Zadrž dych

Zadrž dych https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482103/bmid_zadrz-dych-k2Y-482103.png 5 36 9

Talentovaná autorka Michala Ries vstúpila na našu literárnu scénu skvelou romantickou sériou Na úteku, ktorá sa stretla s mimoriadnym čitateľským ohlasom. Jej nový román opäť ponúka pútavé čítanie o tom, aké zložité sú mužsko-ženské či rodinné vzťahy a aká tenká je hranica medzi láskou a nenávisťou. Nenávidí jej pokrivený odraz. Mohol by milovať jej skutočné ja? Marína vie, aké je žiť v temnote, pozná chuť pohŕdania a zloby. Z okov minulosti sa jej však podarilo vyslobodiť a žije obyčajný život, v ktorom je konečne šťastná. Jej duševnú rovnováhu naruší príchod nového kolegu – minulosť a prítomnosť sa nebezpečne pretnú a jej pokojný život je zrazu v ohrození. Spolu s prízrakom mladej Maríny sa vracajú aj spomienky a bolesť. Marcel by ju mohol zničiť niekoľkými vetami. Urobí to? Ak nie, čo za to bude chcieť? Prečo ju vlastne tak veľmi nenávidí? A tie jeho oči, tie ju mätú najviac. Občas totiž hovoria úplne iný príbeh ako jeho ústa…... celý text

Sixtínka
Sixtínka
21.10.2023 4 z 5

Autorkin debut ma vôbec nezaujal, takže ďalšie jej knihy som nečítala, no pri tejto som si povedala, že jej dám ešte šancu, a musím povedať, že to bolo dobré.

Marína mi bola sympatická a prostredníctvom nej nám autorka ponúkla mnoho pekných myšlienok, čo ja osobne viem na knihách veľmi oceniť. Marcel bol ako mužská postava tiež fajn, len sa mi zdala až príliš preromantizovaná. Akosi sa mi nedarilo uveriť mu to jeho správanie. Neviem si predstaviť, že by niekto doslova v priebehu pár minút zmenil svoj názor na niekoho, kým celé roky opovrhoval, dokonca ho až nenávidel, a zo dňa na deň zmenil aj svoj postoj voči danej osobe. Od nenávisti a pohŕdania prejsť tak rýchlo k úprimnému záujmu, cítiť hlbokú náklonnosť a zrazu túžiť po vzťahu s tou osobou... príde mi to fakt nereálne. Keby tam bolo nejaké medziobdobie od momentu, keď pochopil, že ju nespravodlivo odsúdil a krivdil jej, po moment, keď pocítil, že ju túži lepšie spoznať, tak by to bolo pre mňa uveriteľné.
A bolo tam aj mnoho príliš romantických gest - ako počas choroby dennodenne navštevoval Marínu a nosil jej obedy, aký bol prehnane trpezlivý, vytrvalý, chápavý, a podobne.

0197
0197
31.03.2023 5 z 5

Hned jak jsem knihu dočetla, chtěla jsem si jí přečíst znovu. A pravděpodobně to i brzy udělám. Každému ji teď doporučuju a jsem asi otravná, ale co :-). Za mě nejsilnější příběh, který jsem za ty čtyři roky, co čtu, přečetla. Bylo to tak skutečné. Tak skvěle napsané. Nezapomenutelné.

Marínu musí každý obdivovat. To jinak nejde. Poprala se svou minulostí a s odbornou pomocí se přes to přenesla. Na začátku každé kapitoly je úryvek z doby, kdy byla mladší. Dá se odhadnout, co se jí přihodilo a mě jen zajímalo, kdy se s námi podělí o celý příběh. Pokud se vám tohle stane, buď vás to zlomí a dostane na dno, ze kterého se nevyškrábete nebo najdete sílu bojovat a jít dál. A Marína v sobě sílu našla. Měla velmi sympatické kolegyně. Díky nim vzniklo v knize několik vtipných situacích, kdy jsem se smála nahlas. Bylo to parádně vybalancované humorem a vidno, že je autorka veselá kopa.

Marcel se na začátku choval jako hovado. Ovšem, kdo z nás taky občas nějakého člověka nesoudil? Asi každý. Neznáme celou pravdu, ale už jsme si udělali obrázek, kterého se držíme. Ke všem se choval přátelsky, ale Marínou od samého začátku pohrdal. Nenávist naštěstí netrvala dlouho a po tom, co ji přestal urážet a držet si odstup, byla radost ho sledovat. Získal si mě. A to především svojí trpělivostí, laskavostí a oddaností. Byl něžný i vášnivý zároveň. Nespěchal na ni. Vyčkával a ona mu postupně propadala i když vlastně skoro nic nedělal. Každý pohled, který vysílal jí dával najevo, že má zájem.

Zkrátka začínají mi dochází slova, kterými bych popsala, jak mě to zasáhlo. Na konci jsem zůstala ubulená s hlavou plnou myšlenek. Konec byl na jednu stranu veselý na druhou smutný. Doporučuji. Nebudete litovat.

andreamrs
andreamrs
12.08.2022 5 z 5

Už vám kniha zlomila srdce na prach? Ne? Tak Zadrž(te) dych…

Ja asi ani nemám slov. Kniha mě pohltila… Zničila… Zlomila a znovu zahojila. Mám jednu malou, malinkou kritiku. Že nejde smazat z hlavy, abych si ji mohla znovu přečíst poprvé. A pak znovu a znovu. Marína je tak úžasný, laskavý člověk, vnímá život tak naplno a jednoduše zároveň. Ta statečnost a úsměv přes slzy mě vzala za srdce.

Tohle nemá se sladkou romantikou nic společného a zároveň je to ten nejskutečnější příběh, jaký jsem kdy četla (protože život někdy hrozně bolí, ale my to nikdy nesmíme vzdát!)

Anna195
Anna195
30.04.2022 5 z 5

Niektoré príbehy v našej mysli ostatnú ešte veľmi dlho. Jeden z takých príbehov je pre mňa Zadrž Dych.

Pri príbehu o Maríne sa vo mne vystriedali všetky emócie, ktoré môže človek zažiť, o čom značí aj to, že som niekoľkokrát jednoducho nevedela zadržať slzy. Na začiatku to bola hlavne ľútosť spojená s hnevom, neskôr radosť z toho, že aj Marína našla svoj malý kúsok šťastia. Marína bola pre mňa hrdinka, ktorá mala v sebe takú veľkú silu, že som jej ju v dobrom závidela. Áno, bola zlomená, ale našla odvahu bojovať. To, ako samú seba postupne poznávala a skladala bolo niečo úžasné. Ak ešte budem niekde počuť pojem silná hrdinka, tak si hneď vybavím Marínu.

Viem, že Marcelove správanie na začiatku nebolo úžasné, ale bolo skutočné, pretože mnohí ľudia by reagovali rovnako a možno aj horšie. Ak by sme vedeli, len tých pár informácií, čo Marcel, boli by sme lepší od neho? Pravdepodobne nie. No neskôr nám ukázal svoje skutočné ja. Najviac si ma získal svojou trpezlivosťou a láskavosťou voči Maríne, tým si uchmatol aj celé moje srdce. Títo dvaja mali medzi sebou láskyplné spojenie, ktoré bolo cítiť vždy, keď spoločne prekonávali rôzne nástrahy a čelili ľudskej nevedomosti.

Musím pochváliť vedľajšie postavy. Taká susedka Blaženka so skvelými radami pre ženy bola príjemným spestrením príbehu. Samozrejme nezaostávali ani kamarátky Maríny, no najzaujímavejšia z nich bola Renka so svojimi trefnými poznámkami a svojským humorom, ktorá tiež zvádzala svoj vlastný boj.

Epilóg bol presne taký, aký bol celý tento príbeh od začiatku, bez prikrášlenia a pravdivý, no napriek tomu šťastný. Vďaka tejto knihe si uvedomíte, že niekedy súdime iných, bez toho, aby sme poznali celú pravdu.

Martina2605
Martina2605
27.03.2022 5 z 5

Mám všetky knihy od autorky prečítané prvé dve boli skvelé ale táto bola iná je to silný príbeh nesklamala

2688
2688
26.03.2022 5 z 5

Silný příběh.

Někdy se člověk tak snaží předstírat že je jeho život v pořádku až tomu sám uvěří .

PollyFrank
PollyFrank
09.03.2022 5 z 5

Román mi prišiel ako dokonalá sonda do duše zranenej ženy, ktorá robí všetko preto, aby ukázala svetu, že ju nezlomil. Mnohé Marínine myšlienky som ako žena plne chápala, jej cestu som jej uverila a hoci som ju zo začiatku možno tiež trošku súdila, napokon som porozumela, prečo prežila mladosť spôsobom, akým ju prežila. Nesúďte knihu podľa obalu – je asi najväčšie posolstvo tohto príbehu, čím myslím – Nesúďte ľudí, kým neviete, čím si museli prejsť. Nečakajte rýchle dejové tempo, je tiež možné, že Marínin hlavný problém vcelku skoro odhadnete... no aj tak je to nesmierne hĺbavý, podnetný, nepresladený a silný príbeh, ktorému nič nechýba. Marína (aj celý jej babský gang!) si získala moje sympatie. Bola uveriteľná a mala krásne srdce. Ani si nepamätám, kedy naposledy som nejakej knižnej hrdinke tak veľmi priala happyend!

Majka1979
Majka1979
28.01.2022 4 z 5

Uniká pre minulosťou a myslí si, že teraz v novej práci, na novom mieste pred ňou utiekla. Chce za ňou spraviť hrubú čiaru. Ale nečaká, že jej minulosť sa môže objaviť oveľa skôr ako čakala. Bola ľuďmi odsúdená za niečo, čo nikto nevie, prečo robila, všetci ju odsudzujú a nevedia hlavnú príčinu. Ale nech si do nej kopnú, už ju nemajú na dosah. Hoci, možno trochu áno. Ako sa dokáže vyrovnať so svojou minulosťou? Dokáže ľuďom, ktorí ju spoznali až teraz odhaliť jej tajomstvá? A čo muž, ktorý jej tú minulosť pripomenul? Ako on dokáže ovplyvniť to, čo sa bude diať?
Veľmi pekný príbeh, silný a niekedy až dych vyrážajúci.

Michalka24
Michalka24
09.01.2022 5 z 5

Pri citani tejto knihy som nielen zadrziavala dych, pribeh Mariny mi zobral dych. Nadherny pribeh, krasne napisany...

Michala Ries
slovenská, 1989