Líška jedna hrdzavá

Líška jedna hrdzavá https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500401/bmid_liska-jedna-hrdzava-90W-500401.png 4 9 9

Niektoré príbehy balansujú na pokraji sna a reality. Rovnako ako tento neobyčajný príbeh muža, ktorého život sa na prvý pohľad zdá byť takmer dokonalý. Vlastní úspešnú kaviareň v centre mesta a životom ho sprevádza milovaná partnerka a dlhoročná partia bláznivých, no verných kamarátov. Lenže je všetko také idylické, ako sa zdá? Odpovede prídu vďaka zvláštnym snom s tajomnou hovoriacou líškou v hlavnej úlohe. Aby toho nebolo málo, do života mu z ničoho nič vtrhne nádherná žena s líščou hrivou a jeho svet sa otrasie v základoch pod žiarou ohnivej hrdzavej. Láska, vernosť a priateľstvo postupne podstupujú doslovnú skúšku ohňom a na rad prichádza otázka: Je to všetko skutočnosť alebo len zmätok v myšlienkach? Aké spojenie je medzi líškou zo sna a ryšavou Vanesou z reality? Slovenský autor Lukáš Viglaš a jeho debut Líška jedna hrdzavá vás strhne príjemným mixom príbehu zo života so štipkou tajomna a veľkej dávky humoru.... celý text

Romány Pro ženy Literatura slovenská
Vydáno: , Venupress

Líška jedna hrdzavá , 2022

Sixtínka
13.02.2024 2 z 5

Začiatok ma zaujal, ale potom to už šlo akosi dolu vodou. Kopa nezaujímavostí ohľadom kaviarne a jej personálu, kopa zbytočných kecov medzi Michalom a jeho kamošmi (boli horší ako baby na trhu, dofrasa!).

Romantická linka ma tiež vôbec neoslovila, hoci okolnosti, za akých sa Michal zoznámil s Vanesou, boli zaujímavé; rovnako aj zoznámenie s Ester. A ani humorné mi to neprišlo. Tuším som sa nezasmiala - dokonca ani nepousmiala - ani raz.

Za mňa to bolo slabé až nezáživné. Mám doma aj druhú autorovu knihu, tak skúsim, či mi sadne viac. Uvidíme.

Vknihách
14.10.2022

Keďže vydavateľstvo Venupress sa zameriava na knihy so silnými ženskými hrdinkami, bola som veľmi prekvapená, že niečo podobné napísal autor. Ešte viac prekvapená som bola, keď som zistila, že hlavnou hrdinkou príbehu o líške je vlastne chlap.A aj keď mi hlavný hrdina Michal prišiel miestami až bolestivo naivný, stále to bol veľký sympaťák a pohoďák.Dosť som si ho obľúbila a to,čím si prechádzal druhú polovicu knihy bolo priveľa aj na koňa.Naozaj som mu držala palce, fandila som mu, nech sa mu konečne život ustáli, či už v pracovnej alebo láskovej rovine. Na rozdiel od Michala mi Erik nevoňal už od začiatku a tak isto Natália. Keďže nejakej Natálii autor venoval knihu, dúfam, že sa s podobnou existenciou nestretol na vlastnej koži aj v realite. Žiaľ, podobné povahy sa nájdu či už medzi mužmi alebo ženami, je to však o to smutnejšie, keď sa nalepia na dobráka akým Michal rozhodne bol.
Čo musím povedať je, že postava Vanessy sa mi sprvu zdala dosť podobná Natálii. Možno predsudky, netuším, ale to ako sa z nej vykľula správna baba bolo skvelé, rovnako ako Vanesina babka… až mi je ľúto,že nedostala viac priestoru. Okrem Michala som si veľmi obľúbila Ester. Jej povaha sa tiež dosť zmenila, možno to robí ten prvý dojem, ktorý je občas klamlivý, ale na konci už bola mojou veľkou srdcovkou a dúfam, že autor príde s ďalšími príbehmi, ktoré nám predstavia bližšie vedľajšie postavy z tejto knihy. Esterina minulosť ma veľmi zaujíma.
Autor píše jednoducho, ´čtivo´,vtipne, neštíti sa vulgarizmov, ktoré mne napríklad vôbec nevadia, pretože mužskému pokoleniu do úst idú skôr, ale musím povedať, že niektoré tie dialógy mi prišli také, akoby chceli byť nasilu vtipné alebo opakovne použité frázy s menšou obmenou( najmä v súvislosti s rannou kávou)…niekedy je menej viac…

kristina6312
11.10.2022 5 z 5

Milujem knihy od Venupress!

Líška jedna hrdzavá je ďalšia kniha od vydavateľstva, ktorej nebudem venovať kritiku, pretože sa mi naozaj páčila.

Občas sa dostaneme do bodu, kedy potrebujeme zmenu, či už vnútornú, vonkajšiu alebo oboje. Podvedome si to uvedomujeme, avšak z nejakého dôvodu si to nechceme pripustiť. V takomto bode uviazol aj hlavný hrdina Michal, ktorý si žije vo svojom idylickom svete, a pritom…to, čo tvorí jeho svet ho ťahá dole. Autor venoval časť aj Michalových snom, ktoré zobrazujú spomínané podvedomie. Podvedomie je nielen zaujímavý duševný obsah človeka, ale aj mocný. Preto veľmi oceňujem to zobrazenie v snoch.

Postavy sú vyfabulované precízne. Nie je ich veľa, každá má svoju charakteristickú črtu, a tak sú ľahko zapamätovateľné, aj v dlhšej dobe po dočítaní.
Ja osobne by som do popredia dala Ester, pretože je úplne originálna! Samozrejme aj líška v ľudskom tele Vám učaruje. :)

Autor má čtivý štýl písania, rozhovory sú autentické, najmä tie medzi kamarátmi ich doťahovačkami.
Preto je kniha dobrým výberom nielen pre ženu, ale aj pre muža.

Koniec príbehu Michala je ukončený, ale autor načrtol možnosť voľného pokračovania o živote Ester. A úprimne? To chceme!

DenisaHoffer
27.09.2022 3 z 5

Tento príbeh by som charakterizovala ako príbeh z bežného života. Oceňujem veľmi, že ho napísal muž a že to je romantika. Takých príbehov nie je veľa. Okrem toho to je fajná oddychovka. Avšak za mňa chýbala iskra, potrebovala by som niečo viac. Je to autorov debut a podľa jeho záverečnej poznámky sa ešte máme na čo tešiť a čo to bolo naznačené aj v epilógu, takže verím, že iskra raz bude.
Čo sa týka postáv, tak Vanesa bola rozhodne najlepšia, veľmi mi sedela, tešila som sa, keď sa v príbehu objavila. Michal bol ťuťko, žiaľ. Síce dobrák od kosti, ale ozaj pekne zaslepený. Natália mi prišla trocha prehrotená v niektorých situáciách (alebo teda z opačnej strany – Michal ešte väčší ťuťko). Ale bavila som sa veľmi na rozhovoroch medzi Michalom a Erikom, alebo celkovo na ich mužskej partii. Veľmi autentické. A zamilovala som si Ester, dúfam, že o nej autor napíše separé knihu. Vanesa a Michal boli spolu fajn, ale ako som písala, chýbala mi lepšia iskra medzi nimi. Ich prvé stretnutie bolo originálne, čo sa mi páčilo a aj som sa nasmiala potom ďalej v kaviarni. Od začiatku viete ako príbeh skončí, ale to nevadí, lebo cesta je cieľ. Avšak ani vedľajšia zápletka nemala čím prekvapiť a žiaden plot twist sa tam nekonal.
Čo sa týka snov s líškou, aj tam sa mi žiadalo niečo navyše. Malo to potenciál, ale za mňa nevyužitý. Spomínali vo svojich recenziách aj iní, takže s nimi súhlasím.
Knižka určite stojí za prečítanie, ja som si pri nej oddýchla po náročných dňoch. Samozrejme mi nedá ešte pochváliť aj jej spracovanie vydavateľstvom, proste parádne. Tak uvidíme, čo nové autor chystá a ak to bude o Ester, tak to by bolo najviac.

Anna195
25.09.2022 4 z 5

Na novinku som sa obzvlášť tešila, keďže mužských autorov, ktorí píšu romantiku nemáme v našom knižnom svete veľa. Autorov štýl písania si ma získal, síce je tu väčšie množstvo vulgarizmov či rôznych dvojzmyslov, ale mne tento mužský štýl sadol. Dúfam, že v tom náš autor bude pokračovať.

Príbeh sa mi čítal veľmi ľahko, o čom svedčí fakt, že som knihu mala prečítanú v priebehu jedného dňa. Akurát úvod bol pre mňa o čosi zdĺhavejší. Hneď na začiatku spoznávame Michala a Natáliu, no najmä ich vzťah. Už tu som pochopila, na čom je ich vzťah založení. Možno, preto sa mi zdal ten úvod zdĺhavejší, keďže pointu ich vzťah som odhalila hneď.

Priznám sa niekedy som mala chuť s Michalom zatrias, aby sa prebral a otvoril oči a nebol taký hlupáčik, ale túto robotu za mňa po malých častiach spravila líška. Páčila sa mi symbolika líšky a hlavne sny s ňou, ktoré Michalovi otvárali oči. Príbeh začal pridávať na dynamike, keď sa na scéne objavila ryšavka Vanesa, ktorá, čo to skrývala a mala okolo seba, taký druh tajomna, ktorý som chcela odhaliť, no aj ona sama nepriamo pomáhala Michalovi otvárať oči.

Autor mi ponúkal aj pohľad do takého mužského sveta, prostredníctvom stretnutí Michala s kamarátmi v kaviarni, pretože presne takto si predstavujem, také tie typické chlapské konverzácie. Celý príbeh je plný tajomstiev a klamstiev, ktoré sa prelínajú a autor to vymyslel bravúrne, aj keď som sa bála okamihu, keď postavy pochopia celú podstatu, no hlavne, ako sa s tým vysporiadajú. S celým záverom knihy som bola spokojná, akurát som bola zaskočená, prečo som nedostala všetky odpovede, ale po prečítaní poďakovania som pochopila a pochopíte aj vy. No stále mi ostala zvedavosť na život Ester.

kristy.books
16.09.2022 4 z 5

Na túto knihu som sa dosť tešila, a to hneď z viacerých dôvodov. Úplne nový autor. Prvý mužský autor vo vydavateľstve Venupress. Romantika z pera muža (takýchto kníh som zatiaľ veľa nečítala). V jednej z hlavných úloh líška. Táto kombinácia je veľmi zaujímavá a aj moja zvedavosť bola obrovská. Priznám sa, že som netušila, čo mám od knihy čakať, ale veľmi milo ma prekvapila a ja som si jej čítanie užívala.

Autor má príjemný štýl, sadol mi, kniha sa mi čítala ľahko a rýchlo (a to aj napriek tomu, že rozprávanie v tretej osobe zrovna nemám v láske). Keďže prevažná časť príbehu je rozprávaná z mužského pohľadu, je tomu prispôsobený aj jazyk (pripravte sa aj na vulgarizmy (prípadne nejaké dvojzmysly a slang), ale nebolo ich tu až tak veľa a prispievali k autentickosti „mužského sveta“).

Michal bol sympaťák, skvelý šéf, k svojim zamestnancom sa správal úctivo, vedel ich pochváliť; dobrý kamarát, ktorý nikdy neodmietol podať pomocnú ruku a všeobecne láskavý človek. V niektorých veciach bol však taký slepý, až som mala miestami chuť trhať si od zúfalstva vlasy. Niekedy človek nevidí, čo má rovno pod nosom. Páčila sa mi aj jeho skupinka kamarátov, ako sa neustále podpichovali a vtipkovali, veľakrát som sa na ich hláškach zasmiala.

Obľúbila som si aj jednu z ďalších postáv, získala si ma svojou bezprostrednosťou a vtipnou povahou. Po pár kapitolách som však začala mať niekde vzadu v hlave určité podozrenie, ale hovorila som si, že určite len robím z komára somára. Bohužiaľ, neskôr sa ukázalo, že som mala pravdu (a priznám sa, celkom ma to rozosmutnilo).

Vanesa bola celkom tajomná postava, informácie o nej sme sa dozvedali v malých dávkach (a aj tak si myslím, že viacero vecí zostalo naďalej nezodpovedaných. Nebola to žiadna krehká kvetinka, ktorá by sa o seba nedokázala postarať a nemala problém povedať, čo si myslí. Jej babka bola poriadne číslo, keď nastúpila na scénu, nevedela som, či sa smiať, alebo sa báť.

Líška dodávala príbehu takú čarovnú atmosféru (mne stačí počuť toto slovo a hneď mi v hlave nabehnú rozprávky). Podobné pocity som mala aj z Vanesinej kamarátky Ester. Bola to taká éterická postava, mlyn, vlci, jóga, jej názory, akýsi šiesty zmysel...jednoducho z nej vyžarovalo niečo netradičné.

Romantická linka sa mi páčila, vyvíjala sa pomaly, čo mám veľmi rada. Mali sme tu aj náznak horúcejších scén, ale len tak okrajovo, čo mi tiež nevadilo.

Knihu by som hodnotila niekde medzi 4-4,5*, neviem sa rozhodnúť. S príbehom som bola spokojná, nebolo tu nič, čo by mi vyslovene vadilo, ale nedostavil sa u mňa úplne „wow efekt“, k tomu mu niečo malé chýbalo. Rozhodne však knihu odporúčam, stojí za prečítanie, autor prišiel s pomerne netradičnou zápletkou. V epilógu sa mi zdalo, že bolo trochu naznačené možné pokračovanie o iných postavách, ale je to len môj subjektívny pocit. Uvidíme, či sa dočkáme ďalšej časti, alebo nejakej ďalšej autorovej knihy. Ja by som bola rozhodne za.

2022  76%Líška jedna hrdzavá
2023  20%Dva sivé vlky