Tesla noir

Thriller z alternativní historie světa plného Teslových vynálezů Píše se rok 1936. Ulicemi New Yorku se míhají světla elektromobilů a vysoko nad úrovní vozovky sviští vlaky nadzemní magnetické dráhy. Na střechách hučí transformátory a plazmové kanály zásobují město energií. Mladý reportér Jamie Collins je proti své vůli zatažen do vyšetřování, které začíná v hotelovém pokoji číslo 3327. Z tohoto apartmá totiž zmizel světoznámý vynálezce a vizionář Nikola Tesla. Místo něj leží na podlaze tři spálená těla. Netrvá dlouho, než Collinsovi dojde, že i jemu hrozí nebezpečí. Společně se svéráznou a emancipovanou Lilly Kolbenovou přichází na to, že případ je složitější, než se zpočátku zdálo. A mohlo by být ještě hůř — pokud se posledního Teslova vynálezu zmocní tajuplný nepřítel....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430211/big_tesla-noir-BEl-430211.jpeg 3.658

Kniha Tesla noir

snimcibdim
25.10.2022

Zajímavý námět, sugestivní začátek, ale dál pro mě byla zápletka bohužel neslaná nemastná, rozbředlá. Přišlo mi to trochu jak dort pejska s kočičkou: vraždy, akční scény, pronásledování, terorismus, politika, love story, historie, fikce - od všeho trochu a nic pořádně konzistentně. V půlce jsem se přistihla, že kdyby se mě někdo zeptal o čem to je, tak odpovím, že ani nevím - a jak to bude dál že mi je fuk. Takže je mi líto - nedočteno.

Richard Skolek
16.10.2022

Kniha s obrovským potenciálem, který je ovšem nakonec dost promarněný. Začátek je bombastický a může směle konkurovat těm nejlepším světovým bestsellerům, alternativní New York 30. let je popsán až nepochopitelně podrobně a uvěřitelně. Okouzlení se ale postupně vytrácí a přichází určité vystřízlivění – zatímco po stránce prostředí je kniha naprostým zjevením, ve všem ostatním je pouze průměrná či lehce nadprůměrná. Postavy, zápletka, dialogy, to vše je v kontextu celku mírným zklamáním. Rozhodně se nejedná o špatnou knihu, to v žádném případě, přesto se člověk po dočtení neubrání dojmu, že tady místo "pouhého" nadprůměru za jiné konstelace hvězd mohlo vzniknout něco výjimečného.

Janadvorackova
17.06.2022

Dobře napsaný příběh, který mě zpočátku nadchl, postupem času zájem upadal. Ani nevím proč.
Bohužel svůj přístup nedokážu lépe vysvětlit.

puczmeloun
14.06.2022

Noirovka propojená s energeticky alternativní realitou? Ano, ale...

Hrátky s Nikolou Teslou, jeho vynálezy, proudem, hlavními americkými firmami i s tím spojeným světovým řádem mě bavily. Úplně si to představuji jako grafický román na způsob Sin city. Parádní "electric Tesla-coil punk" v kulisách New Yorku před druhou světovou válkou.

Detektivně-příběhová část mě naopak moc nechytila. Pravda, noirovky moc nečtu, tedy nevím, zda to není snaha o žánrovou klasiku, ale ono přeskakování ze záhady na záhadu moc čtenáře v pozornosti neudrží. Ano, od začátku je tušit, že se za vším skrývá "něco víc", ale autor mu "to" předkládá velmi postupně a pomalu. Podobný styl "od zločinu ke spiknutí světové úrovně" velmi dobře funguje např. v Židovském policejním klubu, tady si to ale úplně nesedlo. Na konci sice zvrat následuje zvrat a autor vše až polopaticky vysvětluje, ale pomalé tempo většiny knihy už to bohužel nedožene.

Ales.BD
28.01.2022

Asi by z toho byl pěkný seriál. Kdyby si někdo dal práci s vizuální stránkou a děj trochu zkoncentroval, aby měl větší spád. Oceňuju práci s reáliemi i výběr citátů, ale je to příliš pozvolné, chvílemi nepřehledné, málo napínavé a vyžaduje dlouhé závěrečné vysvětlování, což je vždycky špatně.

pavel0839
20.12.2021

Namet dobry, ale nakonec trochu promarneny. Postavy i prostredi celkem nevykreslene aby me to vtahlo a dychla na me ta historie. Zapletka se dal nijak nekomplikuje. Cekal jsem neco ve stylu "Sherlock Holmes - Hitlerův posel smrti" a to jsem nedostal.

jaroiva
20.10.2021

Nevím. První dojem - super - takové světové. Ale postupně mě to bavilo míň a míň. Celkově mě to pak nakonec tak nenadchlo.

TheRaven
06.09.2021

Celkem zábavná žánrovka, která jistě potěší každého Teslova fanouška, neboť ukazuje, jak by svět mohl vypadat, kdyby se historie na několika křižovatkách vydala trochu jinudy. Alternativní historii se autorovi dokonce podařilo vybudovat natolik dobře, až čtenář občas zapomene, že to vlastně nakonec bylo kapku jinak. Co se samotné zápletky týče, ta je spíše průměrná, sice ne zcela předvídatelná, ale nijak zvlášť překvapivá či osvěžující. Ve výsledku snad i trochu překombinovaná. Hlavní postavy lehce šablonovité a ve Vavrečkově Teslovi moc se mi nedařilo vidět toho idealizovaného Teslu, který dlí v mé hlavě, ale to bude nejspíš ryze subjektivní problém. Vedlejších postav zase bylo o pár víc, než by bylo potřeba. Přesto Tesla noir (to je prostě výborný název, což platí i o obálce) jakožto „thriller z alternativní historie“ splňuje očekávání a návdavkem mě seznámila se zajímavým autorem (stylem i výběrem témat), o němž nepochybně ještě uslyšíme. Snad by ho potěšilo, že jeho kniha ve mně vyvolala neodolatelnou chuť nalít si dvojitou skotskou a znovu si přečíst vynikající Říši světla od Jill Jonnesové.

Rychlopalba
Rychlopalba