Anna z ostrova

Ve třetím pokračování Anny ze Zeleného domu se Anně splní její velký sen: odejde studovat do města na univerzitu. V novém prostředí opět najde řadu spřízněných duší a nouzi nemá ani o nápadníky. Dokáže si však Anna správně vybrat? Zvítězí její vzletné ideály, nebo srdce a to, co doopravdy cítí?

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423512/anna-z-ostrova-LZ1-423512.jpg 4.6173

Anna ze Zeleného domu 3.

Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno, Albatros (ČR)

Anne of the Island, 1915

Kniha Anna z ostrova

JulianaH.

Až dosud jsem nenarazila na dětskou knihu, která by poskytovala podrobný návod na zabíjení koček chloroformem. O pár stránek dál nám jedna z postav, malý Davy, vylíčí oběšení nadbytečného psa jako veselou historku k zasmání. Tentýž Davy, který uštval kohouta k smrti, což je pro autorku zjevně roztomilé uličnictví. ... Někde uprostřed jsem tohle svinstvo zavřela a šla jsem radši překládat z angličtiny knihu o tom, jak bychom se ke zvířatům měli chovat. (A ne, v roce 1915 nebylo chloroformování koček běžným povyražením.)

Pak jsem se k Anně zase vrátila. Četla jsem ji především ze zvědavosti, jak vypadalo universitní studium na počátku 20. století. Můj zájem byl saturován větou: „Zkoušky přišly a odešly." Takže pokud někdo čeká, že se dozví, co za předměty vůbec hrdinka studovala, neřkuli jak, se zlou se potáže. Opravdu by mě třeba zajímala zmíněná přednáška, kterou Anna proslovila o Tennysonovi, ale ne; dozvíme se maximálně, že se jí účastnil jeden z jejích obdivovatelů.
Co se tedy vlastně v knize řeší? Večírky, bydlení, svatby a pohřby v Avonlea, domácí práce, Annini ctitelé, ctitelé Anniných přítelkyň a ctitelé dam, u kterých Anna bydlí. Lyrické popisy přírody oproti prvním dvěma dílům značně prořídnou, dialogy a monology se prozaizují. Knížka nemá ani děj, ani atmosféru, protože čtyři roky Annina studia na universitě v Redmondu (i čtvery její prázdniny v Avonlea) rychle uplynou roztříštěné na nezajímavé všednodenní události. Navíc se ještě vystupňuje posedlost sňatky („Některé ubohé ženy nemají žádného manžela.") a nesmyslně tmářské představy o náboženství, které mě překvapují o to víc, když vím, že autorka byla ženou pastora.
Abych jen nekritizovala, líbí se mi, jak Anna i její přítelkyně citují básníky a jiné osobnosti („Dan O'Connell řekl, že když se někdo narodí v maštali, není proto koněm."). Už jenom ten nápad říkat Danielu O'Connellovi „Dan" a Robertu Burnsovi „Robby"! :) Výborná je postava Filipy (když pomineme, že hned v prvním odstavci prvního monologu prvoplánově popíše svoji povahu), vyvážená mezi sympatičností a přirozenými lidskými chybami. Líbí se mi také, že se postavám s přibývajícím věkem věrohodně mění povaha (byť většinou k horšímu). Ústřední linka Anna-Gilbert mě nezajímala, jak zjevně měla, ale alespoň nebyla tak klišovitá a přímočará, jak jsem se bála.

Asi jsem jedovatá, ale ještě jsem se nevzpamatovala z chloroformování koček a věšení psů. Prosím za laskavé prominutí.

Wasdy

Anna z Ostrova mi asi přišel jako nejlepší díl ze všech tří dílů. Moc se mi v ní líbila romantika. Moc doporučuji. :D

Taflu.

Knihu jsem dostala už k vánocům a hodně se mi líbila. Jenže jsem nečetla první díl, takže jsem ze začátku trochu nechápala o co jde, ale jinak super. (✿◠‿◠)

Sabča92

Anna dospěla a v jejím třetím dobrodružství ji čeká vysněné studium na vysoké škole. Kolem Anny se to hemží nápadníky, které ale ona vskutku rychle odmítá. O její srdce se začne ucházet také její kamarád z dětství Gilbert, kterému dá ale také košem. Kdo si nakonec získá Annino srdce? Anička je literární postava, kterou nelze nemilovat. Její duše je jako ptáček nepolapitelná, stále si poletuje ve svém vysněném světě a duší zůstává tak trochu dítětem. Zároveň si ale nic nenechá líbit. Na univerzitě prožívá zajímavá dobrodružství a já se zalíbením očekávala, kdy její srdce zahoří láskou. Nebo spíše prozří, že láskou již zahořelo.Anna z ostrova je o uvědoměním si samu sebe, o získání představy, kam se člověk chce posunout a samozřejmě o lásce. Anniny osudy jsou dětská literatura, která skrývá obrovské množství postřehů, které osloví i starší čtenáře.

lemur007

Knihu jsem četla, protože mám moc ráda tuto sérii. Anna je mi sympatická. Kniha se mi líbila asi nejvíce z těch tří.

Elka252

Kniha se mi velice dobře četla. Byla v určitých pasážích nezáživná ale někde jsem se od ní naopak nemohla odtrhnout. I přesto mi přišla z předešlích tří dílů nejzajímavější a odlišoval se od nich hlavně tím, že Anna nebyla v prostředí domova kde to znala. Nejlepší postava byla milá, sebevědomá a hezká Filipa a chlapec s dobrým srdcem Jonáš. Naopak nesympatickou postavou byla Stela a John. Moc jsem si v průběhu knihy přála aby si Anna vzala Paula Irvingra ale nakonec jsem s koncem spokojená.

Mindy

Když pominu obálku, tak jsem moc spokojená. Přesně na takovou knížku jsem teď měla náladu. Třetí díl o Anně ze Zeleného domu a velmi vydařený. Těším se na pokračování.

Jass

První díl je srdcovka... ale tenhle se mi taky moc líbil. Celou dobu jsem byla napjatá jak kšandy, jestli to teda jakože všechno klapne...? No krása, moc se mi to líbilo, i když teda scéna chloroformování kočky mě naprosto zničila... jako... já vím, že to je dnešní optikou, ale... zabít kočku? Ještě takovou roztomilou kočku? Spoiler na to, jak to dopadlo s kočkou... SPOILER Naštěstí to všechno dobře dopadlo... KONEC SPOILERU Jako na to, jaká je Anna romantická a něžná bytost tak umí být i docela bez srdce... No nic... Čteno v angličtině - což moc doporučuju, jazyk tu není moc složitý a vyhnete se příšerným překladům...

Pouto
Pouto