Stauff Stauff komentáře u knih

Terminus Terminus Tom Sweterlitsch

(SPOILER) Překvapení, aspoň pro mě, ohromné překvapení. Knížku jsem pořád okukoval, nemohl jsem se rozhodnout, jestli koupit, nebo ne. No a když jsem ji koupil, zase jsem se nemohl dokopat ke čtení. Pořád měla nějaká jiná kniha přednost. Až jsem se vydal na týden do Jeseníků a přibalil ji do báglu. Nejlepší nápad měsíce! V noci venku fičelo a já zrovna četl :SPOILER: jak se Shannon plahočí Vardoggerem... :KONEC SPOILERU: Byla mi fakt zima, i když kamna jely naplno. Pokud máte rádi cestování časem, opravdu syrové detektivky a skvělé příběhy, doporučuju.

10.11.2020 5 z 5

Anatém Anatém Neal Stephenson

Dlouho jsem se s Anatémem míjel. Až před týdnem jsem tu knihu otevřel a dnes dočetl. A z knihy se stala Kniha. Vše,co bych chtěl napsat, tady napsali čtenáři přede mnou. Doplnit tedy můžu jen svůj pocit z knihy. Dokonalá dokonalost, neuvěřitelná atmosféra, která mě nutila číst, dokud se mi únavou nezačaly zavírat oči (zpravidla okolo čtvrté hodiny ráno). Krásně pomalý rozjezd příběhu, všechny informace se postupně seskládávají do nádherné mozaiky (mozaiku si fakt užijete) a najednou si blahopřejete, že jste nepřeskočili ani řádek textu. Jednou větou: Kniha, která mě okouzlila a očarovala, kniha která v mém soukromém žebříčku vytvořila novou kategorii Knih s velkým K.

29.07.2020 5 z 5

Hon Hon Andrew Fukuda

Hodnotím celou trilogii. Čtivá jednohubka, která nevyžaduje moc přemýšlení. Tedy... aspoň já nedoporučuji moc u příběhu přemýšlet, protože nelogických věcí se tu odehrává spousta. A za půl roku se vám celý ten příběh vykouří z hlavy. Prostě takový rodokaps, který když zapomenu ve vlaku, určitě se pro něj nebudu vracet.

08.10.2019 3 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Kdysi dávno, v roce 1995, jsem si koupil knihu Hvězdná pěchota od mého oblíbeného R. A. Heinleina. Přečetl jsem jednou a nadšení z téhle armádní agitky bylo prostě neuvěřitelné. Přečetl jsem ji ještě mnohokrát. Ta knížka zaujímá čestné místo v mé knihovně, rád ji jen tak otevřu a kdekoli přečtu pár řádků. Není to žádná velká filozofie, ale přímočarý styl "zabij, nebo umři". I když... myšlenek je tam spousta. Ten pán uměl psát...

04.12.2018 5 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Není sci-fi, jako sci-fi... Mám úplně stejný problém s touto knihou, jako Jiří.H. Také jsem po ní sáhnul bezprostředně po dočtení trilogie Vzpomínka na Zemi. A ve srovnání s touto trilogií, dopadá Mise Saturn nevalně. Přišla mi, plytká, tuctová, banální... Kdybych ji zapomněl ve vlaku, mávnul bych rukou a víc se tím nezabýval. Kdybych tam nechal Vzpomínku na Zemi, tak bych ten vlak honil tak dlouho, až bych ty knihy dostal zpět. Asi je to můj problém, měl jsem to číst v obráceném pořadí:-)

01.11.2018 2 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Kniha, která mě nenechala spát, nechtěla mě pustit do práce a odváděla mou mysl někam úplně jinam. Takhle nadšený ze sci-fi jsem byl naposledy někdy před třiceti lety, kdy se mi dostala do rukou Asimovova Nadace.

01.11.2018

Říše Říše Roman Bureš

V půlce jsem knihu musel odložit. Začal jsem ji číst v době, kdy Rusové vtrhli na Ukrajinu a začali harašit jadernými zbraněmi. Takže jsem prostě musel sáhnout po jiné knize. Napsaná je ale dobře, snad ji někdy dočtu.

09.05.2022

Podobenství o rozsévači Podobenství o rozsévači Octavia Estelle Butler

Naprosto úžasně popsaná budoucnost, kterou si nikdo nepřeje, budoucnost proti které se dělá strašně málo, budoucnost, která nás čeká. Ke knize jsem se dostal vlastně náhodou. Rád čtu knihy překládané Petrem Kotrlem, takže jsem sáhnul i po Podobenství. A jsem unešený. V roce 1993, kdy byla kniha napsána, možná vyznívala, jako čisté sci-fi. Dnes už je to skoro-realita.

28.09.2021 5 z 5

Plošina Plošina Roger Levy

Není to žádná akční jízda, spíš pomalejší psychohrátky, prokládané technikou. Jenže v tom je kouzlo této knihy. Boj o moc, boj o nesmrtelnost, silní využívají slabší a počáteční outsideři se nakonec projevují daleko silněji, než ti, co o své síle nepochybovali. Je to prostě hodně dobře napsaná kniha, která zaujme a už vás nepustí.
Jen mě malinko mrzí, že jsem se nedozvěděl trochu více o nevyřčené planetě.

29.03.2021 5 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Svižná detektivka. Epidemie tvoří jen kulisy příběhu, ale to nic neubírá na bezútěšnosti příběhu, který se četl dobře, ale ne s radostí. Nejhorší na tom všem asi je, že jsem neviděl skoro žádnou naději do budoucna. A když už jsem nějaký konec (po konci knihy) vytušil, fakt nebyl moc optimistický. Ale je nutno říct, že v jiné, nekovidové době, by knížka měla asi menší úspěch a mě by minula zcela určitě.

08.10.2020 3 z 5

Sedmeroev Sedmeroev Neal Stephenson

(SPOILER) Zase jedna kniha, která mě nenechala spát a zase za to může Neal Stephenson. Většina toho, co popisuje, je uvěřitelné. Ale jeden moment knihy mě přesvědčil, že by se to skutečně mohlo stát.
SPOJLER: Když se do vesmíru dostala na poslední chvíli a vlastně načerno bývalá prezidentka USA a hned začala "dělat" politiku. Jak dokázala rozdrbat dosavadní spolupráci a jak si (u mě určitě) koledovala o to, aby ji někdo vykopl do vesmíru bez skafandru. Tady jsem si uvědomil reálnost všeho toho dění.
Konec SPOJLERU.
Opět jsem četl pomalu a přiznám se, že některé pasáže vícekrát. Ale kniha mě odměnila tím, že jsem občas pochopil, jak různé biče, nanoboti a další technologie fungují. Prostě super čtení!

07.10.2020 5 z 5

Pomysli na Fléba Pomysli na Fléba Iain M. Banks (p)

Četl jsem druhé vydání a musím říct, že mě příběh tak pohltil, že jsem případné překlepy nevnímal. Válka mezi Kulturou a Idirskou říší zuřila na pozadí celého příběhu a já netušil a netuším, která strana konfliktu byla ta správná, spravedlivá, dobrá, prostě v právu. Tedy jsem si skoro jistý, že žádná... A v celé té ohromné válce se odehrává příběh Horzy, stojícího na straně Idirské říše, Balvedy, která je agentkou Kultury a dalších lidí a strojů, kteří nejsou na žádné straně. A zase jsem vlastně netušil, komu víc držet palce. Je to prostě úžasná kniha, která stojí za přečtení.

12.06.2020 5 z 5

Radujme se Radujme se Steven Erikson (p)

Máte rádi naši planetu a štve vás, co s ní lidé dělají? Přáli byste si, aby někdo moudřejší, než lidé, pronesl něco ve smyslu "Dost! Vzpamatujte se, nebo končíte..."? Pokud ano, je to kniha pro vás. Příběh který Steven Erikson vypráví, plyne zvolna. Obsahuje hlavně spoustu dialogů v nichž je spousta myšlenek, které si chcete zapamatovat, protože prostě stojí za to.(nebo abyste někdy někde mohli zaperlit) Poznáte dost postav, především současných politiků, kteří se samozřejmě jmenují jinak, ale jejich činy a projevy je úspěšně demaskují. Steven Erikson ve své knize velice povedeně popsal fungování současného světa a co by se stalo kdyby... Já za sebe můžu říct, že bych si to, co následuje po onom "kdyby", velice užíval...

Závěrem mě ještě napadlo, že tento příběh je variací na knihu A.C. Clarka, Konec dětství. S úplně jiným, pro lidstvo asi lepším, rozuzlením.

01.05.2020 5 z 5

Stanice 11 Stanice 11 Emily St. John Mandel

Dočetl jsem tuto knihu asi před hodinou a stále se mi brada nevrátila na původní místo. Nejlépe vystižené postapo, které jsem kdy četl.

11.08.2019 5 z 5

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

Tuto knihu jsem měl, jako asi desetiletý kluk, půjčenou z knihovny snad 200 dní v roce. Tehdy to pro mě bylo to největší dobrodružství, nedosažitelné a přesto skutečné. Kon-Tiky, kouzlo, které na mě učinkuje i po letech.

14.02.2019 5 z 5

Armada Armada Ernest Cline

Slabší než Ready player one. Ale pořád je to hodně čtivé, pořád je tu spousta odkazů na mé milované osmdesátky. A hlavně, ten playlist vytištěný na poslední stránce... Mám tu kompilaci a poslouchám ji. Samý pecky, žádná vata. Tuto knížku prostě nemůžu nemilovat:-)

05.12.2018 5 z 5

Ropný kolaps Ropný kolaps Andreas Eschbach

Knížka, která mě zaujala od první stránky a nepustila až do konce. Ropa došla a lidé mají velké problémy. Skvěle popsaný stav post-ropné civilizace.

04.12.2018 5 z 5

Kouř Kouř Dan Vyleta

Tak nevím... Námět výborný, originální. Četlo se to taky dobře. Ale... Když jsem knihu dočetl, nepřišlo nic. Žádné pocity, žádné postupné vstřebávání právě dočteného příběhu. Klidně jsem mohl okamžitě sáhnout po další knize a na tuto zapomenout. Něco tomu prostě chybělo a já nevím co. Kdybych na to náhodou přišel, dopíšu to sem.

01.12.2018 3 z 5

Kesrith Kesrith Carolyn Janice Cherryh

Když jsem tuto knihu, vlastně celou trilogii, poprvé přelouskal, spadla mi brada. Od té doby uběhla spousta let, ale k příběhu jsem se několikrát vrátil a určitě ještě vrátím. Postupný přerod Duncana, jeho cesta k pochopení Mri... No pecka. Miluju ten příběh.

27.11.2018 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

No tak to byla jízda! Doslova. Přečetl jsem trilogii na jeden zátah a ke konci třetího dílu jsem byl nervózní z toho, jak málo už zbývá stránek. Spousta odpovědí, ale daleko víc otázek. Vždy když jsem si myslel, že vím, kam se příběh vrtne, nastal obrat a všechno bylo jinak. A konec? Dobrý? Špatný? To je relativní...

01.11.2018 5 z 5