Tesla noir

Thriller z alternativní historie světa plného Teslových vynálezů Píše se rok 1936. Ulicemi New Yorku se míhají světla elektromobilů a vysoko nad úrovní vozovky sviští vlaky nadzemní magnetické dráhy. Na střechách hučí transformátory a plazmové kanály zásobují město energií. Mladý reportér Jamie Collins je proti své vůli zatažen do vyšetřování, které začíná v hotelovém pokoji číslo 3327. Z tohoto apartmá totiž zmizel světoznámý vynálezce a vizionář Nikola Tesla. Místo něj leží na podlaze tři spálená těla. Netrvá dlouho, než Collinsovi dojde, že i jemu hrozí nebezpečí. Společně se svéráznou a emancipovanou Lilly Kolbenovou přichází na to, že případ je složitější, než se zpočátku zdálo. A mohlo by být ještě hůř — pokud se posledního Teslova vynálezu zmocní tajuplný nepřítel....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430211/big_tesla-noir-BEl-430211.jpeg 3.840

Kniha Tesla noir

jaroiva

Nevím. První dojem - super - takové světové. Ale postupně mě to bavilo míň a míň. Celkově mě to pak nakonec tak nenadchlo.

TheRaven

Celkem zábavná žánrovka, která jistě potěší každého Teslova fanouška, neboť ukazuje, jak by svět mohl vypadat, kdyby se historie na několika křižovatkách vydala trochu jinudy. Alternativní historii se autorovi dokonce podařilo vybudovat natolik dobře, až čtenář občas zapomene, že to vlastně nakonec bylo kapku jinak. Co se samotné zápletky týče, ta je spíše průměrná, sice ne zcela předvídatelná, ale nijak zvlášť překvapivá či osvěžující. Ve výsledku snad i trochu překombinovaná. Hlavní postavy lehce šablonovité a ve Vavrečkově Teslovi moc se mi nedařilo vidět toho idealizovaného Teslu, který dlí v mé hlavě, ale to bude nejspíš ryze subjektivní problém. Vedlejších postav zase bylo o pár víc, než by bylo potřeba. Přesto Tesla noir (to je prostě výborný název, což platí i o obálce) jakožto „thriller z alternativní historie“ splňuje očekávání a návdavkem mě seznámila se zajímavým autorem (stylem i výběrem témat), o němž nepochybně ještě uslyšíme. Snad by ho potěšilo, že jeho kniha ve mně vyvolala neodolatelnou chuť nalít si dvojitou skotskou a znovu si přečíst vynikající Říši světla od Jill Jonnesové.

kamibe

Celkově mi knížka připadá jako velmi inteligentní skorodetektivka zasazená do alternativní historie. Příběh si určitě vychutná ten, kdo zná historii konce devatenáctého a začátku dvacátého století, kdo má přehled o politice, hudbě i filmech té doby a ví něco nejen o Teslovi, ale i o Kolbenovi a Fordovi. Může si totiž bez námahy dávat do souvislostí to, co se vskutku podle historie dělo, s tím, co si autor přimyslel. ALe příběh si užije i ten, kdo takový přehled nemá, obzvlášť když se začne pídit po neznámých jménech na internetu. Ovšem i bez této vedlejší přídatné činnosti si může čtenář knížku užít tak, jak je. Možná bych udělala dobře, kdybych si hned zpočátku sepsala vystupující postavy, kterých je tam docela hodně a musím přiznat, že až v druhé půlce knížky jsem si pamatovala, kdo je kdo.
Dozvěděla jsem se ledacos ze života Tesly i Kolbena, netušila jsem, že Edison měl tolik synů a že gigant Ford byl v závěru života oproti Teslovi nemohoucí stařík.
Ocenila jsem velmi kultivovaný, skoro vybroušený styl psaní. Aby mohl takový příběh sepsat, musel přečíst spousty materiálů a knih, což tedy obdivuji.
Všimla jsem si pouze jediného překlepu, jinak je text prost chyb, čehož si cením.
Velmi se mi líbilo, že každá kapitola začíná Teslovým citátem. Některé jsou přímo filozofické a mluví mi z duše.
Uvítala bych na nějaké předposlední stránce seznam zkratek užívaných v textu.
Ke čtení žánru, po kterém bych už skoro nesáhla, mě přiměla beseda s autorem, ta se totiž velmi vydařila.

Klesňa

Poprvé jsem dostal do rukou příběh z alternativní historie a neměl jsem tušení, jak to na mě zapůsobí. Je to trochu jako číst sci-fi, kde ovšem máte reálné postavy a místa. Jen ta historie je pozměněná (v tomto případě o technickou vyspělost lidstva). Musím říct, že mě to dost bavilo a rychle jsem si na tento svět zvykl. Příběh hezky plynul a neodradilo mě ani to, že jsem technický antitalent. Pokud jste na tom podobně jako já, nemáte se čeho bát. I když je tady spoustu pro mě nových výrazů, autor vše krásně vysvětlí a vy pochopíte to podstatné. Co se mi na knize líbilo asi nejvíc, je vztah mezi mladým reportérem Jamiem Collinsem a Teslou samotným. V jednu chvíli Teslovi naprosto důvěřuje a je na něho hrdý a v druhé jeho názory a činy zpochybňuje a nejradši by s ním neměl nic společného. Jeho dilema navíc pořád roste s odhalováním dalších skutečností. Jediné co mi na knize trochu vadilo, byl ohromný počet jmen a postav. Hlavně na konci, kde se většina potká na jednom místě, to dokáže pořádně zamotat hlavu. Ale i to se dá vyřešit. Pokud se teda chystáte na tuto knihu, doporučuji si dělat bokem poznámky (seznam postav). Mě dokonce tohle zapisování začalo bavit a celkový zážitek to tak ještě víc okořenilo.

nefernefer

„To znamená, že využívat k získávání energie pohonné hmoty je čiré barbarství. Volná energie [...] na rozdíl od energie získané spotřebou paliv nedožene tuhle planetu k záhubě.“

Hodně zajímavá myšlenka založená na Teslově vizionářství. Hodně zajímavě napsaná kniha založená na fikci s využitím reálných postav. Je to vlastně taková ta hra, co by bylo, kdyby... Stačí trochu šoupnout figurkami a vývoj se mohl ubírat úplně jiným směrem. Autor si dal opravdu práci a stvořil alternativní historii, která působí přesvědčivě. Vystupují zde skutečné postavy, skutečná místa, budovy, odkazuje na skutečné filmy či dobové šlágry. Samotná „detektivní zápletka“ mě sice příliš neuchvátila, ale svět, ve kterém se odehrávala, ano. A navíc mě tahle kniha donutila zamyslet se nad tím, jak všechno souvisí se vším a že každá mince má dvě strany. To, že hodnotím relativně nízko, je způsobeno mojí nedostatečností v oblasti všeobecného vzdělání. Na rovinu se přiznávám, že některé věci na mě byly příliš složité, ať už se jedná o technické záležitosti, nebo o čachry v politickém zákulisí. Ale pokud bude číst knihu elektroinženýr, jehož koníčkem je historie, potažmo „velká“ politika, jsem přesvědčená, že bude nadmíru spokojen.

Dukát
14.12.2020

Tesla vyhrál nad Edisonem a... svět se vůbec nezměnil. Tedy jistě, jezdí tu elektrická auta a proud se přenáší bezdrátově, ale korporace jsou pořád korporace, novináři jsou pořád novináři, a geniální věci jsou pořád trochu šílení. A o těch je kniha především.

Kdo čeká od knihy popis úžasných vynálezů a toho jak proměnili svět, bude určitě zklamán. Detektivka to je ale moc dobrá - z prostředí souboje velkých korporací, s novinářem tajemné minulosti a s Nikolou Teslou, pro kterého je pokrok více než peníze.

Četlo se to jedna báseň, zhltnul jsem to za den. Kdo má přehled o historii 1. pol. 20. století, najde zde velké množství perliček a odkazů.

sharik
20.12.2020

Normálně noirové příběhy moc nemusím, připadají mi přelidněné a kapku zmatené. Nicméně Tesla Noir takový není. V postavách i příběhu se člověk nakonec dobře zorientuje. Naštěstí aniž by tím trpěla kvalita, na čemž má zásluhu mimo jiné Vavrečkův vybroušený styl a místy poetický jazyk, což je v české fantastice dost ojedinělé, ale kdyby to bylo běžné, má tuzemská žánrová literatura jako celek nesrovnatelně vyšší úroveň.
Samotný příběh je umístěn do třicátých let, v nichž hrají prim vynálezy Nikoly Tesly a kombinuje „tesla punkovou“ (v podstatě derivát steam punku) estetiku právě s detektivní zápletkou, jako vystřiženou z „americké drsné školy“. Nejlepší na tom je, že ač to primárně působí jako zábavná kniha, autor se nebojí i vážnějších témat, která mezi řádky prosvítají, včetně aktuálně dosti zásadních ekologických otázek.
Spletitý příběh dojde ke konci katarze, žádná z vedlejších linií nezůstane neuzavřena a výsledkem je čtenářova spokojenost nad originálně pojatým světem a dobře vystavěným románem. Jsem zvědavý, kam se posune naznačené volné pokračování.

laepus
22.10.2020

Za mě absolutní spokojenost, na přímo nadšení. 350 stránek přečtených za den... to už se mi dlouho nepovedlo (bohudíky za ten lockdown). Děj úžasně odsýpá, rozhodně i díky brownovskému členění, kdy kapitola končí vždy v tom nejnapínavějším zlomovém momentu a vy prostě musíte číst dál. Nic není zbytečně překombinované, prolíná se zde několik dějových linek a vyšetřování, které jsou na konci smysluplně rozpleteny a vysvětleny - a já se orientoval! K tomu přidat i trochu filozofičtější a alarmující přesah k současnosti, nějakou tu historickou narážku. Celá ta historie a postavy jsou trochu pozměněny, ale jen kvůli funkčnosti příběhu - a ten opravdu funguje a drží pohromadě. Nebylo tam nic, co by svou nelogičností, náhodností či přitažeností za vlasy nějak bilo do očí. Skutečně, těžko se mi hledají negativa - kniha se přesně trefila do mého vkusu a nálady, s radostí hodnotím maximálním počtem a už se těším na další Vavrečkovu knihu.