stanislava9718 stanislava9718 komentáře u knih

Kam zmizel zlatý poklad republiky Kam zmizel zlatý poklad republiky Stanislav Motl

Autor Stanislav Motl, neúnavně pátral v evropských archivech, kde nalezl historické informace o vzniku a hlavně úbytku Československého zlatého pokladu. Časově nám historii pokladu uvedla níž v komentáři vendy246.

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Jedna z mých oblíbených knih, kde autor strhujícím způsobem, popisuje dva světy Říma zhýralost a morální zpustlost, na druhé, nová rodící se společnost, která chce být morálně čistá.

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Kniha od autora Pasternakaje na čtení těžší, než shlédnutí mimořádně kvalitního filmu,
ale ta doba byla těžká, byrokracie, chudí, extrémní podmínky, buď byla krutá zima, nebo extrémní horko, k tomu nejistá doba v Rusku.

Hořící kříž 1 Hořící kříž 1 Diana Gabaldon

Další díl knihy o Jamiem, Claire a jejich rodině a blízkých přátelích, kteří se usadili na přidělené půdě od Anglické koruny. Příběh popisuje jejich každodenní boj s přírodou, ale hlavně s lidmi ať - "bílými" nebo s původními obyvateli Severní Ameriky.

Mořeplavec Mořeplavec Diana Gabaldon

Další díl o tolika stránkách, zpočátku mi trvalo se začíst, děj knihy se udává i mimo Skotsko, je plný dobrodružných událostí, přidána trocha hrůzy, autorka zapracovala i téma magie, zkrátka krásné čtení.

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Druhý díl je skvělé pokračování Jamie a Claire, kteří se před pronásledováním přesunou do Francie k Jamiemu bratranci, kde mohou u francouzského dvora být po boku vyhnance krále Jakuba Stuarta. Autorka vylíčila další životní osudy obou hlavních hrdinů.

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

První díl série Cizinka, jsem dostala jako dárek od kamarádky a k tomu doporučení, že je i seriál. Přečetla jsem první knihu, zaujalo mě toto téma z doby povstání Skotů v Jakobitské rebélii proti vládcům Anglie. Autorka detailně popisuje život, radosti i strasti poddaných Jejího veličenstva.

09.06.2023

Předehra Předehra Jean Plaidy (p)

Kniha ze série Dynastie Plantagenetů - Předehra, pojednává o mladičké Eleonoře Akvitánské, která se prvně vdá za francouzského krále. Temperamentní Eleonora, ale docílí rozvodu a stane se ženou Jindřicha II. Plantageneta, se kterým prožije dlouhý, bouřlivý život v manželství.

09.06.2023 3 z 5

Vzbouření orlíků Vzbouření orlíků Jean Plaidy (p)

Kniha ze série Dynastie Plantagenetů - Vzbouření orlíci, autorka popisuje život, intriky dětí Elaanory Akvitánské a jejího manžela Jindřicha II. Plantageneta a do děje vložila i přátelství Jindřicha s Tomášem Becketem a tragický konec Becketa. Každý díl je čtenářský zážitek.

09.06.2023 3 z 5

Lví srdce Lví srdce Jean Plaidy (p)

Kniha ze série Dynastie Plantagenetů - Lví srdce o slavném Richardu I., řečeném Lví srdce. V tomto díle autorka popsala život a velmi krátké panování Richarda, jeho zvláštní život, jaké byl orientace se můžeme dohadovat. Králem Anglie byl krátce, účastnil se tažení do Svaté země, město pohanů Jeruzalém, nedobyl, po návratu byl vězněn rakouským vévodou Leopoldem V. Babenberským, se kterým se při tažení na Jeruzalém nepohodl. Ze zajetí mu pomohla jeho mocná matka Eleanora Akvitánská.

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Navazující třetí díly je jiný, než první a třetí díl. Pokračování čtení už mě tolik nezatáhlo do děje, musela jsem po přečtení té a té části hledat ve Wikipedii a ujasnit si některé historické údaje, i když jsem si vědoma, že autor napsal pokračování historického románu.

09.06.2023 4 z 5

Pokání bratra Cadfaela Pokání bratra Cadfaela Ellis Peters (p)

Poslední díla případů bratra Cadfaela, autorka napsala příběh o záchraně syna bratra Cadfaela, závěr je zajímavý.

07.06.2023 3 z 5

Afghánec Afghánec Frederick Forsyth

Opět mistr pera Frederick Forsyth sáhl po silném tématu kolem Afrhanistánu, vysvětlil, jak je to vlastně s pouštními národy a nastínil historii vzniku konfliktu, je možno si více prostudovat na internetu, přidal události z 11 září 2001.

Ďáblova alternativa Ďáblova alternativa Frederick Forsyth

Mistr pera Frederick Forsyth opět zabrousil do vod studené války. Opět špionáž a rozhodování mocných tady vypsal z více stran, kdy vrcholí mocenský boj. Závěr knihy opět velmi zajímavý.

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Jedna z prvních knih v mé knihovně, o komisaři Lebelovi, který mravenčí prací se snaží dopadnout atentátníka na francouzského prezidenta De Gauella. Líbil se mi popis jeho "mravenčí" práce a závěr rychlý spád děje.

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Fiktivní příběh z politické scény v Rusku v 90. letech, z pera Frederika Forsytha. Plně souhlasím s komentářem od jadrana, nic není černobílé.

Příběh Biafry Příběh Biafry Frederick Forsyth

Autor Forsyth tuto svou první knihu napsal jako reportážní příspěvek k válečnému konfliktu nově vzniklé Biafry proti nigerijským okupantům. Je zde podrobně vylíčeno a popsáno mnoho postav, většinou skutečných. Do konfliktu se zapojila většina světových mocností, jelikož na území Biafry se nacházela ropa a další nerostné bohatství.

06.06.2023 3 z 5

Kvintet Kvintet Frederick Forsyth

Pět dobře napsaných povídek opět z pera mistra vypravěče Forsytha - o pomstě, o pašerákovi, o lásce, o veteránech SAS a o zázračné světici.

Mstitel Mstitel Frederick Forsyth

Další "nálož" autora kdy do děje vypsal přátelství z vietnamských tunelů, tragické skutky jugoslávských a panamských gangů, podnikatelský život v kanadských těžebních společnostech, prošel kolem amerických soudních síní a závěr ukončil v jihoamerické džungli.

06.06.2023

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Orm vikingský válečník, později i náčelník popsán s mírnou nadsázkou z autorova pera a k tomu skvělé ilustrace od Adolfa Borna.

06.06.2023 3 z 5