stanislava9718 stanislava9718 komentáře u knih

Bosá královna Bosá královna Ildefonso Falcones

Třetí kniha od autora z prostředí Španělska, které mě zajímá, se odehrávala v prostředí cikánů o jejich hrdosti, vychytralosti a soužití mezi španělskými poddanými začátku 18. století. Děj knihy je trochu slabší než předchozí volné historické romány autora o Španělsku. V příběhu je i osvobozená černoška, která se ocitá po plavbě z otrocké Kuby na březích Evropy ve Španělsku. Moc bych tomu nevěřila, že zůstala tak dlouho svobodná.

24.12.2023 3 z 5

Ruka Fátimy Ruka Fátimy Ildefonso Falcones

Další ze zajímavých knih o moriscích - Maurech, kteří zůstali a přijali křest na španělských územích dobytých křesťany v reconquistě - znovudobytí Pyrenejského poloostrova křesťany. Autor v postavě Hernanda ani maura ani křesťana, představil víru, lásku, nenávist, kulturu Španělska, nezapomněl ani na život těch nejchudších a nejbědnějších poddaných španělských králů.

19.12.2023 3 z 5

Katedrála moře Katedrála moře Ildefonso Falcones

Krásný, drsný a také trochu nadnesený příběh o hlavním hrdinovi z prostředí středověké Barcelony. Nesmí samozřejmě chybět náboženství a hlavně inkvizice, která napáchala tolika zla v celém světě. Autor se vyjádřil o postavách a faktech v pěkném doslovu v knize.

03.12.2023 3 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Arhtura Haileho knihy čtu již poněkolikáté. Tato o detektivovi miamské policie, který je na stopě sériovému vrahovi, autor napsal ve více dějových rovinách. Zápletka na dobu, kdy se měl příběh odehrát, je rok 1997 byla autorem opět, jako dalších knihy pečlivě promyšlena a propracována.

19.11.2023 2 z 5

Dvorní šašek a čarodějnice Dvorní šašek a čarodějnice Siegfried Obermeier

Hmm, tak proto byla kniha v knihobudce. Opravdu děj se rozvláčně vleče a tragický konec tohoto vztahu byl jasný. Autorovo vychvalování německé šlechty a zkreslení historie, mě už vůbec nenadchlo.

15.11.2023 odpad!

Drama Bílé hory - Česká válka 1618 - 1620 Drama Bílé hory - Česká válka 1618 - 1620 Dušan Uhlíř

Kniha na téma 400 let tragických důsledků a vyvrcholené povstání stavů v Českých zemích a na Moravě mi chybělo na základní škole. Jednotlivé události jsou pečlivě a chronologicky popsány i bohatě obrazově doloženy, včetně popravy významných osobností naší historie.

14.11.2023 3 z 5

Karel IV. - Královské sňatky Karel IV. - Královské sňatky František Kavka

Autor se zabývá dobou, životem, manželstvím a panováním Karla IV. Mě informace poskytly další střípky do skládanky, tentokrát historie českých, moravských a dalších zemí. Ona ta politika a jednání, byly k udržení říše nutné.

13.11.2023 2 z 5

Karel IV. - Císař a král Karel IV. - Císař a král Jan Bauer

Autor čerpal z knihy Františka Kavky Karel IV. Královské sňatky, čtyři ženy otce vlasti, a zhostil se práce na výbornou, jelikož panovníkovy skutky více vysvětlil a doplnil dalšími historickými fakty. Přidal i podrobnější poznatky renomovaného vědce Vlčka, jak Karel IV, pravděpodobně přišel ke svému fatálnímu zranění krční páteře, které zanechaly trvalé následky.

13.11.2023 3 z 5

Zabijte je všechny! Zabijte je všechny! Katty Joyce (p)

Autorka popsala silný historický příběh z africké země Zaire. Bohužel, zahraniční pracovníci Francouzi, Belgičané, Italové i Portugalci, se stali tragickými figurkami těch, kteří chtěli mít nadále vliv nad nerostným bohatstvím a těch, kteří se o nový vliv pokoušeli, za jakou cenu, cenu životů, jim bylo jedno.

07.11.2023 2 z 5

Strážci pravdy Strážci pravdy Tim Wallace Murphy

Autoři se v knize snažili důkladným zkoumáním této utajené dynastie, osvětlit různá tajemství potomků Ježíšova. Dosti těžké téma.

06.11.2023

Skryté soukromí Karla IV. Skryté soukromí Karla IV. Michaela Košťálová

Autorka si zřejmě vybrala nesprávné období, na které nemá specializaci. Bohužel kniha je neuspořádaná a vrcholem bylo porovnání vlády Karla IV. s "vládou" T.G.Masaryka. Škoda času, ale když už jsem si jí půjčila, dotrpěla jsem do konce. Nic nového jsem se o vládě Karla IV. nedozvěděla!

06.11.2023 1 z 5

Jak umírá král Jak umírá král Jan Bauer

První kniha od autora Jana Bauera, bez přiklášlování sepsal příběhy smrtí a úmrtí našich panovníků zemí Českých. Panovníci umírali, mladí, staří, přrrozenou smrtí nebo smutně tragicky.

06.11.2023 3 z 5

Péra a perutě Péra a perutě Iva Pekárková

Opravdu autorka je svérázná osoba, její styl psaní a myšlenkové pochody mi daly zabrat, abych pochopila je rychlý sled událostí které hodila na papír do jednotlivých někdy i úryvkových kapitol.

01.11.2023 1 z 5

Potkáme se v Praze Potkáme se v Praze Julie Caplin

Než jsem si zarezervovala od autorky Cukrárna v Paříži, zhltla jsem Potkáme se v Praze, no hodně lehké a rychlé oddechové čtení.

29.10.2023 2 z 5

MacBeth – Velekrál skotský 1040–1057 MacBeth – Velekrál skotský 1040–1057 Peter Berresford Ellis

Autor pečlivě zpracoval dostupné prameny o panování a životě skotského krále MacBetha, vysvětlil původní skotské středověké zákony, území na kterých se život a panování odehrával. Opravdu mistr Shakespeare "zpopularizoval" MacBetha a jeho ženu v úplně jiném světle.

25.10.2023 3 z 5

Keltský rok Keltský rok Shirley Toulson

Knihou si listuji a čtu delší dobu. Popis jednotlivých pranostik a svátků z keltské mytologie.

Válka proti Albigenským Válka proti Albigenským Jean Pierre Cartier

Další kniha poskytující historické údaje z krvavého období tažení proti "heretikům" ve 2. polovině 12. století. V knize jsou podrobně popsány historické postavy, které měli vliv na zosnovaném tažení, politické a hospodářské důsledky. Pro mě další kniha v mé knihovně.

22.10.2023 3 z 5

„Křížová výprava“ proti albigenským „Křížová výprava“ proti albigenským Jörg Oberste

Autor se detailně zabýval příčinami a následky války nebo spíše vraždění "heretiků", pod vlajkou "mírumilovné" církve v období středověku na území Francie dříve Okcitánie. Zkáza a smrt se nevyhnula chudému ani bohatému.

Dějiny britských králů Dějiny britských králů Geoffrey of Monmouth

Další kámen do mozaiky mého zájmu o historii Evropy, Kniha obsahuje i příběh o legendárním králi Learovi a další. Jen výhrada na autora Britské impérium ve 12. století neexistovalo.

22.10.2023 2 z 5

Normani v evropských dějinách Normani v evropských dějinách Charles Homer Haskins

Další kniha na historické téma, tentokrát o jednom z nejvýznamnějších středověkých národů Normanů mi poskytla další kámen do skládanky o historii Evropy, která mě zajímá například další informace o jejich nejvýznamnějším panovníkovi Vilému Dobyvateli a dalších.

22.10.2023 3 z 5