Anna z ostrova

Ve třetím pokračování Anny ze Zeleného domu se Anně splní její velký sen: odejde studovat do města na univerzitu. V novém prostředí opět najde řadu spřízněných duší a nouzi nemá ani o nápadníky. Dokáže si však Anna správně vybrat? Zvítězí její vzletné ideály, nebo srdce a to, co doopravdy cítí?

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423512/anna-z-ostrova-LZ1-423512.jpg 4.6198

Anna ze Zeleného domu 3.

Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno, Albatros (ČR)

Anne of the Island, 1915

Kniha Anna z ostrova

Cherry1824

Mojí teorií je, že tato série má slabé a silné díly, přičemž ty silné jsou vždycky liché. 3. díl Anny se vrací do starých kolejí.
Nebudu chodit kolem horké kaše a předstírat, že nejsem nadšená z návratu Gilberta. Druhý díl (Anna v Avonlea) byl právě kvůli Gilbertově absenci jemně nezáživný. To, co na sérii miluji, je právě jejich vztah, který se v tomto díle naprosto otevírá světu dokořán.
Stejně jako v prvním díle se i tady našla scéna, u které jsem brečela. Smrt jedné postavy mě opravdu silně zasáhla (i přesto, že nepatřila mezi hlavní postavy).
Moc krásně zpracovaný díl, který má opět tempo.

wiix

Tretia Anna v tomto porcelánovom vydaní. Dospelácka, nežná a asi aj staromódna kniha, no kto je fanúšikom Zeleného domu, tomu spríjemni deň, za to ručím.

roman9276

Tenhle díl mi přišel slabší než díly předchozí. Okolo Anny se začínají otáčet napadníci, ale kniha už trošku postrádá souvislej děj a jen tak celou knihou proběhneme a jsme na konci. Hlavní hrdinka už neprožívá tolik vtipných příhod jako v dětství a i vysněné studium je taková rychlovka. Annin příběh miluju a jsem zvědavej na pokračování.

Knihomolka223

Anna je snílek a pořád se točí ve svém světě. A právě pro to je tak oblíbená. Nejde si ji neoblíbit. Konečně se jí podaří studovat na univerzitě, kde se o ni uchází spousta nápadníků. Ale kdo je ten pravý? Podaří se Anně objevit, koho má opravdu ráda? Zvítězí její ideály, nebo to, co opravdu cítí?

JulianaH.
07.09.2020

Až dosud jsem nenarazila na dětskou knihu, která by poskytovala podrobný návod na zabíjení koček chloroformem. O pár stránek dál nám jedna z postav, malý Davy, vylíčí oběšení nadbytečného psa jako veselou historku k zasmání. Tentýž Davy, který uštval kohouta k smrti, což je pro autorku zjevně roztomilé uličnictví. ... Někde uprostřed jsem tohle svinstvo zavřela a šla jsem radši překládat z angličtiny knihu o tom, jak bychom se ke zvířatům měli chovat. (A ne, v roce 1915 nebylo chloroformování koček běžným povyražením.)

Pak jsem se k Anně zase vrátila. Četla jsem ji především ze zvědavosti, jak vypadalo universitní studium na počátku 20. století. Můj zájem byl saturován větou: „Zkoušky přišly a odešly." Takže pokud někdo čeká, že se dozví, co za předměty vůbec hrdinka studovala, neřkuli jak, se zlou se potáže. Opravdu by mě třeba zajímala zmíněná přednáška, kterou Anna proslovila o Tennysonovi, ale ne; dozvíme se maximálně, že se jí účastnil jeden z jejích obdivovatelů.
Co se tedy vlastně v knize řeší? Večírky, bydlení, svatby a pohřby v Avonlea, domácí práce, Annini ctitelé, ctitelé Anniných přítelkyň a ctitelé dam, u kterých Anna bydlí. Lyrické popisy přírody oproti prvním dvěma dílům značně prořídnou, dialogy a monology se prozaizují. Knížka nemá ani děj, ani atmosféru, protože čtyři roky Annina studia na universitě v Redmondu (i čtvery její prázdniny v Avonlea) rychle uplynou roztříštěné na nezajímavé všednodenní události. Navíc se ještě vystupňuje posedlost sňatky („Některé ubohé ženy nemají žádného manžela.") a nesmyslně tmářské představy o náboženství, které mě překvapují o to víc, když vím, že autorka byla ženou pastora.
Abych jen nekritizovala, líbí se mi, jak Anna i její přítelkyně citují básníky a jiné osobnosti („Dan O'Connell řekl, že když se někdo narodí v maštali, není proto koněm."). Už jenom ten nápad říkat Danielu O'Connellovi „Dan" a Robertu Burnsovi „Robby"! :) Výborná je postava Filipy (když pomineme, že hned v prvním odstavci prvního monologu prvoplánově popíše svoji povahu), vyvážená mezi sympatičností a přirozenými lidskými chybami. Líbí se mi také, že se postavám s přibývajícím věkem věrohodně mění povaha (byť většinou k horšímu). Ústřední linka Anna-Gilbert mě nezajímala, jak zjevně měla, ale alespoň nebyla tak klišovitá a přímočará, jak jsem se bála.

Asi jsem jedovatá, ale ještě jsem se nevzpamatovala z chloroformování koček a věšení psů. Prosím za laskavé prominutí.

Wasdy
02.09.2020

Anna z Ostrova mi asi přišel jako nejlepší díl ze všech tří dílů. Moc se mi v ní líbila romantika. Moc doporučuji. :D

Taflu.
06.06.2020

Knihu jsem dostala už k vánocům a hodně se mi líbila. Jenže jsem nečetla první díl, takže jsem ze začátku trochu nechápala o co jde, ale jinak super. (✿◠‿◠)

Sabča92
04.05.2020

Anna dospěla a v jejím třetím dobrodružství ji čeká vysněné studium na vysoké škole. Kolem Anny se to hemží nápadníky, které ale ona vskutku rychle odmítá. O její srdce se začne ucházet také její kamarád z dětství Gilbert, kterému dá ale také košem. Kdo si nakonec získá Annino srdce? Anička je literární postava, kterou nelze nemilovat. Její duše je jako ptáček nepolapitelná, stále si poletuje ve svém vysněném světě a duší zůstává tak trochu dítětem. Zároveň si ale nic nenechá líbit. Na univerzitě prožívá zajímavá dobrodružství a já se zalíbením očekávala, kdy její srdce zahoří láskou. Nebo spíše prozří, že láskou již zahořelo.Anna z ostrova je o uvědoměním si samu sebe, o získání představy, kam se člověk chce posunout a samozřejmě o lásce. Anniny osudy jsou dětská literatura, která skrývá obrovské množství postřehů, které osloví i starší čtenáře.