Sedmeroev

Měsíc zasáhne záhadný super hustý (neviditelný) objekt a roztříští ho. Lidstvo si zprvu oddychne, že o vlásek uniklo zkáze, avšak vědci brzy zjistí, že trosky se budou dále tříštit a nakonec se zřítí na Zemi a vyhubí veškerý život. Nikdo neuteče, snad jen do vesmíru. Tam ale zatím obíhá pouze Mezinárodní vesmírná stanice ISS... Velkolepá sága o vůli přežít se opírá o vědecké poznatky a působí spíše jako dokument skutečné katastrofy. Autor obratně líčí technické detaily, fyzikální principy a sociologické jevy. Kniha zvláště ve druhé části z daleké budoucnosti hýří nápady a koncepcemi, které přes svou bizarnost mají uvěřitelný a zdůvodněný vědecký základ. Lahůdka pro milovníky klasické sci-fi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390459/sedmeroev-RCR-390459.jpg 439
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Talpress

Seveneves, 2015

Kniha Sedmeroev

Bystroushaak

Teda tady se mistr tesař utnul. Stephensonovo knihy jsou proslaveny jistou sofistikovaností a zajímavými nápady. Je to jeden z mála autorů, kteří dokáží popsat skutečně velmi inteligentní osoby uvěřitelným způsobem. Bohužel, v téhle knize se všichni chovají jako idioti, a to tak že se doslova zbytek lidstva sežere navzájem, a poslední přeživší tomu pak dají korunu, když ze svých dětí udělají random zmutovance.

Proč by někdo lítal na orbitu, když očividně v dolech zvládla přežít i parta náhodných těžařů, to mi fakt nikdo nevysvětlí.

Stauff
07.10.2020

(+ SPOILER) Zase jedna kniha, která mě nenechala spát a zase za to může Neal Stephenson. Většina toho, co popisuje, je uvěřitelné. Ale jeden moment knihy mě přesvědčil, že by se to skutečně mohlo stát.
SPOJLER: Když se do vesmíru dostala na poslední chvíli a vlastně načerno bývalá prezidentka USA a hned začala "dělat" politiku. Jak dokázala rozdrbat dosavadní spolupráci a jak si (u mě určitě) koledovala o to, aby ji někdo vykopl do vesmíru bez skafandru. Tady jsem si uvědomil reálnost všeho toho dění.
Konec SPOJLERU.
Opět jsem četl pomalu a přiznám se, že některé pasáže vícekrát. Ale kniha mě odměnila tím, že jsem občas pochopil, jak různé biče, nanoboti a další technologie fungují. Prostě super čtení!

tenlester
07.09.2020

(+ SPOILER) Jsem fanouškem hard scifi a na tuhle knihu jsem se těšil. Z větší části jsem byl spokojen. K pěti hvězdičkám ale něco chybí. Autor bohužel naráží na těžko uvěřitelné pozadí sociologické a psychologické. A to i v rámci žánru, kde se s tímto tak trochu počítá.

Věřím autorovi, že by bylo možné popsaným způsobem přitáhnout kometu a udělat "Velký skok". Díky tomu je pro mne přistání v rozštěpu vlastně vrcholem knihy. Ale uvěřit v popsané chování jednotlivců a společenství mi jde jen ztuha.

Už samotný začátek - reakce lidstva na oznámení konce je popsána jako víceméně racionální a efektivní. Když člověk sleduje jak lidstvo ve skutečnosti reaguje na globální hrozby, .... darmo mluvit. Nemohl jsem si nevzpomenout na Problém tří těles, kde je naopak reakce lidstva na krizovou situaci líčena skvěle a uvěřitelně.

A stejně tak jsem vnímal i druhou část. Popis prstence a kyvadla, výstup průzkumnice na orbitu. To je technologické porno. Ale postavy se chovají ukrutně šablonovitě podle svých ras. Společenské uspořádání prstence mi přijde neuvěřitelní a bizardní setkání s kopáči to završuje. Navíc je pro mne neuvěřitelná už představa tak dlouhé kulturní kontinuity. V Roji se za pár let lidstvo stalo nelidskými kanibaly. A pak po pěti tisíci letech tu máme společnost víceméně plně navazující na naši. Určitým problémem je i strašné množství postav s divnými jmény, kde jsem se chvílemi ztrácel, kdo s kým o kom mluví.

Ale celkově hodnotím jako vysoký nadprůměr.

pavolg
06.08.2020

Kniha ma vobec nezaujala. Strasne hruba - musel som sa nutit ju citat a nakoniec som bol rad, ze som sa jej zbavil. V knihe je mnozstvo siahodlhych opisov a faktografickych pasazi. Je pisana skor ako kronika a nie ako beletria. Ked bola trocha akcnejsia pasaz, tak sa jej chcel autor cim-skor "zbavit" a velmi to nerozpisoval. Vacsi spad mala az posledna cast (po tisicrociach). Moj nazor je ze to mala byt nosna cast knihy a to pred tym spomanute ako uvod alebo priebezne v texte.

jaroiva
19.07.2020

Myslela jsem si o sobě, že jsem fanoušek i hard sci-fi. Asi v knížce potřebuju něco víc, než jen dlouhé technické popisy. Ale možná, že jen teď na ně nemám náladu.
Začátek se mi zdál, že slibuje, že nastane něco zajímavého. Ale už jsem v půlce a pořád se nic zajímavého nekoná, takže knihu odkládám. Možná ji někdy dočtu, možná ne.
Agentura DODO se mi líbila mnohem víc. Zkusím raději nějakou jinou knihu od tohoto autora.

kolby
04.02.2020

Každú chvíľu som mal nutkanie odložiť knihu, zobrať do ruky papier a začať si kresliť megaobjekty s meganáročným a megadetailným opisom, princípom a popisom... a rodostromy ako bonus. Ale tešil som sa z každej pochopenej technológie. A teraz som na seba pyšný. Ápropó ku knihe: gigantická (megalomanská) freska celej jednej civilizácie skombinovaná s bohatým vnútorným svetom každej kľúčovej postavy, okorenená zaujímavými technickými vychytávkami (fyzika bičov a jej aplikácia v praxi ma dostala). Pekná knižka

SONP
01.01.2020

Tohle je prostě bible jedné civilizace a snad to už ani není beletrie. Je fascinující, jak autor dokázal prolnout popis několika tisíc let jeho varianty vývoje lidstva s popisem snad úplně všech technických podrobností - ať je to orbitální mechanika, politika nebo transportování ledu po oběžné dráze. Bohužel těch technikálií už na mě bylo trochu moc - nikdy jsem si nemyslel, že mě dokáže hard scifi unavit. A Stephensonovi se to podařilo - bichli jsem v průběhu čtení celkem dvakrát odložil a odskočil si k jiné knize. Vždy jsem se ale vrátil a dostal jsem se až do té vzdálené budoucnosti, kde jsem už ztratil přehled o těch všech lidských genetických frakcích. Nakonec jsem to nějak doklepal, ale pocity byly rozpačité. Přesto je to ovšem dílo monstrozní a moc obdob asi ve sci-fi mít nebude (snad jen Robinsonův Rudý Mars se s tím dá srovnávat). 70%

Belisima
20.08.2019

Já nevím, myslím, že se z perfektního nápadu dalo vytěžit mnohem více. V podstatě jsem postrádala jakékoliv emoce. Konec světa a se mnou to ani na vteřinu nezacloumalo. Technická stránka knihy byla fascinující, ale když to nebylo promíchané se zážitky a pocity hlavních hrdinů, tak to bylo k uzoufání unavující. Furt se soustředit na technické pasáže, které nejsou vůbec odlehčené, je u tak tlusté knihy vyčerpávající.