stanislava9718 stanislava9718 komentáře u knih

Tenkrát na východě v Rusku (Vzestup oligarchů) Tenkrát na východě v Rusku (Vzestup oligarchů) Ben Mezrich

Měla jsem částečné povědomí o nehorázně bohatých oligarších, kteří tahali za nitky politického dění po rozpadu Sovětského svazu. Autor uvedl pravá jména dotyčných co konali a jak někteří dopadli.

22.10.2023 3 z 5

Ruská kocovina: Putinův svět a přízraky minulosti Ruská kocovina: Putinův svět a přízraky minulosti Shaun Walker

Britský novinář, obeznámený s životem po rozpadu Sovětského svazu. Jeho náhled není černobílý, i tak se nyní zjišťuje, že některé skutečnosti v jednotlivých odpadlých republikách Sovětského svazu, byly určitě jinak. Stálo za to si knihu přečíst a zamyslet se.

22.10.2023 2 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Perfektně napsaný historický román z doby starověkého Egypta, autor v poutavém ději a popisuje prostředí a zvyky dávných zemí, kterými lékař Sinuhet prošel.

18.10.2023 3 z 5

Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti Magdalena Vožická

Dobrý počin autorky s návody, jak přežít bez vymožeností civilizace. V knize jsou vypsány osobní zkušenosti, zkušenosti dědů a babiček, rady a návody, jak přežít. Autorka upozorňuje, že je dobré mít další literaturu o bylinkách, konzervování a dalším.

10.10.2023 2 z 5

Don Juan Don Juan Josef Toman

Autor Josef Toman napsal historický román jinak, než byla realizována divadelní představení. Don Juan byl španělský šlechtic, který neustále hledal svou pravou lásku, která by mu smysl poskytla života. Za svůj život se nacházel mezi dobrem a zlem. Až po smrti své pravé lásky, se vrátil do lůna církve, kde našel pokoru a smysl života. Ach ta církev do mu nadělala v životě peklo.

02.10.2023 3 z 5

Komu hlava sejde Komu hlava sejde Jari Järvelä

Knihu nám doporučil průvodce po našem putování po Korsice. Vyberte finského spisovatele, který opatří obálku zimním motivem, děj obsadí na Korsiku a početnými maníky a "hodnota" je na světě! Rychle přečteno, rychle vráceno do knihovny.

28.09.2023 odpad!

Radosti lásky Radosti lásky Jean Plaidy (p)

Pro mě zatím přečtený poslední historický román od Jean Plaidy o rodu Stuartovců na anglickém trůně a jejich manželek. Katolička Kateřina z Braganzy se stala manželkou protestanta Karla II. Stuarta, opět z politických důvodů, aby Portugalsko přestalo ohrožoval Španělsko. Autorka nám předestřela život a soužití manželů a jejich příbuzných a členů anglického dvora.

13.09.2023 3 z 5

Nezkrotná královna Nezkrotná královna Jean Plaidy (p)

Opět kniha ze série rodu Stuartovců, tentokrát o životě, katoličky královny Henrietty Burbonské, dcery zavražděného krále Jindřicha IV. Francouzského (Navarrského) a popraveného manžela anglického krále Karla I. Stuarta. Opravdu politika, moc a zejména náboženství přinesly do života královny, její rodiny a blízkým tolik neštěstí a utrpení. Autorka sepsala opravdu pro mě hodnotný historický román.

08.09.2023 3 z 5

Vilémova žena Vilémova žena Jean Plaidy (p)

Další historický román ze série o Stuartovcích, od mé oblíbené spisovatelky - Vilémova žena, je příběh královny Marie II. Stuartovny. Příběh je trochu slabší, popisuje zejména politické a náboženské intriky na anglickém, francouzském a holandském dvoře, jelikož Marie byla provdána za Viléma III. Oranžského, který k tomuto sňatku přistoupil ze zištných důvodů. Marie se ocitla mezi tlaky svého otce Jakuba II. Stuarta a svého manžela, ale také od své matky Henrietty Marie Burbonské. Neměla snadnou pozici ani u některých dvorních dam. Nakonec zemřela na v té době smrtelné neštovice.

03.09.2023 3 z 5

Chlípný král Chlípný král Jean Plaidy (p)

Kniha ze série Dynastie Stuartovců, by se spíš měla jmenovat Prostopášný král. Oblíbená autorka sepsala historický román ze života Karla II. Anglického, který po popravě svého otce Karla I. z rozhodnutí parlamentu, který ovládal Cromwell, hledal spojence na různých dvorech Evropy. Karel II. využil všech možností a to včetně vztahů, s pro něho prospěšnými milenkami, aby se navrátil na anglický trůn.

31.08.2023 3 z 5

Avicenna alebo cesta do Isfahánu Avicenna alebo cesta do Isfahánu Gilbert Sinoué

Autor zpracoval historický román podle napsaného deníku průvodce Abu Ali ibn Síny - Aviceny na jeho životních cestách. Konkrétně putování z tehdejšího severoíránského království do středu Íránu města Isfahánu. Trochu mě překvapilo, že praktikující šííta Avicena holdoval "neřestem" a nebyl za to panovníky kárán. Asi mu je prominuli, jelikož měl mít dar od boha, který mu štědře nadělil - znalost medicinskou, přírodovědeckou, filozofickou i básnickou. Za svého života napsal 165 knih, pro své následovníky.

24.08.2023 3 z 5

Čas korunního prince Čas korunního prince Jaroslav Boček

Kniha na mě koukala v knihobudce, je trochu volným pokračováním knihy Filip II. Španělský, tuto napsal český autor Jaroslav Boček. Děj se odehrává návratem budoucího Rudolfa II. Habsburského se svými bratry od španělského dvora. Právě v tomto historickém románu jsou popsány rozkoly a boj o koruny evropských království, boj o moc šlechty, církve, které předcházely tragické bitvě na Bílé hoře.

19.08.2023 3 z 5

Zvláštní zpráva č. 4 (tajné) Zvláštní zpráva č. 4 (tajné) Jiří Hanzelka

Zpráva cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, o stavu oblastí rozsáhlého Sovětského svazu za vlády Chruščova. Mám stejný názor jako další čtenář, a co od podání té zprávy čekali.

17.08.2023 2 z 5

Pouť nenávisti Pouť nenávisti Ellis Peters (p)

Desátý díl. Pouť nenávisti. Příběh z pokračujícího boje o anglický trůn mezi Matyldou a Štěpánem odehrávající se ve slavnost svaté Winnifredy v Cadfaelově rodném opatství. V příběhu se objeví i Cadfaelův syn říkající si Olivier de Bretagne.

14.08.2023 3 z 5

Filip II. - Španělský král z rodu Habsburků, nejmocnější křesťanský vládce Filip II. - Španělský král z rodu Habsburků, nejmocnější křesťanský vládce Geoffrey Parker

Opět kniha k doplnění mozaiky historie Evropy, ze života Filipa II. Španělského, manžela Marie Portugalské, anglické královny Marie I. Tudorovny, Alžběty z Valois, Anny Habsburské. Filip II. dbal na rady svého otce, "díky" těmto radám za jeho vlády bylo Španělsko jednou z nejsilnějších říší rané Evropy. Podrobil si Nizozemsko, jeho velvyslanci měli prsty ve většině zásadních politických děních v Anglii, Francii, Portugalsku a státech Evropy, mělo silnou pozici při objevování Nového světa. Jak se píše níže, škoda, že autor se nevěnoval předbělohorským Čechám.

11.08.2023 2 z 5

Ďáblův novic Ďáblův novic Ellis Peters (p)

Osmý díl. Ďáblův novic, Cadfael musí se zástupcem Hughem Berringarem vyšetřit záhadné zmizení významného klerika. A Cadfael pomocí své výmluvnosti a šetření pomůže "ďáblovu novicovi" Merietovi. Zajímavé propletené skutečnosti sepsala autorka do tohoto dílu.

09.08.2023 3 z 5

Války růží Války růží Robin Neillands

Autor faktograficky a nestranně, jak sám uvedl se snažil zdokumentovat počátky, příčiny a důsledky složité války Růží, války mezi syny, otci, bratranci, strýci mocných rodů anglického království. Kniha má dosti gramatických chyb a chyb v nejednotném pojmenování historických postav, jak napsal níže další čtenář. Přesto jsou to pro mě další historické informace chybějící k porozumění té doby.

03.08.2023 5 z 5

Poustevník z Eytonského lesa Poustevník z Eytonského lesa Ellis Peters (p)

Případy bratra Cadfaela díl 14. nás zavede do občanské války mezi Matyldou Anglickou a Štěpánem z Blois. Válka chudému lidu nic dobrého nepřinesla. Na Shrewberrijském panství se však dějí důležité věci, které se týkají žáka kláštera, nového poustevníka a nového příchozího. Však to Cadfael a Hugh, vyřešili.

02.08.2023 2 z 5

Výkupné za mrtvého Výkupné za mrtvého Ellis Peters (p)

Devátý díl. Výkupné za mrtvého, tento případ byl takový lehčí oddechový, nic nechybělo láska, zrada, pomsta, politika. Závěr rozuzlení mě překvapil, nečekala bych vraha v těsné blízkosti hlavní postavy Ellise ap Cyan.

02.08.2023 2 z 5

Marie Stuartovna Marie Stuartovna Stefan Zweig

Tato kniha od autora Stefana Zweiga, mi do porozumění této historické doby chyběla. Autor zde vykreslil obě panovnice z mužského pohledu, než co jsem četla v knihách od autorky Jean Plaidy. Jejich charaktery, chyby, žádosti, lásky a rozhodnutí, která tvořila životní osudy obou žen a královen. I já musím konstatovat, že morální vítězkou je Marie Stuartovna nežli Alžbeta Tudorovna.

23.07.2023 4 z 5