Pomíjí tvářnost světa přehled

Pomíjí tvářnost světa
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159729/bmid_pomiji-tvarnost-sveta-8QG-159729.jpg 5 13 13

Historický román je věnován jednomu z nejdramatičtějších období v dějinách evropské civilizace. Bylo to po pádu říše západořímské, kdy se v Itálii římská společnost střetává s národy a barbarskými kmeny, které se snaží vydobýt si své místo v novém pořádku Evropy.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Vyšehrad
Originální název:

Przemija postać świata , 1955


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pomíjí tvářnost světa. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (4)

stanislava9718
09.05.2023 4 z 5

Zajímavý historický příběh z doby římské, kdy upadající říši napadnou Gótové. Autorka prý čerpala z knihy Válka s Góty. Historické postavy jsou skutečné, hlavně generál Belisarius. Toto téma mě zajímá, příběh se mi líbil.

vaclav3708
01.01.2023

Zajímavé období, které si určitě zaslouží pozornost nějakého historického románu. Zde to však příliš nevyšlo. Kniha je rozdělena do dvou dílů, každý díl do jednotlivých kapitol, každá z těchto kapitol ještě do menších podkapitol a tyto podkapitoly jsou ještě rozčleněny do několika oddílů! Přičemž tyto oddíly jsou rozsahem od jednoho odstavce do max. tří stránek, takže celé to vede k neuvěřitelnému roztříštění textu, neustálému přerušování, nemožnosti rozvést nějaký souvislejší děj, začíst se do pořádně knihy...navíc se skáče od jednoho k druhému, takže se čtenář těžko orientuje. Objevují se nové postavy, které vzápětí zase mizí, aniž by s nimi byl čtenář patřičně seznámen. Proč? Stejně tak je tu spousta výrazů, obratů, které mi nedávaly smysl, nerozuměl jsem jim. Jde spíše o sled několika obrazů, než skutečný děj - přečetl jsem prvních 100 stran a celkový děj by se dal shrnout do 10, takže jestli takto pokračuje celý román, není o co stát. Je to škoda, ale pokud máte zájem o toto období, raději se mrkněte do učebnice dějepisu, bude to rozhodně přínosnější, srozumitelnější, přehlednější než toto.


P.T.
12.06.2019 4 z 5

Kniha je docela čtivý pohled na dobu vlády Theodoricha Velikého a gótských válek po jeho smrti. Detailní historické studie nebo prameny o této době se mi do rukou nedostaly (jen různé obecné dějiny světa) a tak případné problémy v historické věrnosti nemohu posuzovat, spíš mi vadilo, že kniha zahrnující rozpětí dvou až tří generací má v čase místy dost mezery. V každém případě je to v porovnání s Gravesovým Hrabětem Belisariem zajímavý pohled ze strany válečných protivníků (druhá část knihy - Válka). Na rozdíl od autorky předcházejícího komentáře ve mně kniha nebudila moc dojem idylického soužití Gótů s Římany, spíš jako obraz nepříliš úspěšné snahy Theodorichovy o integraci dvou postoji rozdílných národů, usedlého a nájezdníků (první část knihy - Mír).

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Pomíjí tvářnost světa v seznamech

v Přečtených15x
v Knihotéce15x
v Chystám se číst10x
v Chci si koupit1x
v dalších seznamech1x

Štítky knihy

Řím doba římská raný středověk 6. století Ostrogóti Germáni pozdní antika

Autorovy další knížky

Hanna Malewska
polská, 1911 - 1983
1981  94%Pomíjí tvářnost světa
1960  53%Jaro Řecka
1947  100%Kamene budú volať