spencer spencer komentáře u knih

Králova mlha Králova mlha Aleš Diviš

Příběh se odehrává v říši Sylothys, která je složena z pěti království. Žádné z nich nemá svého krále, neboť je po své porážce legendární Bílý král všechny proklel. Jelikož jeho skon zůstal zahalen tajemstvím, nemůže si být nikdo jistý, zda skutečně zemřel, či zůstal naživu.

Děj je vyprávěn v er-formě a točí se okolo zloděje Nydeona, který společně s elfem Thelianem prchá z vězení s úmyslem obávaného Bílého krále jednou pro vždy přemoci. Po cestě se k nim přidávají další společníci, které kromě magické síly na cestě provází i poměrně velká dávka humoru.

Slibuji vám, že jakmile se v ději po několika prvních kapitolách zorientujete, bude vás během čtení doprovázet touha zjistit, jak se vše vyvrbí. Svět, kde se příběh odehrává je totiž velmi dobře promyšlený a originální. Šanci zaujmout má také samotné fungování magie a srozumitelný způsob, kterým je vše vysvětleno. Charakteristika postav byla velmi dobře provedena a oceňuji, že se dění nesoustředilo pouze na jednoho hrdinu, ale objevilo se jich tam hned několik. Na pokračování jsem velmi zvědavá, a to i přes to, že jsem měla čas od času problém se v ději zorientovat. Ale to už tak u prvních dílů bývá. Věřím, že to bude příště lepší:)

04.06.2022 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

3,5/5*
Hannah se rozhodla na chvíli utéct od své práce právničky do kulinářské školy v Irsku. Hned první den se jí do cesty připlete neznámý sympatický muž jménem Conor, který (jak asi všichni tušíme) nezůstane nadlouho neznámým, tak jak by si Hannah nejspíš přála...
Na tomto díle Romantických útěků mě nejvíce bavilo prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Irsko je jedním z míst, které v sobě skrývá kouzlo, a to se autorce podařilo poměrně dobře do děje přenést.
Romantická linka pro mě fungovala spíše ze začátku. Poté jsem měla menší problém si k ní opět hledat cestu kvůli tomu, že byla na část příběhu přesunuta do pozadí. Mimoto si myslím, že Conor jakožto hlavní mužská postava úplně nenaplnil svůj velký potenciál. Mohl příběh dost svou osobností obohatit, ale takto jej jen po většinu času vídáme jako muže s velkým bolavým egem.
Když se zaměřím na samotnou školu vaření, tak se mi na jednu stranu líbilo, že se hlavní hrdinka rozhodla nevzdávat i přes to, že její kulinářské schopnosti nebyly nic moc. Na druhou stranu mi ale nesedí, jak se s takovými schopnostmi dokázala dostat na vyhlášenou kulinářskou školu, kam se nedostane jen tak někdo.
Můžu vám ale slíbit, že se vám v průběhu čtení budou dělat chutě na různé irské speciality. Sama jsem si už vyhledala recept na irský barmbrack, který je v titulu několikrát zmíněn a věřím, že nebudu jediná.
Podtrženo, sečteno, jedná se o příjemné oddechové čtení, které vám pomůže zapomenout na okolní svět a odpočinete si u něj. Jen jej bohužel nemůžu zařadit mezi nejlepší díly, protože má své nedostatky a postrádá poutavost, kterou autorčiny předešlé tituly měly přece jen větší. Přesto se těším na další díl a jsem zvědavá, kam nás autorka vezme příště.

27.04.2022 3 z 5

Přízraky noci Přízraky noci Kateřina Ševčíková

Příznaky noci byly velmi příjemným překvapením!
Hned od první stránky mě okouzlil autorčin čtivý styl psaní a její vypravěčské schopnosti. Knihy inspirované slovanskou mytologií mám moc ráda a tady se to vcelku povedlo. Příběh byl originální, napínavý a plný akce. Přišlo mi, že se děj až do poslední stránky nezastavil, což je přesně to, co mám na fantasy nejraději.
3,85 dávám hlavně z toho důvodu, že jsem se čas od času ztrácela v dění a v počtu postav. Jinak rozhodně doufám, že to nebude poslední autorčin počin a budu se těšit na její další práci:)

16.03.2022 4 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Příběh začíná tam, kde poslední kniha ze série skončila. Jediným rozdílem je, že se celý děj tentokrát točí kolem Nesty a Cassiana. K Nestě jsem měla celkem neutrální vztah, takže jsem se těšila na to, až konečně pochopím motivy jejího jednání, což se stalo. Děj se hodně věnoval její osobnosti, Cassianovi a samotnému výcviku, kterým Nesta v průběhu prochází. Tyto elementy mě bavily, ale méně se mi už líbily některé pasáže, které působily spíše výplňkově. Také si myslím, že by knize neuškodilo, kdyby byla o pár stránek kratší. Pořádná akce se totiž začala dít až v polovině knihy a já prostě chtěla víc.
Nesmím nakonec zapomenout zmínit samotný překlad. Nerada to přiznávám, ale trochu mi to čtení kazily překlepy a chyby. Čekala jsem, že si v redakci u takto populárního titulu dají trochu více záležet a doufám, že se tedy do budoucna poučí.

06.03.2022 4 z 5

Setkání stínů Setkání stínů Victoria Schwab

Zatímco se první díl více zaměřil na historii světa a seznamování čtenáře s jeho fungováním, tento se více věnuje jednotlivým postavám, které dostávají poměrně velký prostor k tomu, aby si toho nemálo uvědomily. Lila a Kell jsou od sebe daleko a každý se vydává svou cestou. Lilu jsem si opět zamilovala, díky její jedinečné osobnosti a schopnosti mě rozesmát. Začátek je sice opět pomalejší, ale konec vám to svou rychlou změnou tempa rychle vynahradí. Takže tleskám, autorce se opět povedlo vše popsat tak podrobně, že si snadno všechny Londýny představíte, stejně tak jako všechny ostatní místa, ve kterých se příběh odehrává. Rozhodně jsem natěšená na finální díl.

21.02.2022 4 z 5

Trhni si, Ethane Trhni si, Ethane Whitney G. (p)

Enemies to lovers zbožňuju, a tak jsem se na čtení těšila. Už jen kvůli tomu mě mrzí, že jsem skončila takto zklamaná.
Ethan a Rachel jsou nepřátelé od jejich sedmi let. I když toho mají odjakživa dost společného, nedokáží se vystát. Nebo to alespoň o sobě tvrdí. Kdo by totiž psal svému zapřisáhlému nepříteli dopisy, kdyby ho přece jen neměl trochu rád, že ano? Teď jsou oba na vysoké a okolnosti je opět svedou dohromady (dokonce do jednoho bytu). Dokáží se přes všechny jejich spory přenést?
Ze začátku jsem se bavila a zaujal mě i způsob komunikace obou hrdinů. Pak se toho ale dost změnilo s příchodem kapitol, vracejících se do jejich středoškolských let. Naschvály, které si dělali mi přišly absolutně nesmyslné a chování Ethana k Rachel bylo dost odporné. Na konci se sice čtenář dozví jeho důvody, ale to jej bohužel neomlouvá. Co se týče přítomnosti, chtěla bych víc. Kéž by se autorka více rozepsala, jelikož mi většina děje přišla dost uspěchaná a nucená....

05.02.2022 3 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

V. E. Schwab mám ráda, protože píše velmi čtivě a každá její kniha přináší něco nového. Hned v prvních několika kapitolách vás příběh vtáhne do děje a do poslední stránky vás nepustí. Já knihu četla podruhé, ale napnutá jsem byla úplně stejně jako před časem.
Hrdinové jsou velmi dobře charakterizovaní. Budete jim fandit a budete se o nich chtít dozvědět víc. Kell byl sympaťák a Lila si mě znovu získala svým smyslem pro humor, který vám vykreslí úsměv na tváři i v situacích, kdy byste to nejméně čekali. To samé platí o světě, ve kterém se děj odehrává. Postupně budete zjišťovat, že není vše takové, jak se na první pohled zdá a motiv paralelních Londýnů je velmi dobře propracovaný. Titul doporučuju a těším se na další díl!

03.02.2022 4 z 5

Coco Pinchardová mi značně připomínala Bridget Jonesovou. Jen si nevedla deník, ale psala poměrně sdělující e-maily svým přátelům. E-mailovou formu mám celkem ráda. V tomto případě jsem za ni byla ovšem velmi vděčná, protože si nejsem úplně jistá, zda bych titul bez ní dočetla. Hlavní hrdinka vede totiž tak trochu katastrofální život. Jediné, co ji dělá něčím zajímavou, jsou její každodenní trapnosti a historky. Děj považuju za poměrně splachovací. Nic zvláštního vám z něj v hlavě nejspíš neutkne, ale rozhodně svůj účel oddechového čtení splní.
Do dalších dílů se nejspíš nepustím, jelikož mě postava Coco nezaujala natolik, abych si s ní musela něco dalšího přečíst.

16.01.2022 3 z 5

Všechno je krásné Všechno je krásné Eleanor Ray

3,5/5*
Amy Ashton se už před nějakým časem uzavřela do sebe. To se dá trochu čekat od člověka, kterému v jeden den zmizí přítel spolu s její nejlepší kamarádkou. Ani o skoro deset let později se z toho úplně nevzpamatovala, a hlavně nedostala nikdy odpověď na otázku: proč to udělali či kam zmizeli. Její sbírka vzpomínek je jediným, co ji dělá všechny ty roky šťastnou. Tu a tam si totiž odnese do svého domu něco, co by jiní možná vyhodili, ale její srdce jí to nedovolí.
Její životní styl, tvořený shromažďováním různých věcí značně naruší nová rodina, která se přestěhuje do vedlejšího domu. Ke svému vlastnímu překvapení se skamarádí s malými chlapci, kteří v domě žijí a jejich otcem Richardem. Se všemi změnami kolem, pocítí Amy nutkání projít a utřídit si všechny nasbírané vzpomínky, které postupně za posledních deset let začaly tvořit většinu jejího domu a posunout se v životě dál...
Myslím, že žádný čtenář nebude čekat směr, kterým se po první polovině kniha vydá. Bohužel mě osobně druhá polovina přes všechen svůj potenciál nezaujala. První část měla všechnu mou pozornost, líbily se mi myšlenky a seznamování se s osobností Amy a jejím traumatem. Druhá se více týkala její minulosti, a přestože jsem chtěla zjistit, kam a proč dvě nejdůležitější osoby v jejím životě zmizely, rozuzlení mě zklamalo. Možná, kdyby mi byli Tim a Chantel sympatičtější, líbilo by se mi rozuzlení více. Pár drobností mi na tom všem nesedělo a myslím, že kdyby se více dějová linie soustředila na překonávání traumatu, zanechala by ve mně kniha větší dojem.

13.01.2022 3 z 5

Klub knihomolských srdcí Klub knihomolských srdcí Lucy Powrie

2,75/5*
Na knížku jsem se moc těšila, ale bohužel jsme si s hlavní hrdinkou moc nesedly. Sleduje příběh Tabby, která se po přestěhování na nové místo snaží zapadnout. Přidá se ke čtenářskému klubu, pořádaného partou kamarádů, ke kterým si i přes počáteční obavy najde svou cestu. Aby vše nebylo jen růžové, už nějaký čas ji šikanuje online její bývalá nejlepší kamarádka a bohužel se brzy začne navážet i do jejích nových přátel, což značně ovlivní vztahy ve skupině.
Co mi vadilo ze všeho nejvíce bylo, že se většina problémů hlavní hrdinky dala snadno vyřešit, kdyby se s tím někomu svěřila. Ohledně šikanování ze strany bývalé kamarádky měla důkazy a chápu, že není zrovna nejlehčí o tom někomu říci, ale mohla si tak už zpočátku ušetřit spoustu trápení. Abych nebyla jen negativní líbily se mi zmínky o autorech a knihách, jen je dle mého názoru škoda, že autorka motiv knižního klubu více nerozvinula...

24.12.2021 3 z 5

Frida nespoutaná Frida nespoutaná Maren Gottschalk

Za sebe musím říci, že mě kniha velmi mile překvapila. Je ovšem potřeba předem varovat, že není úplně vhodná pro čtenáře, kteří o Fridě moc nevědí. Příběh se totiž věnuje pouze části jejího života, a to konkrétně době, kdy utekla do New Yorku před krizí jejího manželství. Zmínky ohledně její minulosti se sice objevují, avšak netvoří hlavní dějovou linku. Autorka se zaměřila zejména na její vztah k Nickovi Murayovi, který přestože se o něm moc nemluví, Fridu v jejím životě dost ovlivnil. Mimo jiné se taktéž věnuje jejím pocitům, bolesti a samozřejmě umění. Myšlenky, vyskytující se v titulu vám dají dost k zamyšlení, a jak říká samotná autorka: prolínání reality a fikce je umění, které k osobnosti Fridy dokonale patří - a přesně to uvnitř najdete.

22.12.2021 4 z 5

Všechny skryté dary Všechny skryté dary Caroline O'Donoghue

Příběh začal slibně, ovšem někde v polovině se vše změnilo.
Samotný námět mě zaujal, ale nejsem si jistá, zda byl dobře uchopen. Čekala bych, že si s ním autorka více pohraje, protože jeho potenciál byl velký. Co se hlavní hrdinky týče, ta mi občas vadila svou sebestředností. Navíc nejsem zrovna fanoušek trope nejsem jako ostatní holky, která mi přijde ohraná, ale dalo se s ní díky tomu aspoň soucítit. Ostatní postavy byly velmi různorodé, ale říkám si, zda to nebylo až moc. V určitých momentech mi přišlo, jako kdyby autorka nevěděla, co přesně tam dát, a tak tam pro jistotu dala vše. Také mi nepříliš sedla romantická linka, mně osobně přišla zbytečná a příběh by byl mnohem lepší, kdyby se soustředil hlavně na přátelství.
KLADY
- magie a tarotové karty
- Irsko
- LGBTQ+
ZÁPORY:
- romantická linka
- nenaplněný potenciál příběhu
- hlavní hrdinka

09.10.2021 3 z 5

Truly Truly Ava Reed (p)

Z knihy mám relativně smíšené pocity. Chvíli mi trvalo se začíst, ale nakonec se to přece jen povedlo. Mým největším problémem byla nejspíš samotná romantická linka, která pro mě tolik nefungovala. Andie byla skvělá, Cooper taky, ale jejich vzájemná láska mi přišla příliš nucená. Tím jsem se opět ujistila, že instant love není nic pro mě. Také jsem měla občas problém s překladem, jelikož píseň Taylora Swifta mě na nějaký čas odrovnala (to si překladatelka nemohla její jméno vygooglovat, když jej neznala?).
Oddechový titul ovšem byl a svůj účel splnil. Nebyla to špatná romantická knížka, jen zastávám názor, že je v tomto žánru hned několik lepších titulů.

04.10.2021 3 z 5

Políbit nebe Políbit nebe Krista Ritchie

Ach jo, na čtení jsem se vážně těšila, ale bohužel jsem skončila dost zklamaná.
Kniha byla opravdu dlouhá. Kdyby byl její rozsah pouze nějakých 250-300 stran, udělaly by autorky lépe. Když se nad tím pořádně zamyslím, nic pořádného se tam nedělo. Původní koncept reality show mě zaujal, avšak mi výsledek připadal spíš jako něco vzniklého na Wattpadu. Postavám chyběla hloubka a Rose mi moc sympatická nebyla. Nejspíš pokračování série vynechám...

12.09.2021 2 z 5

Tajemství krve Tajemství krve J. T. Ellison

Moje první kniha od autorky a myslím, že ne poslední. I když jsem z ní nebyla nadšená tolik, jak jsem původně předpokládala, nebylo to špatné čtení. Sledujeme příběh Mindy, která je talentovanou sedmnáctiletou lyžařkou. Když ale při závodě upadne, přijde se na nečekané - Mindy má leukemii a potřebuje nutně transplantaci kmenových buněk. Když se v rodině nenajde žádná shoda, začne vše naznačovat faktu, že byla Mindy při porodu zaměněna. Co když je ale její matka Lauren proti šťourání se v minulosti?
Čekala jsem něco malinko jiného, takže jsem byla překvapena finálním výsledkem. Líbil se mi styl vyprávění i to, že si čtenář nemohl být dlouho ničím jistý. Jen mi v polovině děj začal připadat až moc předvídatelný a z toho důvodu jsem byla trochu zklamaná.
3,75/5*

08.09.2021 4 z 5

A jak se vám líbím teď? A jak se vám líbím teď? Holly Bourne

Knížka ve mně vyvolala dost smíšené pocity. Byl to můj první román pro dospělé od této autorky. Předtím jsem od ní četla jen tituly z žánru Young Adult, takže jsem byla zvědavá, jak si s ním poradí.
Tori byla rozhodně zajímavou postavou, která si procházela tím, čím asi většina lidí po třicítce. I když jsem jí rozuměla, neoblíbila jsem si ji tolik, jako jiné postavy z autorčina pera. V některých momentech mi přišla až moc dětinská, ale obdivuju ji za to, k čemu se na konci přece jen odhodlala. Konec se mi líbil z celé knihy nejvíc, ale to asi z toho důvodu, že mě nejvíce tato část bolela číst.
Titul vřele doporučuji každému po dvacítce, jehož život se úplně nepodobá lidem kolem něj.

27.08.2021 4 z 5

Shiny Broken Pieces Shiny Broken Pieces Dhonielle Clayton

Co si na tomto díle cením je to, že šel více do hloubky a zabýval se tím, čím si každá z dívek uvnitř prochází. Jejich vzájemné naschvály mi přišly ovšem přehnané, a na rozdíl od předešlého dílu mi vadilo všechno to přebytečné drama. V prvním díle byla mou oblíbenkyní Gigi, tentokrát jsem více sympatizovala s June a Bette. Ostatní dívky až moc přemýšlely nad tím, jak někomu ublížit a potřebný character development se u nich neobjevil.
3,75/5*

26.07.2021 4 z 5

Kouzelníci z pradávna Kouzelníci z pradávna Cressida Cowell

Jsem velmi příjemně překvapena. Myslím, že s tímto originálním námětem si autorka poradila velmi dobře. Taky musím ocenit práci překladatele, protože si hlavně s jmény a podobnými prvky sloužícími k pobavení dosti pohrál. Jediné, co mě malinko zklamalo byly samotné postavy. Úplně se mi k nim nepodařilo vybudovat si vztah a hlavně Zar mě svým chováním občas trošku štval. Jinak jsem ale velmi spokojená s výsledkem:)

18.07.2021 4 z 5

Zůstane to v rodině Zůstane to v rodině Martin Váša

4,5/5*
Tak tato kniha mi neskutečně sedla. Už dlouho jsem se při čtení takto nenasmála. Od autorova posledního titulu vidím velký posun, díky kterému jsem celý počin přečetla na jeden zátah. Způsob vyprávění i humor mi byl velmi sympatický a ať už Martin Váša v budoucnu vydá cokoliv, může se mnou počítat.

10.07.2021 4 z 5

Stínové eso Stínové eso Amanda Foody

Na Stínové eso jsem se moc těšila, ale bohužel mě trochu zklamalo. Z nějakého důvodu jsem si ke světu, i k jednotlivým postavám měla problém vytvořit vztah, takže jsem často ztrácela pozornost. Naštěstí se to v polovině zlepšilo a kniha měla poměrně silný konec, který rozhodně byl lákadlem na další díl. Takže nakonec bych knihu zhodnotila jako průměr. Nebylo to špatné čtení, ale ani mě nijak zvlášť nechytlo. Na pokračování jsem ale rozhodně zvědavá:)

21.04.2021 3 z 5