Štěpánka_010 Štěpánka_010 komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Poměrně složité ale brilantně zpracované téma knihy, které se nestává zastaralým ani v dnešní době. Dalo by se říct, že se její děj dá nasadit téměř na jakoukoliv dobu. Celkově je to knížka, která v sobě skrývá víc než těch sto stránek. Kniha opravdu stojí za přečtení, doporučuji.

30.10.2022

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Knihu jsem začala číst jen díky čtenářské výzvě, ale myslím, že mě opravdu bavila. Od pana Rudolfa jsem dosud znala jen knížku Metráček, kterou jsem měla půjčenou od kamarádky.
Už jen to,že se děj odehrává v rodině, která v podstatě bydlí na zámku, dělá děj knihy netradičním. Možná jedna věc, co mi opravdu nejde do hlavy je konec, úplně mi prostě nesedl.
Opravdu moc příjemné překvapení a myslím,že to rozhodně nebude poslední knížka, kterou od tohoto autora přečtu.

24.10.2023 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Kniha se mi moc líbila. Děj knihy byl sice rozčleněn na více jak pěti stovek stránek, avšak neustále se zde něco dělo, tak, že to ani chvilku nebylo nezajímavé až nudné. Příběh o dívce která jde proti společenským konvencím přeci nemůže být nikdy nudný! Doporučuji všem, co mají rádi knihy, jež se odehrávají v minulosti.

15.12.2022 5 z 5

Sice jednoduchá kniha ale s krásným a silným příběhem. Postava Lindy mi zpočátku nebyla moc sympatická, po jejím pobytu ve vězení, se ale podle mne velmi změnila. Myslím, že autorka velmi důvěryhodně popsala dobovou atmosféru. Knihu jsem přečetla během pár dnů, a rozhodně nelituji.

06.10.2022 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Skvělá knížka, kterou jsem sice začala číst kvůli čtenářské výzvě, ale od čtení jsem se nemohla odtrhnout.
Jaký by byl náš život, kdybychom se jednou rozhodli jinak? Hlavní postava Nora se domnívá, že by byl lepší. Ale opravdu tomu tak je? V jejím životě je dost věcí, které by jí ho změnili, ať už pokračování v kariéře profesionální plavkyně nebo přijetí žádosti o ruku. V každém životě, je ale také něco, co v lepším životě nechceme mít. Nabízí se tak otázka, existuje ten správný život?
Celkové zpracování témata je velmi brilantní a knihu mohu jen doporučit.

27.07.2023 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Tuto knihu bych mohla číst stále dokola. Je to krásný příběh o mladé dívce, kterou si osvojí dva postarší sourozenci, Cuthembertovi. Anna Shirleyová není jen tak nějaká obyčejná dívka, naopak, má velkou fantazii, která ji dělá každý další den v Zeleném domě ještě krásnější. Procítěnost a květnatost jejích projevů dělá za mě příběh ještě pozoruhodnějším.

04.01.2023

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Po dlouhé dobe jsem se rozhodla číst scénář k divadelní hře, který se čte úplně jinak než běžné knihy. Kniha se lehce četla a rychle ubíhala, měla jsem vydání s doslovem, který byl moc zajímavý. Dále se mi moc libilo vykreslení postavy Lízy, která se během svého pobytu u pana Higginsem změní k nepoznání, ale stále je ta Líza kterou známe od začátku. Rozhodně doporučuji.

18.11.2022 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Krásný a výstižný příběh, který je určen především pro mladší čtenáře. Hlavní hrdina Bruno je malý chlapec toužící po dobrodružství, který ale netuší co se děje za jeho zády a co se tedy děje za tím vysokým plotem... Už se moc těším až uvidím i filmovou podobu tohoto příběhu.

01.07.2022 5 z 5

Džungle před tabulí Džungle před tabulí Evan Hunter (p)

„Každý den se vlastně vrhá do džungle před tabulí, a neví ani, kolik tesáků je vlastně ve lví tlamě.“

Kniha je velmi specificky napsaná, neboť nám odhaluje některé pravdy, se kterými se dnešní učitelé musí potýkat (drzost žáků apod.) a zároveň nabízí náhled a myšlenkové pochody mladého učitele, který se snaží získat si od žáků alespoň malý respekt.

Kniha je napsána především pro americké školství, u nás jsou, řekla bych, trochu jiné podmínky. Kniha mě ale donutila, se zamyslet nad rozdílnosti českého a amerického školství. Knihu mohu jenom doporučit.

01.07.2022 4 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

(SPOILER) Hned na začátku musím říct, že mě kniha uchvátila. Celkově se zajímám o knihy s tématikou nemocí, ale tuto považuji za jednu z nejpovedenějších.

Pojednává o dívce (Stelle) s cystickou fybrózou, zcela přesnou a s jasným cílem, dostat se na pořadníku dárcovství plic, dopředu, tento její cíl, však může narušit nový pacient (Will). Je přesným opakem Stelly, svou léčbu nebere vážně a jediné po čem touží je odejít z nemocnice. Stella a Will se spolu sblíží, avšak zároveň vědí, že jsou pro sebe vzájemně rizikem.

Kniha mě zcela fascinovala svou bezprostředností. Závěr byl pro mě velmi emotivní. Rozhodně doporučuji.

12.06.2022 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Moje první letošní knížka. Docela zajímavý námět na děj. Nicméně kniha mě nejvíce dostala tím, jak líčí islandskou krajinu. Velmi poutavě popisuje nádhernou přírodu i islandskou kulturu.

20.01.2024 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Pěkná kniha povídek. Hlavní postavou celé knihy není ani tak autor, jako jeho tatínek, který je hlavou rodiny. Tatínek je místy docela komplikovaná osoba, nicméně snaží se, aby udělal pro svou rodinu to nejlepší. Autor také popisuje osudovou a velmi upřímnou lásku k rybaření, české řece Berounce a Křivoklátsku.

25.06.2023

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Ari Folman

Původní formát deníku jsem neměla a ani nesehnala, a tak jsem se pustila do komiksové varianty. Celkově je deník moc hezky výtvarně zpracován a pro mě tak byl lépe čitelný ale určitě si časem přečtu i klasické vydání.

11.04.2023 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Milá knížka povídek s detektivní zápletkou. Čapkův smysl pro humor a běžnou lidskou hloupost se krásně doplňuje s až neuvěřitelnými příhodami detektivů nebo policistů. Moje asi nejoblíbenější povídka je Pád rodu Votických. Líbí se mi, že se zde policejnímu vyšetřovateli podaří objasnit už několik set let starý případ šlechtického rodu jen tak od stolu pomocí vlastní hlavy (a historika Divíška, samozřejmě).

02.02.2023

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Moc pěkně zpracovaná kniha s nádhernou obálkou. Hlavní hrdinka Gwendolyn je poměrně obyčejnou dospívající dívkou, ale jen do té doby, než poprvé skočí časem... A tak se dostává do podivné skupiny lidí a musí se začít učit spoustu věcí o kterých v životě neslyšela. Kniha pojednává nejen o cestování časem ale i o mezilidských vztazích či přátelství. Nedávno jsem také zhlédla film, který se mi moc líbil nicméně některé části byly lépe vylíčeny v knize... Celkově ale příjemné trochu fantasy čtení.

06.11.2022 4 z 5

Knihu jsem četla coby povinnou četbu do školy. Autor se v knize zamýšlí nad velmi běžnými věcmi, ale i nad různými zvláštními problémy.
Jsou zde i autorovy postřehy, vzpomínky, které jsou moc pěkně a čtivě zapracovány do knihy.

10.05.2023 4 z 5

Kluk odnikud Kluk odnikud Katherine Marsh

Milý příběh dvou chlapců díky jejichž přátelství a vzájemné podpoře dokážou překonat i sebetěžší překážky. Ačkoliv Max a Ahmed pochází ze zcela odlišného prostředí dokážou si vzájemně porozumět. Celkově je to kniha popisující velmi složitý a ne vždy zcela jasny problém, uprchlictví. Mnoho lidí má mnoho názorů a tato kniha jako by je dokázala zkombinovat a vytvořit tak příběh který poukazuje na většinu aspektů této problematiky. Ještě bych chtěla dodat, že celý příběh pro mě osobně působil poměrně realisticky.

27.11.2022 5 z 5

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

O knize jsem slyšela docela pěkné recenze a tak jsem si ji při první návštěvě knihkupectví koupila. Ležela mi na poličce přes dva měsíce a teď jsem se do ní konečně pustila. Celkově námět, který je výjevem z doby Národního obrození a nepopisuje přímo dění Národního obrození ale vyšetřování záhadných vražd je velmi poutavý. Nejprve jsem se do knihy nemohla začíst ale po tom, co se děje začal rychleji odvíjet jsem už byla začtená. Konec byl za mě docela náhlý a já bych to možná ještě uvítala trochu rozvinutější ale rozhodně je to knížka, která stojí za přečtení.

11.10.2023 5 z 5

Anna z Ingleside Anna z Ingleside Lucy Maud Montgomery

Už v pořadí šestá kniha o Anně ze Zeleného domu. Zatímco v předchozích knihách jsme se dočetli především o osudech Anny, v tomto díle se dává velký prostor také příhodám Anniných a Gilbertových dětí. Ty jsou, stejně jako jejich matka, obdařeny bujnou fantazií, díky které si, jako dřív Anna, dokáží z běžného místa vytvořit neuvěřitelné místo plné dobrodružství.

Stejně jako čtenáři přede mnou musím velmi vyzdvihnout krásné nové vydání (všech knih o Anně ze Zeleného domu) od Albatrosu, s povedenými ilustracemi.

10.04.2023 5 z 5

Příběhy železné opony 1. Příběhy železné opony 1. Luděk Navara

Místy až trochu děsivá, nicméně pravdivá kniha o osudech lidí, kteří pouze chtěli získat svobodu. V knize bylo poutavě popsáno, jak se daní lidé na útěk připravovali a co se s nimi poté dělo ve svobodné zemi. Určitě bych si jednou ráda přečetla i další díly knihy.

02.06.2023