silvara silvara komentáře u knih

Skrýš Skrýš Masasumi Kakizaki

Ideální manga horor pro pochmurné podzimní večery (nebo spíše večer). Originální kresba nádherně podtrhuje temný příběh a doplňuje tíživou atmosféru. A člověk si pro příště dvakrát rozmyslí, než vleze do jeskyně. :)

09.11.2018 5 z 5

To je tak, když člověka nadchne obálka a název knížky. Nelze říct, že by se jednalo o nečitelné dílo (znám podstatně horší kusy), ale přece... Když už se to jmenuje "Šťastní lidé čtou a pijou kávu", tak očekávám, že to bude o šťastných lidech, kávě a knížkách. A nebylo to o ničem z toho. A to ani nemluvím o tom, že mi kniha neodpověděla na nejzásadnější otázky: "Kde vzala finance na přestěhování do Irska? A kolik jich měla, že nemusela pracovat?" (A fakt si jako nemyslím, že by literární kavárna tolik vydělávala).

03.10.2018 2 z 5

Ocelový alchymista 4 Ocelový alchymista 4 Hiromu Arakawa (p)

Tak tenhle díl by se měl prodávat rovnou s balíčkem kapesníků. Anebo aspoň s varováním. Fullmetal Alchemist zbožňuji, ale tenhle díl mi pokaždé zlomil srdce. Arakawa vás prostě donutí své postavy milovat, a pak...

01.09.2018 5 z 5

Lhář Lhář Jakub Ćwiek

Jedno z nejlepších zpracování Lokiho. Přesně jako by vypadl ze stránek Eddy. Záludný, intrikánský a pravidelně končící v postelích krásných žen ☺️ Perfektní kniha, která mě pobaví bez ohledu na to,po kolikáté ji čtu (zničení Legionu je prostě legendární).

01.09.2018 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Velmi příjemná oddychová četba. Po pozvolném začátku se Moriarty rozjíždí a čtenář je chycen do poutavého puzzlového příběhu. Trochu mě zklamal zbytečně protahovaný konec, ale jinak jde o velmi čtivé dílo.

18.07.2018 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Nevím, jak to ta Tučková dělá. Vybírá si neobvyklá témata. Je vidět, že si perfektně zpracovala veškeré dostupné materiály a dokumenty. V jejích dílech jsou silné momenty a i přes to přese všechno je pro mě četba jejích knih utrpením.
Třeba první "válečná" část byla dle mého názoru zcela zbytečná. Jak vás může v podstatě minout válka?! A hned vzápětí následuje děsivá (a reálná) scéna "odchodu" Němců, při níž člověku tuhne krev v žilách. V jednu chvíli se hrdinka rve s osudem, pak se nechává unášet proudem náhodných událostí a pak šup! mění se vypravěč.
Na můj vkus je to dost nevyvážené a chvílemi i nepřehledné. A je to doopravdy škoda, protože některé momenty jsou doopravdy silné.

12.07.2018 3 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Za sebe mohu říct, že jsem s přepracováním Shakespearovy klasiky byla spokojená (ale ne nadšená - prostě jen spokojená). Hlavní hrdina byl správně rozporuplný, mohli jste s ním soucítit i jej nechápat a pobavilo mě i vtipné využití všech postav (i když někde došlo k zásadním změnám).
Ano, Nesbo mohl původní látku uchopit odlišněji a jsou zde nějaké mouchy. I přes to se mi tenhle Macbeth líbí :)

23.06.2018 3 z 5

Carmilla (převyprávění) Carmilla (převyprávění) Josef Pepson Snětivý (p)

Bez mučení se přiznám, že o Carmille jsem dlouhou dobu nevěděla (upíři u mě vždy začínali s hrabětem Drákulou). Čekala jsem klasický gotický román s lehkým oparem tajemna, nikoliv onen silný erotický náboj, který Carmillu/Mircallu provází na každém jejím kroku. Carmilla je démonická, podmanivá a bez ohledu na sexuální orientaci pochopíte, proč jí mnozí padli za oběť.

Co ruší čtení, je český překlad. Brr! Tak buď převedu gotický román do "moderní" češtiny nebo ponechám ten patos a balast, rozhodně nepřeskakuji z jednoho do druhého. Pak vznikne takovýto prapodivný zplozenec. Naštěstí mě Carmilla uchvátila natolik, že jsem překousla i tuhle "maličkost".

30.05.2018 5 z 5

Vzhůru na cesty Vzhůru na cesty Masaši Kišimoto

Epický závěr první části Naruto ságy - co jiného dodat. Před Masaši Kišimoto smekám a sahám automaticky po dalším dílu. :)

30.05.2018 5 z 5

Japonské pohádky / Japanese Fairy Tales (dvojjazyčná kniha) Japonské pohádky / Japanese Fairy Tales (dvojjazyčná kniha) William Elliot Griffis

A takhle to vypadá, když se knížce nevěnuje dostatečná pozornost. Mohlo to být nádherné počtení, při kterém si zároveň člověk pocvičí angličtinu. Místo toho jsem se dočkala českého překladu, který očividně vytvářel někdo, kdo japonské reálie nezná (chyba) a kdo má očividně i problémy s překladem z angličtiny (zásadní chyba). Nezlobte se na mě, ale aby v jednom a tom samém odstavci mělo sloveso slain dva různé významy (prodán do otroctví a zabít)? To je trochu moc. A doporučení na závěr? Čtěte jen anglickou část :)
Počkat! Nebyl tohle původní plán vydavatele? Ha! :D :D

04.05.2018 2 z 5

Okko: Cyklus vody Okko: Cyklus vody Hub (p)

"Japonsko plné mýtických a tajuplných bytostí ve spojení s tajemný příběhem a nádhernou kresbou" co se na tomhle může někomu nelíbit? Moje maličkost byla spokojená :)

22.04.2018 4 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Tak tohle byla velmi zdařilá fanfikce na fanfikci :)
Odvážný, neobvyklý, rebelský a zcela vydařený. Tak nějak by se dal popsat autorčin záměr "nezastírat inspiraci světem HP". Pro čtenáře to může být z počátku nepřirozené, vhodí jej do "posledního dílu série", takže plno věcí musíte vstřebat... Ale po seznámení s hlavními hrdiny hodíte veškeré nejasnosti (kdo? co? proč? jak?) za hlavu a necháváte se unášet vztahovými zápletkami. A v těch Rowellová kraluje. Simon a Baz jsou kouzelní (doslova), jdou si po krku (doslova) a rozhodně nejsou typickými fantasy žánru. Na druhou stranu proč by měli být? Vždyť je to jen fanfikce :)

20.04.2018 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Podle mého skromného názoru je toto jedna z nejlepších knih od Nesba. Má to spád, je to svižné a rychlé. A pak je tady Harry Hole. K tomu týpkovi si nejde nevytvořit vztah (a už je jedno jestli pozitivní nebo negativní). Pravdou je, že zcela nezvykle jsem vraha odhalila již v půlce knihy. A ani to mě však nezastavilo, abych knížku dočítala o čtvrté hodině ranní :) Jen se asi nebudu na první sníh tolik těšit.

20.04.2018 5 z 5

Čarodějova nevěsta 1 Čarodějova nevěsta 1 Kore Yamazaki

Jsem velmi potěšená, že Crew vydala něco, co si (prozatím) nezískalo status: "manga klasika". Zároveň mě těší i to, že v podstatě je tohle horká manga novinka.
A při čtení hned pochopíte, proč je Čarodějova nevěsta tak populární. Nadpřirozené bytosti, sympatičtí hlavní hrdinové a samozřejmě dech beroucí kresba. A to nemluvím o originálním příběhu, který čtenáře pohltí a nutí jej sáhnout po dalším svazku :)

06.04.2018 5 z 5

Kurvy nepláčou Kurvy nepláčou Michal Rejžo Pavlík

Že není, co dodat? Právě naopak. Nejprve jsem se domnívala, že začínající autor utopil děj v přemíře líčení. Jak naivní to ode mě bylo. Ono se toho za tím líčením a líčením líčení mnoho neskrývalo. Jen jakési pokusy o filozofující úvahy, které nevedly nikam. Když tohle všechno odstraníte, zůstane pouze slaboučký, nijaký děj, který ve mě vyvolal pocit, že si spíš autor řeší osobní účty.
Zcela mimo mé myšlenkové chápání je pak "hledání současného příběhu západočeského pohraničí". Prosím? Z tohohle díla jsem získala akorát pocit, že západní Čechy jsou převážně oblastí chatařů a trampů. Což mě celkem překvapilo, vzhledem k tomu, že v pohraničí žiji. A chatařem nejsem. Ani trampem.
Možná jsem trochu "hloupoučká", ale mám toho dost načteno, abych poznala nepodařený pokus o umělecké dílo. Je to škoda, protože sem tam vykoukne autorovo umělecké střevo. Pro příště by to chtělo šikovnějšího redaktora nebo editora.

21.03.2018 1 z 5

Ocelový alchymista 2 Ocelový alchymista 2 Hiromu Arakawa (p)

A sága bratrů Elricových pokračuje! A hned solidním zásahem na komoru. Příběh Niny Tucker je prvním momentem, kdy si uvědomíte, že tohle nebude jen veselá zábavná jízda. A to jsou Elricovci jen na začátku své dlouhé cesty. Zkrátka je to první moment, kdy mi tahle série tak trochu zlomila srdce (a že to Hiromu Arakawa dělá celkem často, na druhou stranu jsou díky tomu její díla tak dobrá).

05.03.2018 5 z 5

Bláznivé léto Bláznivé léto Tove Jansson

Napínavé čtení plné laskavého humoru...přesně jak si pamatuji z dětských let :) Nejlepší na mumíncích je fakt, že ať se stane cokoliv, vždy ví, že vše dobře dopadne. A Šňupálka a jeho odpor k zákazům a příkazům lze jen obdivovat. Zkrátka je příjemné zjistit, že ani po letech se mumínci nezměnili, že jsou stále stejně úžasní.

28.02.2018 5 z 5

Polibek katany Polibek katany Rinko Ueda

Tak tohle bylo příjemné překvapení. Za A) shoujo manga v češtině (nic si nenalhávejme, shoujo tady zatím rozšířené není) a za B) Rinko Ueda.
Nádherně kreslená, naivní, romantická jednohubka dokáže dokonale zabavit na jeden večer. Ano, hluboké myšlenky zde neočekávejte, ale o to v tomhle žánru nejde, že? :)
P.S.: Tip pro angličtiny zběhlé - je to prequel k většímu cyklu Tail of the moon. Doporučuji :)

22.02.2018 3 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Číst Kostičas je doopravdy výzvou (a přesně tak to i autorka zamýšlela). Hned ze začátku vhodí čtenáře do neznámých vod, zahrne ho tunou nicneříkajících výrazů a ... "Čtenáři, plav si!" Ale když jsem zdárně překonala prvních pár kapitol, začal se přede mnou otevírat velice zajímavý a propracovaný svět, kde není vše takové, jak se na první pohled zdá. Ano, je tam pár momentů, kdybyste hlavní hrdinku vzali po hlavě knížkou, aby si holka srovnala priority, ale i přes to je to velice dobrý začátek většího dobrodružství.

06.02.2018 3 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Jak by se dala tahle knížka nejlépe popsat... Hm... Co třeba šukedelické? :) :)
Takhle dlouho jsem se nepobavila. Bylo to vtipné, tempo bylo svižné a erotické scény byly doopravdy žhavé. Perfektní jednohubka na odpočinkový víkend :)

23.01.2018 3 z 5