Sixtinka144 Sixtinka144 komentáře u knih

Kečupová mračna Kečupová mračna Annabel Pitcher

Moje poslední přečtená kniha za rok 2022 byla opravdovým překvapením. Tato kniha mi v mé knihovně ležela nějaký ten pátek, takže jsem si řekla, že se do ní konečně pustím a jsem za to ráda. Neměla jsem žádné očekávání, takže když jsem se do příběhu okamžitě začetla, byla jsem nadšená. Kniha se čte opravdu rychle, plusové body si okamžitě získala originálním tématem a zpracováním. Jsou tady i malé obrázky, které ten příběh celý dokreslují. Dopisy pro vraha odsouzeného k trestu smrti, kde nám hlavní hrdinka objasňuje, co se za poslední měsíce stalo, jsou opravdu originální. Jasně, není to nějaké průlomové dílo, a nejspíš si na něj za pár týdnů nevzpomenu, ale jako pohodové čtení to mohu určitě doporučit. Ubírám hvězdu za konec, který mi přišel uspěchaný, a autorka mohla lépe využít potenciálu této knihy a lépe tam rozvinout našeho vraha.

05.01.2023 4 z 5

Tma pod srdcem Tma pod srdcem Lucie Ortega (Navrátilová)

Vzhledem k tomu, že první díl naprosto miluju, jsem se na tento druhý nemohla dočkat. Měla jsem bohužel v tu dobu čtecí krizi, takže jsem si knihu nemohla vychutnat tak, jak bych si ji asi užila normálně. To, co jsem milovala na prvním díle, jsem tady necítila. Ta úžasná atmosféra na mě bohužel nedýchala. Příběh je samozřejmě zase hezky napsaný, mytologické bytosti jsou skvělé, sice jsem si nějaké musela připomenout, protože už je to nějakou dobu, co jsem první díl četla. No, za mě to byla bohužel průměrná kniha, a doufám, že příští autorčiny knihy mě zasáhnou stejně, jako ten první díl.

03.01.2023 3 z 5

Zmizelé z Cooley Ridge Zmizelé z Cooley Ridge Megan Miranda

Od knihy jsem toho moc neočekávala, i když mě anotace zaujala. První část se mi četla hezky, odsýpalo to, takže jsem byla spokojená. Bohužel velký kámen úrazu přichází hned v druhé části knihy, když autorka volí netradiční metodu, a to, že píše kapitoly pozpátku. Mám ráda vracení se v čase, ale s tímto způsobem jsem se ještě nesetkala, alespoň teď už vím, že mi určitě nesedí. Chápu, že tím chtěla docílit nějakého napětí a dodat tomu temnější atmosféru, ale mě to akorát štvalo a myslím, že pokud by kniha byla napsaná normálně, bylo by to mnohem lepší. Třetí část knihy nám má odhalit celou zápletku, a já čekala, že když jsem se překousala tou druhou částí, dostanu nějaký wow konec, u kterého mi zůstane pusa otevřená ještě týden. Bohužel, nic takového jsem nedostala. Není zde žádné puzzle, které by do sebe mohlo zapadnout. Je to prostě lehce podprůměrná kniha, a pokud si ji nepřečtete, o nic nepříjdete. Nejspíš na ni stejně za pár dní zapomenu.

29.12.2022 2 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Konečně jsem se dostala k této krásné vánoční knížce, která na mě v knihovničce čekala více jak dva roky, protože jsem ji nikdy nestihla na Vánoce. Upřímně jsem ráda, že jsem si ji nechala na toto období, i když normálně neřeším, jestli se kniha odehrává na Vánoce nebo v létě. Miluju retellingy, takže jsem trochu čekala, že se mi kniha bude líbit, ale že bude až takhle dobrá, to jsem netušila. Do příběhu jsem se dostala okamžitě, Vánoční koleda je klasika, takže jsem neměla problém se v postavách zorientovat. Hlavní hrdinka mi přišla zajímavá a nevšední, vzhledem k tomu, že nebyla dokonalá, a uvědomovala si to. Kniha má opravdu úžasnou atmosféru, a často jsem se přistihla, jak se u různých kapitol culím. Bylo to roztomilé čtení, i když konec byl docela předvídatelný, co mě ale překvapilo hodně byla romantická linka, která na konci byla úplně jinak, než jsem očekávala. Určitě doporučuji k přečtení a nechte si to na Vánoce, stojí to za to.

29.12.2022 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Z téhle knihy se nejspíš budu ještě nějakou dobu vzpamatovávat. Autorku řadím mezi moje nejoblíbenější autory vůbec, takže spoustu jejích NA románů jsem četla. Jsou opravdu skvěle napsané, a vždy se zabývajím těžkým, traumatizujícím zážitkem. Než jsem se do Verity pustila, věděla jsem, že to bude dobré, i když je to jiný žánr, než je autorka zvyklá psát. Po pár přečtených stranách mi došlo, že tohle musím přečíst na jeden zátah, jinak bych neusnula zvědavostí. Čím víc jsem četla, tím víc jsem se cítíla nesvá, autorka zde vybuduje mrazivou atmosféru, která vás jen tak nepustí, ani po přečtení. Je to opravdu silná kniha, plná většinou negativních emocí. Zpracování je taky úžasné, deníkové zápisky z pohledu Verity jsou třešničkou celého příběhu. Kniha se mi opravdu líbila, ale jinak, než její předchozí knihy, se kterými jsem měla tu čest. Tohle dílo moc slovy popsat neumím, ale je briliantní, pokud se to dá o takovémhe šíleném příběhu říct. Za mě ano, a chtěla bych další díl této knihy z pohledu hlavniho hrdiny. Na úplný závěr chci napsat, že stále nejsem přesvědčená, jak to vlastně bylo, a v tom je to kouzlo.

Život svatých Život svatých Leigh Bardugo

Doplňková knížka k GV, to dokážu ocenit vždycky. Je to spíše taková jednohubka, protože má pár stran, ale všechny jsem si je užila. Trochu mě mrzí polovičnní přebal knihy, prootože i samotná obálka, i stránky jsou krásně zpracované, a ten poloviční přebal to docela kazí. Teď k samotné knize. Je zde spoustu příběhů o svatých, jak se jimi "normální" lidi stanou. Každá povídka má svou ilustraci a to tomu dodá krásný nádech. Já jsem s touto knihou spokojená, protože mi dala přesně to, co slibovala. A jasně, některé povídky mě bavili více než jiné, ale tak je to většinou vždy. Jsou zde i drsnější povídky bez šťastného konce, které ale opět působí více realisticky. Za mě jedno velké ano.

Anna z Ingleside Anna z Ingleside Lucy Maud Montgomery

Je až neskutečné, kam se příběh malé Anny ze Zeleného domu dostal. Anna se konečně stane maminkou spousty dětí, jak o tom vždy snila. Máme tady malé kapitolky o každém z nich, jak vyvádí nějaké neplechy nebo se mu stávají vtipná dobrodružství. Nové vydání série mají krásné ilustrace, které celý příběh oživý. Musím přiznat, že mi u tohohle dílu ukápla nejedna slza. Kniha má trochu jinou atmosféru, ale přesto to je ta naše malá holčička s copánky. Určitě všem doporučuji celou sérii, a dofám, že v tomto vydání vyjde i další díl.

Annin vysněný domov Annin vysněný domov Lucy Maud Montgomery

Panejo, už pátý díl a jsem stejně nadšená, jako na začátku. Po lehkém povolení u čtvrtého dílu jsem se trochu bála, ale tohle je opravdu dobré. Kniha má úplně jiný ráz, Anna už je totiž dospělá a bydlí se svým manželem v novém domě. I když se musím přiznat, že mi trhalo srdce, když Anna ze Zeleného domu opravdu Zelený dům opustila, ale to je bohužel život. Naše úžasná hlavní hrdinka má skrze všechny díly hrozně velký rozvoj, a i když zde občas nápady poznáváte tu malou copatou holčičku, už je zní úplně jiná žena. Opět jsem byla místy dojmutá a jsem ráda, že u nás tato série vychází v tomto krásném novém vydání. Určitě doporučuji.

11.12.2022 5 z 5

Anna v Summerside Anna v Summerside Lucy Maud Montgomery

Další krásný díl za mnou. Hned na začátek musím přiznat, že jsem byla lehce zklamaná, protože se nám zde skoro neobjevuje Zelený dům a lidi okolo něj, což je podle mého velká škoda, vedlejší postavy mě zajímají skoro stejně, jako samotná Anna. Jinak zde máme opět jiné prostředí, které je ale moc hezky popsané, je to velmi oddechové čtění. Novinkou jsou zde dopisy Gilbertovi, které to zase trošku ozvláštnily, i když jsem si přála, aby už konečně byli spolu. Užila jsem si to, sice to je zatím ze všech čtyř knih nejslabší díl, ale přesto za to stojí, a já se vrhám na pátý dál.

11.12.2022 5 z 5

Anna z ostrova Anna z ostrova Lucy Maud Montgomery

Další kouzelný díl za mnou, a já si ho opět moc užila. Líbí se mi, jak se Anna v každé knize trochu změní, uvědomí si některé věci a zmoudří. Je zde zase krásná atmosféra, krásně popsané okolí a postavy. Je zde ale i hodně smutku, takže jsem u knihy pár kapek slz uronila. Líbí se mi, že to není všechno na jedno brdo, ale opravdu dostáváme s každým dílem nové zážitky a posouváme se dál a dál. Konec teda musím úplně vychválit, protože jsem na něj čekala už od začátku prvního dílu, a byl moc hezky napsaný. Celkově je tato série moc pěkná a určitě se vrhnu na čtvrtý díl.

02.12.2022 5 z 5

Anna z Avonlea Anna z Avonlea Lucy Maud Montgomery

Druhý díl mě nadchnul snad ještě víc, než ten předchozí. Vzhledem k tomu, že se první díl trochu podobá tomu seriálovému, tak nějak jsem tušila, kam kniha směřuje. Tady jsem dostala ale úplně něco jiného a přece se mi to líbilo. Znovu musím vyzdvihnout tu krásnou atmosféru, která na vás z příběhu přímo dýchá. Celý Zelený dům a Avonlea je opravdu moc hezky popsané, a ráda si to tam představuji jako malý ráj na zemi. Anna, jakožto hlavní hrdinka je přímo úžasná, jsem ráda, že je zde vidět vývoj postavy, ale není zde úplná změna, což naprosto sedí, vzhledem k tomu, že je tady Anně sedmnáct let. Opravdu je to kouzelná série a už se moc těším na další díl. Vřele doporučuji.

27.11.2022 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Konečne i já jsem se dostala k tomuto nádhernému příběhu. Musím se přiznat, že jsem první viděla seriál, který se mě dotknul a nadchnul natolik, že jsem si objednala i knihy, které mají teď nové, krásné vydání. Kniha má po celou dobu nádhernou atmosféru, na to, že už jí je přes sto let, se čte nádherně a troufla bych si tvrdit, že to na ní ani není poznat. Příběh Anny musí chytit za srdíčko snad úplně všechny. Ty její krásné pocity, myšlenky a představy... Všechno to má své krásné kouzlo. Jsem stejně spokojená, jak jsem předpokládala, i když je knižní předloha ve spoustě věcech od seriálu jiná, obě verze se mi líbí a mohu je doporučit. A jsem taky ráda, že vycházejí další díly, protože jsem se hned do druhého po přečtení prvního pustila, nešlo odolat.

27.11.2022 5 z 5

Se špetkou skořice Se špetkou skořice Elizabeth Acevedo

Jsem opravdu mile překvapena. Od knihy jsem neměla žádná očekávání, prostě jsem ji zahlédla v obchodě, a kvůli její hezké obálce jsem si ji pořídila. Teď jsem se do ní pustila a bylo to opravdu dobré. Kniha se čte sama, má krátké kapitoly, které já miluju, protože vám pak stránky mizí mezi prsty, a tady tomu nebylo jinak. Autorčin styl psaní mi také sedl, líbí se mi, že má kniha jiný nádech, než na který jsem zvyklá. Moc příběhů z tohoto prostředí jsem nečetla, takže to pro mě byla novinka. Hlavní hrdinka to má opravdu těžké, ale co se mi na knize líbilo nejvíc bylo, jak byla reálná. Snad v každém příběhu se stane zázrak, kdy se všechny problémy hlavních hrdinů vyřeší, a všichni žijí šťastně až do smrti, tady to tak není. Je zde spoustu scén, kdy se Emori něco nevyplní, a tak to celé působí mnohem realističtěji. Za mě je to milá oddechovka a určitě doporučuji.

30.10.2022 5 z 5

Medovník s pepřem Medovník s pepřem Alena Adrianet Heinrichová

Tak tohle jsem od knihy, co má tak nádhernou obálku opravdu nečekala. Knihu jsem četla v rámci knižní štafety, a kdybych nebyla "nucená" příběh číst, nejspíš bych ho nikdy nedočetla. Ne vážně, kdo si tohle přečetl a řekl, že je to dobrý nápad? Kniha má cca 300 stran, z toho se 2/3 neustále opakují. A to nepřeháním, věta : A jak ses měl? Jak se ti daří? tam je milionkrát a stejné scénáře, které se odehrávají pořád dokola. Ani jedna z postav mi nebyla sympatická, naopak jsem byla akorát naštvaná na chování obou hlavních hrdinů. Dokonce aspirují na nejhorší knižní postavy, jaké jsem kdy četla, a to je co říct. O to více jsem byla zděšená, když jsem zjistila, že kniha má být autobiografie. Nerada to říkám, protože české autory ráda podporuji, ale talent na psaní autorka bohužel nemá. Takže jedinou emoci, co u mě tento skvost vyvolal je naštvanost, protože jsem mohla svůj čas využít lépe. Opravdu nedoporučuji nikomu.

29.10.2022 1 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

Na tuto knihu jsem se nemohla dočkat. GrishaVerse je úžasný svět a těšila jsem se, až se do něj zase vrátím. Tato kniha je opravdu krásně zpracovaná. Temnyj je úžasná postava, která sice není kladná, ale přesto je snadné si k němu vytvořit nějaké pouto. Navíc tady ještě není Temnyj, ale Alexandr, který není ani trochu zlý. Klidně bych ocenila, kdyby byl příběh delší, protože jsem si užívala každou stranu. Obrázky jsou opravdu nádherné a syté, je to určitě nejhezčí kniha v mé knihovně. Konec byl smutný, ale dalo se to očekávat. Je to taková hezká jednohubka, a jsem z nmí opravdu nadšená.

28.10.2022 5 z 5

Snít znovu Snít znovu Mona Kasten

A máme tady konec další série. První díl mě moc nenadchnul, spíše naopak, ale další dva díly byly opravdu dobré, a moc jsem si to užívala. Čtvrtý díl byl lehké zklamání, stejně tak jako tento díl. Blake byl fajn vedlejší postava a těšila jsem se, že ho uvidím v jiném světle. Bohužel jsem dostala pouze zklamání. Příběhu by prospělo, kdyby měl dva pohledy, protože Jude byla nová postava, neměla jsem k ní žádný vztah, a to ani na konci knihy. Tentokrát mě to moc nebavilo, nechtěla jsem vědět, jak to celé dopadne, přesto se to ale četlo dobře, jako předešlé autorky knihy. Je to možná tím, že nejsem na happyendy za každou cenu, což autorka očividně je. Jak říkám, slabší díl, ale konečná scéna knihy se mi líbila. Uvidím, jestli se od autorky pustím ještě do některých dalších knih.

26.10.2022 3 z 5

Doufat znovu Doufat znovu Mona Kasten

Za mě je od minulé knihy značný pokles. Tohle je již čtvrtý díl série, ve které jsou ve směs stále ty stejné postavy, tudíž nějaké opakování je nevyhnutelné, ale v tomto díle je to hodně znát. Nelibí se mi, jak nové postavy reagují skoro totožně na problémy, jako starší postavy. Taky jsem se poměrně nudila, chyběla mi tam ta jiskra, kterou jsem cítila v knize Cítit znovu. A jasně, tohle je čistý román, takže nečekám nic moc reálného, ale učitel a žákyně v tomto podání, vlastně moc nedával smysl. Nejdřív to byl velký problém, který vůbec nevyřešili, ale pak to nakonec ani trochu nevadilo. Už na mě čeká jen poslední díl série, z čehož mám radost, protože kdyby autorka pokračovala dál, tak by se z toho stalo ještě větší klišé.

24.10.2022 3 z 5

Cítit znovu Cítit znovu Mona Kasten

Tohle je zatím ten nejlepší díl z celé série. Začít znovu se mi nelíbilo, Věrit znovu bylo opravdu fajn a tenhle díl je ještě o level lepší. Hlavní hrdinka s hlavním hrdinou jsou opravdu dobře napsaní, autorka ráda vymýšlí drsnou minulost pro všechny. Bavil mě příběh, chemie mezi nimi i vedlejší postavy jsou super. Jasně, jsou zde chyby, které ten celkový dojem trochu kazí, ale pokud k tomu přistupujete jako k jednoduché odpočinkové knize, budete spokojení. Jsem moc ráda, že jsem na autorku nezanevřela, a těším se na další díl z této série Znovu.

21.10.2022 4 z 5

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

No, potom jak jsem byla zoufalé z předešlého díu se mi do dalšího moc nechtělo, ale nakonec jsem se odhodlala a pustila se do toho. Tohle je úplně něco jiného. Jak jsem se do minulé knihy nemohla začíst, tady jsem na dva zátahy přečetla celou knihu. Taky mě konečně začali zajímat ty postavy, které jsem v Začít znovu neměla ráda a byly mi lhostejné. Přemýšlela jsem, čím se tento díl od toho prvního tak liší, a jsou to samozřejmě hlavní postavy. Allie jsem neměla ráda, protože mi přišla špatně napsaná, autorka nám ji představila nějak, ale pak se chovala úplně odlišně a nebylo to nějakým vývojem postavy. Kaden mě taky štval, ale tady ve Věřit znovu to bylo o mnoho lepší. Jako jo, nebyla to nějaké světoborná literatura u které bych si řekla, že jsem nikdy nic lepšího nečetla, ale alespoň jsem si to užila. Jsem zvědavá na třetí knihu Cítit znovu, jestli se bude řadit k těm lepším, nebo horším.

19.10.2022 4 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Já mám pocit, že jsem četla úplně jinou knihu než všichni ostatní. Teda se stejným námětem, o kterém všichni mluvili, akorát v hůře napsané verzi. Knihu jsem četla měsíc a musela jsem ji prokládat jinými, protože bych se jinak nikam neposunula. Nemohla jsem se začíst, postavy mě vůbec nezaujaly a nezajímaly. Nevěřila jsem jim žádné emoce, vždyť ta kniha má přes 400 stran a z toho tak 3/4 jsou dokola ty stejné scény co už byli hned na začátku. Určitě bych spoustu zbytečných scén osekala. Já věřím, že kdyby mi bylo dvanáct, a ještě jsem žádnou pořádnou romanci nečetla, tak by se mi to možná i líbilo, ale proboha, vždyť tady jsem si málem tou knihou mlátila o hlavu, jak některé scénky a hlavně chování dvou hlavních hrdinů bylo stupidní. Taky je zde hrozně moc klišé, které mi někdy nevadí, ale tady toho na mě bylo moc. Knihu jsem si koupila v boxu, takže mám doma všechny díly, a proto se do dalších pokračování nejspíš pustím, a budu doufat, že se autorka někam posunula.

17.10.2022 2 z 5