stanislava9718 stanislava9718 komentáře u knih

Královnina zajatkyně Královnina zajatkyně Jean Plaidy (p)

Druhý díl o Marii Stuartovně, pokračování jejich strastí s nepoddajnou skotskou šlechtou, její sňatek s lordem Darnleyem a narození jediného syna Jakuba I. Marie, díky svým rozhodnutím si rozhněvala svou sestřenici Alžbětu I., která si střežila svůj anglický trůn, dala Marii věznit na nehostinných anglických hradech. Marie uvázla v intrikách a byla po dlouhých 20 letech sťata. Opět pěkně napsané.

12.05.2023 3 z 5

Královnina msta Královnina msta Jean Plaidy (p)

Četla jsem tuto až po přečtení knih od autorky o Kateřině Medici. Marie Stuartovna je poslána na francouzský dvůr, kde si má osvojit francouzské způsoby a po dovršení správného věku se má stát manželkou francouzského nástupce trůnu Františka II. Bohužel František umírá a intrikánka Kateřina Medici posílá Marii zpět do Skotka. Skotové nejsou nadšení z návratu Marie koná jedno špatné rozhodnutí za druhým.

12.05.2023 3 z 5

O trůn a o lásku O trůn a o lásku Jean Plaidy (p)

Tento třetí díl Normanské historie, je autorkou poněkud méně věrohodně napsaný. Také si nemyslím, že královna Matylda, měla takovou váhu přikazovat Štěpánovi z Blois, co má a nemá dělat, přestože Štěpán nebyl tak rozhodný, jako synové Viléma. Ale i tak zůstává v mé knihovně.

12.05.2023 3 z 5

Jindřich I., král spravedlivý Jindřich I., král spravedlivý Jean Plaidy (p)

Pokračování historie synů Viléma Dobyvatele a jeho Normanské dynastie při vládě Anglie. Opět autorka popisuje intriky, spory o majetek a hlavně korunu. Při čtení je dobré si prostudovat historii rodů, příběh už se týká více historických postav.

12.05.2023 3 z 5

Vilém dobyvatel Vilém dobyvatel Jean Plaidy (p)

Také moje první kniha od Jean Plaidy, historický příběh Viléma Dobyvatele, jeho manželky Matyldy a jeho boj - dobývání a vytvoření Anglie a hlavně udržení Normandie. Vilémův příběh ovládnutí Normany Anglii je také na tapiserii v Bayeux. Pro mě zajímavá kniha do mé knihovny.

12.05.2023 3 z 5

Královna této říše Královna této říše Jean Plaidy (p)

Poslední kniha ze série Tudorovci. Autorka věrně popisuje nástup dcery Anny Boleynové - Alžběty I. na trůn. Jak zvládala intriky, své oblíbence a úspěšně se vyhýbala návrhům na "výhodné" sňatky. Vláda Alžběty I., byla nazývána zlatým věkem. Tato kniha je jedna z mnoha dobře popisujících její život a vládu.

12.05.2023 5 z 5

Loď v Bretani Loď v Bretani Marta Davouze

Pokračování života autorky v Bretani s "námořníkem". Možná, že by byly další, autorka už není mezi námi.

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Jak se píše v předchozím komentáři, knihu nejde srovnávat s Betty MacDonaldovou ani mým oblíbeným Peterem Maylem. Popis života v zakoupeném sídle, potkáním "námořníka" a život s ním.

09.05.2023 2 z 5

Dcery Španělska Dcery Španělska Jean Plaidy (p)

Ve třetím díle z historie Španělska popisuje pokračování sjednocování Španělska, sílící moc inkvizice a starosti Isabely o tragický osud svých dětí. I v tomto nelehkém období Isabela se rozhodla podpořit plány neznámého Kryštofa Kolumba o novém světě. Objevením Nového světa se Španělsko stává bohatou Evropskou velmocí. Zde se začíná psát příběh Kateřiny Aragonské, budoucí královny Anglie.

09.05.2023 2 z 5

Španělsko panovníkům Španělsko panovníkům Jean Plaidy (p)

Druhé pokračování autorky o historii Španělska. Isabele se přes nesnáze podaří vdát se za Ferdinanda a začít budovat jednotné Španělsko. Snaží se znovudobít části Iberského poloostrova a vytlačit usazené Maury. Nábožensky založení panovníci podepsali listinu, papežskou bula Sixta IV., díky níž byla ve Španělsku zavedena krutá inkvizice v čele s inkvizitorem Tomásem Torquemadou. Jak uspějí je pokračování třetího dílu Dcety Španělska.

09.05.2023 2 z 5

Kastilie pro Isabelu Kastilie pro Isabelu Jean Plaidy (p)

Autorka tentokrát psala o neméně důležité historii Španělska o panovnících Isabele Kastilské a Ferdinandu Aragonském. Tento díl je o dětství a mládí Isabely, která po smrti otce byla s matkou ve vyhnanství a vládl její nevlastní bratr. Ke španělskému dvoru se vrátila s vyhlídkou, že se vdá za Ferdinanda. Opět autorka vypsala intriky.

09.05.2023 3 z 5

Pomíjí tvářnost světa Pomíjí tvářnost světa Hanna Malewska

Zajímavý historický příběh z doby římské, kdy upadající říši napadnou Gótové. Autorka prý čerpala z knihy Válka s Góty. Historické postavy jsou skutečné, hlavně generál Belisarius. Toto téma mě zajímá, příběh se mi líbil.

09.05.2023 4 z 5

Královnin milenec Královnin milenec Jean Plaidy (p)

Kniha ze série Tudorovci. Kniha je napsána z pohledu lorda Roberta Dudleye, pozdějšího mocného hraběte z Leicesteru, milence královny Alřběty I. Jeho rod byl ctižádostivý - otec John Dudley, se neúspěšně pokusil dosadit Lady Jane Grayovou po smrti krále Edwarda IV.. jeho děd Edmund Dudley byl hlavním finančním správcem Jindřicha VII. a za vlády Jindřicha VIII.. Oba předci Roberta Dudleya byli odsouzeni za velezradu. I Robert Dudley, vzhlížel vysoko na královský trůn vedle Alžběty I. Autorka popsala příběh stručněji. Podrobněji se vypisuje ve volném pokračování o Alžbětě - Královna této říše.

09.05.2023 3 z 5

Ve stínu koruny Ve stínu koruny Jean Plaidy (p)

Kniha k sérii Tudorovci o těžkém mládí Marie dcery Jindřicha VIII. a Kateřiny Aragonské. Marie, stejně, jako její mladší sestra Alžběta, žily v neustálém strachu, zda otec Jindřich VIII. na radu ctižádostivých tajemníků a šlechticů se nerozhodne jednu nebo druhou dát odstranit. Marie se oo smrti otce stane anglickou královnou. Z politických důvodů se stane ženou Filipa španělského. Spustí se hony na kacíře za "pravou víru". Její život je neradostný po její smrti má nastoupit její sestra Alžběta.

07.05.2023 2 z 5

Šest žen Jindřicha VIII. Šest žen Jindřicha VIII. Antonia Fraser

Ke čtení knih od Jean Plaidy z historie evropských královských rodů jsem průběžně četla tuto knihu Šest žen Jindřicha VIII. Kniha doplňuje více podrobností o životě, manželkách, potomcích, přátelích a později i nepřátelích Jindřicha VIII. Autorka uvedla další skutečnosti, podobně jako Alison Weirová. Tato kniha pefektní.

07.05.2023 5 z 5

Šestá žena Šestá žena Jean Plaidy (p)

Kniha ze série Tudorovci. Král Jindřich VIII. nemocný, nespokojený panovník, který má dvě dcery a jednoho jediného slabého syna, se rozhodne vybrat si za šestou manželku Kateřinu Paarovou v naději že zplodí další syny. Opět se projeví ctižádost a intriky šlechticů a příbuzných, kolem královského paláce. Jedna z výrazných postav je Thomas Seymour, "byl si jistý konečným úspěchem u princezny Alžběty, byl si jistý, že bude anglickou královnou a neviděl důvod, proč by muž, jako on, který se s ní ožení, nemohl být králem..."

07.05.2023 3 z 5

Lidé z maringotek Lidé z maringotek Eduard Bass (p)

Další kniha z dávné povinné četby, mám jí stále v knihovně. Eduard Bass vypráví krásné příběhy lidí kolem cirkusu a té doby.

28.04.2023 3 z 5

Malý velký muž Malý velký muž Thomas Berger

Vyprávěný příběh Jacka Crabba o jeho neuvěřitelném životě mezi kmenem Čejenů. Je dobré se podívat i na film, vyniká Dustin Hoffmann a více ve filmu pochopíme proč se tak různě v životně nebezpečných situacích choval.

28.04.2023 4 z 5

Tanec s vlky Tanec s vlky Michael Blake

Příběh poručíka americké armády, který se ze svého rozhodnutí vydá na zapomenutý Západ. Jeho setkání s původními obyvateli Ameriky indány je krásně popsáno.
Bohužel poručíkův život se návratem americké armády změní a následně se změní i všem kmenům další kolonizace západu.

28.04.2023 4 z 5

Robin Druhý a jeho rodina Robin Druhý a jeho rodina Zdena Frýbová

Príma pokračování příběhů dalšího psa Robina a dalších členů dvounohé rodiny. Po knize sáhnu vícekrát.

28.04.2023 2 z 5