StihOMam StihOMam komentáře u knih

Proces Proces Franz Kafka

S touto knihou mi došlo, proč je autor PAN Kafka. Byla pro mě těžká; na strávení, na čtení mezi řádky, občas na čtení řádků samotných, na zasazení do souvilostí, na opuštění myšlenek na knihu při jejím zavření. Nicméně její nadčasovost i styl vyprávění pohladily můj hlad po literatuře dostateně na to, aby tento kousek stál v přední řadě mé knihovny.

14.03.2017 4 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Pravidla moštárny mi přijdou přirozeným příběhem, kterému z ničehonic stoprocentně věřím a s napětím sleduji, hltám, chci víc. Až neirvingovsky vykreslené postavy si našly místo v mém srdci a čestné místo v knihovně. Tohle je láska na celý život. Tohle je kniha, kterou nechci vidět ve filmové podobě, protože by mi všechno zkazila.

14.03.2017 5 z 5

Tchyně a uzený... Tchyně a uzený... Simona Monyová (p)

Parádní oddechovka. Monyová vtipně zobrazuje jedno neštěstí šťastných lidí. A kdo po štěstí koho šlape víc? Je to hlavní hrdinka? Hyneček? Tchyně? Tuto publikaci považuji za jednu z nejpovedenější. Takové "záchodové" čtení: vůbec nevadí, když na chvíli přestanete. Pohodlně navážete za další moment a smějete se ještě při omývaní rukou.

14.03.2017 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Každoroční zvyk a radost. Nesmrtelný příběh s ponurým dějem, smutkem, láskou, soucitem a hlavně pohádkovým napravením. Obzvlášť ke konci roku je příběh ještě silnějším. Jako nejpovedenější považuji edici s kresbami Roberto Innocenti z roku 1994.

14.03.2017 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Uz uplynula plnohodnotna doba, kdy mi Smrt odvypravela tento pribeh, ale porad se mi vraci a nemuzu ho vytěsnit. Valka je silne tema, tezke; tezke pro zivot, tezke pro tvorbu, tezke pro cteni. Nelehky osud v tizive dobe vykreslil autor neuveritelnym zpusobem a nesmazatelne se do me vpil. Knihu doporucuji. Ale skutecne zvazim, zda se k Liesel jeste dokazu vratit a znovu jeji trapeni procitat s ni.

06.02.2017 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Z mnoha důvodů se mi knížka doma posouvala na stále vzdálenější a méně přístupná místa v knihovně, než ji letos vytáhla na světlo čtenářská výzva. K mému velikému překvapení jsem pak zjistila, že schovávat ji byla nesmírná škoda!
Asi budu jenom opakovat recenze napsané dříve, když vám povím, že se jedná o vskutku krásný souhrn poznatků nebo různorodých přístupů k životu napsaných lehce, originálně a svěže, navíc s naprosto neuvěřitelně příjemnou, uvolňující energií. Příběhem vás sice provází kočka, ale nenuceně, až by se chtělo říci mile. Takže i nekočkaře toto buddhisticky laděné vyprávění potěší, a možná jim do duše vnese prchavý kousek štěstí.
4,5*

15.02.2024 4 z 5

Mala a její kočka Mala a její kočka Mala Kacenberg

Dlouho jsem necetla tak vlacny, plochy neemotivni pribeh. Tedy nechapejte me spatne, ony ty emoce tam nekde hluboko zakopane jsou, jen zakryty nanosem monotonniho vykladu, prehrsle zbytecnych detailu, neduleziteho seznamu jmenovite vykreslenych postav, nadmiru sklonovaneho Ha-šema, atd. Prilis zduraznovana viditelna fakta, zavery ci myslenky pusobi bohuzel az fadne. Navic me v takovychto pripadech vzdy neskutecne ohromuje (az zarazi) neomylna pamet autoru ohledne tolika drobnosti...
Dve hvezdy. Za ten neskutecne tezky zivotni pribeh a uzasnou odhodlanost, silu i houzevnatost male Maly.

17.08.2023 2 z 5

Tajemství Tajemství Rhonda Byrne

Jednoduse, prehledne, nazorne a vystizne shrnuto podstatne. Bud s tim pracovat umite nebo ne. Oslovi vas nebo se vyznam poselstvi ukrytych mezi radky neodhali. Kniha je zpracovana velice dobre, tema pokryva sirokou skalu potencialnich odpovedi a dokaze byt skutecnym pruvodcem tem, kdo jsou v oboru nováčky. Pro ostatni je spise milym pripomenutim.

22.01.2023 4 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Tuto knihu povazuji za prumerne dilo, ktere ve mne nezanecha hlubsi vzpominku. Co se tyce tolik diskutovaneho cleneni, nerusilo me; na druhou stranu neni ani zvlastnim prinosem. Navic kapitoly psane z pohledu jisteho lekare povazuji za troufale, az nemistne.
Strucne receno, dane tema bylo zachyceno v literature jine zcela urcite mnohem lepe.

20.01.2022 3 z 5

Sára. Kniha první Sára. Kniha první Esther Hicks

Sára – Kniha první je pro mne ekvivalentem Tajemství od R.Byrne, ale v dětském podání. Symbolicky zvolená sova coby průvodce a rádce nepříliš šťastné mladé dívenky velice přístupným způsobem vysvětluje nejednoduché spletitosti, které se dětem mohou zdát nelogické nebo nespravedlivé. Kniha krásně ilustruje životní koloběh a skutečně přívětivě dokáže přistupovat i k takovým tématům jakými jsou bolestivé vstávání, všudypřítomná negace, bratrské provokování, školní šikana, ale také nevyhnutelná smrt. Naleznete zde všechno. Ale buďte připraveni, že četbou zde nic nekončí. Četbou této knihy vše teprve začíná, protože příval otázek je nevyhnutelný. A to je podle mého názoru dobře, zejména u těch nejmladších čtenářů.

30.07.2019 5 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Mezilidské vztahy stojí nás všechny spoustu energie, úsilí, soustředění. Pohrávají si s naší myslí i srdcem. Když ale nastane situace, kdy řešíte mezilidské vztahy s těmi, kteří už tu nejsou, to je teprve psycho. To zažívá i hlavní hrdinka Hana v této knize, kde se nám chozením dokola nabízí tytéž situace nahlížené různýma očima a vzniká tak hutná síť bolesti. Neschopnost lidí vypořádat se s ne/všedními situacemi je zdůrazněna a podtržena. Niterné erupce jsou na denním pořádku. Zásadní pohnutky nejsou vyřčeny nahlas a zůstávají nepochopeny. Mlha a chlad vytěsňují lásku. I když je všechno popsané zdánlivě lehce, naprosto stravitelně a neuvěřitelně uvěřitelně, po dočtení ve mně zůstal tichý, a o to tíživější, pocit skepse a smutku. Kniha je tak dobrá, že vás strhne svou ponurou atmosférou a zanechá ve vás pocit jisté nejistoty. Za to by si možná zasloužila 5 hvězd. Ale protože ten sžíravý, nepříjemný pocit, že něco je špatně, je tak silný, nejde dát víc než 4.

24.07.2018 4 z 5

Anička a básnička Anička a básnička Eduard Petiška

Váša, Miládka, mistr všecka... to nabizi Petiska detem a myslim, ze jim se to stale libi. Jedna z mnoha publikaci, která neztratila svoje kouzlo. Vdeci za to pribehum napsanym pohadkovym jazykem, ale i ilustracim urcenym tem nejmensim.

23.04.2017 5 z 5

Edison Edison Vítězslav Nezval

Nezval je PAN basnik. Svemu remeslu dobre rozumel, protoze si dokazal ziskat i me a to veru nebyl lehky ukol. Edison je inspiraci a ja mu dekuji za to, jak dokaze znevsednit me dny.

16.04.2017 4 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

Díky čtenářské výzvě se mi představil autor poprvé právě tímto dílem a musím uznat, že se jednalo o seznámení skutečně působivé. Jeho nazírání na zločiny je tvrdé, stejně jako realita, ale zároveň jiné. I díky politickému pozadí příběhů, které se člověku živě vybavuje, působí dílo opravdu silně. Slovenský jazyk pak všechno nádherně podtrhne a umocní, takže pana Dána si v brzké době pozvu opět k sobě domů a nechám ho rozprávět jeho rodným jazykem o dalších ne/šťastných osudech.

08.04.2017 4 z 5

To na tobě doschne To na tobě doschne Ivan Kraus

Chvile stravene s Krausovymi se mi staly vtipnym zpestrenim a proto bylo na miste zvazit i davkovani jednotlivych pribehu. Vzdycky mi byly odmenou a zaslouzilou chvilkou odpocinku. Trochu me take napadalo, jak asi vnimaji nas rodinny zivot moje deti. A vzapeti nasledovala myslenka, ze je především nesmi napadnout zamknout se na zachode. Skutecne dumyslny vydiraci nástroj..

02.04.2017 4 z 5

Podoba Podoba Tana French

Za mě rozhodně nejpovedenější psychologický román (nejen) Tany French. Líbilo se mi zpracování tématu, udržování napětí, odhalování stop i hlavní postavy. Ten "pohled" dovnitř je úchvatný stejně jako vyústění. Všechno se mi zdá reálné a konec celého thrilleru překvapivě řešený. Autorka si mě zcela získala.

31.03.2017 5 z 5

Tajnosti Londýna I - část 1-2 Tajnosti Londýna I - část 1-2 Paul Féval

Tohle vypraveni me bavilo a prekvapive rychle do me oba dily, resp.ctyri zahucely. Predevsim vyobrazeni tehdejsi spolecnosti a jiste "zvyklosti" mi prisly jako cerste tema v kontrastu s novodobymi kriminalkami. Za me hodno precteni.

18.03.2017 4 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Knížka má své kouzlo a je skvělým vyprávěním. Příběhy blízké dětem. Akorát když jsem ji četla dceři a čelila otázkám typu "mami, co je to družstvo?", trochu jsem se zarazila, jestli si nemám svou nostalgii ponechat už pouze sama pro sebe ve skrytu duše a dceru nechat, aby si vybrala dle svého v knihovně nebo knihkupectví. Současný jazyk i téma jsou jí mnohem bližší a víc se baví.

17.03.2017 4 z 5

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha

Moje první knížka z knihovny. Moje první láska. Nostalgie a obdiv. Pořád je mi ten příběh sympatický a obrázky mi stále připadají milé.

17.03.2017 5 z 5

Školák Kája Mařík 1. díl Školák Kája Mařík 1. díl Felix Háj (p)

Příběhy Káji mě v mé dětské naivitě bavily. Už ani nevím proč nejvíc. Jako celek mi přišly příjemným vyprávěním a nešlo přestat hltat stránky. Nadšení sláblo s přibývající díly a ty poslední už mi ani nestály za půjčení v knihovně.

17.03.2017 3 z 5