sweeney sweeney komentáře u knih

Johana z Rožmitálu: Na rukou jed, v srdci láska Johana z Rožmitálu: Na rukou jed, v srdci láska Jaroslava Černá

Zajímavě a hlavně čtivě napsaný příběh o Johane a její bezbrehe lásce k Jiřímu z Poděbrad. Od jejich seznámení, narození dětí až po korunovaci Jiřího králem a následných peripetiích. Doporučuji :)

22.09.2022 5 z 5

Metresy francouzských králů Metresy francouzských králů Helga Thoma

Poutavě napsaná knížka, která z životů každé z vybraných milenek francouzských králů vypichuje to nejdůležitější. Psáno věcně a stručně. Za mě zajímavé čtení :)

27.08.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Ačkoli se podle předchozích recenzí bude ta má dost lišit, já si zkrátka nemůžu pomoct.. čtu příběhy H. Holea postupně a tento díl mi zatím přišel nejslabší. Zajímavé pojetí kombinovat vícero úhlů pohledů na zločin (ať už z pohledu policie nebo zločince), ale občas mi zkrátka jednání viníka přišlo přinejmenším zvláštní..Nicméně pokračuju sedmým dílem a těším se na další příhody mého oblíbeného detektiva :)

09.02.2022 4 z 5

Kniha vzpomínek Kniha vzpomínek Rowan Coleman

Silný příběh, který nás chtě nechtě nutí k zamyšlení, co je vlastně v životě opravdu to nejdůležitější. Co jiného, než zdraví. I přes takové hutné téma se knížka čte velmi dobře, hlavně oceňuji vyprávění z pohledu vícero osob/aktérů děje.
Za mě doporučuji :)

08.12.2021 4 z 5

Benátčan Benátčan David Weiss

Uceleně zpracovaný životopis psaný ich formou, tedy z pohledu samotného Tiziana.
V příběhu se prolínají dvě roviny, totiž malířovo vzpomínání na minulost (tvoří většinovou část) a současnost, kdy se již jako stařec zaobírá nejen celým svým životem, ale umožňuje nám nahlédnout i do posledních dnů svého života.
Snad je ke čtení tohoto příběhu lepší si konkrétní obrazy, o kterých píše, vyhledat (pro ty, kteří z paměti jeho díla neznají) - prohloubí se tak požitek ze čtení.
Ke konci knihy se pak také vyjadřuje historik umění Jiří Kropáček, který příběh zasazuje do kontextu doby a život Tiziana ještě shrnuje.
Určitě doporučuji, a to nejen pro nás pro milovníky umění.

06.04.2021 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Životní příběh fiktivní hollywoodské star. Musím přiznat, že podle nadšených ohlasů jsem čekala o něco víc. Myšlenka není špatná, stárnoucí bývalá hvězda se rozhodne po sobě zanechat memoáry, knihu, která by převyprávěla její život bez příkras, tak, jak ho ve skutečnosti prožila. A k tomuto účelu si přizve novinářku Monique (důvod, proč zrovna ji, se čtenář dozví na konci).
Nicméně chybělo mi nějaké napětí, zvraty, zkrátka něco, co by mě donutilo knížku neodložit ani na chvíli.
Uvidíme, možná mě další autorčina kniha přesvědčí víc :)

21.05.2024 2 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Knížka to vyloženě špatná nebyla, nicméně snad od poloviny jsem se musela do čtení trošku "nutit." Příběh mi přišel trošku moc zdlouhavý, až zbytečně. Za mě má určitě autor lepší díla..

29.11.2023 2 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Jako původně vystudované historičce umění mi byl příběh Vincenta velmi dobře znám. Přesto jsem se nemohla během čtení ubránit negativním pocitům, které jsem vůči němu cítila kvůli jeho chování k bratru Theovi. Nechat se celý život financovat rodinou, sobecky myslet jen na sebe..holt každý jsem nějaký...každopádně literárně určitě zajímavá knížka doplněná i ilustracemi obrazů :)

26.11.2023 3 z 5

Marie Antoinetta: Strmý pád Marie Antoinetta: Strmý pád Juliet Grey

Závěrečný díl trilogie o životě Marie Antoinetty, ženy, jejíž neblahý osud je málokomu neznámý. Stejně jako předchozí dva díly, i tento je doslova nabitý detailními informacemi, tentokráte o plánech na záchranu jak monarchie, tak bohužel i vlastních životů. I přesto, že čtenář ví již od prvního svazku jak to vlastně celé dopadne, přece je celá série zajímavou studnici nových informací. Všem milovníkům historie doporučuji :)

16.08.2023 4 z 5

Hodina po půlnoci Hodina po půlnoci Hana Marie Körnerová (p)

Vše, co jsem zatím od paní Kornerove četla, bylo skvělé, takže jsem vlastně nic jiného ani od této knížky nečekala :) Příběh byl velmi čtivý, měl spád, takže přečteno za pár dní. Bezbřehá láska dvou mladých lidí, která překoná zdánlivě i nepřekonatelné. Mimo to se dovídáme i něco málo z období napoleonských válek. Doporučuji :)

12.08.2023 5 z 5

Lazebníkova dcera Lazebníkova dcera Linda Lafferty

Příběh, který spousta z nás zná. Příběh o psychicky nemocném synovi Rudolfa II, který v jednom z jeho četných záchvatů šílenství zabije mladičkou Markétu, dceru místního krumlovskeho lazebnika. Knížka se četla dobře, možná mě trošku iritovalo označení hradu jako Rožmberk (to jsem si vždycky představila bílé zdi současného hradu Rožmberk :). Ale jinak pro milovníky historických románů určitě zajímavá knížka :)

12.06.2023 3 z 5

Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

Dlouho jsem přemýšlela co o knize napsat a vlastně pořádně ani nevím..na jednu stranu se mi kniha zpočátku četla dobře, Johannovo těžké dětství, nešťastná láska k Margaretě, útěk z rodné vsi..na druhou stranu se mi postupem děje četlo hůře a hůře. Nevím, možná jak je psáno v jedné z předchozích recenzí, příliš velká a těžko uvěřitelná překombinovanost. Ačkoli je skutečný životní příběh o tajemném učenci Faustovi velmi zajímavý, v tomto podání to asi pro mě nebude ten pravý šálek čaje :)

08.02.2023 2 z 5

Mistr platnéř Mistr platnéř František Niedl

Ačkoli jsem se kvůli větší objemnosti a dalším rozectenym knihám prokousavala příběhem od Vánoc, velmi mě dobrodružství Lukáše zaujalo a udrželo v napětí až do konce :) Skvěle popsané prostředí středověké Prahy za vlády krále Václava IV, stejně jako mnohým jiných míst, kterými nás tento statečný platnéř provází. Doporučuji všem milovníkům historických románů :)

28.01.2023 5 z 5

Rozmary lásky: Poslední paní Rožmberská Rozmary lásky: Poslední paní Rožmberská Jaroslava Černá

Další zajímavě psaná knížka od paní Černé :) Líbí se mi, že nejde jen o strohá historická fakta, ale že je příběh ponechán historickým románem, tak, jak to třebas i mohlo ve skutečnosti být, kdo ví :)

02.10.2022 4 z 5

Kateřina - Elixír lásky Rudolfa II. Kateřina - Elixír lásky Rudolfa II. Jaroslava Černá

Pohodové čtení o Kateřině Stradové, ženě, kterou většina z nás zná především z filmu Císařův pekař-Pekařův císař :) zde je ovšem vylíčena jako milující partnerka i matka, která se s nebývalou silou a pochopením stává oporou jak pro milovaného císaře Rudolfa, tak především pro svého prvorozeného syna Cesara, kterého stihl tak neblahý osud.

30.04.2022 4 z 5

Příběhy ze staré Anglie Příběhy ze staré Anglie Agatha Christie

Další skvělé příběhy z pera Agathy Christie :) klasika, která neomrzí a která čtenáře vždy udrží v napětí až do samého konce. Není třeba dalších slov :)

29.12.2021 5 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Příběh, který ničím neurazí ale ani nepřekvapí. Typická americká (já vím, v tomto případě jihoafrická) romantická komedie převedená do knižní podoby, u které již po 10 minutách (10 řádcích) víme, jak dopadne. Ale na odreagování proč ne

22.10.2021 2 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Tak nějak nevím, jak knihu ohodnotit. K příběhu jsem se dostala prostřednictvím filmového zpracování, které, ačkoli nejsem velký fanda tohoto žánru, se mi líbilo. Ke knize jsem tedy přistupovala s jistým očekáváním, které se bohužel ale nenaplnilo. Nějak mi tam něco chybělo, dočetla jsem bohužel s velkým sebezapřením..

16.10.2021 2 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Tato kniha je od autora mou první přečtenou, čili nemůžu porovnávat s jeho ostatními díly. Nicméně musím přiznat, že vzhledem ke kladným ohlasům na autora celkově jsem přeci jenom doufala v něco víc. Spíše nežli jako historický román, ve kterém jsem čekala detailně vykreslený život tehdejších lidí a prostředí ve kterém žili, mi kniha přišla jako dobrodružná pohádka jen tak mimochodem zasazená do Benátek 16. století.
Každopádně jako odpočinková četba dostačující.

28.07.2021 2 z 5

Poslední věta Poslední věta Lisa Genova

Téma je to těžké, ostatně jako snad u všech knih této autorky. Nicméně mezi všemi mi tato knížka přišla zatím nejslabší. Tak nějak mě příběh nedokázal zaujmout natolik, abych jej musela přečíst během pár dní. Autorka nás v každé své knize "nutí " pohlédnout do tváře syrové skutečnosti, nemocem/osudům, které můžou postihnout každého z nás a tím nám vlastně připomíná, jak moc si máme vážit toho opravdu nejdůležitějšího, což je naše zdraví.

23.05.2024 3 z 5