Zvláštní zpráva č. 4 (tajné)

Zvláštní zpráva č. 4 (tajné)

Sociálně kritická studie o hospodářském a sociálním stavu na území mezi Uralem a Dálným východem, vypracovaná v r. 1964. Pozoruhodné je, že závěry, ke kterým cestovatelé došli, se podobají jako vejce vejci těm, na kterých se usneslo dnešní vedení v SSSR (předmluva pochází z dřívějších let). Pravda, až po dvaceti letech. Pro ... celý text

Pozoruhodné je, že závěry, ke kterým cestovatelé došli, se podobají jako vejce vejci těm, na kterých se usneslo dnešní vedení v SSSR (předmluva pochází z dřívějších let). Pravda, až po dvaceti letech. Pro ilustraci ocituji jen jednu větu, která i terminologií připomíná dnešní nářky nad brzdícími mechanismy. Hned v úvodu Zprávy autoři říkají: „Začal nám mnohde na sovětském Dálném východě a na východní Sibiři tok denního života připadat jako obrovský, mocný automobil, jehož řidič jednou nohou šlape na plyn až k podlaze a druhou nohou – na brzdu. Současně!“

(z předmluvy) méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/50_/505/zvlastni-zprava-c-tajne-505.jpg 4.414
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno:, Lidové nakladatelství

rossx
03.08.2016

Je to opravdu zpráva, odvážný dokument. Přidejte k tomu Moskvu-Hranici, Souostroví Gulag a máte reálné SSSR, které čeká na zítřek, který ale byl už včera.

LBZ
26.12.2014

Na tehdejší dobu mimořádně odvážné. Z dnešního pohledu stále zajímavé byť se čtenář musí připravit na lehkou socialistickou rétoriku.

Bear Reader
27.12.2013

Pikantní na celé věci je to, že soudruzi naše cestovatele sami pozvali, aby jim pomohli odhalovat nedostatky očima nezaujatého pozorovatele. Nezaujatého si dejte prosím do velkých uvozovek. A když jim naši cestovatelé v dobré víře sepsali report, hned byl malér. O problémech se nesmělo mluvit a zpráva skončila v trezoru. Inu dědicové velkého knížete Potěmkina, který carevnu Kateřinu taky pěkně lakoval, navrch huj, vespod..no však to znáte.

Autoři knihy

Jiří Hanzelka