Sixtinka144 Sixtinka144 komentáře u knih

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Tak mám za sebou i druhý díl Smrtky a je stejně dobrý, jako ten předchozí. Je zde opět vybudovaná skvělá atmosféra, která celému příběhu dodává ten správný nádech. Tentokrát zde nemáme na začátku kapitol úryvky z deníku smrtek, ale "myšlenky" samotného Nimba, což je opět dost originální a kniha je tím hezky obzvláštněna. Čte se to opravdu rychle, každou kapitolu jsem si užívala víc a víc, konec je velmi emocionální a možná lehce šokující. Kniha končí velkým otevřeným koncem, kdy prostě chcete vědět, co se bude dít dál. Za mě určitě doporučuji a už se těším na třetí díl této úžasné série.

02.02.2024 5 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Jsem ráda, že jsem se díky knižní štafetě mohla vrátit do tohoto úžasného a děsivého světa od Naomi Novik. Vzhledem k tomu, že jsem první díl četla už před rokem, jsem na nějaké detaily (možná i větší detaily) zapomněla, ale docela rychle jsem se zase chytla. Kniha je opravdu čtivá, bavilo mě objevovat stále nové maly a nebezpečí, kterým se musí naše hlavní hrdinka vyhýbat. Co mě zklamalo bylo, že se autorka rozhodla udělat z naší sakrastické, drsné a nemilosrdné El "slušňačku" a superhrdinku, která se snaží zachránit celý svět. Další věc, co se mi moc nelíbila je vztah dvou hlavních hrdinů, kteří spolu skoro nemluví, ale pak jsou vlastně hrozně zamilovaní. Taky jsem čekala jiný konec, na který jsem se upřímně těšila celou knihu a nedostala jsem ho, z čehož jsem byla asi nejvíce smutná. Přijde mi, že nám autorka trochu vyměkla. Snad v posledním díle zase přitvrdí a bude to větší jízda. Jinak jsem si knihu ale užila, svět je opravdu originální, stránky mi mizely pod rukama a vedlejší postavy taky nemají chybu. Už se těším na třetí díl.

11.05.2023 4 z 5

Snít znovu Snít znovu Mona Kasten

A máme tady konec další série. První díl mě moc nenadchnul, spíše naopak, ale další dva díly byly opravdu dobré, a moc jsem si to užívala. Čtvrtý díl byl lehké zklamání, stejně tak jako tento díl. Blake byl fajn vedlejší postava a těšila jsem se, že ho uvidím v jiném světle. Bohužel jsem dostala pouze zklamání. Příběhu by prospělo, kdyby měl dva pohledy, protože Jude byla nová postava, neměla jsem k ní žádný vztah, a to ani na konci knihy. Tentokrát mě to moc nebavilo, nechtěla jsem vědět, jak to celé dopadne, přesto se to ale četlo dobře, jako předešlé autorky knihy. Je to možná tím, že nejsem na happyendy za každou cenu, což autorka očividně je. Jak říkám, slabší díl, ale konečná scéna knihy se mi líbila. Uvidím, jestli se od autorky pustím ještě do některých dalších knih.

26.10.2022 3 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Tahle kniha je opravdu něco jiného než autorčiny předešlé knihy. Celým příběhem se táhne temná atmosféra, ze které vás občas až mrazí. Ze začátku jsem byla lehce zmatená a dělalo mi problém se zorientovat a začíst, ale po pár kapitolách to šlo samo. Autorka vykreslila další úžasný svět, který je tentokrát ale opravdu zvrhlý a drsný. Hlavní hrdinka není úplně kladná postava, což mám ráda. I když má speciální schopnosti, stejně s ní nikdo nejedná jako s "vyvolenou" jak to tak v některých knihách bývá. Je zde hodně sakrasmu který miluju, takže to jsou další plusové body. Určitě knihu doporučuji minimálně 15+ (ideálně 18+, ale i já sama četla takové knihy, když jsem byla mladší :D)., protože je zde opravdu do detailu popsané násilí všeho druhu. Za mě je to zase něco originálního a určitě se chystám na další autorky knihy.

17.10.2022 5 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Tohle je jedna z nejhezčích knih, co v mé knihovničce mám. Knihy z Griša světa mají nádherné obálky, tahle kniha je nádherná i uvnitř. Krásné ilustrace doplňují každou jednu povídku, a dodávají tomu hezkou atmosféru. Já osobně mám povídkové díly velmi ráda, a ani tento mě nezklamal. Nejvíc se mi líbila první povídka, Ayama a trnitý les. Všechny "pohádky" jsou horrorové, a končí jinak, než bychom mohli očekávat, to se mi na tom velmi líbilo. Také musím vypíchnout poslední povídku, která je nejdelší, a to Když voda zpívá oheň. Je to v podstatě prequel k naší známé Malé mořské víle, kterou já naprosto zbožňuji, a proto jsem byla samozřejmě nadšená i z této povídky. Rozhodně tato kniha za přečtení stojí, i když to není klasická Bardugo, jako v jiných knihách. A ty ilustace jsou opravdu nádherné.

31.08.2022 5 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

Jestli se mi první díl této série četl dobře, co mám pak říci o tomhle? Knihu jsem měla přečtenou za jedno odpoledne, protože jsem ji nemohla odložit. Jsou zde nové intriky, které autorka moc hezky rozvíjí, a vy jen se zatajeným dechem čtete dál, a fandíte svým oblíbencům. Tahle kniha má trošku jiný spád než ty předešlé, je zde hodně romantiky a sentimentality. Já jsem člověk, kterému to normálně nevadí, ale tady jsem si občas řekla, že by autorka nemusela být až tak hodná, viz konec knihy. Přesto ten svět naproto miluji, je skvěle napsaný, a i když se od něj autorka chce "odprostit" tak si myslím, že by si zasloužil ještě další knihy do této série. Celá atmosféra Griša světa je úžasná, a hrozně těžko se mi s ní bude loučit. Autorka má opravdu talent na psaní, takže mám v plánu se pustit do všeho, co ještě napíše. Za mě všechny Griša knihy jen a jen doporučuji.

29.08.2022 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Závěrečný díl Griši vás nenechá vydechnout. Hned na začátek chci uvést, že tento díl je bezkonkurenčně nejlepší z celé trilogie, je zde spoustu zvratů, problémů, lásky a přáteltsví. Miluju, jak se zde postupně odkrývá minulost všech postav, jak to do sebe všechno začínalo zapadat. Příběh, který vám objasnil umocňovače jsem četla se zatajeným dechem. Vlastně jsem celou knihu přečetla na jeden zátah, protože se od toho nešlo odtrhnout. Postavy se opět někam posunuli, neřímá, že jsem jim občas nechtěla dát facku, ale bavilo mě to. Svět je krásně popsaný, konec je možná pro někoho trochu moc, možná i pro mě, ale je to velkolepá fantasy kniha, takže za mě proč ne. Nutně potřebuju samostatné knihy na Temnyje a jeho maminku. Jsem moc ráda, že jsem se do tohoto magického světa konečně pustila, neudělala jsem chybu. Teď už se pustím do Šesti vran, které mají být ještě mnohem lepší, než tato série, nemohu se dočkat, a celý Griša svět vám mohu doporučit.

05.08.2022 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Byť se druhý díl lidem nelíbil tolik, jako první, já byla spokojená. Hned na začátku je nám představena nová postava, Nikolaj. Jeho charakter je skvěle napsaný, užívala jsem si všechny kapitoly s ním. Naše hlavní hrdinka se od prvního dílu dost psychicky, ale také svou silou, posunula na nový level. Také se mi líbí, jak je popisován svět Grišů, že na to autorka nezanevřela a nepopisovala jenom děj. Je tam opět spousta zvratů, některé čekané, některé ne. Já jsem knihu přečetla na jeden zátah, protože mě zajímalo, kam tento příběh bude směřovat. Konec druhého dílu vás nutí si přečíst třetí, stejně tak, jako tomu bylo u prvního dílu. Já jsem tímto světem učarovaná, a nemohu se dočkat na velké finále.

05.08.2022 5 z 5

Protivníci Protivníci Marissa Meyer

Tohle je jeden z mála druhých dílů, kde mohu s čistým svědomím říct, že je lepší než ten první. Je to samozřejmě z části způsobeno tím, že se v první knize seznamujeme teprve s celým světem, ale taky v druhém díle nebyly žádné nudné pasáže, jen akce a drama. Mnohem více jsem si tady oblíbila hlavní hrdinku Novu, od knihy jsem se nemohla odtrhnout a přečetla jsem ji poměrně rychle. Opět jsou zde více přiblíženi Anarchisti, což jsem velice ocenila, protože mi přišli zajímavější než většina Renegátů. Autorka vymyslela skvělé zvraty, a příběh tak posunula na vyšší úrověň. Už se nemůžu dočkat na další díl.

23.06.2022 5 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Poslední kniha roku 2021 nemohla být lepší. Četla jsem ji v rámci knižní štafety, takže jsem věděla, že si to užiju, i když jsem neměla tušení, o čem příběh je. Ze začátku jsem byla velice skeptická, bála jsem se, že to bude Harry Potter v holčičí verzi, kterého nikdo nebude moct porazit. Naštěstí, čím déle jsem četla, tím víc jsem si užívala originalitu knihy, protože tento svět je opravdu samé překvapení (asi to teda není pro slabé povahy, protože to je dost drsné). Čte se to velmi dobře, i když sem tam něco autorka nevysvětlí úplně do detailu (doufám, že to v dalším díle napraví). Hlavni hrdinku jsem si celkem oblíbila, i když mě dost vytáčela jejím chováním. Jsem zvědavá, kam to bude celé autorka stáčet, ale zatím je to opravdu pecka. Poslední věta mě akorát namotivovala na další díl. Možná je to tím, že jsem příběh četla mezi zkouškovým obdobím, takže jsem k ní moc milá a dost přehlížím chyby, ale za mě určitě ano :D

04.01.2022 5 z 5

Kázání ohně Kázání ohně Francesca Haig

Ach jo! Do knihy jsem šla s tím, že vím, že má ještě dva díly, které u nás nevyšli, a nikdy nevyjdou, ale stejně jsem ji chtěla zkusit. Tak nějak jsem si myslela, že se mi nebude líbit a další díly nebudu potřebovat, ale ono je to přesně naopak. Hned na začátek chci říct, že autorka vymyslela originální svět, který funguje a dává smysl. Zaprvě jsem nadšená postavami, které jsou skvěle napsané, můžete si k nim utvořit nějaký vztah a soucítit s nimi. Kniha je poměrně krátká, ale autorka tady stejně dokázala vypsat tolik informací, takže jsem se u čtení ani nachvíli nenudila. Propojení Alfy a Omegy mi přišlo opravdu zajímavé, a i společnost, která se k tomuto "problému" nějak postavila. Bohužel mi je teď jen líto, že nedovyšli všehny díly, abych zjistila, jak to skončí. Knihu ale určitě mohu doporučit, je to skvělá fantasy.

31.08.2021 5 z 5

Vypálená nenávist Vypálená nenávist Angie Thomas

Tahle kniha pojednává o opravdu silném tématu, a to rasismu. Autorka nás zavede do chudé, gangsterké čtvrti, kde se i hlavní hrdinka Starr bojí sama vycházet z domu. Na knize se mi líbilo, že to bylo úplně něco jiného, než na co jsem normálně zvyklá, jak jazyk, kterým je kniha napsaná, tak prostředí a řešené téma. Příběh je napsaný opravdu dobře, i když jsem měla na začátku trochu problém se začist. Kniha je rozdělená do pěti částí a všechny se čtou rychle. Jediné co mi na celé knize vadilo, byl pohled hlavní hrdinky na její kamarády a přítele ze školy. Celkově mi vadilo, že s nimi nechtěla nic řešit, protože si automaticky myslela, že by to nemohli pochopit. Jinak jsem ale celou knihu byla za Starr a přála jsem jí dobrý konec. I přes vážné téma jsem si knihu užila a určitě ji mohu doporučit.

13.07.2021 4 z 5

Černooká Černooká Anna Musilová

Tuto knihu od české autorky jsem měla vyhlédlou už docela dlouho. Ráda podporuji naše autory a právě Černooká mě dost zaujala. Hned po prvních stranách si mě kniha naprosto získala. Četla jsem dál a dál a potřebovala jsem vědět, jak to s Viktorií dopadne. Autorka má skvělý styl psaní, který jsem si užívala, líbí se mi, že píše o věcech tak, jak jsou. Poslední dobou jsem přehlcená knížek se sladkým happyendem, a proto se mi tento originální příběh tak líbil. Nelehké téma, se kterým se musí hlavní hrdinka potýkat, není samozřejmě vůbec hezké, ale v knize je dost dobře popsané. Všechno je tak realisticky popsané, že mě občas až mrazilo, když jsem si uvědomila, že takhle to opravdu chodí. Je to autorky prvotina, takže bych tam malinko nějaké pasáže změnila, ale celkově jsem hrozně nadšená. Knihu mohu jen doporučit a hned se jdu vrhnout na Tamařino souhvězdí.

30.06.2021 4 z 5

Tady končí svět Tady končí svět Amy Zhang

Kniha se čte opravdu rychle, nejen, že je útlá, ale autorka píše svižně a jsou zde i deníkové úryvky, které celý příběh popohání dál. Tohle je přesně ta divnokniha, u které moc nevíte, jestli se vám líbí, nebo ne. Janie mi silně připomínala hlavní hrdinku z knihy Papírová města od J. Greena, která mi sama o sobě vůbec nesedla. Konec je naprosto předvídatelný, celou dobu jsem věděla, co se Janie stalo a proč se jí to stalo. Kniha v sobě má i hezké myšlenky, za které jí přidávám plusové body. Také se mi líbí zpracování deníku, kde jsou různé malůvky a myšlenky. Myslím, že by příběh mohl být o moc lepší, kdyby se autorka tolik nesnažila postavy odlišit od "normálnosti". Byla to pro mě spíš taková jednohubka, knize dávám 2,5/5 a bohužel mi to tolik nesedlo.

31.03.2021 3 z 5

Dědictví krve Dědictví krve Amélie Wen Zhao

Tuhle novinku jsem viděla snad úplně všude, takže mi bylo jasné, že ji nemohu minout. Hned na začátek chci říct, že mě kniha velice mile překvapila. Jakožto velká milovnice fantasy jsem podobných knih přečetla spousty, ale přesto mě Dědictví krve nadchlo. Líbil se mi nový svět, který autorka hezky promyslela, hlavní hrdinka je taková klasická Mary Sue, ale to mi vůbec nevadilo. Příběh hezky plyne, čte se rychle a knihu máte zachvilku přečenou. A i když je to jedno klišé za druhým, já si ji plnohodnotně užila. Jasně, není to moje top strop fantasy, ale za přečtení to určitě stojí. Občas se mi nelíbilo, jak byl příběh posouván dál. Prostě bych některé rozhodnutí v knize úplně smazala, nebo bych tam něco přidala. Proto knihu hodnotím 4/5, a pokud vyjdou další díly, určitě se do nich s radostí pustím.

29.03.2021 4 z 5

Kolonie Kolonie Sam Marsden

Tyjo, tahle kniha byla teď dost vychvalovaná, takže jsem neváhala, a hned si ji koupila. A opět jsem lehce zklamaná. Pozitiva knihy- autorka vymyslela úplně nový svět, kde mají zajímavá pravidla, se kterými ne všichni souhlasí. Postavy jsou podle mého napsané dost dobře, líbilo se mi pozorovat myšlenkové pochody hlavní hrdinky. Popisy obětování se a celkově popisy, které jsou dotažené do konce jsou fajn. A teď k těm negativům- Bohužel, myšlenky dotažené do konce jsou fajn, ale tady jich moc není. Knížečka má 270 stran a o takhle komplexním tématu se toho na tak krátký příběh nedá tolik rozepsat . Autorka ráda "nadhazuje" předměty ,myšlenky, které by na konci měli být odhaleny, ale to se bohužel nestane. Vadilo mi, jak si zahrávala s postavou matky, jednou bylo suprčupr mamča, podruhý byla vražedná diktátorská mrcha. Jednou chce zachránit dceru, podruhé ji nechá klidně umřít. Tak se rozhodni sakra. Je to autorky prvotina, což je opravdu znát. Myslím, že kdyby kniha byla trochu obsáhlejší a autorka by si urovnala nějaké myšlenky v hlavně, mohl tento příběh být naprostá pecka. Bohužel od poloviny příběhu už to není moc scifi, ale spíš YA klasický románek. Zase se to hezky četlo a rozhodně to není žádný odpad. Za mě zlatý střed.

04.03.2021 3 z 5

Cesty se rozcházejí Cesty se rozcházejí Veronica Roth

Tahle kniha je pro mě bohužel jedno velké zklamání. Od autorky jsem samozřejmě četla sérii Divergence, kterou naprosto miluju, rereadingovala jsem ji snad milionkrát a zatím mě neomrzela. Proto jsem se rozhodla přečíst si i druhou autorčinu sérii, Čáry života. A byla jsem nadšená. Svět byl skvěle propracovaný, postavy byli dokonale napsané, všechno se četlo jedna báseň. Dary, které hlavní hrdinové v knize mají, jsou nové a dost zajímavé, takže strany hltáte a chcete zjistit, co se jak stane. Ale tohle? Tohle bylo úplně něco jiného. Knihu jsem četla cca 14 dní, což je na mě hrozně dlouhá doba. Děj vůbec neutíkal, bylo tam spoustu nudných pasáží, které tam vůbec být nemusely. O hlavních hrdinách se ani zmiňovat nebudu, protože oba změnili svou mentalitu o 180 stupňů. Kniha není odpad, posledních 100 stránek je fakt dobrých, některé myšlenky v knize jsou super, ale po prvním dílu je tohle pro mě jedno velké ne.

02.03.2021 3 z 5

Vždycky budeme mít léto Vždycky budeme mít léto Jenny Han

Tak i poslední díl je za mnou, a já cítím lehké zklamání. Samozřejmě, že už od začátku celé série víte, jak to skočí, ale stejně jsem se na to těšila. Autorka píše neskutečně milým způsobem, který se nádherně čte, ale tady mi to připadalo prostě moc uspěchané. Knížka je opět tenoučká, ale tomuhle dílu by možná pár stránek neuškodilo. Jinak jsem si to zase užila, občas jsem chtěla profackovat Belly a jejího přítele, ale jinak to bylo fajn. Celá tahle série mě dost překvapila, protože jsem do ní šla s nulovým očekáváním a dost mě nadchla. Prostě "letní" oddechovka, a já se k příběhu Belly určitě někdy vrátím. Takže za mě ano.

20.01.2021 5 z 5

První První Kiera Cass

Už jsem zase na konci skvělé trilogie. I když jsem tento příběh četla již několikrát, nikdy mě nepřestal bavit a přečtu si ho ráda po nějakém čase znovu. Celý tento svět je kouzelný a krásně zpracovaný. Miluju konec této série a podle mě to nemohla autorka lépe zakončit. Děj opět utíká hrozně rychle a chcete se dozvědět, jak to s Amerikou dopadne :D Líbí se mi, jak se Maxon i Amerika mění a i když se dost často hádají, prostě jim fandíte, aby skončili spolu. A i když spousta lidí nenávidí Aspena, já ho mám až do samého konce ráda. Tuto trilogii mohu za sebe jen doporučit.

27.12.2020 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Vždycky jsem si nebyla jistá, jestli se mi víc líbí první, nebo druhý díl. Po každém rereadingu jsem porovnávala obě knihy a nemohla jsem si vybrat, což nemůžu ani ted. Obě dvě knihy mají své kouzlo. Tady miluju arénu, kde jsou již splátci, kteří už jednou vyhráli. A proto je to ještě napínavější. Taky musím přiznat, že miluju postavu Finnicka a Johanny. Celá tahle knížka je úžasná, tajemná a plná zvratů. Neskutečně moc jsem si ji užívala i po několikátém přečtení. Každý má ty svoje "klasiky" a mezi ty moje jednoznačně patří Hladové hry. Romantický trojúhlelník, který mi normálně docela vadí je tady geniální, protože Katniss pocity jsou jako na houpačce. Rozhodně i druhý díl doporučuji a pokud jste nečetli, děláte chybu.

03.10.2020 5 z 5