snimcibdim snimcibdim komentáře u knih

Šibumi Šibumi Trevanian (p)

O čem muži sní. Svým způsobem strašná blbost, tvářící se chytře díky implantovaným rádoby filozoficko historickým úvahám na kde co. Hodně vtipné (nechtěně) je zejména vykonstruování tak velemocné superorganizace, za kterou pak chodí tahat horké kaštany z ohně takoví tři joudové.
Ale i tak je za tím textem nejspíš neuvěřitelná kopa práce s rešeršováním, bylo to opravdu zábavné a napínavé a v audio podobě to díky mužnému témbru Martina Stránského má svoje lehce retro "macho" kouzlo.

09.04.2023 4 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Většina thrillerů pro ženy je nevynalézavě o tom, že někdo je psychopat a tak je tomu i zde. Aby čtenář měl na vybranou víc variant, přidal autor ještě podezřelé vyšetřovací duo a cvokárnu. Zamíchal to řádně a čtenářovu pozornost odvádí různými směry, takže občas už ani pořádně nevíte oč jde, jestli o hledání sériového vraha, variaci na 50 odstínů šedi nebo sledování výplodů pomatené mysli. Nakonec je čtenář rád, že už to nějak dopadlo a je vlastně jedno jak. K čemuž přispívá bohužel i fakt, že Claire není zrovna sympatická a její vyvolený je jak vypůjčený z nějaké hodně červené knihovny. A tak ať se komukoliv dělo cokoliv, bylo mi to vlastně vcelku jedno a nejspíš na toto dílko hodně rychle nenávratně zapomenu.

Černý úsvit Černý úsvit Rolf Börjlind

Těžkotonážně plakátově propagandistické. Asi nepotřebuji aby mi někdo takto přihlouple ordinoval správné názory na přistěhovalce, fašismus, multikulturnost pod. Postavy nejspíš navazují na předchozí díly a zůstaly pro mě cizí. Zájem vrátit se k začátku série nebo v ní pokračovat bohužel zůstal na bodu mrazu.

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Pro mě zatím nejslabší autorčina kniha. Základ má sice stále stejný rukopis a pro ni typické propriety (hlavní hrdina s "máslem na hlavě", maloměsto s historií, viktoriánská barabizna, puzzle vzpomínek a útržků minulosti, návazný zločin v současnosti), ale tento příběh pro mě velmi záhy ztratil napětí a pointa mi přišla jak z béčkových filmů. Jsem opravdu ráda, že toto nebyla první autorčina kniha, kterou jsem četla (poslouchala), asi bych totiž už po žádné další nesáhla...nedoporučuji.

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Velmi velmi velmi předvídatelné. Jako audio je to díky tandemu Martina Hudečková + Libor Hruška stále dobře poslouchatelné, ale tentokrát myslím spíš díky výkonu rétorů než kvalitě knihy.

Jáma Jáma C. J. Tudor

Autorka sice v základu používá součástky, které můžeme znát i odjinud (ztracené dítě, co se vrátí a je "jiné", místo s nadpřirozenými schopnostmi, oživlí mrtví), ale dokáže na ně napasovat originální a neotřelou zápletku, která se před námi skládá jako nevšední puzzle. Příběh, který se udál kdysi mezi partou dětí a kam a k čemu v budoucnosti vyústil je napínavý a jeho postupné odkrývání je vystavěno velmi rafinovaně. Sláva za každý thriller, který není jen o nesmírně přitažlivém vyšetřovateli a úchylném popisování sadistických zvěrstev. Jak vidno, jde to velmi dobře i bez těchto propriet.

Upálené Upálené C. J. Tudor

Oblíbené klasické hororové atributy (vymítání ďábla, středověké náboženské procesy, duchové, hrobky, viktoriánský bububu dům), mezi kterými se odehrává zajímavě rozvrstvená detektivní zápletka rozprostřená v čase prostoru. Atmosferické a napínavé. Autorku si dávám do hledáčku.

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Román důmyslně vystavěný a napínavý. Krom toho docela psychologicky zajímavý. V kategorii "romány pro ženy" ho tak lze hledat ne díky kvalitě (není to žádná červená knihovna), ale spíš jen kvůli tomu, že vše se točí okolo ženských hrdinek a jejich prožívání a jejich role v rodině a vztazích. Osobně by mi víc konvenovalo, kdyby se v druhé půli už všelijaké pocity méně rozpatlávaly a obešla bych se i bez toho změkčujícího epilogu, ale celkově to pro mě bylo příjemné překvapení. Sláva za každou knihu od ženy ženám jejíž hlavní pointa není v tom, že někdo je psychopat.
Vyslechnuto jako audio, což byla sázka na jistotu - T. Bebarová je výborná.

Hamnet Hamnet Maggie O'Farrell

Asi bych na knihu pohlížela trochu shovívavěji, kdyby nebyla dávána do souvislosti se Shakeapearem, ale bylo mi to předloženo pouze jako čtení "pro ženy" v historických kulisách.
Žel, čekala jsem nějakou nějakou hlubší spojitost s Hamletem nebo Shakespearem - tak trochu v Stoppardovském duchu - ale s legendárním divadelním dílem má tahle story společný jen název. Žádnou příčinnou souvislost proč Shakespeare napsal prince dánského o tom, o čem ho napsal, autorka nenašla a nespíš ani nehledala. Kniha má jeden pozoruhodný nápad (záměnu dvojčat "ve smrti"), ale ani z něj už autorka nic dalšího nevytěžila. Je to pouze líbivý žánrový obrázek u nějž se mají dojímat ženy a dívky nad ztrátou dítěte a krizí ve vztahu.
Za to jakým způsobem si Maggie Shakespara zparazitovala, by zasloužila, aby ji duch Hamletova otce chodil strašit.

Hyena Hyena Hana Lundiaková

Pozoruhodná sonda do interiéru jedné nešťastné pokřivené bytosti. Skvělá práce s naší mateřštinou. Vyslechnuto jako audio a to řadím k těm nejlepším, co mi prošly uchem. Saša Rašilov vše povýšil skvostný dramatický monolog. Ano, hýřím superlativy, protože tato audiokniha je zkrátka vysoce vysoce nadprůměrná.

09.04.2023 5 z 5

Dokonalá manželka Dokonalá manželka J. P. Delaney (p)

Člověk nečeká, že by ho dokázal překvapit běžný vztahový thriller, kde většinou jde jen o to, jestli psychopat je on, ona, někdo třetí nebo všichni. Ale stalo se. Nápad s "boty" přinesl úplně nové možnosti a ty byly využity opravdu na maximum. Konec byl sice už poněkud vykloubený, ale to je u tohohle žánru standard. Nic moc jsem od toho nečekala a tak mě to docela příjemně překvapilo.

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Goffa vcelku nepřekvapivý. Detektivní složka plochá, trocha toho explicitního násilí, nasládlé stesky osamělého chlapa nad životem. Jako audio se to dá, k domácím pracem ideál - taky proto Goffu ve formě audia používám dál a dál namísto televizních seriálů. Ale literatura se dá najít lepší. Opět si říkám, jestli kdyby to Goffa nesekal jak housky na krámě, nedostal by ze sebe víc. Ale asi mu jde spíš o živobytí než o literaturu. Chápu, účty jsou účty.

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Shari opět o vlásek lepší, i když i tady se z umně spředené sítě nakonec nesvedla dostat ničím lepším než po oslím můstku velmi banálního a nedostačujícího důkazu. Naštěstí nakonec se nespokojila jen s tím a přeci jen dokázala ještě vypotit nečekaný obrat na závěr. U ní člověk musí dopředu počítat s tím, že to nejzajímavější není samotné rozuzlení, ale to, jak se to v průběhu šmodrchá a přelévá.

Muž bez tváře Muž bez tváře Peter May

Neurazilo nenadchlo. Fakticky tomu není co vytknout, vystavěné je to funkčně, má to všechny "správné" atributy: poutavé kulisy, charismatického hlavního hrdinu, zajímavého vraha, lovestory, děcko nad kterým se lze dojímat, a navíc nepředvídatelný závěr - ale zrovna čtivé a napínavé mi to nepřišlo - nebo nejsem vhodná cílová skupina.

Osamělý mrtvý muž Osamělý mrtvý muž Václav Erben

Dnes už roztomilé retro, ovšem jako detektivka lépe vystavěno než mnohé dnešní rychlokvaška plné brutality a náhod. Posloucháno jako audio, které tentokrát vřele doporučuji - popravdě v papíru bych po tom asi nesáhla a proto gratuluji vydavateli k tomu, že podobné kousky tímto způsobem poutavě "oprašuje".

Zvuk Zvuk James Patterson

Čtivé a místy docela děsivé, pokud si to člověk představí. Jen bohužel je to děsivé hlavně na začátku, dokud vše nemá vysvětlení. Čím víc se to vysvětluje, tím větší nesmysl se z toho postupně stává. I tak je to ovšem vcelku originální a tipla bych si, že na rozdíl od plejády úchylných masových vrahů si tohle budu pamatovat.

Král ve žlutém Král ve žlutém Robert W. Chambers

Zajímavé pouze z historického hlediska. Neb Chambers patří do jedné kultovní množiny s Lovecraftem, a jejich dílo evidentně nepřestává provokovat a inspirovat - byť mně se jeví už značně vyčpělé. Toto je samo o sobě už opravdu řádná vykopávka.

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Rozbředlý rychle zapomenutelný podprůměr. Skutečné detektivky je tam pomálu a je utopená ve stýskání si na to, jak to má těžké český policajt a rozvedený chlap ve středních letech. Podobně jako v Děvčátku jsou dost drsná témata téma uchopena až příliš kulantně a bezzubě. Doposlechnuto (tentokrát trochu s přemáháním) jako audiokniha.

09.04.2023 1 z 5

Noční motýl Noční motýl Ondřej S. Nečas (p)

Příjemné audio, zajímavé popisy prostředí, rozzuzlení adekvátně propletené - detektivka jak má být.

Tesla noir Tesla noir Lukáš Vavrečka

Zajímavý námět, sugestivní začátek, ale dál pro mě byla zápletka bohužel neslaná nemastná, rozbředlá. Přišlo mi to trochu jak dort pejska s kočičkou: vraždy, akční scény, pronásledování, terorismus, politika, love story, historie, fikce - od všeho trochu a nic pořádně konzistentně. V půlce jsem se přistihla, že kdyby se mě někdo zeptal o čem to je, tak odpovím, že ani nevím - a jak to bude dál že mi je fuk. Takže je mi líto - nedočteno.

25.10.2022 2 z 5