyla výjimkou. Už po přečtení prvních pár kapitol mi ale bylo jasné, že jsem šlápla vedle. Seriál není svým námětem a zpracováním rozhodně prvoplánově mířen na děti. Kniha je ale psaná tak jednoduchým a krkolomným jazykem, že jsem o tom v průběhu čtení začala dokonce i pochybovat. Celá kniha se čte spíše jako popis událostí, nežli vyprávění příběhu (autorka viditelně bojuje s dialogy). Bohužel se nekoná ani žádná překvapující zápletka. Postavy jsou plytké (budované vztahy jsou na tom obdobně), jejich chování po většinu času velmi naivní a nelogické.
Knižní prequel s sebou určitý potenciál na dobrý příběh bezesporu nesl.
Škoda.

30.04.2020 1 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Srdcervoucí contemporary žánr v rámci Young Adult literatury moc nečtu, tady je proč. Pokud se autor rozhodne zpracovat téma sebevraždy či psychického zdraví, je strašně důležité udělat to správně. Tím spíše, jestli svým obsahem míří na mládež a dospívající. Pokud jsou tato témata zpracována nevhodnou formou a dávají ve výsledku špatný pohled a příklad, na místě je potom otázka: Co si z takové knihy má mladý člověk odnést?
V knize není bohužel ani jedna dospělá autorita, která by fungovala správně. Autorka často romantizuje depresi, zlehčuje vážné situace a dělá z lásky lék na psychická onemocnění.

30.03.2020 1 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Hrozně dlouhou dobu se mi nedostala do rukou kniha, která by mi samovolně vykouzlila úsměv na tváři tak, jako tato. Bylo to laskavé a milé čtení, které ale nepostrádalo svou hloubku a pointu. Takové přesné vyvážení zábavy a důležitých poselství. Originální příběh Vánoční koledy patří k jednomu z mých nejoblíbenějších vůbec. Je to jedna z těch knih, ke které se vracím o vánočních svátcích snad každý rok. Novodobé převyprávění od Cynthia Hand se k ní ale letos určitě přidá!

27.02.2020 4 z 5

Nesnáším tě Nesnáším tě Vi Keeland

Romantický příběh plný humoru i důležitých témat staví na sérii náhod a čtivém stylu psaní. A světe, div se. Funguje to naprosto skvěle. Často čtu knihy podobného žánru, když prostě potřebuji vypnout a přečíst si zase jednou něco nenáročného a jen tak pro zábavu.

03.01.2020 3 z 5

Malý princ v nás Malý princ v nás Mathias Jung

Velká moudra v malé knížce.
Doporučuji každému, komu Malý princ ukradl srdce, ale i těm, kteří v samotném díle Saint-Exupéryho nenalezli nic jiného, než prapodivný příběh s hroznýši v klobouku.

„ Jen si vzpomeňme na chorobný konzum naší společnosti. Což nemá nic společného s marnivostí? Což nás téměř všechny dávno nepopadla? Milá čtenářko, milí čtenáři, jen si upřímně vzpomeň: Kolik párů bot, kalhot, košil, sak nebo sukní plní tvé skříně? Nezdokonalujeme se snad den co den ve svých hereckých rolích vůči ostatním lidem? Skutečně ještě dáváme najevo svou nahotu, nedokonalost a zranitelnost? “

06.08.2019

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Dívka ve vlaku je autorčina prvotina, která prorazila světem a pouhý rok od jejího vydání se dočkala i filmového zpracování. Myslím si, že je v tomto žánru vydáno spousty lepších a nedoceňovaných knih, které by si zasloužily větší pozornost a placku bestselleru mnohem více, než právě titul Dívka ve vlaku. Kniha sama o sobě není špatná, určitě bych ji neměla problém doporučit lidem, kteří hledají nějakou napínavou, ne příliš náročnou, četbu a nemají zrovna náladu na krvelačnou severskou krimi. Ale že bych ji označila knižním fenoménem? Knihou roku 2015? Tak to určitě ne.

18.07.2017 3 z 5

Jsem roztříštěná Jsem roztříštěná Tahereh Mafi

Díky poetickému stylu psaní si mě autorka zcela získala již od první stránky. A třebaže se kniha svým žánrem řadí do Young Adult, obsahuje velmi mnoho skrytých myšlenek a metafor, nad kterými jistě není na škodu se zamyslet. Knihu hodnotím tedy po přečtení pozitivně. I přesto, že se jedná o dystopickou Young Adult knihu, bylo to něco nového a neotřelého. Originálního.
Jakmile začnete tuto knihu číst, už vás jednoduše nepustí.

30.12.2016 4 z 5

Na útěku Na útěku Meg Cabot

Jsem velký fanoušek žánru science fiction, ale tyto knížky pro mne byly zklamáním.
Děj je hodně překombinovaný, chování postav se změní ze stránky na stránku. Nevím, jestli nejsem věková kategorie, nebo mi jednoduše tahle série nesedla, určitě ale vím, že se k ní v dohledné době (alespoň tedy k jejímu českému překladu) neplánuji vracet.

13.04.2016 2 z 5