Zvláštní zpráva č. 4 (tajné)

Sociálně kritická studie o hospodářském a sociálním stavu na území mezi Uralem a Dálným východem, vypracovaná v r. 1964. Pozoruhodné je, že závěry, ke kterým cestovatelé došli, se podobají jako vejce vejci těm, na kterých se usneslo dnešní vedení v SSSR (předmluva pochází z dřívějších let). Pravda, až po dvaceti letech. Pro ilustraci ocituji jen jednu větu, která i terminologií připomíná dnešní nářky nad brzdícími mechanismy. Hned v úvodu Zprávy autoři říkají: „Začal nám mnohde na sovětském Dálném východě a na východní Sibiři tok denního života připadat jako obrovský, mocný automobil, jehož řidič jednou nohou šlape na plyn až k podlaze a druhou nohou – na brzdu. Současně!“ (z předmluvy)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/50_/505/zvlastni-zprava-c-tajne-505.jpg 4.122
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno:, Lidové nakladatelství

Kniha Zvláštní zpráva č. 4 (tajné)

Pavelpi

Kniha je napůl cestopisná a napůl politická.Když čtete někdy jak dobývali černé uhlí a čistý kaolin vyházeli do skrývky,zůstává rozum stát.Také se dost divím,že autoři přežili následnou dobu bez potíží,protože tak otevřeně pojmenovat problémy se málokdy někomu podařilo.

david5746
28.07.2018

K této knize jsem se dostal díky kombinaci faktoru čtenářská výzva a hodně zajímavého dílu pořadu Hidepark civilizace s panem Zikmundem. A rozhodně nelituju, že jsem nezrealizoval původní záměr, přečíst si do ketegorie "žánr, který běžně nečtete" nějakou červenou či růžovou knihovnu.

Tato kniha je totiž naprostý masakr. Zpráva o skutečném stavu bratrského sovětského svazu, kterou si vyžádalo ruské i české komunistické vedení a která byla díky tomu tajná, což samo o sobě často koliduje s obsahem, kde se vyzývá k informovanosti lidových mas. No ale realita byla taková a ZZ-4 byla tajná naprostým právem. Zabaleno do hromady ideových pindů se dozvídáme, v jak strašném srabu tehdejší ekonomika, poměry atd. v SSSR byla. Přičemž celá řada věcí tam třeba ještě pořád je a úsměv budí okamžiky, kdy si čtenář uvědomí, že ten který konkrétní popis sraček z bratrského ruska šel 1:1 aplikovat na tehdejší poměry u nás. A bez iluzí si přiznejme, že řada věcí je v rusku pořád, kritikou "kultu" se taťka Putin evidentně neinspiroval.

Autoři popisují drancování přírodních zdrojů, poměry mezi lidmi, bydlení, pracovní podmínky, mládež a tak dále. Rozhodně stojí za přečtení.

ZZ-4 je psána jako upřímný soudružský elaborát od komunistů pro komunisty. Je vidět, že autoři byli velmi dobrými spisovateli, protože jinak by je za tu častou upřímnost (a to bych se vsadil, že informace ještě často sami předem filtrovali) v té době museli minimálně zavřít. Jejich členství v partaji je pro mě trochu záhada, z tv jsem pochopil, že posílali přihlášku do partaje poštou až někdy v době pražského jara, ZZ-4 z roku 1964 na to teda nevypadá a teta wiki mi odpověď nedala. No to je jedno, můj obdiv k autorům to rozhodně nesnižuje, naopak jsem to členství automaticky předpokldádal, když uvážim, kam všude do světa se kluci dostali.

Na závěr jedna z opravdu velkého množství možných ukázek, jak autoři jedním dechem dali najevo, že je všechno k ničemu a ještě do toho narvali pojistnou soudružskou rozhořčenost. Zrovna tato ukázka je komická z vícero důvodů, ale to si každý přebere jistě sám.

----------------------

Současným stavem ideologické fronty v SSSR jsme hluboce znepokojeni. Ideologická fronta má přece už téměř půl století k dispozici všechny prostředky výchovy. Po školské linii působí monopolně od jeslí až po univerzitu. Po společenské linii od rodiny a jisker (Okťabrjata) přes Pionýr a Komsomol až po KSSS a odbory. Po profesionální linii má neomezeně k dispozici všechny systémy školení, agitace a výchovné práce. Má zcela v rukou tisk, rozhlas, televizi, celou uměleckou frontu.

A přece jsme byli v SSSR mnohde svědky rozšířené apolitičnosti, formalizace politického života a nízké úrovně osobní politické angažovanosti lidí. Často jsme se setkávali až s únavou, dezorientací a nechutí — a dokonce s hlubokou nedůvěrou, ne ve stranu, ale v lidi, kteří ji v tom kterém místě nebo okruhu představují.

hopla
11.12.2017

To se nám ti soudruzi cestovatelé tehdy pořádně rozjeli... Je zřejmé, že nikdo nepochyboval o jejich loajalitě k socialistickému zřízení, když jim svěřili tento závažný stranický úkol. Pustit tuto Zprávu k publikování v západním světě, by mohlo mít ještě větší politický dopad, než Chruščovův přehmat s uspořádáním výstavy o kapitalistickém způsobu života v tehdejším SSSR v roce 1959.
Je obdivuhodné, s jakou profesionalitou a důkladností byla tato Zpráva sepsána. Přitom relativně dostatečně politicky vyváženě, aby ji bylo nutno brát seriózně a nikoliv jako kritický útok na základy socialismu. Že přesto neskončili její autoři na Sibiři, je sice potěšující, ale fakt, že jejich Zpráva neměla žádný reálný dopad na tehdejší poměry, je velmi tristní. Zdá se, že soudruzi vrcholní představitelé prostě jen potřebovali své "šašky," kteří jim směli říkat pravdu, aniž by to mělo nějaký praktický význam. I my jsme tu měli svůj Prognostický ústav...

rossx
03.08.2016

Je to opravdu zpráva, odvážný dokument. Přidejte k tomu Moskvu-Hranici, Souostroví Gulag a máte reálné SSSR, které čeká na zítřek, který ale byl už včera.

LBZ
26.12.2014

Na tehdejší dobu mimořádně odvážné. Z dnešního pohledu stále zajímavé byť se čtenář musí připravit na lehkou socialistickou rétoriku.

Bear Reader
27.12.2013

Pikantní na celé věci je to, že soudruzi naše cestovatele sami pozvali, aby jim pomohli odhalovat nedostatky očima nezaujatého pozorovatele. Nezaujatého si dejte prosím do velkých uvozovek. A když jim naši cestovatelé v dobré víře sepsali report, hned byl malér. O problémech se nesmělo mluvit a zpráva skončila v trezoru. Inu dědicové velkého knížete Potěmkina, který carevnu Kateřinu taky pěkně lakoval, navrch huj, vespod..no však to znáte.

Autoři knihy

Jiří Hanzelka