Frida nespoutaná

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Bouřlivé roky v Paříži a New Yorku. Zářivá, charismatická, velkolepá – právě tak se uvedla Frida Kahlo, když přijela v roce 1938 do New Yorku. Její turbulentní manželství s proslulým Diegem Riverou je v krizi, ale Frida si hodlá život v metropoli a vše, co nabízí, užít plnými doušky. A jak se zdá, daří se jí úplně všechno – její úplně první samostatná výstava je okamžitý triumf a ona nachází nové přátele i obdivovatele, kteří se okolo ní točí jako okolo slunce. Nebojí se ani milostných vzplanutí – do života jí vstupuje Nickolas Muray, se kterým je váže hluboký cit. Právě tento vztah tvoří osu příběhu románu Frida nespoutaná Frida v tomto období vpluje do uměleckých kruhů a setká se s Pablem Picassem, Marcelem Duchampem či André Bretonem. Během několika měsíců, které ji zavedou do New York City, Paříže a následně zpět do rodného Mexika, dosáhne nových úspěchů, ale nikdy nesejde z cesty – ať už jako umělkyně nebo jako milenka. Poutavý a emocemi prostoupený román čtenářům prozradí, co stálo za vznikem některých Fridiných nejznámějších obrazů, a přiblíží jim dopodrobna proces její tvorby. Líčí rovněž silné pouto Fridy k rodnému Mexiku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472420/big_frida-nespoutana-noM-472420.jpg 3.914
Žánr:
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry

Vydáno: , Metafora
Originální název:

Frida, 2020


více info...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Frida nespoutaná

intelektuálka
01. května

Úryvky ze života této neobyčejné ženy a malířky .....

Frida v New Yorku, Frida v Paříži a Frida ve svém milovaném Mexiku ....
A v této knize je obsažen její vztah s fotografem Nickem ....

Frida, která byla v útlém mládí těžce zraněná a potíže ji provázely celý život ....
a která svými obrazy vypovídala o svých pocitech hrdé i zranitelné ženy ....

Její postava mne zaujala a jsem ještě zvědavá na další knihu o ní ....
Proto zatím nehodnotím hvězdami ....

P. S. A film Frida se Selmou Hayek určitě stojí za doporučení.

ivetdos
18. dubna

Kniha je skvělá, o tom žádná, určitě vám ji přiblíží nenásilnou, zábavnou formou. Ale abych byla upřímná, trochu mě mrzelo, že jsem se nedozvěděla ještě něco víc. Chápu, je to román, nemůže obsáhnout všechno, autorka se proto zaměřila jen na část, ale i přesto bych brala víc :) Také jsem si Fridu ve skutečnosti představovala víc drzou a progresivní, než ji autorka vykreslila v knize. Určitě vám knihu moc doporučuju, určitě se nudit nebudete a mnoho z vás se dozví plno zajímavostí z jejího života :) za mě velká spokojenost!


oblakaknih
09. února

Na Fridu jsem se neskutečně těšila! Sice celou její historii neznám a nemám o ní načtené žádné knihy, ale po shlédnutí filmu (na který se teď po dočtení mimochodem chystám znovu), jsem se s Fridou seznámila a začala mě zajímat. Teď, když jsem měla možnost si tuto knihu přečíst, okamžitě jsem jí využila.
A, ačkoli je teprve leden, mám tady adepta na jednu z nejlepších knih roku 2022! Jsem nadšená, je to přesně to, co jsem očekávala a ještě něco navíc.
Kniha je plná rozporuplnosti, divoké lásky, ale taky zajímavostí a nových informací.
Autorka na konci popisuje, jak se k umělkyni vlastně dostala, a že ne vše v knize je obrazem reality. Já osobně mám právě tyto fikcí proložené příběhy moc ráda.
Frida v knize působí jako velmi zvláštní a komplikovaná žena, ale také neskutečně silná osobnost. Příběh z jejího pohledu mě moc bavil. Především jsem si pak užívala části, v kterých se Frida ve vzpomínkách vracela do minulosti.
Po delší době je to kniha, do které jsem byla naplno začtená a nevnímala jsem realitu. Četla se skvěle a rychle, stránky mi ubíhaly pod rukama.
Nemám, co bych knize vytkla. Opravdu se mi líbila od začátku až do konce. Můžu ji doporučit všem, ať už se o Fridu zajímáte nebo hledáte jen zajímavý milostný příběh z historie. Perfektní!

Chesterton
11. ledna

Mě to nešlo číst, ale dlouho jsem nevydržela - snad se někdy ještě setkáme, protože na osobnost Fridy z nějakého řemeslně zručného pera bych zvědavá byla. Toto nevyšlo.
Souzním s lapagerie, více jak tři bych nedala . . .

spencer
22.12.2021

Za sebe musím říci, že mě kniha velmi mile překvapila. Je ovšem potřeba předem varovat, že není úplně vhodná pro čtenáře, kteří o Fridě moc nevědí. Příběh se totiž věnuje pouze části jejího života, a to konkrétně době, kdy utekla do New Yorku před krizí jejího manželství. Zmínky ohledně její minulosti se sice objevují, avšak netvoří hlavní dějovou linku. Autorka se zaměřila zejména na její vztah k Nickovi Murayovi, který přestože se o něm moc nemluví, Fridu v jejím životě dost ovlivnil. Mimo jiné se taktéž věnuje jejím pocitům, bolesti a samozřejmě umění. Myšlenky, vyskytující se v titulu vám dají dost k zamyšlení, a jak říká samotná autorka: prolínání reality a fikce je umění, které k osobnosti Fridy dokonale patří - a přesně to uvnitř najdete.

lapagerie
10.12.2021

Knížka zahrnuje hlavně období, které Frida trávila sama ve New Yorku a Paříži. Ale i čtenáři, neznalí Fridina života, se dokáží zorientovat, protože sem tam se v příběhu objeví odkaz minulosti (seznámení s Diegem, nehoda...).
I když se mi knížka četla dobře, nijak zvlášť mě nevtáhla. Jako by chyběla Fridina energie, její svéhlavost, vzpurnost, schopnost prožívat všechno na dřeň. Frida v této knížce mi přijde příliš umírněná, uhlazená, cenzurovaná? Nevím, jak přesně to vyjádřit, ale příběhu mi chyběla "šťáva".

klaraj093
30.11.2021

Viva la vida..Fridu prostě miluji. Kniha je i skvělé doplnění k filmu.. Četla se moc hezky, i když někdy bylo těžké se do příběhu dostat.

Kizuizi
18.11.2021

Frida nespoutaná je krásné čtení, ale není lehké, stejně tak jako život Fridy Kahlo. Ukazuje nám život hrdé ženy, která si prošla láskou, zklamáním i neskutečnou bolestí, ale neztratila chuť žít.