Šest žen Jindřicha VIII.

Šest žen Jindřicha VIII. https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11583/sest-zen-jindricha-viii-11583.jpg 5 66 16

Rozvedená, sťata, zemřela; rozvedená, sťata, přežila.“ Stará anglická říkačka v obecném povědomí stereotypně charakterizuje šest žen Jindřicha VIII., ale Antonia Fraser v této knize dokládá, že Kateřina Aragonská, Anna Boleynová, Jana Seymourová, Anna Klevská, Kateřina Howardová a Kateřina Parrová nebyly bezduchými figurkami otáčejícími se kolem všemocného krále. Všechny prokázaly obdivuhodnou inteligenci a sílu v době, kdy se ženské pohlaví považovalo za méněcenné, každá však byla jiná, měla své sny, touhy, přání a cíle. Autorka se snaží nahlédnout za stereotypy, na základě řady dobových svědectví i jejich moderních výkladů se jí daří živě vykreslit charaktery jednotlivých Jindřichových chotí. Jejich osudy jsou nevyhnutelně spjaty i s králem samotným, a tak na stránkách knihy sledujeme postupný přerod krásného a galantního mladíka v obézního a neurvalého panovníka. Nesmírně poutavou formou se čtenář seznamuje s tudorovskou Anglií, okázalou nádherou královského dvora i jeho intrikami, s bojem o mezinárodní vliv, rozchodem s Římem a počátky protestantské reformace. Ačkoli autorka cituje pouze doložená fakta a kniha má neobyčejně široký záběr, čte se jedním dechem, spíše jako román než historická publikace. ... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Domino
Originální název:

The six wives of Henry VIII. , 2001


více info...

Přidat komentář

Dol.l
14.12.2023 5 z 5

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy. Běžně bych po takové knize nesáhla, ale byla jsem mile překvapená. Je velmi čtivá. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých (a pro mě nových) informací, velmi oceňuji neustálé zasazování událostí do historických souvislostí. Můžu vřele doporučit!

Booky84
25.06.2023 5 z 5

Opravdu velmi zdařilá a čtivá publikace, která je doplněna rodokmeny a velkým množstvím obrazové dokumentace. Líbí se mi, že se autorka věnuje všem manželkám a jejich životům. Zajímavé čtení, které doporučuji nejen milovníkům historie.


stanislava9718
07.05.2023 5 z 5

Ke čtení knih od Jean Plaidy z historie evropských královských rodů jsem průběžně četla tuto knihu Šest žen Jindřicha VIII. Kniha doplňuje více podrobností o životě, manželkách, potomcích, přátelích a později i nepřátelích Jindřicha VIII. Autorka uvedla další skutečnosti, podobně jako Alison Weirová. Tato kniha pefektní.

Thalin
23.10.2022 5 z 5

Velmi podrobně, ale ne nějak nudně napsaná kniha. O manželkách Jindřicha jsem už četla několikrát, ale tahle kniha byla zatím nejlepší kniha, kde se psalo o všech a ne třeba jen o jedné. Víceméně všechny měly zajímavý život, i když se většina z nich v roli královny moc dlouho neohřála.

Noisette73
26.03.2021 5 z 5

Já a ta moje zrádná slabost pro Jindřicha a jeho život.... Nechápu to jelikož to byl takový napučený Hyacint a samolibec, ale jak je kontroverzní, tak je stejně zajímavý a tuto knihu doporučuji.

Martass8
14.12.2019

Tak tu nutně potřebuju

Luba772
17.02.2018 5 z 5

zaujímavé, super napísané, nevedela som sa odtrhnúť, a pritom historicky presné.

AllyKumari
15.06.2017 5 z 5

Antonia Fraser předkládá čtenáři skvěle zpracovanou, dobře napsanou a detailně doloženou hromadnou biografii šesti žen, které si jejich manžel nezasloužil. :D

MíšaS.
01.05.2017 5 z 5

Vynikající, nemohla jsem se odtrhnout.

jakafe
12.04.2016 4 z 5

Tudorovská Anglie je zde barvitě vylíčena, životopisy jednotlivých královen jsou velmi podrobné, ale přesto (či spíš právě proto) neskutečně čtivé. Skvělá historická biografie, budu se muset poohlédnout po dalších z pera Antonie Fraser. Jako Češku mě také potěšilo, že je v knize zmíněn náš král a císař Karel IV. a jeho čtyři manželky, jejichž osudy autorka krátce srovnává právě s nezáviděníhodnými životy šesti manželek mocného Jindřicha VIII.

Minotaur
26.12.2014 5 z 5

Po Antoinette opet skvelá paní FRASER. Tahle dáma ví jak a o kom napsat poutave a vyčerpávající psaní.

jitka7047
01.12.2014 5 z 5

běžně naučné knihy nečtu, mám ráda historii, ale v románové podobě, jinak si připadam jak ve škole (prostě učebnice) :-) Tady jsem udělala vyjímku, bylo to v době, kdy se natočilo na toto téma pár filmů a začal v tv běžet seriál. V tu chvíli jsem si řekla, že je třeba načerpat nějaká fakta. A ono ejhle, kniha byla čtivá, zajímavá... tv zpracování se od té doby ke mě nedostalo :-)

fog
15.03.2013 5 z 5

Opravdu dobrá kniha se spoustou faktů o každé z manželek Jindřicha VIII., a to ve všech aspektech jejich života, nejen v jejich vztahu s králem, dané téma je zpracováno s velkou přesností a důkladností, ale zároveň je to působivý příběh při současném zachování historických událostí - vše ovšem hodnotím z pohledu toho, kdo miluje čtení knih z tudorovského období.

Bet
29.01.2013 3 z 5

Mám ráda tuto knihu, velmi zajímavé.

bai.Cerna
13.08.2011 5 z 5

Kniha se čte "jedním dechem".

WEIL
12.08.2011

Jindřich VIII. byl na ženské, a skrz to i založil církve, neb Vatikán mu jeho koníčka nepovolil.