stanislava9718 stanislava9718 komentáře u knih

Panicové Panicové Diana Gabaldon

Knihu autorka napsala, až po sérii Cizinka, zde vykresluje jiného Jamieho o jeho prožitém mládí ve Francii a Skotsku.

15.05.2023

Křižáci Křižáci Henryk Sienkiewicz

Krásný hrdinský a milostný příběh Zbyška z Bohdance, který se účastní bojů proti německým křižáckým rytířům. Příběh je i zfilmovaný.

Bůh či ďábel Bůh či ďábel Jarmila Loukotková

Román Jarmily Loukotkové z Francie z doby Johanky Panny Orleánské, o rozporuplné postavě Jiljího de Retze. Jeho rozpory propukly až po smrti Johanky, se kterou se nemohl smířit a které ho dovedly až k rozsudku smrti.

15.05.2023 4 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Knihu jsem si opatřila po přečtení jiné knihy vydané o hodně let později. Po konci I. světové války lidé nestíhali vydělané peníze použít, jelikož ráno se za ně dal koupit oběd, a základní potřeby, pokud to nestihli, večer už na tyto položky neměli z důvodu extrémní inflace. A do toho se snažily knižní postavy trochu žít, prakticky i romanticky.

15.05.2023

Na vlně 57 metrů Na vlně 57 metrů Otakar Batlička

Knihy Otakara Batličky, jeho příběhy, které zažil, se dají číst pořád.

15.05.2023 2 z 5

Divoký život Alexandra Staviského Divoký život Alexandra Staviského Eduard Bass (p)

V této knize Eduard Bass opravdu povahu Francouzů, kdy uvěřili excelentnímu podvodníkovi Staviskému. Ve stejnojmenném filmu exceloval nedávno zemřelý Jean Paul Belmondo, kde více odhalil naturel Francouzů.

15.05.2023 2 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Kniha po přečtení má své místo v mé knihovně, po několikátem přečtení zanechává u mě takovou příjemnou nostalgii vzpomínek na tehdejší dobu. Eduard Bass opět nezklamal.

Doktor zabiják Doktor zabiják Josh Bazell

Detektivky, hlavně ty současné, moc nečtu, jsou moc perverzní. Tato je trochu mírnější kalibr na téma mafie.

Šanghajské nádraží Šanghajské nádraží Bartle Bull

Kniha o dobrodružství ruského mladého emigranta, po říjnové revoluci. Věrně popsaná a vylíčená atmosféra Šanghaje ve 20 století.

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

No, kniha přečtená, moc příběhu nevěřím, ani těm, komickým situacím, například, obelstění aerolinek s převozem zemřelých příbuzných v Americe, do České republiky, uspokojila, ale nenadchla.

Tanec rabů Tanec rabů Nina Bonhardová

Autorka krásně napsala trilogii z historie jižních Čech. Příběh se prolíná mezi potomky rodu Rožmberků, nadaném Jakubu Krčínovi, selskými nádeníky - raby.

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Dříve to byla povinná četba, spisovatel napsal jak je již uvedeno čtivý román básníka Francoise Villona. Jeho život nebyl jednoduchý a svůj život vložil do svých básní.

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Krásně napsaný historický román o Robu Coleovi, který po smrti matky je ve službách ranhojiče, projíždějícího skotským venkovem. Zaslechne, že v Persii se učí stát se lékaři. Povede se mi získat místo studenta u Aviceny. V knize je věrně i atmosféra té doby.

15.05.2023 4 z 5

Královnino tajemství Královnino tajemství Jean Plaidy (p)

Další kniha autorky ze série Tudorovci, tentokrát o zakladatelce tohoto rodu. Opět dětství Kateřiny z Valois na francouzském dvoře s nemocným otcem Karlem IV. Francouzským a sourozenci. Její krátké manželství s Jindřichem V. Anglickým, následné odnětí jediného syna následníka anglického trůnu Jindřich VI. mocnou šlechtou. V jejím "novém" životě s Owenem Tudorem byl radostnější, i když neměl dobrého konce. Autorka píše v duchu romantického děje, ale i tento styl se mi líbí. Je to něco jiného než od autorky Alison Weirové.

15.05.2023 5 z 5

Nevinná zrádkyně Nevinná zrádkyně Alison Weir

Velmi věrná kniha o historii vlády Tudorovců, kniha má správný název Nevinná zrádkyně - Jana Greyová, která byla v moci svých ctižádostivých rodičů, svého tchána z rodu Dudleyů. Milosti za svou "zradu" se nemohla dočkat ani od nové královny Marie, ta zase byla v moci katolické církve a svého budoucího manžela Filipa Španělského.

15.05.2023 5 z 5

První přečtená kniha z pera Alison Weirové, autorka podrobně rozepsala podložená historická fakta. Královské rody se potýkali s existencí svých království, životy svých potomků, náboženstvím. Kateřina Aragonská byla první manželkou Jindřicha VIII. a dala mu pouze dceru, pro Jindřicha VIII. nedostatečné.

12.05.2023 5 z 5

Královna Kateřina: Prokletý rod Medici Královna Kateřina: Prokletý rod Medici Eleanor Alice Burford Hibbert

Třetí díl trilogie Medici, Mocenský boj tří Jindřichů - Jindřicha III. Francouzského, Jindřicha I. Lotrinský, vévody z Guise a Jindřicha III. Navarrského, který vyústil v tragickou Bartolomějskou noc.

12.05.2023 2 z 5

Travička Kateřina: Prokletý rod Medici Travička Kateřina: Prokletý rod Medici Jean Plaidy (p)

Druhý díl trilogie Medici, v knize se autorka rozepisuje podrobněji o politice a intrikách na francouzském dvoře za vlády synů Kateřiny Medici. Opět další dobře napsaný historický román, který mě zaujal.

12.05.2023 2 z 5

Žárlivá Kateřina - Prokletý rod Medici Žárlivá Kateřina - Prokletý rod Medici Jean Plaidy (p)

Až při čtení této série jsem se setkala se spisovatelkou Jean Plaidy a její psaní historických románů se mi začalo líbit. Z mocného florentského rodu přichází malá Kateřina Medici aby se stala ženou Jindřicha Orleánského, druhého syna francouzského krále. Jindřich miluje jinou Dianu z Poitiers, přesto Jindřich plní své manželské povinnosti a mají 10 potomků, silný rod Valois. Kateřina si umí sjednat moc a pořádek, intriky, travičství, jsou na denním pořádku.

12.05.2023 2 z 5

Věčný milenec Věčný milenec Jean Plaidy (p)

Opět autorka popsala život oblíbeného krále Jindřicha IV. Navarrského, který vyrůstal v krásném kraji Navarra, oženil se s Markétou z Valois, zvanou Margot. I on pocítil intriky své tchýně Kateřiny Medici, způsobila smrt matky Jindřicha Jany III. Navarrské. Jen se štěstím přežil Bartolomějskou noc, bohužel jeho významný admirál de Coligny, takové štěstí neměl.

12.05.2023 3 z 5