stesa stesa komentáře u knih

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Velmi průměrná detektivka. Klasický okoukaný příběh o enfant terrible-detektivovi, který se při řešení případu, který ho má vytáhnout z temného životního období, zamiluje. Kniha postrádá napětí, dynamiku příběhu brzdí popisy australských legend. Oceňuju, že rozuzlení zápletky bylo logické, gradace příběhu jsem se ovšem nedočkala ani na závěr.
Od tolik opěvovaného autora jako Nesbø jsem čekala lepší čtenářský zážitek.

19.01.2019 2 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Okamžiky štěstí byly mojí první knihou od Patrika Hartla, na kterou jsem se hodně těšila na základě kladných ohlasů a hlavně originální struktury dvou úhlů pohledu na jeden příběh.
Musím uznat, že konstrukce příběhu se skutečně povedla, části se vzájemně doplňovaly a nakonec vytvořily kompletní obraz.
Obsahově mě ale kniha příliš nenadchla. Lépe se mi četla Veroničina část, která mi připadala reálnější a uvěřitelnější. Jáchymův příběh mi přišel strašně nevěrohodný a překombinovaný, polovina jeho zápletek na mě dělala dojem naprosté hlouposti - tak trochu mi to celé připadalo jako scéna z první kapitoly, kdy Jáchym píše slohovku a vrší na sebe nesourodé myšlenky jen proto, aby mu nabýval rozsah textu a měl co nejdříve hotovo.
I když se jedná o oddechové čtení, kniha mi z velké části přišla založená na příliš levném humoru a bohužel až trapných zápletkách. Můj dojem nevylepšily ani dialogy, které byly většinou banální a ne příliš reálné.
Hvězdičky dávám za originální kompozici ve formě dvojknihy, celkem dobrou Veroničinu část a začátek Jáchymovy části, než se jeho příběh přehnaně zamotal. Celkově mě ale kniha zklamala.

15.01.2019 2 z 5

Něžnost Něžnost David Foenkinos

Milá lehká elegantní francouzská četba. Příběh sice popisuje nešťastnou životní událost v životě hlavní hrdinky, nejedná se ale o žádnou posmutnělou literaturu, spíš naopak. Autorův styl je lehký, oddechový, místy čtenáře i rozesměje.

Sběratel Sběratel John Fowles

Poměrně útlá knížka, která ale skvěle a detailně popisuje psychologii pachatele. Prostřední část psaná z pohledu oběti mě nudila, kdyby v knize nebyla, nepostrádala bych ji. Části, které jsou psané z pohledu pachatele, ale podle mě neměly chybu.

Práskač Práskač Jan-Erik Fjell

I když podobné knížky čtu moc ráda, Práskač byl šlápnutí vedle. Do knížky jsem se nemohla vůbec začíst, mátlo mě množství postav, jmen a dějových linií. Knihu jsem tedy bohužel nedočetla.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Pýcha a předsudek je prostě moje srdcovka. Pan Darcy nastavil mužům v mém okolí laťku hodně vysoko. :) Krásná klasická knížka, zbožňuju tu zastaralejší jazykovou podobu a způsob, jakým se postavy vyjadřují, vždycky mě to přenese do soudobé Anglie.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

I když kniha má tady opravdu vysoké hodnocení, pro mě byla velkým zklamáním. Myslím si, že jsem jí dala dostatečnou šanci, přečetla jsem asi 100 stran, ale ani po takové době mě nezačala bavit. U mě nezabodovala.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ je moje srdcovka, kterou pravidelně čtu už od dětství a pokaždé mě něčím novým překvapí, protože z ní v různých stádiích života vyčtu jiné věci.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Detektivní klasika, která se mi úplně stoprocentně trefila do noty, kriminální případy z uzavřeného prostředí, kde je předem omezený počet možných pachatelů, mám asi nejradši.

Všechno, úplně všechno Všechno, úplně všechno Nicola Yoon

Ke knize jsem se dostala na základě stejnojmenného filmu, který se mi moc líbil, a nezklamala mě ani knižní předloha. Jednoduchý oddechový příběh se sympatickými postavami a romantickou dějovou linkou, který se četl jedním dechem. Pozitivně hodnotím i grafické zpracování a kratší vsuvky např. ve formě slovníkových hesel, které se postaraly o hladký přechod mezi kapitolami.
A mně už asi nikdy nepřestane být líto, že vedle nás u sousedů nikdo jako Olly nežije. :)

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Knihu jsem bohužel dočetla jen zhruba do poloviny, protože jsem se i přes autorův poutavý styl psaní nemohla dostat přes téma příběhu.

Cizinec Cizinec Albert Camus

Skvělá kniha jak po stránce příběhu, tak po stránce jazykové, kde autorův strohý styl výborně doplňuje obsah.

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Absurdní dramata jsou prostě moje slabost a Beckett se svým Čekáním na Godota mě rozhodně nezklamal.

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Hodně netradiční knížka, která mě ale k mému překvapení docela bavila a na četbu jsem se těšila.

13.01.2019 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Knihu jsem si přečetla na základě nadšení z dílu Ve službách zla, který jsem četla jako první. Musím říct, že Volání kukačky mě tolik nebavilo, příběh byl méně dynamický, napínavé pasáže se střídaly s pasážemi nudnými. Zároveň se tu na můj vkus až moc prosadila pro Rowlingovou typická detailní popisnost, která sice byla skvělá ve fiktivním světě Harryho Pottera, ale příběh ze současnosti v některých pasážích zbytečně zahlcovala přebytečnými detaily.

13.01.2019 3 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Moje první detektivka od Rowlingové ze série případů Cormorana Strika, která mě opravdu příjemně překvapila a díky které jsem si půjčila i další knihu ze série.

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Skvělý detektivní příběh, který čtenáři nedovolí knihu odložit. Příběh je moc dobře vystavěný, po celou dobu napínavý a graduje až k uvěřitelnému závěru. Za mě výborné počtení.

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

Kniha sice čtenáře okamžitě zaujme svým graficky velice nápaditým obalem, před kterým skutečně smekám, ale po obsahové stránce za ním dost zaostává. Příběh je přehnaně komplikovaný, čtenář se ztrácí v tom, co je přelud hlavní postavy a skutečnost. Nevím, jestli se tak autor snažil čtenáři nasimulovat stejně zmatené stavy, jaké v příběhu zažívá hlavní postava Emma, na mě to ale působilo spíš otravně. Hlavní postava je chvílemi pomatená až příliš a sled událostí je velice nereálný, když si čtenář uvědomí, že celá hlavní dějová linie se odehrála během jediného dne. Posledním hřebíčkem do rakve této knihy pro mě pak byl šíleně překombinovaný závěr, který na mě působil dojmem, že autor se ztratil ve svém vlastním příběhu a nevěděl, jak příliš zamotanou zápletku vůbec uzavřít.

Lež Lež C. L. Taylor

Kniha, která ve mně od začátku do konce zanechávala smíšené pocity, chvílemi jsem ji chtěla odložit, ale zároveň jsem nemohla přestat číst. Dějová linie byla na můj vkus hodně nepravděpodobná a přitažená za vlasy, hlavní hrdinky dost nesympatické. Autorčinu stylu psaní ale nechybí napětí a schopnost příběh stále gradovat, což mě donutilo knihu dočíst až do konce. Nepatří ale mezi četbu, na kterou budu ráda vzpomínat.

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Skvělá kniha, na kterou jsem v knihovně náhodou narazila několik dní po tom, co jsem viděla film. Aktuální téma, které je ale zpracované s nadhledem a citem, rozhodně se nejedná o žádný trapný středoškolský příběh, kniha má i přes svůj lehký tón skutečnou váhu. Simon mi byl v průběhu celé knihy ohromně sympatický, příběh jsem přečetla za jedno odpoledne a bylo mi líto, že už jsem na konci. Opravdu doporučuju.