simca9342 simca9342 komentáře u knih

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Hodnocení trilogie:
Život ve městě, kde od nepaměti není elektřina není jednoduchý. Proto tu žije jen pár dětí s rodinami. Staří lidé jí nepotřebují. Proč taky, když se tamní obyvatelé na televizi nedívají a ke štěstí k životu jim stačí přátelství s druhými lidmi nebo přátelský rozhovor se sousedem na pavlači?

Temné město je obestřeno tajemstvím strůjce Hanuše Nápravníka a jeho vynálezu a dni, kdy se v celém městě kvůli stroji vypla elektřina.
Patra dětí se záhadu, ve které hraje roli i zloduch podnikatel Klement Hrouda rozhodnou vyřešit co nejdříve . En , Jirka a Enin bratranec Tonda zažívají dobrodružství v uličkách podobných v románech J. Foglara.

Podzim klepe na dveře ,
Přečtěte si příběhy o kamarádství a důvěře .

08.10.2023 5 z 5

Srdceboly Srdceboly Simona Monyová (p)

Přečteno loni.

"spisovatel je patolog pocitů, zážitků a vjemů."

První seznámení s autorkou,která už bohužel přes 10 let není mezi námi. Ale o tom vypráví jiná kniha .
Román o mladé ženě, kterou kvůli její spisovatelske vášní nesnáší manžel. Opustí ho, najde si mladého vdovce (ke své smůle) s malým synem. Adam se začne opíjet čím dál častěji, je arogantní, nesnesitelný a strašně žárlivý. Jo jako všichni chlapi myslíme si. Ale Adama by asi nechtěla žádná žena ani děti. Malý Tobiáš má otce snad jen jako vyplněnou kolonku v rodném listě.
Slovy na závěr: cesty osudu jsou nevyzpytatelné...

25.07.2023 5 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Přečtená před lety.

Původně jsem o téhle knize nechtěla psát žádný komentář. Nevěděla jsem co, ze začátku mi přišlo, že čtu příběh obyčejných dvojčat, která mají nastoupit na prestižní výtvarnou školu, ale později se vše změní... tím pádem i můj názor na tenhle YA román. Na školu se dostane jen jedno dvojče (důvod je skrytý mezi řádky...) - sestra Jude, calamity Jane jak ji někdy přezdívají kvůli její neobratnosti, ale částečně proto, že je trochu outsider, tichá a samotářská. Nosí s sebou bibli po babičce, kam si nejen zapisuje osobní rady ,ale čte si příspěvky ostatních z dob, kdy babička ještě žila. Máma o ní často mluvila spolu s jejich bratrem Noahem (pro změnu gayem) rok předtím než se zabije v autě...
Co by si čtenáři příběhu měli odnést?
1) nesuď knihu podle obalu , příběh může být zajímavý
2) Také nezajímavý děj dokáže ovlivnit

07.07.2023 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

(SPOILER) Čtená před rokem.

"všichni ji měli rádi, a přitom se ji někdo pokusil zabít."
Jako bych četla Slyšet jeleny zpívat (komentář dole). Akorát tady začíná děj obráceně. K samotnému řešení zločinu dochází v průběhu, ke konci knihy.
Míša skončí postřelená v nemocnici Upadne do kómatu. Během její návštěvy se od okolí čtenáři jako neviditelní diváci dozví, že až tak oblíbená není jak si mysli policisté na komisariátu, kde se odvíjí závěrečná část příběhu.

13.06.2023 5 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

"Z pravěku"
Veveřice, Dráp nebo třeba Divous.. taková jména se dnešním dětem už dávno nedávají. Znělo by to divně a jsme v přítomnosti ne v pravěku.. teda pardon. V této knize jsme opravdu v pravěku konkrétně v mladší době kamenné, kde spolu s kluky , pravěkými rodinami a jejich kamarády prožíváme jedno dobrodružství za druhým. Autor umí poutavě vyprávět. Jeho knihy byly , jsou a budou slavné. Ráda si přečtu další :)

10.03.2023

Modrý dům Modrý dům Táňa Keleová-Vasilková

Před několika lety jsem si tuhle knihu vyhlédla a překvapila mě, hlavně autorka a její romány. Mezi čtenáři je oblíbená
a já se také řadím mezi ně.
Nádherná kniha o jednom rodinném setkání o Vánocích, kde se vyřeší všechny problémy děti a vnoučat hlavní postavy. Krasně napsané.

04.03.2023 5 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Poslední přečteno na téma autismus.
Autismus, tělesný handicap, duševní porucha a strach ze tmy. S tím se perou hrdinové příběhu čtivé autorky. Mila, Franta , Katka a Petr. Všichni maji své problémy a životy ,ale jednou se shodou okolností setkají a začnou se chápat navzájem. Příběh (a paní Soukupová samozřejmě také) ukazuje , že nezáleží na tom co máme, ale jak se chováme. Každý jsme nějaký a kdybychom byli všichni stejní, byla by to nuda ne ? Nádherně napsáno ️️

19.02.2023 5 z 5

Klid je síla, řek tatínek Klid je síla, řek tatínek Zdenka Fantlová

Přečteno před lety.

Dojemný příběh, další přeživší
Paní vychází z vlaku. Prochází po přestavěné trase. Vidí to, co už dávno není, zmizelo vlivem náletů pod zemí.
"Chodí po neviditelné mapě."
Tím způsobem vzpomíná na svůj život před okupací, transport do Terezína, kde je internovaná jako česká Židovka a následně tam, kde nazpívají ptáci teprve v 17 a co se se dělo po válce.
Po ní se jí lidé ptají, kam s rodinou tehdy odjela. Kde byli? Rozhodla se , že o tom napíše knihu. Věřím, že vrácení se k těm hrůzám nebylo jednoduché . Slova na papíře mají velkou sílu, takže věci, které Zdeňka přežila se čtenářům zdají neuveritelne, ale také neexistující a nereálné. O tom, co se dělo nejen Židům, ale i Romům a mentálně handicapovaným. Proto lidé, kteří se z toho pekla dostali píšou knihy. Aby se už nikdy nic podobného neopakovalo.

Teď už autorka bohužel nežije, ale napsala strhující výpověď svého života.
Děkuji paní Fantlová.

27.04.2024 5 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

"Z pravěku"
Asi nejlepší kniha od autorky !! Příběh o tom, co může následovat po životě. Dva kluci, jeden život, jeden fantastický příběh a nekonečné možnosti v jiném světě . Jinými slovy každý máme svou Nangijálu :)
K filmu: pěkné zpracování povah hlavních postav, Nangijála byla něco jako "svatyně" , ráj na zemi, to, co ostatním celý život chybělo, co neměli tehdy teď najednou to měli, ale hlavně se setkali s těmi, které by v normálním svetě niķdy neviděli.

26.04.2024

Její konec Její konec Shari Lapena

Přečteno před lety.

Co je lepší: žít s manželem v klidu a bez hádek nebo s tím, že vám manžel něco skrývá?
Tím druhým způsobem žije manželský pár. Stephanie si myslí, že její manžel ví něco, co ji nechce nikdy říct. V Patrikově životě hrálo roli několik žen, ale jedna z nich Erika se po letech vrací, ale proč to ví jen ona. Stejně jako Patrik udělala v minulosti chybu. Chyby ,na které oba nemůžou zapomenout. Jaké ale budou reakce okolí až se na vše přijde?

07.03.2024 5 z 5

Neviditelná zranění Neviditelná zranění Věra Fojtová

Přečtená loni.

"Můžeme také namítnout, že se divka narodila ve špatnou dobu na špatném místě... ale ani doba, ani místo zločinu proti lidskosti neospravedlní."
Začátek vyprávění, ale i tragického konce . Tohle skrytě vypráví jak z příběhu tak z denikovych záznamů malé Rúth. Ale to bych milé slečně křivdila. Zas tak malá není a spoustu věcí chápe. Až na jednu. Proč musí nosit na kabátech žlutou hvězdu, nesmí chodit do školy a její přítel , známý prodavač pan Lieberman už nepracuje v obchodě? Všichni koho zná jsou Židé. Včetně ní... to by nebylo nijak zarážející kdyby nebyla 2.sv.válka a lidé konkrétní národnosti se nemuseli bát o svůj život a nechávat rozdělovat celé rodiny jen kvůli tomu, aby měli naději, že se o pár let zase setkají. Rúth chtěla být baletkou, ale místo zkoušení v baletních piškotech, ale svůj sen musí bohužel odložit na dobu neurčitou a cestuje někam do ghetta. Ale pak to přijde! Slovo nahánějící hrůzu a ubrečené obličeje. Strach . Pomoc . Nejistota. Transport je tady ! Kam Rúth s maminkou a tetou nevěděla. A nejen ona, ale také Ervín se svou rodinou z druhého krátkého, ale silného příběhu. My ano .

30.12.2023 5 z 5

Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha Zdeněk Ležák

K recenzi tohoto barevně graficky zpracovaného komiksu napíšu vše, co se nevešlo k té předchozí :)
Samotné akci předcházelo více věcí než jen důkladná příprava a ukrýt zbraní. Například jedna z nich - poprava více než 400 českých vlastenců.
V den atentátu byl Jan Kubiš ošetřen lékařkou kvůli poraněné části obličeje. Milada F. později zemřela.
Nebyla sama. Koncem října byla zavražděna celá rodina mladé Jindřišky Novákové, která jen odvedla kolo. Čí jízdní prostředek byl se později stal důvodem, že byla také zavražděna. Stala se nejmladší obětí popravenou v Mauthausenu.
Také se ale dočtete příběh celkově z pohledu obou známých hrdinů a dozvíte se, že do vraždy říšského protektora bylo zapojeno několik dalších odbojových skupin a ke konci se o konkrétních osobách dozvíte více z medailónků - stručných životopisů hlavních a vedlejších postav s jejich podobiznami.

15.11.2023 5 z 5

S hlavou v oblacích (pejru) S hlavou v oblacích (pejru) Kateřina Petrusová

Za vše může kůň.
Do tohoto zvířete nabourá ředitelka jedné agentury , když se chystá na skvěle strávený víkend spojený s oslavou kamarádky.
Stane se to, co by nečekala ani ve snu. Kůň ji doslova změní život, ale to ještě neví ani jeden z nich :)
Z mírumilovného zvířete se stane hladový zloděj a později únosce jedné holky. Částečně ano a z té druhé části Speedy poslouchá svůj zvířecí instinkt. Všechny dovede domů, i když Markéta má domov někde úplně jinde. Sice to s účasti Markéty na Kateřinině oslavě vypadá špatně, ale konec dobrý všechno dobrý.
Zážitky na celý život přijdou nečekaně, ale o to lepší je jejich prožívání.
Let balónem bude pro Markétu vždy vzpomínkou na pár dní mimo realitu v malém zapadákově, kde signál šlo najít leda tak na hřbitově a o muže nebyla nouze.

21.10.2023 5 z 5

Že mě nenajdeš! a další hrůzostrašné příběhy Že mě nenajdeš! a další hrůzostrašné příběhy Anica Mrose Rissi

K povídkám všeobecně: strašidelné povídky pro mládež. Vraždy ve stylu Keplera tam nejsou, ale myslím, že každý najde to své.
Jednotlivý krátký příběh je psaný různou formou: ve verších, dopis z tábora anebo příběh končící jako legenda. Zahrajte si na schovku v kukuřičném poli, ubytujte se v letním táboře, kde se dějí divné věci nebo se staňte pomyslnými diváky u představení, při kterém tuhne krev v žilách.

Vhodné pro starší čtenáře na dobrou noc.

18.08.2023 5 z 5

Do švestek jsme doma Do švestek jsme doma Martin Nekola

" Stačí vyjít na ulici, abys zjistil, že je všechno v hajzlu."

Není jednotný názor všech lidí o tom, jaký byl život za komunistů. Řekla bych, že se špatně vedlo všem. Hlavně rodině Novákových a jejich životě , na kterém je příběh -komiks - postavený. Je to sice rodina stvořená z pera autora, ale ukazuje tu tvrdou dobu, dopad na firmy, školy a ovlivňování žáků. Kvůli strachu z toho, co horšího se může stát se rozhodnou utéct. ale doba je zlá a stačí pár slov...

01.07.2023 5 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

Přečtená před lety
Autorka popisuje humorným stylem své životní trapasy, kdy je umístěná v ústavu pro osoby s IQ v nižším pásmu průměru.
Pacientky a vztahy s pacienty dopodrobna rozebírá, ale přijde na řadu i to, jak se konečně dostala na vytouženou svobodu.

17.06.2023 5 z 5

Kapka Ája Kapka Ája Alena Mornštajnová

Malá kapka Ája se nemůže dočkat, až půjde do školy! To už je vlastně za chvíli, i když jí jedna kapka říká, že je hodně malá. Jak se zdá tak není, protože se hodně věcí dokáže naučit. Jednoho dne jedou všechny kapky - spolužačky s třídní učitelkou na výlet. Na místě maji závodit na olympiádě. Co se ten den vše semele a jak si kapky i v době nepřátelení se mezi sebou a vzájemnému porovnání, kdo je lepší poradí to už je v písmenkách, které nám to prozradí.
Jako v knize Strašidýlko Stráša tak i tady se objevuje hra se slovy a slovní hříčky.
Knížka o vodě a o tom jak funguje koloběh vody je vhodná pro děti od pěti let.

22.04.2023 5 z 5

Útěk z tábora 14 Útěk z tábora 14 Blaine Harden

Stejně jako mi trvalo číst příběh plný krutosti skoro týden, autorovi a spolupracovníkům na této knize trvalo přemluvit Sina, aby vůbec vznikla .
Záleželo na jeho souhlasu. Nakonec po devíti měsících napjatého čekání řekl ano a článek z novin se stal obsáhlým příběhem, který zaujal miliony lidí po celém světě. Sin jako jediný utekl z pracovního tábora. jizvy nemá jen na duši, jsou to vzpomínky na mnohaleté mučení, zločinů na lidech a zabití jeho matky a bratra, které udal sám, protože byl matkou odmala týraný. Hlavně však si při pohledu na sebe vzpomene , jak na tom byla jeho psychika. Bál se skoro všeho, cizí lidé nebyli výjimka.
Důležité svědectví o tom jaké podmínky ve skutečnosti vládly v těchto táborech je doloženo nejen slovy , ale i fotografiemi zachycující Sina se spisovatelem a praktiky mučení .
Drsný příběh nejen o politickém dění.

21.04.2023 4 z 5

Máma pro Veroniku Máma pro Veroniku Táňa Keleová-Vasilková

Marie touží celé své manželství po dítěti, ale nepřichází a nepřichází. Kromě smutku přichází ale agrese nebo zlost, když v nemocnici vidí novorozence, těhotné matky. Pracuje totiž jako zdravotní sestra na dětském, kde ji přesunuli. Je to pro ni složité vše zvládnout a nejen to. Bude mít jednou vysněnou dceru?

04.03.2023 5 z 5

Klíč k minulosti Klíč k minulosti Tatiana de Rosnay

Krásné, ale smutné dva příběhy spojené v jeden o tom , jaký je život vzácný ....
Léto r. 1942: Malá Sarah musí s rodiči odejít na stadion dnes už mnoho let známý jako Velodrome du Hiver (dnes už neexistující), ale bratr nechce a schová se do skříně, kterou měli se Sarah jako místo na schovku. Sestra mu slíbí, že se pro něho vrátí...

Současnost : mladá novinářka dostane za úkol napsat článek o stadionu Le Havre a zjistit, co se tam tehdy stalo..

O knize je natočený i film dostupný na YT v angličtině: Sarah's key

28.02.2023 5 z 5