stanislava9718 stanislava9718 komentáře u knih

Malomocný u svatého Jiljí Malomocný u svatého Jiljí Ellis Peters (p)

Pátý díl - Malomocný od svatého Jiljí, pokračování vyšetřování zločinu bratrem Cadfaelem, a se souhlasem svého představeného Radulfa. V tomto díle autorka trošku poodhalila Cadfaelovu minulost.

17.05.2023

Svatopetrský jarmark Svatopetrský jarmark Ellis Peters (p)

Čtvrtý díl - Svatopetrský jarmark, opět Cadfael a Hugh, musí vyřešit zločin, tentokrát trošku červená knihovna, ale príma pokračování, autorka nezklamala.

17.05.2023

Mnišská kápě Mnišská kápě Ellis Peters (p)

Ve třetím díle - Mnišská kápě, autorka pokračuje v historickém detektivním příběhu odehrávajícím se v Shrewsberry. Tentokrát je zavražděný statkář, pomocí byliny Oměje, který zklame svou druhou manželku a jejího syna, vraha vypátrá náš oblíbený bratr Cadfael.

17.05.2023

Jeden mrtvý navíc Jeden mrtvý navíc Ellis Peters (p)

Tento 2. díl - Jeden mrtvý navíc, se mi líbil víc než ten první. Byl i zfilmovaný a možno i ten film tomu dílu dal plus za mě. Příběh z doby boje o moc mezi Matyldou a Štěpánem měl zápletku a objevil se Hugh Beringar, zpočátku přísný, ale společně s Cadfaelem, vše vyřeší.

17.05.2023

Zázrak svaté Winifredy Zázrak svaté Winifredy Ellis Peters (p)

Případy bratra Gadfaela, ty nemají chybu, zvláště, když jsou z mé oblíbené historie a Anglie a Walesu. Autorka věrně popsala prostředí a chování postav v této době 1. díl Zázrak svaté Winifredy. Vrah byl dopaden zvláštním souhrou okolností. Některé díly jsou i zfilmovány a jsou také audioknihy načtené oblíbeným Pavlem Soukupem.

Město naděje Město naděje Beverly Swerling

Půjčila jsem si i třetí volné pokračování Města slávy, s přestávkou 30 let, příběh je komornější, což se mi líbilo autorka se vypisovala méně o politice, více o podnikání zde konkrétně o zámořské plavbě. Zde s uzavírá také příběh o čínském přistěhovalectví do Ameriky.

Město slávy Město slávy Beverly Swerling

Když už jsem přečetla první díl, který se mi líbil, půjčila si druhý díl. No autorka zpracovala kratší období, než v prvním díle. Opět šlo o příběhy rodin Turnerů a Devreyů, nesmí chybět láska a hlavně spravedlnost.

Město snů Město snů Beverly Swerling

Knihu jsem si půjčila, jelikož jsem byla zvědavá na další díla od této autorky. Autorka namíchala zajímavý historický román o budování New Yorku, což byli většinou holandští osadníci, jejich těžký život, náboženské rozpory a hlavně nespokojenost s vládou jejího veličenstva anglické koruny. Což se po mnoha bojích za nezávislost v čele s Washingtonem a průtazích ratifikovala tato bývalá britská kolonie společnou ústavu a stala se součástí Spojených států amerických.

Plantáž Shadowbrook Plantáž Shadowbrook Beverly Swerling

Toto téma mě zajímá, autorka Beverly Swerling, perfetně zpracovala historický obraz o tom, co předcházelo samotnému boji za nezávislost v 18. století v Americe. Rozhořel se sedmiletý boj mezi mezi Francouzi a Angličany, proti původním obyvatelům Ameriky - Inidánům.

Mých 25 let v Provenci Mých 25 let v Provenci Peter Mayle

Tak, tato kniha je poslední a milé vyprávění od Petera Mayleho. I já si nalila sklenku vína při provázení zážitků autora v jeho i mé milované Provence. Je mi líto, pane Mayle, že už žádnou knihu nám nenapíšete, ale takový je život.

Psí život Psí život Peter Mayle

Oddechová kniha Petera Mayleho, zpracované jako příjemné povídání jednoho pejska, který má jméno Kluk, nakonec má krásný život právě v rodině autora.

Dobrý ročník Dobrý ročník Peter Mayle

Kniha je v začátku příjemná s popisem života v kraji Provence, druhá část už je taková "neprovensálská". Ale spravila jsem si chuť shlédnutím filmu.

Navždy Provence Navždy Provence Peter Mayle

Druhý díl autora, je trochu méně humorný, ale i tak se kniha čte krásně a hlavně vychutnává, nabízenými kulinářskými zážitky autora. Je dobré v rámci možností Provence navštívit osobně.

Znovu Provence Znovu Provence Peter Mayle

I přečtení třetího dílu Petera Mayleho, nadchne pro osobní návštěvu, krásně nastíněných radosti v Provence. Pár míst jsme s kamarádkou navštívily, ale hlavně ochutnávaly a ochutnávaly, ba i něco si dovezly.

Francouzské hodokvasy Francouzské hodokvasy Peter Mayle

Další kniha Mayleho, který z pohledu cizince, popsal život Francouzů v jejich bohatém kraji Provence. V tomto knižním kousku popisuje kulinářské zážitky, při ochutnávání lanýžů, žabích stehýnek, kuřátek, sýrů a dalších a dalších kulinářských lahůdek a k tomu konzumace a hodnocení jeho přátel, kteří jsou znalci ve svých oborech.

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Kdysi jsem se koukala na televizní seriál Práci v trní, zajímá mě historie a život v druhých zemích, takže až nyní jsem si půjčila tuto knihu, kde spisovatelka vylíčila příběhy o těžkém životě v Austrálii hlavních postav Meggie, Ralpha a dalších postav. Příběh je lehce romantický, ale tak by to mělo být.

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Krásné historické dílo Kena Folleta, toho utrpení, odhodlání jednotlivých postav, Caris, Merthin, Wulfrik, Ralph, Thomas, Gwenda, Godwyn v dění kolem kláštera a stavbě mostu. Po přečtení knihy jsem ještě shlédla filmové zpracování. Kniha zůstává v mé knihovně.

Chrám Matky Boží v Paříži Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo

Povinná četba, od Victora Huga, asi nejvýznamnější postava kněze Frolla zamiluje se do ženy, i když je kněz. V ději románu je láska, naivita, nenávist, zoufalství, vše. Quasimodo, jednu chvíli lidem Paříže, nenáviděný, jindy milovaný.

15.05.2023

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Historická detektivka Umberta Eca, kde má autor promyšlené do detailů, prostředí, postavy dobový jazyk, zápletka a vyřešení.

15.05.2023 3 z 5

Království stínů Království stínů Barbara Erskine

Tuto knihu mi darovala kamarádka, která už není s námi, jelikož se obě zajímáme o historii. Je to zatím první kniha od této autorky, kde napínavě propojila současnost s minulostí, odehrávající se ve Skotsku. Kniha mě zaujala.

15.05.2023