slunicko1958 slunicko1958 komentáře u knih

Kdysi Kdysi Morris Gleitzman

Je to moje chyba, že jsem si ke čtení zvolila tuto knížečku, i když jsem věděla, že na čtení nebudu mít čas. Tak se stalo, že jsem se nedokázala pořádně začíst a naplno prožít vyprávění devítiletého Felixe. Maximálně mě rozčilovala jeho neuvěřitelná naivita a důvěřivost. I ta jeho modlitba k Bohu, Ježíši Kristu, Panně Marii, papeži a Adolfu Hitlerovi...
Pak se to stalo, nastal zlom a já hltala stránku za stránkou a bylo mně těch dětí strašně líto. Závěr je totiž strhující.
Slibuji, že další osudy Felixe a Zeldy budu číst souvisle. Musím se upřímně přiznat, že se docela těším!

14.10.2019 4 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Velice povedená a užitečná kniha. Přečetla jsem ji poměrně rychle, nádherný jazyk i dialogy vám nedovolí od knížky odejít na delší dobu. Výtvarná stránka precizně dotváří tento lidsky hluboký příběh.
Knížka byla pro mě užitečná v tom smyslu, že dosud jsem se s žádným autistou nesetkala. Neumím si představit, co obnáší soužití s takto postiženým člověkem. I kdyby byl tento příběh jenom z poloviny pravdivý, hluboce se skláním před rodinami, které se starají o takto nemocného člověka.

29.09.2019 5 z 5

Anthropoid Anthropoid Jaroslav Čvančara

Obdivuhodná kniha. Musí se číst pomalu a po částech. V textu pod obrovským počtem fotografií se odehrává příběh statečnosti, odvahy, cti, vlastenectví. Bohužel také zrady a zbabělosti. Zvláště poslední část věnovaná obětem heydrichiády je děsivá.
Autor si zaslouží obdiv.

18.09.2019 5 z 5

Maigret se svěřuje / Maigret na dovolené Maigret se svěřuje / Maigret na dovolené Georges Simenon

Těžko se mi hodnotí. První povídka se mi nelíbila, připadala mi nezáživná. Zato druhá povídka (Maigret na dovolené) byla klasická detektivka - jasné zločiny, mravenčí úsilí nashromáždit co nejvíce důkazů k usvědčení vraha. Líbí se mi, když je zlo potrestáno.

31.08.2019 4 z 5

Deníky z krypty: Poslední dny sedmi parašutistů za heydrichiády Deníky z krypty: Poslední dny sedmi parašutistů za heydrichiády Jana Raila Hlavsová

Mně se to moc nelíbilo. Pominu-li pravopisné chyby, děj mě vůbec nevtáhl, nebavilo mě to.
Autorka má slabost pro větné ekvivalenty, jimiž se snaží zvýšit napětí a prožitek. Je to chvályhodné, ale na mě to nefungovalo. Přitom jsem se na knížku tak těšila!
Vždycky jsem si myslela, že operace Anthropoid byla přísně tajná akce, že do ní byli zasvěceni pouze spolehliví jedinci. Stejně tak žili v přísné anonymitě a utajení i parašutisté. A najednou se dozvídám, že krypta kostela sv. Cyrila a Metoděje bylo cosi jen na přespání. Jinak parašutisté chodili na veřejnost, vzájemně se navštěvovali se svými dívkami, chodili k lékaři, navštěvovali své příbuzné ...
Je to pro mě takové překvapení, že je budu ještě dlouho rozdýchávat. Nebo si na vzpamatování znovu přečtu Dva proti Říši.

23.08.2019 2 z 5

Maigret a muž z lavičky / Maigret a bezdomovec Maigret a muž z lavičky / Maigret a bezdomovec Georges Simenon

Nemůžu dát plný počet hvězdiček. Děj zejména prvního příběhu o muži z lavičky neskutečně pomalu plynul, byla jsem docela netrpělivá. Druhý příběh o zranění bezdomovce byl čtivější, ale závěr mě neuspokojil.
Přesto je to milá knížka na dovolenou.

19.08.2019 4 z 5

Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme Jaroslav Kmenta

Kniha nevznikla proto, aby někdo zkoumal výsledek prezidentských voleb! Autoři komentářů hledali důvod, proč k této katastrofě došlo. A že zvolení i znovuzvolení MZ katastrofa je, na tom se shodli všichni autoři příspěvků, s nimi dokonce i volič tohoto pána.
Já jsem byla na tuto knížku velice zvědavá, protože i mě zajímá, proč se většina voličů rozhodla pro Zemana. Říkala jsem si, že přece nejsme tak tupý národ, to nám nestačil Klaus? Odpověď jsem v této knize dostala.
Nejvíce mě zaujaly komentáře vážených pánů Lukeše, Kmenty, Fištejna, Přibáně, Kučery, Kroupy i paní Procházkové aj.

14.08.2019 5 z 5

Případ roztěkané rusovlásky Případ roztěkané rusovlásky Erle Stanley Gardner

Nostalgická vzpomínka na dobu před více než třiceti lety, kdy jsem hltala jednoho "Perryho" za druhým a řešila se starší sestrou malicherný spor, jestli jsou lepší detektivky s Perry Masonem nebo Philem Marlowem.
Tento příběh jsem neznala. Perry Mason je vynikající advokát, který dokáže své klienty dostat i z bezvýchodné situace. Je sympatické, že nezištně pomáhá i méně zkušenému obhájci.
Je to příjemné odpočinkové čtení na dovolenou.

09.08.2019 5 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Netušila jsem, co budu číst. Knížečka mi byla doporučena, tak jsem ji otevřela a byla jsem "chycena". Vynikající, moudrá, nádherná je i výtvarná část. Jak se znám, budu o knize ještě dlouho přemýšlet.

"Mluvil o prostých věcech - o tom, že racek se má naučit létat, že podstatou osobnosti je svoboda, že všechno, co tuto svobodu omezuje, musí být odstraněno, ať je to pověra, rituál nebo něco podobného.
'Odstranit, říkáš,' ozval se hlas z davu, 'a co když je to Zákon Hejna?'
'Pravé zákony jsou pouze ty, které vedou ke svobodě,' odpověděl mu Jonathan. Všechny ostatní jsou falešné.'" (str. 98)

" 'Čím to je,' dumal Jonathan, 'že nejtěžší věc na světě je přesvědčit racka, aby byl svobodný?'" (str. 106)

A tak bych mohla pokračovat dál, až bych opsala téměř celou knihu. Přečtěte si, stojí to za to.

08.08.2019 5 z 5

Eric Clapton - autobiografie Eric Clapton - autobiografie Eric Clapton

Hudbu EC mám ráda, leccos z jeho života jsem věděla. Překvapila mě tak veliká otevřenost, měla jsem pocit, že EC toho na sebe prozradil opravdu hodně. Ale mně nepřísluší hodnotit jeho způsob života.
Knížka se čte dobře, je rozdělená do kapitol podle toho, co důležitého se v Claptonově životě přihodilo. Ke konci vyprávění jsem měla zmatek v jménech, EC uvádí jen křestní (Roger...).
Jdu si poslechnout River of tears.

07.08.2019 5 z 5

Maigret a záletný pan Charles / Maigret a záhadný samotář Maigret a záletný pan Charles / Maigret a záhadný samotář Georges Simenon

Příjemné čtení na dovolenou. Musím se kajícně přiznat, že to byla první knížka, kterou jsem od G. Simenona přečetla. Je to sice ostuda, ale o to raději si další podobně milé a nenáročné čtení zopakuji moc ráda.

02.08.2019 5 z 5

Špatný princip státu: Rozkradený ráj demokracie Špatný princip státu: Rozkradený ráj demokracie Felix Boom (p)

Nedočetla jsem, došly mi síly i trpělivost. Hvězdička je jen za tu část, kterou jsem dokázala přečíst. Pokusím se v komentáři vysvětlit případným čtenářům, na co mají být připraveni.
Dříve, než jsem začala číst, s nelibostí jsem si všimla, že stránky knížky nejsou "zarovnané", řádky vlají jako prapory. Připadá mi to neprofesionální, ale přesto jsem začala číst.
Moje rozhodnutí, že si knížku v e-shopu koupím, ovlivnila anotace, o jaký se jedná žánr (viz výše). Omyl. Žádná naučná literatura, žádná ekonomie a obchod a natož pak politologie a mezinárodní vztahy! Náhle jsem se jako by ocitla v jakési putyce, kde štamgasti popíjejí pivo s tuzemákem a řeší politiku. Do této nízké cenové skupiny jsem se dostala především kvůli vulgárním výrazům (blbečci, ho*no, nas*aní, mít pindy, férovosti věří jen ti blbí, mít 30 let erekci a nezaš**at si apod.). U výrazu "prdolezecká nabídka" na str. 121 jsem si řekla: "Konec. Pokud budeš číst dál, snížíš se na úroveň autora."
Do této strany je knížka neuvěřitelná směsice všeho možného - poučíte se, jak poznáte kvalitní hovězí maso, zavítáte do školské problematiky, budete řešit vojenské akce naší armády, zjistíte podle podrobných čísel, jak vysoká je životní úroveň v evropských zemích, hlavně ve Švýcarsku, o co jde Francouzům atd. Vzhledem k tomu, že na konci knihy nenajdete žádný seznam pramenů, je autor zřejmě génius. Navíc je zde plno deprese, pesimismu - všude kolem nás je samá lež, podvod, šalba a klam, žijeme v nemožném státě. Zkrátka je všechno špatně.
Možná jsem ovlivněná předchozí četbou (T. Snyder - Tyranie), ale musím si dobře promyslet, jestli tomuto dílku dám ještě šanci, nebo půjde do antikvariátu či do koše.

01.08.2019 1 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Zajímavá kniha. Četla jsem ji se zájmem a zaujetím. Myslím si, že bychom se neměli tomuto druhu literatury vyhýbat. Mnohým politikům se totiž daří nás občany opakováním lží a různých trapných obstrukcí a schválností tak otupit, že jsme z jejich "politiky" otráveni a už ani nevnímáme, jak se kolem nás prvky demokracie vytrácejí.
Američan T. Snyder často pochopitelně odkazuje na "svého" prezidenta, ale my Češi se taky nemáme čím chlubit. O to více mě potěšilo, že se autor tak často vrací k myšlenkám Václava Havla.
Ve školách museli začít s výukou čtenářské gramotnosti a finanční gramotnosti. Je nejvyšší čas zahájit výuku politické gramotnosti. Vhodnou učebnici jsem právě dočetla.

25.07.2019 5 z 5

Slečna Marplová a záhady: Povídky Slečna Marplová a záhady: Povídky Agatha Christie

V této maxiknize najdete různé povídky. O některých se ani nechce věřit, že je napsala ACh. Chudá nevěsta, bohatý nápadník, ale ona ho nemiluje... Dále tu jsou povídky, kde se opravdu nějaký zločin či záhada objevuje, avšak v mnoha případech je závěr předvídatelný.
Vysoko nad všemi těmito příběhy vyčnívají povídky, kde kraluje slečna Marplová. Těch je v knize bohužel pouze dvacet (plus jedna, jejíž děj se opakuje).
Kdysi jsem v divadle viděla hru Past na myši, proto pro mě bylo velice příjemné vrátit se k příběhu ve formě povídky.
Když srovnám s jinou obří knihou, kde je ústřední postavou H. Poirot, musím Slečně Marplové a záhadám alespoň jednu hvězdičku ubrat.

23.07.2019 4 z 5

Robert Plant - Život Robert Plant - Život Paul Rees

Zpěváky jsem si rozdělila do tří skupin. V té první jsou ti, kteří nezpívají, ale pouze řvou nebo kňučí (vypínám), do druhé skupiny řadím ty, jejichž zpěv je příjemný jako kulisa, např. při žehlení. Ve třetí skupině mám zařazené ty umělce, při jejichž zpěvu můžete jen tiše poslouchat. Sem patří i Robert Plant.
Teď ke knize. Nebudu hodnotit jeho život, to mi nepřísluší. Knížka je velmi čtivá, i když musím kajícně přiznat, že dlouho ležela na mém nočním stolku. Odrazovala mě malinká písmena. Naivně jsem si myslela, že se kniha bude číst těžko, ale pak jsem přečetla první stránku a drápek se zatnul. Potom už nešlo od knížky odejít.
Jsem velice spokojená, chválím autora za promyšlené rozdělení do kapitol, za stručné představení doby, ve které se právě život RP odvíjel. Potěšilo mě, že drbů je knize velmi málo.
Přivítala jsem i představení alb a jednotlivých skladeb. Skvělý je také rejstřík na konci knihy, nechybí ani fotografie.

08.07.2019 5 z 5

Karel IV. - Slavný český král Karel IV. - Slavný český král Veronika Válková

Musím uznat, že se mi kniha zamlouvala. Sice jsem byla zpočátku přesvědčená, že je to knížka pro děti, tudíž ne pro mě, ale postupně jsem si začala na Báru i její komentáře zvykat.
Moje uznání patří autorce za to, že mnoho historických informací dokázala nenápadně vsunout do těchto dvou příběhů. Pozorný čtenář se toho skutečně dozví o Karlovi hodně.
No, a mě, děvče v odkvětu, také velice zaujalo, jaký byl Karel IV. fešák, takový mužný typ, žádná zřícenina.

22.05.2019 5 z 5

Spočítej hvězdy Spočítej hvězdy Lois Lowry

Knížka pro děti o válečných letech v Dánsku. Nechci rozvádět příběh, o kterém se dočtete, jen chci poznamenat, že pro mnohé děti bude tato kniha možná první, která bude vyprávět o druhé světové válce a o pronásledování Židů. Věřím, že dětské čtenáře tento příběh zaujme a zatouží dozvědět se o této době víc.

P.S. I já si myslím, že doslov je zbytečný.

26.04.2019 5 z 5

Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Richard Askwith

Zajímavá kniha. Čte se moc hezky (škoda, že je bez fotografií), těžko se od ní odchází. Představuje Emila Zátopka nejen jako vynikajícího sportovce, ale také jako člověka. A nezapomínejme, že člověk je velmi nedokonalý tvor.
Autor výstižně popisuje politickou a společenskou situaci v bývalém Československu a zamýšlí mj. nad tím, jak může v totalitním režimu morálně obstát celebrita, jako byl celosvětově tolik uznávaný atlet a zároveň příslušník čs. armády v jedné osobě. Například v souvislosti s politickými procesy v 50. letech podle slov Dany Zátopkové ona ani Emil "nevěděli".

"Řekl bych, že také platí, tehdy jako dnes, že mnozí lidé vědí právě tolik, nebo jen tolik, kolik vědět chtějí. Většina z nás má neurčité povědomí o tom, že jisté aktivity našich vlád by mohly být z morálního hlediska těžko obhajitelné. Většina z nás se s takovými dojmy vypořádává tím, že je udržuje v neurčitosti. Čím méně víme, tím méně máme starostí, tím méně důvodů narušovat jinak pohodlný život."

18.04.2019 5 z 5

Pověsti a legendy Pověsti a legendy Klára Trnková

Milá knížečka. Dostáváme informace různého druhu - historická fakta, mýty, pranostiky, lidové zvyky... Mě však okouzlila výtvarná stránka tohoto dílka, ilustracím Jiřího Trnky na křídovém papíře se nic nevyrovná.

29.03.2019 4 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Vynikající. Opravdu jsem nečekala, že mě kniha pro děti tak zaujme.
Měli by si ji přečíst i dospělí, protože většina rodičů vychovává své děti "tady a teď". Co je Jinde, to nás nezajímá.
Doporučuji. Příběh se čte hezky, děj je trošku předvídatelný. Ale nic to neubírá smyslu této knihy. Závěr je nejednoznačný. Sama autorka v doslovu uvádí, jak si děti konec příběhu vyložily.

20.03.2019 5 z 5