Sixtínka Sixtínka komentáře u knih

Všetci moji muži Všetci moji muži Evelin Červienková

Dalo sa to prečítať, ale nebolo to nič extra.

27.11.2023 3 z 5

Sladko v ústach Sladko v ústach Barbora Kardošová

Príjemná oddychovka.

22.11.2023 4 z 5

Život v mínuse Život v mínuse Avis Cardella

Čo mám k svojmu hodnoteniu dodať? Asi len toľko - škoda toho papiera, ktorý bol na knihu spotrebovaný.

22.11.2023 odpad!

Príbeh menom Filip Príbeh menom Filip Katarína Machová

Príbeh o manipulátorovi, ktorý vás úplne zdeptá. Simona mu toho tolerovala priveľa, ale nie nadarmo sa hovorí, že láska je niekedy slepá. A taký manipulátor, akým bol Filip... No presne vedia, za ktoré nitky majú kedy potiahnuť. Kniha má istú výpovednú hodnotu, takže určite stojí za prečítanie. Nech človek vie, kedy má od toho druhého utekať.

13.11.2023 4 z 5

Miluj ma, ak to dokážeš! Miluj ma, ak to dokážeš! Soňa Rebrová

Autorkin debut ma úplne prevalcoval a emočne vyšťavil, tento príbeh nemal až takú silu, ale bolo to zaujímavé.

13.11.2023 4 z 5

Kto je to dievča? Kto je to dievča? Alexandra Potter

Potterová je pre mňa stávka na istotu - a opäť nesklamala.

05.11.2023 4 z 5

Upracte si vo vzťahoch Upracte si vo vzťahoch Tobias Beck

Je to napísané jednoducho, milo a miestami aj vtipne. Čo som veľmi ocenila, bolo, že autor neomieľal dookola to isté, ako to býva v takýchto motivačných knihách zvykom, ale pekne sa posúval ďalej a postupne rozvíjal jednotlivé situácie, ktoré vo vzťahoch bežne nastávajú. Škoda len, že sa zameriaval predovšetkým na tie partnerské. Myslela som si totiž, že to "upracte si vo vzťahoch" bude viac všeobecnejšie.

Nečakajte, že pri čítaní tejto knihy sa pred vami otvorí trinásta komnata a vy objavíte ktovieaké tajomstvá o vzťahoch. To, o čom autor v knihe píše, je podľa mňa väčšine ľudí jasné (minimálne by k tomu všetkému dokázali dôjsť aj sami, ak by sa na chvíľu zamysleli), len sa tým skrátka neriadia alebo tomu nevenujú pozornosť. Takže pre tých by táto kniha mohla byť takou barličkou, ak chcú zlepšiť svoje medziľudské vzťahy, a len potrebujú pripomenúť, čo pre to treba urobiť.

21.10.2023 4 z 5

Zadrž dych Zadrž dych Michala Ries

Autorkin debut ma vôbec nezaujal, takže ďalšie jej knihy som nečítala, no pri tejto som si povedala, že jej dám ešte šancu, a musím povedať, že to bolo dobré.

Marína mi bola sympatická a prostredníctvom nej nám autorka ponúkla mnoho pekných myšlienok, čo ja osobne viem na knihách veľmi oceniť. Marcel bol ako mužská postava tiež fajn, len sa mi zdala až príliš preromantizovaná. Akosi sa mi nedarilo uveriť mu to jeho správanie. Neviem si predstaviť, že by niekto doslova v priebehu pár minút zmenil svoj názor na niekoho, kým celé roky opovrhoval, dokonca ho až nenávidel, a zo dňa na deň zmenil aj svoj postoj voči danej osobe. Od nenávisti a pohŕdania prejsť tak rýchlo k úprimnému záujmu, cítiť hlbokú náklonnosť a zrazu túžiť po vzťahu s tou osobou... príde mi to fakt nereálne. Keby tam bolo nejaké medziobdobie od momentu, keď pochopil, že ju nespravodlivo odsúdil a krivdil jej, po moment, keď pocítil, že ju túži lepšie spoznať, tak by to bolo pre mňa uveriteľné.
A bolo tam aj mnoho príliš romantických gest - ako počas choroby dennodenne navštevoval Marínu a nosil jej obedy, aký bol prehnane trpezlivý, vytrvalý, chápavý, a podobne.

21.10.2023 4 z 5

Veci, ktoré v nás ostanú navždy Veci, ktoré v nás ostanú navždy Lucy Score

Príbeh sa začal celkom zaujímavo, aj keď Knox mi už od začiatku nebol veľmi sympatický. Tá jeho arogantná panovačnosť mi liezla na nervy a byť Naomi, tak mu ukážem prostredník a totálne ho ignorujem. Že by mi nejaký namakaný idiot neustále diktoval, kde mám presunúť svoj zadok, tak to by svet určite nezažil. A ak to niekomu pripadá sexi, tak... fakt nemám slov.

Čo mi na príbehu ďalej prekážalo, bolo to, že Naomi všetko padalo rovno do lona. Ubytovanie - bez problémov, tu je voľná chatka a ani za ňu nemusíš platiť. Práca - tá za ňou prišla rovno do kaviarne, hoci ju ešte ani nezačala hľadať. A potom si Naomi vystriehla aj druhá pracovná ponuka (asi mali v tom mestečku málo ľudí). A všetci tam boli takí milí, že jej vkuse pomáhali, akoby nemali nič lepšie či dôležitejšie na práci, len pomáhať Naomi a napĺňať jej potreby. Ja viem, je to fikcia, ale toto nie je zaradené do sekcie: ROZPRÁVKY, takže by to mohlo mať s realitou aspoň niečo spoločné.

A to obrovské trápne klišé - chlap, ktorý preferuje jednorazovky a ženy len preťahuje bez štipky emócií, sa zrazu ide posrať z dajakej ženy tak veľmi, že sa o ňu stará ako o kvetinku. To kto má tomu akože uveriť? Zvlášť keď sa to začalo diať hneď od začiatku a človek si len kladie otázku: Kedy a čím si ho Naomi tak strašne získala???

A od strany 200 to už šlo dolu vodou úplne:
"Chcem ťa pretiahnuť... Vták mi už ide explodovať."
"Och, áno, áno, pretiahni ma!"
"Si taká vlhká, taká úzka. Zošaliem z teba."
"Och, Bože, nikdy som lepší sex nezažila! Och, och, och..."

No, čo vám poviem, kopa sexuálnych scén, počas ktorých majú obaja toľko kecov, že to je až absurdné.

Ale začalo to zaujímavo. A myslím, že keby autorka vynechala všetky tie sračky, ktoré spomínam vyššie, kniha by ma určite bavila omnoho viac.

12.10.2023 2 z 5

Toto sa nemalo stať: Ako sa naučiť prijať veci, ktoré nedokážeme zmeniť Toto sa nemalo stať: Ako sa naučiť prijať veci, ktoré nedokážeme zmeniť Janina Scarlet

Kniha je v podstate o tom, že keď váš život zasiahne nejaká bolestná udalosť, máte právo smútiť tak veľmi a tak dlho, ako potrebujete a nikto nemá právo vám do toho kecať. Že sa týchto aspektov života netreba báť, lebo každý jeden z nás je dosť silný na to, aby to zvládol, a v konečnom dôsledku nás to spraví silnejšími, preto nemá zmysel bolesť a smútok zatláčať do úzadia. Práve naopak, treba ich precítiť - lebo nakoniec im aj tak budeme musieť skôr či neskôr čeliť.

Nemôžem povedať, že by mi kniha dala niečo hlbšie a už vôbec nie, že by mi poskytla nejaký návod, ako sa naučiť prijímať veci, ktoré nedokážem zmeniť. Úprimne, čakala som, že sa v nej budú riešiť úplne iné "veci, ktoré nedokážeme zmeniť", lebo smrť ani to, že nás opustí partner, zmeniť nedokážeme a jediné, čo nám ostáva, je akceptovať to a zmieriť sa s tým.

12.10.2023 2 z 5

Kde si teraz? Kde si teraz? Mary Higgins Clark

Jedným slovom - skvelé. Odporúčam.

09.10.2023 5 z 5

Klebety z predmestia Klebety z predmestia Abbi Waxman

Obálka je otrasná, napriek tomu som dala knihe šancu. A dopadlo to tak, že som ju nedočítala. Ani trochu ma to nebavilo.

02.10.2023 odpad!

Letná stávka Letná stávka Emily Henry

3,5 hviezdičky

Príbeh je to vcelku fajn, autorka okrem romantickej linky rieši aj vážnejšie témy a to predovšetkým, aké to je vyrovnávať sa so stratou rodiča a navyše, keď po jeho smrti zistíte, že nebol celkom taký, ako ste si po celý život mysleli, no vy už nikdy nedostanete príležitosť sa s ním o tom porozprávať. Námet s dvomi spisovateľmi, ktorí majú blok a uzavrú stávku, že skúsia napísať niečo mimo svojho štýlu, je zaujímavý. Aj to o kulte sa mi zdalo zaujímavé. Napriek tomu ma niektoré časti knihy trochu nudili a príbeh vo mne nezanechal hlbší dojem.

26.09.2023 3 z 5

O päť rokov O päť rokov Rebecca Serle

Vďaka krátkym kapitolám sa to čítalo rýchlo, ale nemôžem povedať, že by ma to veľmi bavilo. Nečakajte nijakú osudovú lásku ani vau romantiku. Je to skôr príbeh o sile priateľstva dvoch žien. Táto dejová linka ma celkom bavila a bola aj dojemná, no zvyšok nič moc. Kopa opisov, kde sa aký podnik nachádza a čo dobré si v ňom Dannie objednáva, až som nadobudla dojem, že robí reklamu, ak tie podniky existujú (nezisťovala som to), dialógy boli zväčša dosť o ničom, bez nejakej hĺbky, a záležitosti okolo jej práce podnikovej právničky ma nebavili už vôbec.

22.09.2023 3 z 5

Stalo sa v lete Stalo sa v lete Tessa Bailey

Na začiatku sa zdalo, že to bude príbeh na spôsob romantickej komédie, na čo som sa tešila, ibaže ako stránky ubúdali, bavilo ma to čím ďalej, tým menej. Prvoplánové, hlúpe, nezáživné. Kapitán bol z Piper hotový už hneď od začiatku, furt sa mu to len zdúvalo v gatiach, stačilo, že na ňu pomyslel, takže kam sa bude príbeh uberať? Veď do strany 142 pre Piper už postavil pergolu - také veľkolepé gesto. Och, božemôj, chcela by som vidieť chlapa, ktorý by si dal toľko námahy len tak z dobrej vôle. Zvlášť keď na to, aby sa dostal do Piperiných nohavičiek, nebolo potrebné toľko drieť, lebo aj Piper je z neho úplne namäkko a celé jej telo horí už len pri pohľade na kapitána.

No, nebaví ma čítať také blbosti, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou povedú k množstvu nespútaného, brutálne vášnivého sexu - lebo tam to podľa mňa povedie -, takže končím na tej strane 142. Aspoň že je pergola dostavaná.

20.09.2023 1 z 5

Analýza lásky Analýza lásky Ali Hazelwood

Kto by kedy povedal, že vedci sú takí hrozne sexi? :)

Áno, opäť tu máme šialene vysokého vedca s neuveriteľne bohovským telom. A opäť je to zádumčivý, mĺkvy introvert, ktorý s hlavnou hrdinkou sotva prehovorí. A opäť je do nej celé roky zamilovaný - od chvíle, čo ju spoznal -, ibaže svoje city si necháva pre seba a dokonca sa k dievčaťu svojho srdca správa tak odmerane, až si ona myslí, že ju neznáša. A miluje ju aj počas rokov, keď sa ich cesty už dávno nepretínajú (to mi už pripadá hrozne presladené, priam až neuveriteľné, že taký sexi chlap - a navyše hrozne sympatický - k sebe nepritiahne inú úžasnú ženu, ale fajn).

Ak to zhrniem, kniha sa v mnohom podobá na Hypotézu lásky. Rovnaký mužský hrdina (aj vzhľadom, aj povahovými črtami), rovnaká vzťahová schéma. Čítalo sa to však veľmi dobre, dokonca ma to bavilo o trochu viac než autorkina prvá kniha. Aj Bee, aj Levi boli skvelí a malo to takú fajn dynamiku. Veľmi sa mi páčili aj vsuvky ohľadom Marie Curieovej.

Takže odporúčam.

20.09.2023 4 z 5

Odvaha byť neobľúbený Odvaha byť neobľúbený Koga Fumitake

Názov je veľmi zaujímavý, a tak som sa na knihu veľmi tešila. Žiaľ, som veľmi sklamaná. Jediné, s čím súhlasím, je, že nežijeme preto, aby sme napĺňali očakávania druhých (ale tým som sa riadila aj doteraz) a že väčšina problémov vyplýva z medziľudských vzťahov a pomohlo by, keby sme sa toľko nemiešali do vecí druhých.

S čím vyslovene nesúhlasím, je, že sebaprijatie môžeme dosiahnuť len tak, že budeme prospešný iným. To podľa mňa úplne odporuje tomu, že nemáme žiť podľa očakávaní iných. A vôbec sa to nehodí k názvu - lebo keď z vás iní majú prospech, budú vás mať istým vypočítavým spôsobom radi, pretože kto by neobľuboval niekoho, z koho má nejaký úžitok?

Celkovo ma kniha veľmi nebavila, dookola sa tam opakovalo to isté - najprv to povedal filozof, potom to zopakoval mladík a potom zas filozof. A potom sa to do konca knihy zopakovalo ešte párkrát.

A to, ako mladík na konci z ničoho nič uznal, že filozof má pravdu - to čo malo byť?! Len tak, akoby bolo vynechaných pár kapitol ich diskusie. Asi mi niečo uniklo, lebo mňa filozof nepresvedčil.

07.09.2023 2 z 5

Nie sú ako my Nie sú ako my Debbie Herbert

Dalo sa to prečítať, no neuchvátilo ma to a ani nejako extra nebavilo. Nič také, že by som nedokázala pustiť knihu z ruky, sa nekonalo. A nezdalo sa mi to ani ktovieako hĺbavé (narážam na "hĺbavý triler" v anotácii), vlastne vôbec mi to nepripadalo hĺbavé.

05.09.2023 3 z 5

Bez teba Bez teba Simona Kutišová

Nebolo to až také pútavé ako prvá časť, ale aj táto druhá časť sa čítala fajn.

30.08.2023 4 z 5

Iba s tebou Iba s tebou Simona Kutišová

Hoci som už za hranicou cieľovej skupiny, občas dostanem chuť na nejaký YA príbeh a toto bola vážne dobrá voľba. Zápletka je zaujímavá a čítalo sa to veľmi dobre.

30.08.2023 5 z 5