spencer spencer komentáře u knih

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Srpny byly opravdu silným čtením. Až budu koncem roku vzpomínat na knihy, které se mě určitým způsobem dotkly, tato bude rozhodně patřit mezi ně.

Sledujeme příběh Daniely, která to nemá v životě jednoduché. S každým létem, zejména srpnem, v jejich domácnosti houstne atmosféra a ji přepadá úzkost. Když to začne vypadat, že by těmto stavům a nepříjemné rodinné minulosti unikla, seznámí se se Štěpánem. Ten má ovšem na její vzpomínky jiný pohled. Bylo to tehdy doopravdy tak, jak si Daniela celý život myslela, nebo si s ní hraje vlastní paměť a většinu toho, co se dělo v jejich domácnosti si pouze představovala?

Pokud mě něco překvapilo, bylo to rozhodně samotné zpracování. Stále nechápu, jak se do tak útlé knihy mohlo vlézt tolik tíživých a důležitých témat. Jakub Stanjura se zabývá gaslightingem, úzkostmi a komplikovanými rodinnými vztahy. Jeho jazyk vyprávění je velmi čtivý a poetický. Snadno se do něj dostanete a do pozice hlavní hrdinky se vžijete. Jsem strašně ráda, že právě se v našem českém rybníčku tohle téma objevilo a že se mu dostalo tak skvělého zpracování.

Knihu moc doporučuju a budu se moc těšit na to, s čím Jakub Stanjura přijde dál!

18.06.2023 5 z 5

Jeho a její Jeho a její Alice Feeney

Pokud máte rádi knihy, u kterých budete vraha pouze hádat až do samotného konce, tak teď zpozorněte.

Příběh je vyprávěn ze tří pohledů JEHO, JEJÍHO a vraha. ON se jmenuje Jack Harper a je vyšetřovatel. Zrovna neprožívá to nejhezčí období. ONA je Anna Andrewsová. Nedávno přišla o místo hlasatelky hlavních zpráv a je odhodlaná své místo získat zpět - i kdyby měla jít přes mrtvoly. Když v jejím rodném městě dojde k vraždě, okamžitě ví, že právě ona musí být tou, jež o zločinu natočí reportáž. Jenže háčkem je, že vyšetřování vede právě on - její exmanžel. Čím dál se posouváme v ději, tím víc vám začne docházet, že Anna není jediná, kdo má tajemství. A kdo je tím záhadným vrahem, do jehož myšlení nahlížíme v průběhu knihy? Věřte mi, že tohle odhalení nebudete vůbec čekat!

Alice Feeney má na svém kontě už několik psychologických thrillerů. Nejvíce se mi líbily Kámen, nůžky, papír a nečekala jsem, že se jí povede vymyslet tak skvělou zápletku znovu, ale stalo se. Titul je napsán velmi čtivým stylem a je plný různých metafor vztahujících se k tomu, jaké to je být v JEHO a v JEJÍM těle. Pravou atmosféru dění dodává rozhodně místo, kde se vše odehrává. Malé městečko v Anglii se totiž pro sérii vražd skvěle hodí. Navíc jsou všichni vypravěči velmi nespolehliví a opravdu můžete jen hádat, kdo říká pravdu a kdo ne. Za mě velké doporučení.

11.06.2023 5 z 5

Orange. Kniha sedmá Orange. Kniha sedmá Ichigo Takano

Tohle je poslední volume z této série. Na rozdíl od předchozích dílů, se hodně soustředí na pohled Kakeruka. Když ho zachránili před smrtí, hodně tím změnili. Jenže Kakeru na tom ještě stále není úplně dobře. Stále zažívá silné vlny smutku a bolesti. Přesto jeho touha žít převládá. Zpráva, jež se snaží autorka předat je velmi silná a jsem moc ráda, že jsem si tuto sérii přečetla :)

11.06.2023 5 z 5

Paper Girls 3 Paper Girls 3 Brian K. Vaughan

Spolu s finálem přichází i odpověď na několik zásadních otázek. Musím uznat, že čím více se děj blížil konci, tím jasněji se motivy soustředily vedle cestování časem taky na přátelství. Tento díl si rozhodně pohraje s vaší myslí. Jen mě trochu mrzí samotné zakončení. Po tak silném build upu jsem čekala malinko víc. I tak jsem si všechny díly užila a budu je rozhodně doporučovat i nadále :)

11.06.2023 4 z 5

Všechen můj hněv Všechen můj hněv Sabaa Tahir

Všechen můj hněv je hluboce zničující a emocionálně dojemný příběh, díky kterému nahlédnete do života tří lidí, z nichž si každý nese svůj vlastní hněv. Vypráví především o boji - o boji se zármutkem, ztrátou a úspěchem. Nejenže ve vás zanechá trpkou pachuť, ale taky vás přiměje hodně přemýšlet nad "Americkým snem" a motýlím efektem.

Děj je vyprávěn ve dvou časových rovinách. Jedna se soustředí na přítomnost, konkrétně na dva teenagery, kteří jsou od dětství nejlepšími kamarády. Jenže jim život na záda položil několik těžkých břemen. Druhá sleduje v rámci vzpomínek ženu pakistánského původu, která se právě vdala. V krátkých kapitolách pozorujeme, jak se vyrovnává se všemi změnami a snaží se splnit si svůj sen.

Pokud se ptáte, zda vám titul zlomí srdce, mou odpovědí bude - ano. Ale i přesto se od něj nebudete moci odtrhnout, protože budete potřebovat zjistit, jak to vše dopadne. Všechen můj hněv vám velmi vřele doporučuju, ale prosím, zkontrolujte si před čtením trigger warnings, neboť se kniha dotýká témat jako je alkoholismus, fyzické týrání či užívání drog.

09.06.2023 5 z 5

Touha Touha Tracy Wolff

Když rodiče Grace zahynou při dopravní nehodě, musí se přestěhovat ze San Diega na Aljašku, kde její strýc řídí Katmerskou akademii. Jedná se o soukromou školu uprostřed hor, která svým vzhledem připomíná spíš gotický hrad. Od první chvíle jí na škole něco nesedí a brzy začne mít z chování svých spolužáků pocit, že ji všichni nesnáší. Brzy pozná Jaxona Vegu, nejkrásnějšího kluka pod sluncem, jenž rychle zaujme její pozornost. Jenže s ním není něco v pořádku a navíc tvrdí, že je Grace v nebezpečí. Po několika života ohrožujících nehodách přijde na to, že měl možná pravdu a uvědomí si, že se stala součástí konfliktu, o kterém neměla nejmenší tušení.

Touha je typem knihy, nad kterou nesmíte moc přemýšlet. Takže nečekejte, že by postavy konaly chytrá rozhodnutí nebo že by se romance pohybovala logickou rychlostí. Pokud tedy do čtení půjdete s tímto na mysli, užijete si to.
Osobně jsem některé části považovala za zábavné, protože mi připomněly časy, kdy jsem četla jen to. Čtenáři se v tomto případě dělí na dvě poloviny, jedné titul připomíná Twilight, druhé ne. Já podobnost našla, a to hlavně v jednotlivých postavách. Jaxon byl svým stylem chování hotový Edward, a přestože osobnost Grace byla mnohem zajímavější než Bellina, tu její proslulou naivitu u ní spatříte. Koncept akademie je určitě zajímavý, jen bych příště ocenila větší promyšlenost a méně předvídatelnosti.

Komu bych tedy knížku doporučila? Fanouškům YA upírských románů, kteří mají chuť si přečíst něco, co obsahuje jejich oblíbené motivy. Myslím, že děj nepřinesl nic extra nového, ale určitě by vás mohly zaujmout nadpřirozené bytosti a celá věc s akademií.
A kdo by se jí měl naopak vyhnout? Zejména ten čtenář, který očekává, že mu přinese do života něco neviděného a nemá rád klišé. Těch se v románů vyskytuje opravdu dost.
Za sebe musím ale říct, že si titul určitě najde spoustu fanoušků a fanynek. Je čtivý a jako takové guilty pleasure hodně lidem rozhodně k odreagování poslouží :)

@humbook @humbook_blogeri #spolupráce

05.06.2023 3 z 5

Řecké štěstí Řecké štěstí Kateřina Panou

Řecké štěstí je rozhodně zajímavým počinem, který je napsán velmi čtivě a hlavně svižně. Jelikož se jedná o původní blogové zápisky, všechny informace jsou předány stručně a v knize najdete mnoho historek z autorčina života v Řecku. Mimo jiné na vás čeká náhled do mentality tohoto národa, jejich zvyklostí i kuchyně. Uvnitř narazíte i na pár receptů, které můžete sami doma využít, což rozhodně považuju za plus.

Kromě krás Řecka, se dozvíte i mnoho zážitků s autorčina osobního života. Některé vás pobaví, jiné zase ne. Publikace je též obohacena o několik fotografií z různých míst, které vás můžou na danou zemi určitě nalákat.

Osobně mi trochu vadily často se opakující věty, které byste jinak na blogu přehlédli a občasné chyby v textu. Dále mi určité části nepřišly moc záživné a nudila jsem se. Nicméně oceňuji upřímnost Kateřiny Panaou, a to zejména ohledně školství, zvyklostí a kultury. Jsem ráda, že nic nepřikrašlovala a vybrala i ne zrovna pozitivní zkušenosti, aby si čtenář*ka mohl*a udělat přehled i v nich.

3,5/5*

31.05.2023 3 z 5

Supro: Hrdinové na dluh Supro: Hrdinové na dluh Štěpánka Jislová

Tohle bylo moc fajn čtení, které mě rozhodně překvapilo svou hloubkou. V tomto na první pohled superhrdinském komiksu na vás totiž čeká jak silná kritika společnosti, tak romantické LGBT drama nabité akcí.

Vše se odehrává v nespecifikované budoucnosti, ve které jedna firma nazvaná Supro dokáže ve vybraných jedincích aktivovat superhrdinský gen. Samozřejmě to nejde u každého, a jak tomu tak bývá, nic není zadarmo. Naskáčou vám úroky a snadno se stane, že se jim nadosmrti zadlužíte.
Ida a Evelína, naše ústřední postavy, se liší právě těmito schopnostmi. Ida se jich zřekla a raději si ponechala peněžní částku, zatímco Evelína je známou hrdinkou a tváří několika značek. Přestože se mají rády, jejich životy je postupně rozdělují. Tedy do doby, než Ida málem přijde o život. A to několikrát. Co za tím vězí? To už si budete muset přečíst sami.

Určitě si budete užívat ten hlubší nádech a osobně se mi líbilo, že mě komiks zanechal s mnoha podněty k zamyšlení. Zejména těch týkajících se šejdířství a zvrácené společnosti. Kresby jsou překrásné a přímo vybízí k bližšímu prozkoumání.
Jen začátek může být pro mnohé matoucí a chvíli nejspíš bude trvat, než se zorientujete. Jinak je to velmi příjemné čtení, u kterého bych se vůbec nebránila pokračování. Takže na co ještě čekáte, běžte si tento zajímavý český superhrdinský komiks přečíst!

29.05.2023 4 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Bylo to tragické, velmi reálné a objevila se i trocha symbolismu. Autor skvěle navozuje atmosféru New Orleans 40. let, a to od hudby po chování lidí. Napětí se mění s každou stránkou a vyskytují se i vážnější témata jako je například domácí násilí či duševní onemocnění. Za sebe můžu vřele doporučit.

28.05.2023 4 z 5

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

Alessa je hlavní hrdinkou čelící těžkému úkolu. Aby zachránila svůj lid před zkázou, musí si najít manžela obdařeného magickými schopnostmi, ze kterých by mohla sama čerpat. Lehký úkol? Bohužel, stěží, neboť to má háček. Je obdařená darem zabíjejícím každého, koho se dotkne. Když tedy svým dotykem zabije již třetího manžela, začne všem docházet trpělivost. Dojde k rebelii a její vlastní vojáci se proti ní obrátí. Pak ale potká Danteho a přemluví ho, aby se stal jejím osobním strážcem. Jak se ale situace zkomplikuje, když Alessa zjistí, že jeho se záhadným způsobem může dotknout? Co za tím vězí a je skutečně tím, za koho ho považuje?

Tenhle debut plný magie má snad vše, co byste si od fantasy románu mohli přát. Vystupuje v něm hrdinka se zvláštním darem a tak trochu nevrlý bodyguard, který s příběhem dost zamíchá. Chemie mezi nimi byla patrná od prvních momentů a Danteho si tak snadno oblíbíte. Co se týče vedlejších postav, byly taky zajímavé, komplexní a určitě vás zaujme, že nejsou všechny od prvního momentu čitelné.

Nicméně, hlavním důvodem, proč nedávám Krutému požehnání plný počet hvězdiček je worldbuilding. Přestože mě námět a všechny motivy vyskytující se v ději zaujaly, nebránila bych se více detailům, zejména v první polovině. Dále mi některá přátelství přišla ukvapená a pár dialogů navíc by tomu rozhodně prospělo.

Titul ovšem můžu velmi vřele doporučit. Je čtivý a plný zajímavých a nejednotvárných postav. Věřte, že se vám jen těžko bude věřit tomu, že se jedná o prvotinu. Těším se na pokračování!

28.05.2023 4 z 5

Jednou rozkvetu i já 1 Jednou rozkvetu i já 1 Nio Nakatani

Jednou rozkvetu i já bylo přesně tím, v co jsem doufala.

Děj se odehrává na střední škole a sleduje dvě dívky, Jú a Tóko. Jú je v prvním ročníku a ještě nikdy nezažila fyzickou přitažlivost, o které čte v knihách. Je tedy přesvědčená, že jí ani není schopná. Tóko na druhou stranu chodí do posledního ročníku a je všemi obdivovaná. Do nikoho se taky ještě nikdy nezamilovala, nebo alespoň do chvíle, než pozná Jú. K té cítí podivnou náklonnost a vyjádří jí svou lásku. A to i přesto, že ví, že Jú není těchto citů schopná. Toto vyznání se stane jen prvním krůčkem k lásce, ale hlavně k poznání sebe sama pro obě z dívek.

Jelikož se jedná o první volume, máme toho ještě dost k objevování. Především charaktery hlavních hrdinek jsou jen na stíněny a na další informace si musíme počkat. Musím vyzdvihnout samotnou tématiku a především asexuální reprezentaci, u které hádám, že ještě sehraje důležitou roli v následujících pokračováních. Zajisté oceníte, že se neobjevuje takové to typické klišé, když se prvák či prvačka zamiluje do populárního kluka/holky, ale jsou v tomto případě role obrácené.

Mám ale jednu výhradu, kterou je "insta láska" ze strany Tóko. Nejenže tento motiv moc nemusím, ale i ze strany Tóko mi přišla velmi ukvapená a úplně mi do toho, co jsme se o ní dozvěděli, nezapadala. Nicméně, kresby jsou povedené a roztomilé, takže můžu s klidným srdcem říci, že už se velmi těším na další volume!

26.05.2023 4 z 5

Tři životy Tři životy Natasha Lester

Alix St. Pierrová žila tři životy. Jeden jakožto sirotek, druhý jako špionka během 2. světové války a poslední coby zaměstnankyně u známého módního návrháře Ch. Diora. V průběhu knihy putujeme z jedné doby do druhé a sledujeme hlavní hrdinku v různých obdobích jejího života.

Titul je jasnou ukázkou toho, jak válka dokáže změnit člověka. Jak už jsem naznačila, v příběhu se vyskytují tři dějové linky, jež sledují Alix v různých obdobích jejího života (před, během a po válce). Je na každém čtenáři, aby se rozhodl, která z rolí, jež Alix zastala, se jejímu nitru skutečně podobá. I když se autorce podařilo udělat každou z nich zajímavou, jednotlivé části se mezi sebou pletly, a to především kvůli většímu počtu postav. Pokud ji navíc máte načtenou, odhadnete některé motivy předem a nenajdete tak uvnitř tak velká překvapení, jak tomu bylo u jejích předešlých knih.

Tři životy bych se nebála doporučit fanouškům historických románů plných napětí a romantiky. Třebaže mě knížka tolik neoslovila, moc se mi líbil Alixin pohled roli ženy ve společnosti a způsob, kterým autorka do příběhu zařadila prvky feminismu. Otevřela na tehdejší dobu důležitá témata a jsem moc ráda, že je do děje zařadila.

19.05.2023 3 z 5

Legendární zabiják Legendární zabiják Júto Suzuki

Taro Sakamoto byl jedním z nejobávanějších zabijáků do doby, než se zamiloval. Teď je ženatým majitelem samoobsluhy s malou dcerou a drobnou nadváhu. Byl by to šťastný konec příběhu, kdyby ho nedohnala jeho minulost. Na svůj výcvik sice nezapomněl, ale musí dodržet ten nejdůležitější slib, který dal své ženě - že už nikdy nikoho nezabije.

Pokud máte rádi příběhy se sympatickými postavami, jenž si zamilujete, jste na správném místě. Sakamoto je takový medvídek se závislostí na ramenu, který se umí dobře prát. Kromě výtečných postav na vás čeká humorem nabitá akce a nezapomenutelné bojové scény.

Děj je čtivý, ilustrace perfektní a celé je to velmi nápadité. Ohlasy nelhaly, kdyby byl John Wick akční komedií, vypadalo by to asi nějak takto. Doporučuju všemi deseti.

16.05.2023 5 z 5

Černý dort Černý dort Charmaine Wilkerson

Černý dort sleduje Byrona a Benny, dva sourozence, kteří po smrti své matky rozplétají dávná rodinná tajemství, která se jim jejich matka rozhodla prostřednictvím hlasové nahrávky svěřit.

Vracíme se tak zpět do minulosti a zjišťujeme, co se před mnoha lety stalo. Charmaine Wilkerson vás ponechá s mnoha otázkami vztahujícími se k vaší vlastní rodině a přátelům. Opravdu známe všechna důležitá fakta, nebo je nám toho ještě dost zatajeno, jako tomu bylo v případě Byrona a Betty?
Příběh je čtivý a kapitoly krátké. Vydáte se na různá místa a věřte, že nebudete tušit, jaká další záhada se objeví jako další. Děj má mnoho vrstev a každá z postav si prochází něčím jiným. Setkáte se tak s mnoha motivy, které byste zprvu možná nečekali.

Osobně musím říct, že mě Černý dort mile překvapil. Odnáším si z něj celkem dost a můžu vám ho vřele doporučit.

14.05.2023 4 z 5

Stačí mávnout křídly Stačí mávnout křídly Sára Topinková

Stačí mávnout křídla je pro mě neskutečným překvapením.
Většinou mám strach se pouštět do tak hojně opěvovaných knih, ale v tomto případě se ukázalo, že to nebylo vůbec třeba. Nejenže byla tato kniha velmi čtivá, ale také se zabývala aktuálními a poměrně důležitými tématy. Jsem strašně moc ráda, že něco takového se objevilo v našem českém rybníčku a doufám, že se příběh dostane k těm lidem, kteří jej potřebují.

4,5/5*

12.05.2023 5 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Existují příběhy, u kterých máte pocit, že jste jejich součástí. Celá tato trilogie k nim patří.

Vítězové jsou stejně jako u předešlých dílů o rodině, přátelství a komunitě. Místu, kam patříme. Fredrik Backman nám ukazuje různé druhy osobností tak, jak jsou. Se všemi jejich silnými a slabými stránkami. Nejvíce oceníte, že vše, co se semele, se může stát v kterémkoliv jiném městě. Ať už jde o ztrátu blízkých, drogy, znásilnění, nefunkční rodiny apod. Nejedná se tedy o lehké čtení, ale věřte mi, že toto město a lidi v něm žijící potřebujete.

Abych byla upřímná, tento díl mi přišel ze všech nejslabší, ale přesto jsem si jej velmi užila. Trochu mě mátla politika a vše vyplívající na povrch okolo klubu a sponzorství. Nicméně mě mrzí, že přišel čas se s těmito postavami rozloučit. Backman je vskutku mistr vypravěč, jenž vás svým stylem snadno pohltí a bude držet vaši pozornost až do poslední stránky. Pokud stále váháte nad tím, zda se do Medvědína pustit, opravdu neváhejte. Je to zážitek, který stojí za to!

4,75/5*

08.05.2023 5 z 5

Bohové lžou Bohové lžou Kaori Ozaki

Bohové lžou je manga, která by vás neměla minout v případě, že máte rádi příběhy, jenž se vám dostanou pod kůži.

Když nový žák Nacaru Nanao odhalí tajemství jeho spolužačky Rio, nic už pro něj nebude jako dřív. A vlastně ani pro Rio. Létem před nástupem do šesté třídy započne jejich společné dobrodružství, které dá do pohybu několik nevyhnutelných událostí.

Tento příběh je jedinečný především díky jeho postavám. Přestože jsou Nacuru s Rio dětmi, nemají žádné iluze o světě, ve kterém žijí. Každé z dětí má své tajemství, a to samé platí pro dospělé, kteří je vychovávají. Všichni moc dobře víme, že když dospělí neví, co říct, lžou.

Kaori Ozaki do děje zakombinovala jak pár zábavných, tak srdceryvných momentů. Zaznamenává začínající vztah dvou žáků šesté třídy, kteří stojí tváří v tvář chudobě, samotě a vedou své vnitřní boje.Osobně můžu titul velmi doporučit. Nejenže jej přečtete na posezení (protože to jinak prostě nejde), ale především vás přiměje přemýšlet nad tím, co v životě je a není vaše vina.

05.05.2023 5 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

Penelope je zamilovaná do Colina snad odjakživa. Byl k ní milý a viděl ji, když si jí nikdo ostatní nevšímal. Naděje ve společnou budoucnost si však přestala dělat už dávno. Když se ale po návratu Colina z cest tito dva opět setkají, Colin ji poprvé začne vnímat jako něco víc než jen kamarádku své sestry. Je možné, že něco, co vždycky chtěl, měl celou dobu před očima?

Slavnostně oznamuji, že Čekanka nebyla nejhorším dílem Bridgertonových, ale zároveň ne nejlepším. Jak už sám název napovídá, příběh se soustřeďuje hlavně na Penelope, která už se pomalu srovnala s tím, že na ni manželství nečeká. Našla si jiného koníčka, takového, který ji naplňuje vášní a umožňuje jí dělat, co má ráda - psát.

Zatímco jsem si dějovou linku týkající se Penelope užila, o té Colinové to samé říct nemohu. Z milého mladíka z předchozích dílů se stal tak trochu egocentrický muž, čímž se dostávám k samotné romanci, která nefungovala. Alespoň ne pro mě. Byla nucená a pokud máte rádi knihy, kde vidíte, jak se do sebe postavy postupně zamilovávají, v Čekance to nečekejte. Z toho, jak nám byla popsaná jsem si odnesla především, že se do Penelope zamiloval díky tomu, že zhubla. Což není zrovna ideální.

Abych to shrnula, pokud máte rádi Pen, titul si určitě přečtěte. Nahlédnete do jejího soukromí a dozvíte se, jak zajímavou ženou ve skutečnosti je. Navíc je v románu odhalena totožnost lady Whistledownové a věřte, že si ten povyk okolo nechcete nechat ujít.

01.05.2023 3 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Kořist je velice zajímavé čtení, ze kterého čtenáře*čtenářky rozhodně zamrazí. Celý děj se odehrává v drsných podmínkách a v lokacích, jenž zvládají navodit tu pravou atmosféru. I přesto nacházím pár ale.

Děj se točí okolo zmizení dvou manželských párů, které se vydaly do ledové pustiny mimo civilizaci. Následně se příběh rozvětvuje do několika linek, které trochu komplikuje počet postav, ve kterých jsem se osobně nějaký čas ztrácela. Co dále může některým komplikovat čtení, je určitě styl vyprávění. Neobsahuje příliš mnoho přímé řeči, zato popisů najdete nespočetně. Chce to tedy větší soustředěnost.

Nicméně, oceňuji nadpřirozené prvky, s jimiž autorka umí pracovat a udržovat každého ve střehu. Škoda jen, že se vše na konci plně neuzavřelo a nedivila bych se, kdyby závěr mnohé ponechal s dalšími otázkami. Pokud tedy máte rádi detailné rozuzlení, nemusí to být úplně počin pro vás.

Čtení jsem si až na zmiňované maličkosti užila a nebránila bych se Kořist doporučit fanouškům*fanynkám thrillerů. Zvraty byly zajímavé a nebýt mých osobních problémů se stylem vyprávění a závěrem, určitě bych hodnotila lépe :)

29.04.2023 3 z 5

Co ti svírá hrdlo Co ti svírá hrdlo Chimamanda Ngozi Adichie

Co ti svírá hrdlo je sbírka dvanácti krátkých povídek vyprávějících nejen o strastech a starostech nigerijských žen, ale též o životě afrických imigrantů v Americe. V rámci jednotlivých příběhů se autorka zabývá lidskými vztahy, které rozpitvává z několika úhlů. Všechny jsou důležité, neboť nabízejí vždy něco nového, co se z nich můžeme naučit.

Na psaní krátkých příběhů je nejtěžší, že musíte čtenáře okamžitě zaujmout, což se autorce podařilo. Opět dokazuje, jak neuvěřitelnou je vypravěčkou, když hravě přechází z tragédie do humoru. Každá z povídek je vyprávěna jinou formou a oceňuji, že se objevila i du-forma. Právě část v ní vyprávěná se mě dotkla nejvíce a myslím, že to tak pocítí více čtenářů*čtenářek.

Knihu vám můžu vřele doporučit. Samozřejmě se nebude jednat o čtení pro každého, neboť tento druh literatury pro všechny není. Ale pokud si chcete rozšířit své obzory a přečíst si něco, co má silný hlas, rozhodně dejte této sbírce povídek šanci.

27.04.2023 4 z 5