Sixtínka Sixtínka komentáře u knih

Malé láskavosti Malé láskavosti Erin A. Craig

Kniha ma upútala svojou krásnou obálkou, anotácia vo mne vzbudila ešte väčší záujem a samotný príbeh prekonal všetky moje očakávania. Nemám mu čo vytknúť, len by som si v ňom želala o čosi viac Whitakera. :)

20.02.2024 5 z 5

Vyhraj vojnu v mysli Vyhraj vojnu v mysli Craig Groeschel

Ak nie ste veriaci, radšej sa do knihy nepúšťajte. Síce je v úvode spomenuté, že je to kniha vhodná aj pre tých, čo v Boha neveria, čo je môj prípad, ale mňa všetky tie náboženské drísty a úryvky z Biblie a svätého písma rozčuľovali, keďže ich tam je enormne veľa, a myslím, že si ich autor vysvetlil, ako mu to pasovalo, a šupol ich tam, aby nimi potvrdil svoje bláboly.

S čítaním som sekla niekde za polovicou, lebo už mi to liezlo von krkom a nemala som dojem, že by mi kniha dala niečo pozitívne.

20.02.2024 1 z 5

Líška jedna hrdzavá Líška jedna hrdzavá Lukáš Viglaš

Začiatok ma zaujal, ale potom to už šlo akosi dolu vodou. Kopa nezaujímavostí ohľadom kaviarne a jej personálu, kopa zbytočných kecov medzi Michalom a jeho kamošmi (boli horší ako baby na trhu, dofrasa!).

Romantická linka ma tiež vôbec neoslovila, hoci okolnosti, za akých sa Michal zoznámil s Vanesou, boli zaujímavé; rovnako aj zoznámenie s Ester. A ani humorné mi to neprišlo. Tuším som sa nezasmiala - dokonca ani nepousmiala - ani raz.

Za mňa to bolo slabé až nezáživné. Mám doma aj druhú autorovu knihu, tak skúsim, či mi sadne viac. Uvidíme.

13.02.2024 2 z 5

A hory odpovedali ozvenou A hory odpovedali ozvenou Khaled Hosseini

Ďalší zaujímavý a veľmi emotívny román od Hosseiniho. Nemal pre mňa takú silu ako Majster šarkanov, ale určite stojí za prečítanie. Odporúčam.

09.02.2024 4 z 5

Šiesta noc Šiesta noc Iva Kučerová

Tak toto ma od autorky príliš nebavilo.

09.02.2024 2 z 5

Vydať sa a zomrieť Vydať sa a zomrieť Barbora Kardošová

Na to, aké má táto kniha nízke hodnotenie, ma to celkom bavilo. Nemôžem povedať, že by to bol až taký prepadák. A obálka je fakt krásna.

09.02.2024 3 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Miestami mi to prišlo zbytočne príliš zdĺhavé, ale v podstate som dostala, čo som chcela.

30.01.2024 4 z 5

101 esejí, ktoré zmenia vaše myslenie 101 esejí, ktoré zmenia vaše myslenie Brianna Wiest

Až na zopár ako-tak zaujímavých myšlienok (a kniha má 400 strán!) to bolo dosť o ničom. Pripomínalo mi to krásne zabalený darček (názvy jednotlivých kapitol alebo skôr esejí), ktorý sľubuje zázračný až dychberúci obsah, no po jeho otvorení (prečítaní) zistíte, že vo vnútri nie je vlastne vôbec nič alebo len nejaká lacná drobnosť, ktorá nestála ani toľko ako ten baliaci papier, do ktorého autorka balíčky zabalila.

30.01.2024 2 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Najlepší bol začiatok a aj zvrat pred koncom bol super. Všetko medzitým bolo taká typická hooverovská romantika - vrátane konca. Ako oddychovka však fajn.

Smrť a iné šťastné konce Smrť a iné šťastné konce Melanie Cantor

Mne sa kniha páčila. Námet zaujímavý, dejové zvraty boli tiež fajn - nebolo to celkom prvoplánové. Aj keď, áno, koniec bol priam rozprávkový.

Cicuškine zápisky Cicuškine zápisky Olivia Olivieri

Vtipná oddychovka.

12.01.2024 3 z 5

Skrinka času Skrinka času Nikki Erlick

Zaujímavý príbeh. Myslím, že autorka celkom dobre spracovala reakcie ľudí na zistenie, kedy zomrú, ako aj to, aký dopad by to malo na spoločnosť a ako by sa k tomu postavili dlhopovrazci - aké opatrenia by sa zavádzali, keby zopár ľudí s krátkym povrázkom zareagovalo skratovo, ako by ich zrazu všetkých hádzali do jedného vreca a snažili by sa ich vyčleniť zo svojich životov.

Kniha ponúka podnety na zamyslenie aj viacero pekných myšlienok, takže stojí za prečítanie, hoci mňa osobne tie politické záležitosti, ktoré sa pri postave Anthonyho riešili, až tak veľmi nebavili.

09.01.2024 4 z 5

Svetlo medzi oceánmi Svetlo medzi oceánmi M. L. Stedman

Krásny, neuveriteľne dojemný príbeh s množstvom pekných myšlienok, ale aj podnetov na zamyslenie. A to prostredie, do ktorého autorka príbeh zasadila, je fakt originálne a zaujímavé.

02.01.2024 5 z 5

Láska na ľade Láska na ľade Rachel Gibson

Romantická oddychovka.

02.01.2024 4 z 5

Líška Líška Frederick Forsyth

Nedočítala som. Nezaujalo ma to. Somariny o páde dvojičiek, vojne v Iraku či kde a sprostosti okolo vlády. A keď sa už začne čosi diať, autor to nechá tak a presunie sa inam. Za mňa hrozná nuda. A pritom anotácia vyznievala zaujímavo.

02.01.2024 1 z 5

Knihomoli Knihomoli Emily Henry

Začiatok je na môj vkus dosť zdĺhavý, musela som sa do čítania nútiť. Potom to bolo ako na hojdačke. Niektoré časti sa mi páčili, boli milé a vtipné, iné sa mi zdali nezáživné a to okolo Libby a Norinho vzťahu k nej bolo miestami hrozne otravné. Už toho Norinho opatrovateľského komplexu bolo na mňa priveľa. Je fajn, že svoju sestru ľúbi, ale odtiaľ potiaľ, veď boli dve dospelé svojprávne ženy. Takže keď to zhrniem, príbeh mi prišiel dosť rozťahaný a tým pádom ma až tak nebavil.

19.12.2023 3 z 5

Núdzový východ Núdzový východ Richard Yates

Dalo sa to prečítať, ale som rada, že to mám konečne za sebou. Miestami ma to vôbec nebavilo. Od knihy s takým vysokým hodnotením som čakala viac. Ale ako sa vraví - koľko ľudí, toľko chutí.

15.12.2023 3 z 5

Ďalšia, prosím Ďalšia, prosím Evelin Červienková

Mňa to teda vôbec nezaujalo.

15.12.2023 1 z 5

Srdce neoklameš Srdce neoklameš Martina Jakubová

(SPOILER) Nechápem to vysoké hodnotenie, lebo podľa mňa to bol úplne bezduchý príbeh, bez poriadneho deja, bez akejkoľvek hĺbky.

Zrušená svadba a strata zamestnania v anotácii ma navnadili, ibaže ani jednému, ani druhému autorka nevenovala najmenšiu pozornosť. Strata zamestnania sa spomenie len tak medzi rečou, vôbec nevieme, čo Simona robila a prečo o prácu prišla. To isté platí aj o zrušení svadby - o Simoninom snúbencovi vieme len toľko, že sa volal Kamil. Aký mali vzťah a prečo Simona o svadbe pochybovala, hoci s manželstvom spočiatku evidentne súhlasila, sa žiaľ nikde nedozvieme.

Mama jej jednoducho povie: "Dcéra moja, nemusíš sa vydávať, ak si tým zväzkom nie si istá."
A dcéra okamžite zruší svadbu - a my čitatelia pri tom nie sme. Takže očividne to mal byť len odrazový mostík, aby anotácia vyznela aspoň trochu zaujímavo.

Simona vzápätí odchádza k najlepšiemu kamošovi, aj keď nechápem, načo sa k nemu trepala, lebo žila s mamou, nie v spoločnej domácnosti s Kamilom. Ale asi to bude tým, že k nemu ísť musela, aby sa hneď v prvú noc mohla vyspať s mužom, s ktorým zažila krátku prázdninovú romancu a ktorý jej hneď po návrate domov zlomil srdce. A tak si s ním užije, lebo chúďa jedno má to ťažké, keďže zrušila svadbu. Ibaže aj tentoraz jej Tobiáš akosi zabudne spomenúť, že je zadaný, a tak sa história opakuje a Simonino srdce sa opäť láme, lebo má sakra šťastie a hneď nasledujúci deň má možnosť spoznať jeho manželku.

O nejakých dvadsaťštyri hodín neskôr od sexu s Tobiášom si, celkom zničená, zatrtká so svojím najlepším kamošom, so svojou spriaznenou dušou, o čom sa dá pochybovať, lebo síce vieme, ako sa zoznámili, ale celé tie roky, keď sa akože kamošia, sú len v hlave autorky. Ale, našťastie, obaja to vezmú športovo.

Nato Simona odchádza na dovolenku do Talianska, kde slintá nad namakaným Marcom - fakt bola veľmi "zlomená". A tu konečne nastane menší zvrat, ktorý ma aspoň trochu zaujal (jedna hviezda).
Žiaľ, veľmi rýchlo sa táto epizóda skončí, pretože Simona má z pekla šťastie.

A potom prišli správy z Talianska a mňa to nebavilo už vôbec.

06.12.2023 1 z 5

Otáznik je polovica srdca Otáznik je polovica srdca Sofia Lundberg

Zhodnotila by som to tak, že je to 350 strán v podstate o ničom.

Minulosť je spočiatku celkom zaujímavá, ibaže ničoho významnejšieho sa nedočkáte, lebo sa tam dookola opakuje viac-menej to isté. Neprestajne som očakávala nejaký zvrat, no ten akosi neprichádzal, takže ma to začalo nudiť. Ani vzťah medzi Elin a Fredrikom mi neprišiel ničím výnimočný. Vlastne sa mi zdalo, že autorka mu ani nevenovala priveľa pozornosti. Ich spoločné chvíle boli zriedkavé a zachytené len zbežne, vôbec to nešlo do hĺbky.

Prítomnosť je ešte horšia - čistá nuda. Elin sa správa ako krava, nič sa tam nerieši, len fotenie, a dialógy sú doslova o ničom a navyše sa opakujú stále dookola.

Trochu zaujímavé to začalo byť až vtedy, keď s dcérou odišla do svojej rodnej krajiny. Ale minulosť - život vo Francúzsku - som už preskakovala. Nezaujímalo ma to.

04.12.2023 2 z 5