Sirius Sirius komentáře u knih

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Parádní příběh v kombinaci s perfektním řemeslem a mrazivými scénámi. Zhruba od stý stránky to nabere takový grády, že člověk nedokáže přestat číst. Kdepak - sněhulák už pro mě nikdy nebude to, co dřív.

17.02.2013 5 z 5

Kněz Kněz Ken Bruen

Bruen je ďábel a tahle knížka to opět potvrzuje a závěr je opět pořádná ťavka mezi oči. Má to jedinej problém a sice to, že je příliš krátká. Příště by to chtělo tak dvě stě stran přidat...

24.02.2012 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Chápu, že si Nesbo chtěl napsat "bokovku" a odpočinout si od svojí slavné postavy jménem Harry Hole, ale tohle mě prostě zklamalo. Napsáno je to dobře, o tom žádná, ale zbytek fakt nic moc. Hrdina mě neoslovil, příběh nebavil... v porovnání s dobře napsanou Nemesis tohle nemá šanci obstát.

15.01.2012 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Byl jsem zvědavý, co lidi na té knize vidí, ale teď si myslím, že všichni při čtení zažili úpal. Polovinu románu tvoří vata, která by zasloužila vyhodit, aby to celé mělo větší drajv. Zbytek tj. pátrání působí až směšně a nerealisticky. U odhalení vraha jsem řval smíchy a nad jeho proslovy se mlátil do hlavy. Co se pointy týče, připadám si nehorázně podvedený. Knize můžu přičíst body za čtivost a postavy, které ale v některých momentech působily kreténsky - nejhorší postavou byla postava hackerky. Imho ten konec to celé sráží.

24.09.2011 2 z 5

Pád Pád Lauren Kate

Pád na hlavu zažila pravděpodobně autorka před tím, než začala psát tuhle knížku. Jinak by nestvořila takovou pí… hovadinu. Příběh týhle „knížky“ by vystačil na povídku, ale ne, my to musíme vycpat vatou a udělat z toho román. Škoda že autorku neznám osobně, nejradši bych jí její dílo omlátil o hlavu. Mimochodem – ta obálka je fajn.

17.09.2011 odpad!

Náhradníci Náhradníci Michael Marshall Smith (p)

Jsem lehce zklamán (proto také dávám jen 4 hvězdičky). Po Není cesty zpět jsem si chtěl od autora přečíst avizované Náhradníky – jenže v edičním plánu Epochy nejsou, takže jsem byl nucen navštívit knihovnu. Inu, proč jsem zklamán. Čekal jsem další pecku, ale dostal jsem jen dobře napsaný sci-fi thriller, který se nezadrhává. Žádná hra se čtenářem se nekoná, fikční svět není tak úchvatný jako ve Smithově debutu. Navíc obě jmenované knihy jsou si hodně podobné, což je fakt škoda. Ale zase hrdina mi byl sympatický, to uznat musím. Na druhé straně by zasloužila na holou překladatelka, protože to, co předvedla je prasárna. Pravda – není to hrozné, ale autor Smithova formátu si něco takového nezasloužil. Snad se dočkáme nového vydání…

17.08.2011 4 z 5

Druhý krok nikam Druhý krok nikam Jiří W. Procházka

Absolutní nářezovka, ve které JWP ukazuje, že není spisovatelským mistrem pro nic za nic. Ta knížka bavila tak moc, že jsem ji prostě musel přečíst za den, což se mi u špalku stalo naposledy ani nevím kdy. Těžko říct, zda jsem tedy větší magor já nebo autor, jehož texty jsou na hranici geniality a šílenství. Jasně, ne všechno se mi úplně zamlouvalo (Ostří času, Kroniky kosmických konstruktorů...), ale jinak panuje absolutní spokojenost. Mám menší podezření, že autor nepochází z naší planety, protože takové nápady na Zemi prostě nikdo nemůže mít. Každopádně jsem toho názoru, že každý, kdo to s psaním myslí opravdu, ale opravdu smrtelně vážně, měl by si Procházkovu tvorbu načíst, protože se z ní dá mnohému naučit. Opravdu jedinou nevýhodu knihy vidím v její tenkosti. Komu má stačit těch 550 stran, když si vezmeme fakt, že autorovy další knížky se pravděpodobně dočkáme zase někdy za pět let?

07.08.2011 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Ani nevím, kdy mě nějaká knížka donutila číst v jednom kuse a kašlat na všechno kolem. Tohle je extrémně návykový čtivo a dokonale napsaný. A to že je hlavní hrdina moje krevní skupina, beru jako velký plus. Akorát za pořadí v jakém jsou u nás díly vydávané, bych nakladatele odstřelil, protože pak budu o jistá překvapení ochuzen. Nicméně se na Pentagram těším. A to jako fakt!

25.07.2011 5 z 5

Konečné řešení Konečné řešení Michael Chabon

Sherlockovi už je sice 89 let, věnuje se včelařství, ale to nemění nic na faktu, že patří k nejlepším mozkům na světě a že příběh, který autor zasadil do roku 1944, funguje skvěle, stejně jako nápad s ukradeným papouškem. Zase jedna z knih, jejíž četbu jsem si neskutečně užil.

19.06.2011 5 z 5

Prsten od vévodkyně Prsten od vévodkyně František Novotný

Asi takhle – takhle si se mnou naposledy pohrál Drood od Simmonse.

08.06.2011 5 z 5

Slepozrakost Slepozrakost Peter Watts

no, co o tom mám říct? že by to mohlo bejt dobrý, to naznačovala už obálka. Ale že to bude až tak dobrý, tak to jsem fakt nečekal. Hard SF nečtu, výpravy do vesmíru taky nemusím. Ale teď asi začnu. Parádně napsané, hrdina zcela netypický, emzáci nevídaní a ten závěr – respektive poslední odstavec – ach, to bylo ohromující. Snad si to budu moct přečíst ještě několikrát. Takhle knížka si to rozhodně zaslouží. Rozhodně jeden z největších čtenářských zážitků mého života.

08.06.2011 5 z 5

Smrt & potěšení Smrt & potěšení Albert Kudělka

Po opravdu, opravdu dlouhé době jsem si přečetl knížku, aniž bych se musel někomu upsat recenzí a po dnešních zkouškách to byla příjemná odměna. Má to spád, vtip, hlavní hrdina je sympaťák. Příběhy neskřípou ani neobsahují vatu. Prostě parádní vlakovka na pár hodin, která neurazí. Snad budu mít štěstí si od Kudělky přečíst v budoucnu ještě něco dalšího.

08.06.2011 4 z 5

Ruská ruleta Ruská ruleta Petr Heteša

Těšil jsem se. Těšil jsem se opravdu hodně a po dočtení jsem docela zklamán. Čekal jsem velkou adrenalinovou jízdu, přesně jak mám u Heteši rád. Místo toho jsem se dočkal mluvení, mluvení a mluvení. Kdyby se kniha jmenovala Rozhovory v Moskvě, asi bych věděl, co od toho čekat. Ale takhle… začátek byl slibný. Prvních 200 stran jsem vydržel číst a říkal jsem si: „klid. Však on to Heteša rozjede.“ Bohužel nerozjede. Dialogová jízda pokračuje. Bohužel pak už ubylo i toho vtipu a časté výrazy jako: „Ty vole“ „Jéžišmarja“ nebo věty: „Zapálil jsem si malborku…“ „Nalil jsem panáka vodky“ mi pak už lezly krkem a musel jsem se do čtení nutit. Akční scény mi tu sice chyběly, ale možná kdyby to autor tak o čtvrtinu nebo polovinu zkrátil, mohla z toho být dobrá kniha. Takhle je z toho jen dialogová smršť, která čtenáře časem unudí. Nápad je fajn, pointa taky. Ale hlavně to druhé pořádně nefunguje, právě kvůli té délce, takhle si to prostě čtenář nevychutná. V druhé části jsem doufal, že se to zvrhne v nějakou pořádnou zlodějskou hru a ono kulový. Když si odmyslíme tu nulovou akci, tak je tu všechno, co máme rádi. Kromě reálií USA, což je možná škoda. Věřím, že autor chtěl změnu a zkusit si něco nového, akorát že se mu to nepovedlo přesně podle plánu. Naštěstí to alespoň trochu zachraňuje hlavní hrdina.

10.04.2011 3 z 5

Likario Likario Vladimír Šlechta

Skvělá dobrodružná fantasy šlichta plná elfů, elfinek, elfounů, goblinů, goblinek, skřetů, skřetíků a dalších podobných individuí, která parádně odsýpá. Vladimír Šlechta opět dokázal, že patří ke špičce českých žánrových autorů. Sice jsem ze začátku fantazíroval, jak by to vypadalo, kdyby bylo Likario povídkovou sbírkou, ale… pak jsem se na to vykašlal a četbu, která mi zabrala dva dny, jsem si užil. Sice si pořád myslím, že Šlechta silnější v povídkách než v románech, ale Likario se mi líbilo, byť Nejlepší den pro umírání se mi líbilo o chlup víc. Ale tohle taky není vůbec špatné – hlavně tou variací na Draculu – to mi přišlo jako dobrý nápad. A taky to, že z toho autor neudělal rozmáchlou válečnou epopej o třech dílech, ale parádní dobrodružnou četbu na 300 stran. Smekám. ps: ta obálka je fakt parádní

27.03.2011 4 z 5

Kolíbka Kolíbka Kurt Vonnegut Jr.

Na začátku jsem byl nadšený. Vonnegut je mistr dialogu a text tak jenom sviští. Jenže… jenže už před stou stránkou zpomalí tak moc, že jsem se musel do čtení nutit, což se mi běžně nestává. Na druhé straně je po stránce myšlenkové stále aktuální. Ačkoliv shození atomové bomby či nebezpečí plynoucí z Karibské krize je už dávno za námi, stále varuje před opětovným použitím jaderných zbraních, takže by se dal text doporučit hlavně všem, kteří rozhodují o použití zbraní.

25.03.2011 4 z 5

Dramatik Dramatik Ken Bruen

Bruen opět nezklamal a dokazuje, že je literární ďábel. Celej příběh je jedna rychlá jízda bez chlastu a drog a hlavně parádní atmosférou. A ten konec se rovná pořádnýmu kopanci. Teď jen vydržet do doby, než u BB artu vyjde Priest.

18.03.2011 5 z 5

Kruté mrazy Kruté mrazy Dan Simmons

O několik stupňů víš než první díl. Tempo vyprávění je rychlejší a hrdina je ten spravný hajzl z Pakerova rodu, který si umí poradit s problémy. Hlavně jsem se tu po dlouhé době konečně setkal se záporákem, který stojí za to. Ono tahounství spočívá hlavně na jeho bedrech. Takže až zase zatoužím po správném badboyovi, vím, kde se mám porozhlédnout. Mimochodem - finále je fakt skvělé.

15.02.2011 5 z 5

Vyděděnec a jiné povídky Vyděděnec a jiné povídky Howard Phillips Lovecraft

Splněný sen každého fanouška žánru. Jsem rád, že někdo opět Lovecrafta vydává, že se o něj perou hned tři nakladatelství a že ho vydalo právě Dokořan. Tohle „nežánrové“ nakladatelství se s tím vůbec nepáralo a místo ušmudlaného paperbacku nám nabídlo skutečnou lahůdku. A vážně nekecám. Už dlouho se mi nestalo, abych nějakou knihu četl s takovým nadšením a potěšením. Vyděděnec disponuje praktickým formátem, křídovým papírem, atmosferickými ilustracemi, „ďábelským“ číslováním a efektivně využitým přebalem. Takže jak říkám, prostě splněný sen fanouška žánru a bibliofila, který si nepotrpí nejen na příběh. Texty jsou zvolené dobře, prostě tak, aby čtenář poznal Lovecrafta ze všech jeho stran, při čemž se projevuje fakt, že patřil k mistrům perfektně vybudované atmosféry. Kvalita textů je vyrovnaná, při čemž nejslabšími dvěma začíná a končí. Což je jediný důvod, proč nedávám knize pět hvězdiček.

14.01.2011 4 z 5

Padlé mučednice Padlé mučednice Ken Bruen

Není to tak dobrý jako Vraždy na molu, ale rozhodně se mi to líbilo víc než Vraždy bez trestu. Bruenuv styl je nehorázně čistý, vydezinfikovaný a mechanický -tzn. že je jako hodinky s hromadou koleček, které do sebe zapadávají, aniž by se jednou zasekla. Prostě žádné nadbytečné slovo. A je to radost číst. Co se hlavního hrdiny týče, někdo může něco namítnout, ale i tak v současnosti asi nenajdeme sympatičtější postavu, která mi připomněla Joe Hallenbecka z Posledního skauta. A takové hrdiny jsem měl vždycky rád.

12.01.2011 5 z 5

Vraždy bez trestu Vraždy bez trestu Ken Bruen

Trochu slabší než jednička, ale pořád dobře napsané a zvládnuté řemeslo plné nápadů.

09.01.2011 4 z 5