Sofonisba Sofonisba komentáře u knih

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Autorka nezapře své filozofické vzdělání. Na čtení jsem se musela hodně soustředit (nejedná se o oddechovou četbu), ale přesto se mi kniha líbila, zaujala mě svou laskavou moudrostí, radostí i smutkem, který v sobě text ukrývá.

20.01.2022 5 z 5

Nebe po bouři Nebe po bouři Sabaa Tahir

Krásný a silný příběh, plný pravdivých a hlubokých myšlenek o životě. Příběh o lásce a nenávisti, zlobě a víře v dobro lidí, touze po pomstě a daru odpuštění, válce a naději na budoucnost.
"Co dobrého vzejde z války, Krkavče? Kolik lidí zemřelo kvůli hamižnosti jakéhosi krále nebo pýše nějakého vojevůdce? Kolik bolesti je na světě jen proto, že se nedokážeme smířit s tím, co nás postihlo a místo toho toho trváme na tom, že budeme oplácet další bolestí?... Vždycky se najde důvod, proč něco není naše chyba..."

06.01.2022 5 z 5

Utajená dcera Utajená dcera Kelly Rimmer

Příběh o vynucených adopcích, ke kterým byly nuceny svobodné matky. Také příběh o lásce, rodinných tajemstvích, síle mateřství a otázkách dětí: kdo jsem a jaká jsem v tom jiném životě mohla být, co jsem získala nebo naopak ztratila...

18.05.2021 4 z 5

Ženy z Bohnic Ženy z Bohnic Edna Nová

Kniha vypovídá o známé pravdě: "Když bolí duše, je to mnohem horší, než když bolí tělo."
Autorka v jednotlivých příbězích popisuje dlouhou, a ne vždy úspěšnou, cestu od psychických problémů k tzv. "normálnosti". Oceňuji autorčinu odvahu přiznat a popsat svou nemoc a pobyt v psychiatrické léčebně.

13.05.2021 5 z 5

Vše o mé dceři Vše o mé dceři Kim Hjedžin (p)

Emotivně silný příběh o pochopení a přijetí. Bez ohledu na to, jestli se jedná o LGBT komunitu, nebo stárnoucí generaci v pečovatelských domech. Všichni touží po toleranci a životě bez předsudků. A je těžké tato očekávání naplnit: "...V mém nitru je pořád jedno já, které nechce nic pochopit, druhé já, které chce pochopit všechno, já, které to z dálky pozoruje, a pak ještě celá řada dalších já, která spolu pořád dokola zápasí. Nemám odhodlání, sílu ani odvahu, tohle všechno vysvětlovat. Snad se dožiju dne, kdy vám budu konečně rozumět... Nezbývá mi než věřit..."

01.04.2021 5 z 5

Knížka je jiná, než jsem čekala. Nové postavy už tradiční osazenstvo Kostky obohatily. Mohu doporučit

12.01.2021 4 z 5

Klaun si povídá s Bohem Klaun si povídá s Bohem Jiří Suchý

Nádherná kniha plná zajímavých myšlenek, postřehů a hraní si se slovy způsobem, jakým to před panem Suchým zvládal pan Werich. Moc jsem si knihu užila.

08.03.2022 5 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Skvělý příběh od kterého se nelze odtrhnout. Dva dny jsem četla a četla (vše ostatní muselo jít stranou :D). Doporučuji všem, kdo mají rádi dobré příběhy.

22.02.2021 5 z 5

Život udeří, kam se mu zachce Život udeří, kam se mu zachce Petra Hülsmann

U této knihy se budete smát i plakat. Kniha o životě, který se s námi vždy nemazlí a své štěstí si musí každý vybojovat sám

13.02.2021 5 z 5

Dvanáct vánočních schůzek Dvanáct vánočních schůzek Jenny Bayliss

Odpočinková kniha, jejíž děj je zasazený do předvánočního času a hrdinka hledá svou lásku. Svižný příběh s vtipnými hláškami a postřehy.

08.02.2021 5 z 5

Prodloužená sonáta života Boženy Němcové Prodloužená sonáta života Boženy Němcové Anna Strnadová

Kdo dobře nezná životní osudy Boženy Němcové, musí se v této knize chvílemi zcela zákonitě ztrácet. Kniha je sice psána v přítomném čase, ale prolíná se zde minulost s fiktivní budoucností - časem, který se nestal a příběhy, které Němcová neprožila. Trochu jsem na rozpacích, k čemu měl tento nastavený čas sloužit. Němcová se z chudé, utrápané a živořící ženy téměř ze dne na den stane spokojenou, hmotně zajištěnou měšťankou, které neznámí mecenáši platí byt, topení, lékařskou péči...Její život se sice zlepšil, ale její postava ztratila barvy. Slouží jako "průvodce" po politických, kulturních a společenských událostech let 1862-1869 (válka u Sadové, premiéru Smetanovy opery Braniboři v Čechách, položení základních kamenů Národního divadla atd.). Čekala jsem více, třeba lepší využití dochované rozsáhlé korespondence, kterou Němcová posílala a dostávala.

30.01.2021 3 z 5

Madame Piaf a píseň lásky Madame Piaf a píseň lásky Michelle Marly

Kniha zabírá poměrně krátké časové období od osvobození Paříže do srpna 1949. Ukazuje drobnou ženu s velkým hlasem a ještě větším srdcem. Ženu, která milovala a potřebovala cítit, že je milována. Šansoniérka Edith je zde lehce odsunuta do pozadí, aby mohla vyniknout rodící se nova - Yves Montand a jejich láska. Příjemné čtení, během kterého se dozvíte i spoustu zajímavých informací o poválečné Francii. A když si k tomu (tak jako já) pustíte hudbu Madame Piaf a nalijete skleničku vína...

22.01.2021 4 z 5

Intimní historie od antiky po baroko Intimní historie od antiky po baroko Vlastimil Vondruška

Výborná kniha o tom, že i naši předci byli obyčejnými lidmi a řešili stejné problémy. Dozvíte se, jak přistupovali k základním lidským potřebám, jako hygieně, líčení, antikoncepci či nahotě, jak stolovali a zda holdovali alkoholu. Zkrátka o spoustě věcí, o kterých se v učebnicích dějepisu nepíše a prohlídkách zámků nemluví... :)

19.01.2021

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Krásné, štíhlé, usmívající se éterické dívky s ladnými pohyby... Tak většinou vidíme baletky. Tato kniha ukazuje jejich život v zákulisí, dřinu, pot a tvrdou přípravu, ztrátu dětství a postupně i iluzí. Kniha více poučí než pobaví, přesto stojí za přečtení

19.01.2021 3 z 5

Nepouštěj se mé ruky Nepouštěj se mé ruky Michel Bussi

Michael Bussi opět nezklamal. Thriller plný zvratů, kde nic a nikdo není takové, jak se jeví. A rozuzlení zápletky se dočkáte až na posledních stránkách. Doporučuji si přečíst

19.01.2021 5 z 5

Dobrodružství králíčka Petra Dobrodružství králíčka Petra Beatrix Potter

Tuto dětskou knihu jsem si půjčila pod vlivem filmu "Miss Potter", pojednávající o životních osudech autorky a její cestě k úspěchu. Už ve filmu mě okouzlily ilustrace a tak jsem byla zvědavá na knihu. A psané slovo za kresbou nijak nezaostává. I jako "dospělák" jsem si příběhy králíčků s chutí přečetla - a jak krásně se mi potom usínalo :) :)

15.01.2021 5 z 5

Všechno je jinak! Všechno je jinak! Gilles Legardinier

Milá a pohodová kniha, která vás přinutí k úsměvu, i když máte špatný den

08.01.2021 5 z 5

Tajná manželka Tajná manželka Steve Robinson

Napínavě-oddechové čtení na jedno odpoledne, ukazující, že lidská zloba má neskutečně mnoho podob. Jen ten závěr byl trochu "useknutý".

22.02.2022 4 z 5

Boj o ostrov Boj o ostrov Arthur Ransome

Je fajn mít staršího bratra a občas zalovit v jeho knihovničce .-)) Díky tomu jsem objevila srdcovku svého dětství...

07.02.2022 5 z 5

První šifra První šifra Denise Rudberg

plně souhlasím s "Jenny46". I když je děj zasazen do II. světové války, v podstatě se jedná o nenáročné a oddechové čtení. Tedy zatím - třeba se další díl polepší :)

08.09.2021 3 z 5