stejcz stejcz komentáře u knih

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tři tělesa jsem si dal podruhé. Je to jedna z knih, u kterých jsem se na ni podruhé těšil. Tušil jsem, do čeho jdu, takže zklamat nemohla :) Co nevidět skočím na další dva díly. Princip Temného lesa mi tenkrát přišla parádní.
Jsem rád, že alespoň z části rozumím technické části (fyzika). Rozumět víc, asi by mi vadilo, že tam určitě bude dost výmyslů. Rozumět míň, nevěděl bych, o čem autor píše.

SPOILER
Nejvíce zajímavá pro mě byla myšlenka zastavení technologického pokroku. A to asi hlavně díky závěrečné pasáži popisující, jak k tomu vlastně došlo. Škoda, že se ten nápad jakoby z ničeho nic objevila lusknutím prstu. Plesk, uděláme to takhle, už jsme o tom přemýšleli! Čekal bych, že proces bude zdlouhavější, víc uvěřitelný. Také mi přišlo dost naroubované, když Trisolarani mluvili například o lásce, vlastně o všech (po)citech, kterých se snažili vystříhat. Nerozuměl jsem tomu, jestli vlastně cítili (a byli schopní o tom přemýšlet), nebo už emoce vytěsnili (a v tom případě by o nich zřejmě nemluvili).
Začátek mě moc nebavil, se sci-fi to mělo málo společného. Místy byl popis zbytečně podrobný a vlatně ničím nepřispěl celému příběhu.
Rozřezaná loď byl výborný nápad :) V duchu jsem viděl, jak se jednotlivé pláty sesouvají jeden po druhém až do vody... Líbilo se mi představovat si pokusy se sofony, které se nedařily. Padající jednorozměrná vlákna, která nic neváží. I nově vzniklá mikrocivilizace mě bavila, když se snažila rozpustit hlavní město Trisolaranů. Vlastně kdyby tyto epizody byly delší, ztratily by pro mě na čtivosti. Takhle to bylo akorát.
Hlavní hrdinka mě docela iritovala, asi svou podivnou nečinností. Ale pořád lepší, než jak tomu bylo ve třetím díle.
EOF SPOILER.

04.01.2020 5 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Richard Sklář

Zřejmě bych si nějakou další knihu od autora přečetl. Už jen proto, že Bo je takové sympatické jméno. Akorát bohužel nevím, kde k němu přišla. Možná dřívější knihy..?
Mrtvol bylo na mě zbytečně mnoho a zápletka byla víc komplikovaná, než musela nutně být.
Taky jsem v průběhu knihy čekal, že okolnosti osvobozování budou popsány více do detailu, více barvitě. Přišlo mi to povrchně popsané. Moc rychlé. Na tolik, že člověku se fantazie teprve začala rozjíždět a už byl konec.
Jo a nevím, jestli ženské opravdu tak často řeší záchod, nebo si to jen chlapi představují. Rád bych se bez toho obešel.
Jasné plus za humor.

13.05.2020 4 z 5

Trůn lebek Trůn lebek Peter V. Brett

Po třetím díle a pár přečtených recenzích posledních dvou dílů, jsem měl obavy, jestli mě to bude bavit. Ale zatímco třetí mi přišel hodně rozvláčný a pomalý (zajímavé to bylo, ale čeho je moc...), tak teď se konečně něco děje. V průběhu jsem si víckrát říkal, jak jsou některé z postav splachovací a skousnou i totální hanu. Ale ono ne, nakonec dal i vcelku přirozeným touhám po pomstě průchod. Hurá, konečně mi to přišlo trochu uvěřitelnější. A palem ve větru tam nebylo tolik, jak jsem se bál, další hurá. Za mě dobrý. Zase jsem získal chuť k přečtení posledního dílu.

24.01.2020 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Od Nesba jsem zatím nic nečetl, takže moje premiéra. Každopádně pokud jsou jeho ostatní knihy stejně napínavý, těším se na další. Bylo to supr. Uvěřitelné, překvapivé, hlavní hrdina sympatický. Postavy bych ocenil víc konkretizovat, byly plošší, než bych rád, ale příběh, prostředí i zápletka byly parádní.

27.02.2021 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Jako první jsem četl Zhroucený čas. A jak tam mi to přišlo zvláštně povrchní a předvídatelný, tak tady ne. Možná je to tím, že jsem nečetl dost knih s podobným tématem. Ale za mě určitě kniha na doporučení. Nebudu ji číst znovu, zase tak mega dobrá nebyla. Ale kdyby někdo rád něco zajímavýho, moje doporučení má. Asi se mi to líbilo víc, protože tady (narozdíl od Zhrouceného času) jsem si mohl představit realističtěji dilema, kterým hlavní hrdina prochází. Pro mě prostě víc hmatatelné a víc fajn. Vědu jsem tu nečkal, tak asi nejsem zklamanej :)

12.02.2021 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Čtu podruhé a pořád baví. Myšlenka temného lesa je geniální. Sice jednoduchá, ale geniální.
Luo Ti byl pro mě většinu času hodně nečitelný. Vypadalo to, jakoby vlastně do té knihy nepatřil. Až pak ke konci do sebe všechno začíná zapadat. Pořád mu nerozumím, ale aspoň chápu, co měl v úmyslu. A Pejchaj překvapil. Jeho iracionální víra byla pro mě neuvěřitelná, ale opět .. později si to všechno sedlo.
Za mě dost propracované, promyšlené, plno zajímavých veletočů a zvratů.

12.01.2020

Válka za bílého dne Válka za bílého dne Peter V. Brett

(SPOILER) Další díl si určitě přečtu. Ale... (spoilery!)
Něco tak rozvleklého jsem nečekal. Místy zcela zbytečně popisy situací, oblečení, míst mě otravovaly a pořád jsem čekal, kdy se vlastně něco stane. Pak mávnutím proutku času jsme najednou u války, kterou jsem vyhlížel těch pár set popisných stran. Jakoby nedopatřením, náhodou.
Arlenův skoro konec a zavrtění prstem před jeho rozložením mě zklamalo. Čekal jsem, že bude víc rozvedené, jak se Arlen i Jardir učí ovládat magii. Místo toho to přišlo tak nějak samo. Odfláknuté. A Rena? Doufám v její rychlý konec. Tetovaný bez ní byl takový, jako bych čekal. Uvěřitelný, Osvoboditel. V období p. R. (po Renně) bych nejraději přeskakoval stránky. Pokud by v dalších dílech byly pasáže s Rennou označeny výraznou barvou, abych se jim mohl vyhnout, nebo rovnou vyběleny,byl bych velmi rád.

28.12.2019 3 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Dávám čtyři hvězdy spíš za téma. Nebýt zajímavýho tématu, zůstal bych u třech. Kniha se mi četla dobře, jen jsem místy pokukoval, kdy bude vlastně konec. Asi největší zpestření mi přinášely zápisy z deníků. Když o tom přemýšlím, je to znepokojující zjištění :D Samotný děj byl fajn, ale nic vyloženě překvapujícího se nestalo. Čelist mi nespadla, proto hvězdy tři. Bylo fajn sledovat dvě linky, dva osudy, které se mají protnout. Ale škoda toho, že už dopředu bylo zhruba jasné, jak to skončí.
Knihu jsem dostal na doporučení v prodejně. Kdybych věděl, že je pro děti a mládež, asi bych ji nekoupil. I tak jsem ale rád, byla zpestřením a možná ji nechám dětem, jakmile dorostou :)

30.01.2021 4 z 5

Probuzení bohové Probuzení bohové Sylvain Neuvel

Pan Burns a pan neznámý jsou nejvíc!

29.12.2019 4 z 5

Životní úklid Životní úklid Margareta Magnusson

Pár dobrých rad ztracených v záplavě nezajímavých pasáží.

26.12.2018 2 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

První třetina pomalá, druhá zajímavá a závěrečná už poněkud nudná a předvídatelná. Podruhé bych ji určitě nečetl.

25.12.2020 3 z 5

Únos Únos Kathy Reichs

Jak čtu komentáře a vidím tak vysoký hodnocení, přemýšlím, jestli jsem četl stejnou knihu :) Za mě to nebylo úplně špatný, ale celkově jsem se spíš nudil. Nic moc překvapujícího, málo akce. Půjde z domu :)

07.06.2019 2 z 5

Panenka Panenka Mo Hayder

Pěkně mi sednul styl, kterým autorka píše. Určitě si od ní ještě něco rád přečtu. V knize se vyskytuje více téměř zbytečných pasáží, které mi ale kupodivu nijak nevadily. Ke knize prostě patřily. Samotný děj by mohl být o něco napínavější, překvapivých zvratů tam nebylo tolik, jakoby autorka plýtvala potenciálem tématu a prostředí. Tak jak tak 5/5; jeden z nej thrillerů za poslední dobu.

19.02.2019 5 z 5

Neobyčejné dědictví Neobyčejné dědictví Dean Koontz

Nebavilo. Vyumělkované, natahované. Dialogy vtipné a postavy víceméně sympatické, ale to je všechno. Už jen ta profese... pekař, který se prokousává k cukráři. A tohle je hlavní hrdina.. asi to mělo vyznít neuvěřitelně a tedy zábavně, místo toho to bylo takové okaté, nechytré, nudné. Nemělo to hlavu a patu. Asi jsem čekal s hodnocením 84% něco víc.

18.01.2019 2 z 5

Houževnatost – Síla vytrvalosti a vášně Houževnatost – Síla vytrvalosti a vášně Angela Duckworth

Do poloviny mi kniha přišla zdlouhavá. Často se opakovaly příklady. Autorka se neustále s někým setkávala. Každou chvíli z toho na pozadí vytíkal ten americkej sen. Marně jsem přemýšlel, jakej smysl tak asi vidí ty děti účastnící se spelling bee.
Na druhou stranu mi přišlo zajímavý rozdělení na fixní a růstový nastavení mysli. Zdůraznění významu překonávání překážek. Ale ne jen tak obyčejných. Překonání skutečně překážky blížící se hraně vašich možností, až toto znamená posun.
A chválení v dětství za inteligenci (/talent), který pak později komplikuje život lidem v okamžiku, kdy zjistí, že vlatně tak výjimeční nejsou.
V souhrnu určitě stojí za přečtení, i když by se dala (jako většina podobných knížek) shrnout do pár stran.
Edit: v jedné recenzi se autorka odkazuje na goodreads, taky zajímavej názor - https://www.goodreads.com/review/show/1652726169

01.01.2024 3 z 5

Oběti ráje Oběti ráje Kristina Ohlsson

Kniha mě docela bavila. Možná proto, že jsem neměl žádná očekávání. Nenašel jsem tam vyloženě hluché pasáže, všechno do sebe pěkně zapadalo. Jen škoda, ze se motiv nabízel tak nějak sám celou knihu a vyšetřovatelé na něj došli až ke konci knihy. To té uvěřitelnosti trochu ubírá, ale i tak 5 hvězd. Kniha se mi líbila víc než třeba Já Poutník.

04.02.2019 5 z 5

Děti času Děti času Adrian Tchaikovsky (p)

Poutavě prokládané pohledy do nitra lodi a na nově vznikající život. Četlo se samo. Konec vcelku překvapil, i když události ke konci knihy se z části daly předvídat.

29.12.2018 5 z 5

Motýlí dům Motýlí dům Kerstin Signe Danielsson

Zajímavá zápletka i děj. Neškodilo by trochu zrychlit a zcela vynechat zbytečné hluché pasáže, které s dějem nesouvisely.

25.12.2018 3 z 5