Neobyčejné dědictví přehled

Neobyčejné dědictví https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/6866/neobycejne-dedictvi-6866.jpg 4 135 135

Za zdmi nemocnice zuří bouře. Jimmy Tock se dere na svět ve chvíli, kdy jej opouští jeho dědeček Josef. Rudy Tock, nastávající otec a zarmoucený syn, přechází mezi čekárnou na porodnici a lůžkem umírajícího. Je to podivná noční hlídka, o to podivnější, že v největším náporu běsnících živlů Josef Tock promluví souvisle poprvé a naposled od záchvatu mrtvice. Podle jeho slov čeká vnuka v životě pět temných dnů – pět konkrétních dat, na něž by se měl Jimmy připravit. Rudy zprvu považuje věštbu umírajícího za nesouvislé blábolení. Jenže později zjistí, že otec předpověděl na minutu přesně i čas vnukova příchodu na svět stejně jako délku a váhu a fakt, že se chlapec narodí s vrozenou vadou. Dědečkovo proroctví dostává náhle smysl, z něhož běhá mráz po zádech. Další z řady úspěšných Koontzových románů nás tentokrát ponechává více na reálné zemi než ve světě za hranicemi chápání běžného smrtelníka. To ovšem neznamená, že z vyprávění mizí napětí, toho má tenhle americký spisovatel z Kalifornie pro své čtenáře vždycky dost. Ani záhad a intrik neubylo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , BB art

Life Expectancy , 2004

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Neobyčejné dědictví. Přihlašte se a napište ho.

ludek.n
22.06.2021 3 z 5

„Neexistuje žádné prokletí. Existuje jen život jaký je…“ říká Lorrie Lynn svému manželovi Jimmy Tockovi v závěru knihy, a to i přestože se nás autor Dean R. Koontz snaží celou dobu přesvědčit o opaku. Je nespornou pravdou, že v Neobyčejném dědictví vyfabuloval vskutku bizarní příběh, přičemž se nebál ani několika kotrmelců, jež rázem postavily všechno zcela a úplně na hlavu. Na jednu stranu té odvaze tleskám a obdivuji ono bezskrupulózní vrstvení jedné šílené myšlenky na druhou, při podrobnějším nazírání si nicméně musím povzdechnout nad jistým Koontzovým rutinérstvím, které tyto úlety prefabrikuje do typizovaných forem a vtiskuje jim podobu již dříve použitých motivů, stylů a konečně i východisek. Můžete pak hádat, ve které jiné knize už Koontz podobný postup či gradaci použil. S charakterem a chováním jednotlivých postav je to ostatně dost podobné, takže některé už téměř připomínají šablonu vzor XY. Několikrát jsem se při čtení Neobyčejného dědictví přistihl, že spíše než vážně míněný krvavý psychothriller (jak byl nejspíš zamýšlen a jak ho evokuje obálka Robina Brichty) mám před sebou jakousi groteskní parodii z ranku bláznivých veseloher, u níž jsem se bohužel zase až tolik nebavil.

Metla
04.11.2020 3 z 5

Už narození Jimmyho Tocka je notně dramatickou událostí, když dědeček na smrtelné posteli nezvěstuje vítězná čísla ve sportce, nýbrž dny, kdy vnukovi půjde o život. Tedy hned a potom ještě několikrát. Hřmotný bambula Jimmy se stejně jako jeho rodiče stává cukrářem... a v sedmnácti letech přichází jeden z těch Dní.
Koontz předvádí své víceméně standardní řemeslo, akorát do thrillerového námětu zasadil větší dávku absurdna a nezapomněl ani na docela sympatický smysl pro humor, s jakým hlavní hrdina glosuje svou rodinu i napínavé okamžiky.
Můj verdikt: jednoduché, odpočinkové a poměrně zábavné čtivo, které sráží několik slabších pasáží, včetně "překvapivého" zvratu ke konci. Nic víc jsem od tohoto autora nečekala, tudíž nezklamal. 65-70%

JPBelmondo
28.07.2020 3 z 5

Vcelku reálný příběh začíná narozením Jimmyho Tocka a tím, "co mu bylo dáno do vínku". Život se odvíjí s prvky běsů a psychopatů, jak je u autora zvykem. Dobře se to čte, ale byť patří Koontz k mým oblíbeným autorům, kniha je průměrná.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Neobyčejné dědictví v seznamech

v Právě čtených1x