Sidonka3 Sidonka3 komentáře u knih

Josef Mánes Josef Mánes Olga Macková

„Mánesovo dílo nezná bolest ani smrt, není v ní obsaženo ani zoufalství, ani ponížení, úzkost, strach. Nad jeho světem se klene věčně modré nebe, lidé jsou krásní, v obilí volá křepelka… Na současnou generaci mohou harmonizující klasikové působit iritujícím dojmem… Klasiky nejde podezřívat z naivity ani z nevědoucnosti, ani z toho, že právě jejich osudu by se strázně života vyhnuly. Mají geniální schopnost přetavovat všechno, čím žili sami nebo jejich doba do polohy jednoznačného kladu. A právě proto mohou dnes imponovat svou averzí vůči bolestínství, svou noblesou, s níž dovedli setřást rmut, svou vytrvalostí, s níž směřovali z mizérie… jako hledači skrytých pramenů krásy a citové vroucnosti, vytvářejí nový, sublimovaný svět unášivé líbeznosti.“

Kniha nám představuje Mánesa od počátků jeho tvorby. Mám moc ráda umění tohoto mistra české malby a krajinářství, jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého romantismu. A tak při pátrání rodinou knihovnou jsem se zase po čase ráda pokochala touto uměleckou publikací. Řada obrazů je notoricky známá, třeba Červené paraplíčko na obálce knihy (v malých formách a komorních prací dosahuje svých vrcholů). Nelze pochopitelně zapomenout i na jeho svět přírody, květy na loukách, lesy, jejichž součástí jsou i lidské bytosti. Některé portrétní práce jsou též lahůdkou.
Starší klasická díla miluji.
Někdy umění potřebuje čas a současníci ho odmítají. Uznávám, že některému současnému (nejen výtvarnému umění) občas vůbec nerozumím a občas nepobírám, jak může být něco pokládáno za umělecké dílo (třeba urvaný záchod vystavěný vprostřed místnosti nebo pračky naskládané na sobě umístěné v galeriích jsou nejen podle mého prostě ohyzdné a směšné). Pokud umění potřebuje přesvědčování, výklad a odmítá ho dlouhodobě většina lidí, je to podle mého špatné umění. A pochybuju o tom, že současné pochybné, nesrozumitelné umění a jeho odkaz bude trvale okouzlovat obyčejné lidi stejně tak jako třeba Mánesova romantická krajina, mnou milovaná, svou únavou realisticky působící Švadlena nebo rokokové krasavice a krasavci v půvabných kostýmech z 18.století (např. Políbení, Příjezd hosta, Při měsíčku,..z Národní galerie), včetně krásného barevného řešení.
I když ne všechno ze současnosti považuju za špatné a jsou obrazy, které se mi hodně líbí, na klasiku prostě nedám dopustit.
Útlá knížka, která nám představuje Josefa Mánesa a jeho dílo stručně a v celé jeho celistvosti.

14.09.2021 5 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Kvalitní román. Přestože je na na smutné téma, skvěle se čte, výtečně napsáno. Příčina a následek sociálních problémů. Dospívání. Hlavní hrdinové jsou něčím výjimeční lidé s nevšedním osudem (dívka s nadprůměrným IQ, která přeskočila dvě třídy, v něčem oproti starším spolužačkám nevyzrálá. Její depresivní matka, oddělená od světa, která se ze světa vytratila po smrti novorozeného dítěte. Bezdomovkyně, nenáviděná vl.mámou, zplozená ze znásilnění, oddělená z běžné společnosti jiným způsobem. Uznávaný, vyspělejší spolužák s vyšší emoční inteligencí, který propadl kvůli špatnému prospěchu...). Nespravedlnost světa, který všem neměří stejně. Někoho přímo hýčká, na jiného se úplně vykašle. Do jaké míry můžeme ovlivnit svůj osud, který jedněm naděluje v přebytku a jiným nedává ani to málo, co je pro většinu lidí naprostou samozřejmostí?
- Autorka nesoudí, snaží se pochopit a pomoci, nevyvyšuje se nad ty méně obdarované a šťastné. To není samozřejmé a možná ani běžné.
- Přečtu si s odstupem znovu a pozorněji, nyní jsem byla bohužel trochu tlačená nedostatkem času.

"Na to já kašlu, že je v tom jednom a samém světě víc světů a že se má člověk držet v tom svém. Nechci, aby ten můj svět byla nějaká podmnožina A, která nemá žádný průnik s dalšími (B,C nebo D), aby ten můj svět byl nějaký nepropustný, nějaká prázdná množina. Byla bych radši někde jinde, sledovala přímku, která by vedla do světa, kde světy spolu navzájem komunikují, kde je život lineární, bez zlomů, kde se nic bezdůvodně, nelítostně nepřerušuje, kde je k významným okamžikům dodáván návod k použití (výše rizika, napájení ze sítě, předpokládaná doba výdrže) a nezbytné vybavení (airbagy, GPS, nouzový brzdový asistent)."

"Život není spravedlivý a s tím se nedá nic dělat. Člověk to musí přestat řešit, obrnit se a tím se stává dospělým."

12.09.2021 5 z 5

Cizinec Cizinec Jacques Ferrandez

Kresby má komiks krásný, na dialogy bych už ovšem moc nesázela. O tom, co nám chtěl Camus říci mnoho nevypovídají, zde se jeví až jako lehce nadbytečné, nezajímavé, nesmyslné či až absurdní (Obhájce: „V tom je smysl trestu. Připravit vás ve vězení o svobodu.“ Vězeň: „Jak to? To mě nikdy nenapadlo. Aha, pravda, jinak by to nebyl žádný trest.“ Hovor o svatbě –vytrženo z kontextu a s absencí psychologie a úvah postav-je už vyloženě úsměvný.). Jako upoutávka a pozvánka na román C. plný myšlenek a podnětů k přemýšlení je to postačující a já do románu rozhodně půjdu. Obávám se, že člověk, který příběh a pointu vůbec nezná ani náznakem z čítanek, bude zklamán a nemusí to v tomto podání nutně pobrat. Textově to prostě podle mého nevyšlo, včetně známého, z kontextu též vytrženého, věčně omílaného výroku: „Nevím, je mi to jedno“. Druhá část knihy se mi zdá zdařilejší a první polovině, která se zdá být skoro o ničem, dává konečně souvislost mezi příhodami a hlubší smysl.
Komiks má fotografickou, obrázkovou i textovou přílohu o místě, ze kterého Camus i Ferrandez pochází a do kterého je příběh Cizinec i umístěn.

Citace:
..."Zemřel jsem dříve než ostatní. Všichni jednou zemřou, ale tohle není to samé."
... „Nebudu se zajímat o to, co mě nezajímá.“
„Možná jste otcem jiných, ale rozhodně ne můj.“ (Upřímnost odsouzence ke knězi, který mu neodbytně vnucuje svoje postoje a víru. „Každý jí nakonec přijal, takže víru přece musíte přijmout i vy!“).
„Přijal jsem svůj trest a pykám za své činy. Víc po mě nemůžete chtít.“
... Otevřel jsem se netečnosti světa. A byla mi tak blízká. Ve své netečnosti jsem šťastný.

12.09.2021 2 z 5

Prázdné domy - Praha Prázdné domy - Praha Radomír Kočí

Další pěkná kniha na téma urbex, která se tentokrát věnuje jedinému městu, a to Praze. Kolikrát jsem si říkala, proč je některý krásný palác nebo hotel léta opuštěný, když je z architektonického hlediska určitě významný, mohl by být lukrativní a nachází se v tak atraktivní lokalitě, jako je třeba Václavské nám. nebo v jeho bezprostřední blízkosti. Důvody nám tady většinou autor vysvětluje v tzv. časové ose (co se dělo s objektem od doby, kdy byl vystaven až po to, co se s ním děje či neděje v posledních letech). Smutným příkladem toho, proč k devastaci úžasných budov dochází, je zámek Petrovice, kdysi s půvabnou atmosférou, o který bojovalo v restitucích několik osob. Když jej získala neteř původního majitele a začala připravovat rekonstrukci, zasáhl soud, další majitel a ten nechal památku zchátrat. Viděla jsem jí z dálky před lety, dříve prý obývanou bezdomovci, nyní už asi nevratně poničenou požárem, beze stropu, která postupně zcela zaniká. Naproti bývalému baroknímu skvostu je v kontrastu nádherně zrekonstruovaný kostel jako důstojná ukázka toho, jak to vypadá, když se vlastník o svůj vydobytý majetek stará a dokonce ho i někdo k něčemu potřebuje a užívá. :)
Například novorenesanční, později secesní fenomén Grandhotel Evropa je naopak v rekonstrukci. Jen si neumím představit, jak cenný secesní interiér s řadou artefaktů a původního vybavení (včetně lustrů, původních koupelen, obkladů, obrazů, zrcadel, dřevěným obložením…) jde dohromady s tím, že vlastníkem hotelu bude řetězec provozující hotely, které cílí výlučně moderním designem a nejnovějšími technologiemi na mladé zákazníky. Jsem opravdu zvědavá, co z rekonstrukce (naštěstí pod dohledem památkářů) nakonec vzejde.
Upřímně držím palce neoklasicistnímu Desfourskému paláci a mnoha dalším (i zde nezmíněným) objektům.
Nakonec ještě musím dodat, že je to zajímavé a současně i smutné počtení plné krásných fotografií (každý objekt má několik fotek včetně detailů), napsáno bez zbytečného okecávání, text je zredukovaný na podstatná fakta.

Citace z úvodu: … Prázdné domy jsou mnohdy neprávem opomíjené… fasáda je špinavá, nehezká, táhne nás to odsud. Přitom v sobě ukrývají celou řadu archit. nebo technických prvků. Ale především jsou za nimi poutavé příběhy jejich stavitelů a obyvatel … Od dětství jsem se u nich zastavoval, nahlížel do oken, představoval si, k čemu asi ta nebo jiná místnost sloužila. Byl to svět plný fantazie, dobrodružství a otázek, ke kterým jsem se snažil hledat odpovědi…. Každé místo má svou duši, tou je jeho historie…
Kniha zároveň představuje projekt pradnedomy.cz. Web slouží k dokumentaci zajímavých domů, které jsou ohrožené.

12.09.2021 4 z 5

Výbor z listů Luciliovi Výbor z listů Luciliovi Lucius Annaeus Seneca

Jednou za čas potřebuje člověk obohatit svojí mysl i svého ducha. Seneca a jeho díla jsou inspirativní, díky němu jsem se dozvěděla i o stoicismu, který praktikoval. („Vezměte životní překážky a přeměňte je ve svou výhodu, ovládejte, co přeměnit můžete, a přijměte, co přeměnit nemůžete.“ „Neovládáme vnější okolnosti a nemůžeme na nich záviset, záleží hlavně na našich reakcích.“ Ach, kéž bych někdy dosáhla vysněného stoického klidu, vyrovnanosti a sebeovládání!).

Vybírám několik citátů z dopisů:¨
"PTÁŠ SE, PROČ NEMÁ CTNOST NIJAKÉ POTŘEBY? RADUJE SE Z TOHO, CO TU JE, A NETOUŽÍ PO TOM, CO TU NENÍ."

„Prvním příznakem vyrovnané mysli je schopnost setrvat na místě a dlít sám se sebou.“

"Vše, co je dobře řečeno kýmkoliv, je mé. Tentokrát je to výrok Epikúrův: „Jestliže budeš žít podle přírody, nikdy nebudeš chud, jestliže podle svých představ, nikdy nebudeš bohat.“

… je o mnoho statečnější, zůstat střízlivý, když se lid opije a zvrací, je uměřenější: nevytrhávat se z celku, nepovyšovat se, splývat se všemi a dělat totéž, i když ne stejným způsobem. Vždyť i bez hýření lze (s druhými) oslavovat svátek.

- Nauč se radovat!… Věř mi, (správná) radost je vážná záležitost.
- Netřeba se tolik bát smrti, když jejím dobrodiním všechen strach skončí.
- Božská síla proniká duchem vyrovnaným, který přechází všechno do bezvýznamnosti, který se posmívá všemu, čeho se bojíme a po čem toužíme.
- Žije jen ten, kdo je k užitku mnohým, žije jen ten, kdo je sám činný.
- Proč naříkáš? Proč toužíš? Škoda námahy. Přestaň doufat, že mohl bys prosbami oblomit osud.
- Mzdou za správný čin je to, že jsi jej vykonal.
- Dobré svědomí touží po světle a chce být všem na očích, mrzkost se bojí i samotné tmy.
- Chceš-li uniknout tomu, co tě souží, musíš být ne jinde, ale jiný.

28.08.2021 5 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Některé knihy jsou nepřekonatelné. Bohužel, nenapadají mě slova, která by dokázala výstižně a originálně vystihnout požitek z této nedostižné klasické četby plné svižných dobrodružství, přátelství, vtipu, důvtipu, skvělých dialogů i popisů charakterů, nečekaných zvratů, intrik, slovních i jiných potyček a milostných příhod, které zamíchají s kartami.

... "Co jste ještě provedl?" "Když jsem prohrál svého koně, napadlo mě, abych vsadil vašeho." "Ale zůstalo, doufám, jen při tom nápadu?" "Nikoli. Hned jsem jej vykonal."

... Základním rysem povahy páně Bonacieuxovy bylo naprosté sobectví s notnou dávkou špinavé lakoty, okořeněné velkou zbabělostí. Jeho láska k ženě byl cit vedlejší, a nemohl tedy zápasit s těmito základními rysy, o nichž jsme se zmínili...

Tři mušketýři patří právem mezi ty nej v dobrodružném žánru, v tom se asi shodnu s většinou čtenářů. Dozajista nejpopulárnější Dumasovu knihu mám v úžasném vydání po otci z roku 1969 s četnými vysvětlivkami a pěknou obálkou se čtyřmi přáteli v popředí, ilustroval Pavel Brom. Do mnoha postav jsem se zamilovala, nejen do čtyř mušketýrů, dvořanů, francouzské královské rodiny a jiných historických postav, jejich blízkých..., včetně úskočného kardinála a charismatické mylady, agentky kardinála Richelieu, která byla svým způsobem oslňující a ani bez ní a jejích výroků by to nebylo ono ("Nic není ztraceno. Jsem stále krásná." :)).

Z doslovu: Neobyčejná plodnost autora, který vydal přes 300 děl, se vysvětluje zvláštním způsobem tvorby. Zaměstnával mnoho pomocníků, i Tři mušketýři jsou dílem kolektivním. (Možná pro to jsou tak úžasně napsány, někdo z pomocníků měl na starosti popisy, jiný vynikal v dialogu... atd.).
Jen pohled na tu knihu evokuje moje dětství a pubertu, hned si vzpomenu na zařízení našeho obýváku, vidím spokojeně pokuřujícího, začteného tátu a jeho psací stůl nebo sebe dychtivě čtoucí fascinující příběh. Budu si muset zase přečíst a zavzpomínat tím na své mládí, rodinu a krásu z dokonalé četby, kdy splynu s příběhem a zapomínám na vnější svět.
Doba mého dětství je dávno pryč, ani otec už nežije, jen tento "dědičný" příběh bude asi věčný a bude dojímat a zaujímat nové a nové čtenáře.

28.08.2021 5 z 5

Příběhy českých knížat a králů Příběhy českých knížat a králů Alena Ježková

Devět stručných historických minipříběhů vypráví o životě českých panovníků. Je to hodně zjednodušené (jak taky jinak, primárně určeno starším dětem a mládeži), s nádhernými ilustracemi, jak jinak, když jsou nakreslené rukou Renáty Fučíkové, která je držitelkou mnoha národních i mezinárodních ocenění. Velikáni naší historie, které by neměli uniknout pozornosti žádného Čecha, jsou představeni v útlé knížce, která by mohla potěšit toho, kdo nezná osudy nebo některá fakta kolem osobností:
knížete Boleslava II. a biskupa Vojtěcha (vyvraždění Slavníkovců)
knížete Oldřicha a Boženu
knížete Břetislava I. a Jitky
krále Vladislava I. a jeho rytíře
Anežky České
Přemysla Otakara II.
krále Václava II. a rytíře Záviše z Fakenštejna
krále Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny
českého krále a římského císaře Karla IV. ?

23.08.2021 3 z 5

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

E. M. Wiseman opět přesvědčila, že umí psát poutavě, napínavě a dovede velmi dobře vtáhnout do doby i do příběhu. Vzhledem k tíživým tématům dokáže i emotivně zasáhnout a otřást, zvlášť když její cílovkou jsou čtenářky, tedy ženy a matky. Tentokrát si vybrala tři těžká témata: smrtící chřipkovou epidemii, otřesnou ústavní péči – v této knize věnovanou sirotkům v sirotčincích a nechybí ani dnes tak moderní a kontroverzní otázka kolem přijímání migrantů.
Německou přistěhovaleckou rodinu budete milovat. Všichni se snaží začlenit do společnosti v nové zemi, přijmout kulturu USA, zvyklosti a rodiče včetně Pii dělají, co můžou, aby zapadli, ukázali loajálnost nové zemi a jsou příkladem pracovitých lidí, kteří jsou ochotni za novou vlast dokonce i bojovat ve válce a třeba i položit život a občané vůči nim trpí omezenými, extremistickými předsudky. Pia není dokonalá, ale je to bezesporu kladná postava, která je přínosem pro společnost i přes svůj psychický handicap, který, jak se ukáže, vlastně ani tak úplně nevýhodou není (nechci víc spoilerovat). Sympatická rodina se bohužel rozchází kvůli epidemii a zmatku, který kolem ní zavládl a Pia se pokouší seč může zase ztracené příbuzné najít a stmelit dohromady.
Americká rodačka Bernice naopak rodiny rozděluje. Zešílela žalem nad ztrátou dítěte i manžela, její následné skutky jsou nepřijatelné, je předpojatá vůči přistěhovalcům a kvůli jakési sraženině v mozku (či nádoru?) se chová tak, že by jí snad každý, pokud by to šlo, nejraději vystřelil na Mars s jednosměrnou a nevratnou letenkou. Svoje jednání si přitom umí zdánlivě logicky vysvětlit, aby obstála ve svojí pochybné, pokroucené morálce.
A nyní následuje malá úvaha k současné multi kulti korektnosti nebo-li novodobé ideologii:Knížka je napsaná čtivě, dobře a umí strhnout, až jsem měla skoro pocit, že jsem se přenesla do doby před sto lety. Bohužel se obávám, že má ještě další, meziřádkové a módnější sdělení. Viz poznámka čtenářům, kde nám autorka nabízí paralely: od současného COVIDU nám servíruje multi kulti masírku s doporučením toho, jak máme jednat a co si máme myslet o všech přistěhovalcích světa. „Doufám, že vás bude přitahovat Piina přizpůsobivost… Bernicin příběh snad připomene čtenářům, že vcítit se do druhých bez ohledu na jejich rasu, národnost nebo náboženství je vždy správné rozhodnutí.“ Ano, to víme, nejsem jediná, kdo např. léta finančně přispíval na vzdělání afrických dětí. Na druhou stranu se mi nelíbí současné všudypřítomné edukační, politicky zabarvené vsuvky, tu okatě, tu zastřeně podsouvané do současných uměleckých děl. Nějak mi to trochu připomíná knihovničku před třiceti lety, kdy nám ve vysvětlivkách erudovaní lidé vysvětlovali, co si máme myslet o socialismu, jak jednat, s kým se máme stýkat, koho přednostně milovat a psali nám hlášky typu: se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak! Mám trochu obavu, že nyní se vše mění na hlášku: s migranty i imigranty a nikdy jinak! A kdo má sebemenší neškodnou výhradu proti chování některých přistěhovalců, má sraženinu v mozku, je mdlého rozumu, v tomto případě dokonce asociálně ubližuje bezbranným, ztrápeným sirotkům a obchoduje s bezbrannými lidmi. A to je trochu přehnané, překroucené, úsměvné, svojí četností už otravné.. A hlavně to není fér.
Ale jinak to bylo napsáno pěkně a ta ideologie z toho netrčí okatě jako péro z gauče, naopak, je dosti nenápadná, takže od čtení tohoto jinak zdařilého, dramatického příběhu nikoho neodrazuji.

23.08.2021 4 z 5

Oko za oko Oko za oko Ameneh Bahramí

Skvěle napsaná autobiografická kniha o iránské studentce Ameneh Bahramí, která odmítla nabídku k sňatku od svého spolužáka a odmítnutý nápadník jí "za trest" znetvořil tvář kyselinou a oslepil. Hodně trpěla, dlouho trvalo než se jí dostalo adekvátní péče, pak podstoupila mnoho operací. Byla statečná a snažila se žít co nejvíc soběstačně i po útoku. V soudním procesu si později vybojovala právo na odplatu (nebo-li krevní mstu). Poutavě napsáno, přečetla jsem jedním dechem a do postavy se mi podařilo dobře vžít. Četla jsem už před lety. Nezapomenutelný, působivě popsaný příběh. Kniha má fotografickou přílohu.

20.08.2021 4 z 5

V zajetí islámu V zajetí islámu Iva Karlíková

Paní Iva, Češka, se v Německu seznámila s muslimem (spíše nevěřícím), který se víry svými skutky příliš neřídil (nemodlil se ani se podle své údajné víry nechoval, jednání tomu nenasvědčovalo, např. jedl zakázanou stravu atd.). Muž byl původem z Bosny, Ivu si nevzal za ženu, jen spolu v Německu chvilku žili ve společné domácnosti na hromádce a narodila se jim dcera.
Žena je mi velkou neznámou, chová se nepochopitelně a prapodivně. Nikdo jí v bytě násilím nedrží, Senad často odchází, takže by neměl být problém odcestovat zpět z Německa do Čech nebo se odstěhovat někam jinam, i kdyby to mělo být dočasně třeba do azylového domu pro matky s dětmi, když dávno nemilovaný druh není doma. Každou společnou chvilku jí Sanad mlátí, propadá alkoholismu i hazardu, nechce se mu do práce, ona o něm mluví s neskrývanou nenávistí a opovržením, dokonce se ho jednou pokusí ve spánku zabít, chce od něho odejít, ale stále to nedělá. Proč? Iva místo toho, plná zášti a nenávisti, odjíždí s nemilovaným mužem dobrovolně do bývalé Jugoslavie mezi uzavřenou muslimskou komunitu! (protože to doporučil tchán na své návštěvě), o které ví, že je to země zdevastovaná nedávným válečným konfliktem. Následuje sled neustálého stěžování si na to, že to vlastně neměla dělat, byla to prý strašná chyba, což už ovšem věděla hned na samém začátku a tak Iva jen pořád na něco nadává … Příběh je psaný hodně povrchně a jednoduše, vůbec nedává nahlédnout pod povrch věcí, proč se třeba Iva chová tak jak se chová, takže žena vypadá s odpuštěním poněkud natvrdle (dokonce to sama o sobě tvrdí). Určitě k tomuto nepochopitelnému jednání měla důvod, ale ten by se měl uvést.
Je to nenáročný, dokumentární styl vyprávění, jako bych četla zpověď nějaké ženy v Blesku a ne román. Není to napsáno dobře a proto knížku nedoporučuju nikomu, kdo se potřebuje u knihy alespoň trochu zamyslet a ne ji jen bezduše, bezmyšlenkovitě zkonzumovat. Postavy nejsou sympatické, i často nadávající Iva se jeví poměrně konfliktně, tchán prý taky za moc nestojí, Iva si stěžuje i na svou vlastní matku i na svého vlastního otce, chová se labilně a já se přiznávám, že mi styl jejího psaní a zvláštního uvažování prostě nesedl (v Bosně mi bylo mizerně, nicméně se tam vrátím). Hvězdu za radu, že život s muslimem není jednoduchý (ne že bych podobné osudy už hodněkrát neslyšela, příběh taky ničím objevným nevyniká), knížku jsem dočetla na přeskáčku, ne zrovna poctivě, jen chvilkami je trochu zajímavá, hodně stran se zbytečně popisuje třeba jen: "už zase mě zmlátil, jak silně (a kam)".
Jestli hledáte literární a sdělnou hodnotu, která má hlavu, patu a spád, doporučuji spíš „Bez dcerky neodejdu“. Tohle je opravdu hodně slabé a nedůvtipné. Omlouvám se za svá tvrdá slova. Podle mého názoru se to prostě nepovedlo (závěrem jedno velké: promiňte, paní autorko, tu upřímnost).

20.08.2021 1 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

„Pro všechno existovalo vždy víc vysvětlení. A obzvlášť mnoho odpovědí se našlo na otázku: PROČ? Všichni lidé, s nimiž se setkal, na ni měli vlastní odpovědi, sektáři, satanisti, fašisti i ozbrojení filozofové. Právě pro to ho zatěžovalo najít ze svého hlediska tu jedinou správnou odpověď. Každý den mu předkládal novou variantu, a proto nemohl věřit, že zrovna ona je ta správná – protože už zítra mohl narazit na další exaktní a obsáhlou odpověď. Komu má věřit? A v co? ... V hněvivého a ješitného Jehovu? V jeho pyšného protihráče Satana? Ve vítězství komunismu v celém metru?... Něco mu našeptávalo, že mezi tím není rozdíl – jakákoli víra sloužila člověku jako hůl, o kt. se mohl opřít, kt. mu pomohla najít cestu a pomocí níž vstal, když předtím zakopl a upadl…“

Nevšední scífko. Musím říct, že je hodně akční a patrně i pro to mi dlouho trvalo, než jsem ho dokázala docenit. Jen chvilkami jsem se dokázala plně ponořit do příběhu a začíst. Mezi jednoduchou akční jízdu plnou bojů o přežití jsou místy vkládané zajímavé příběhy a postřehy, takže se jde nejenom pobavit postapokatastrofickým příběhem a jeho světem, ale i zamyslet. Až konec je pak bezvadná, fascinující a dobrodružná jízda, která nemá chybu. Kdyby se ostatní části knihy nesly v podobném duchu jako dechberoucí zakončení, dávám za román palec nahoru. Vypichuju hlavně úvahy ze str.429 – 432, ovšem až do konce knihy je odtud snad každá věta perlou plnou atmosferického dobrodružství nebo podnětu k přemýšlení či zvědavosti: co bude dál? + dobrá pointa (ďáblové) .

Ke knize jako celku: Různé tajemné nebezpečné jevy v tunelech apod. se víceméně opakovaly, takže jsem v textu přeskakovala některé odstavce až stránky a občas kvůli tomu bohužel přišla o souvislosti a pointy. Proto nemůžu příběh plně ocenit.
Naopak se mi zamlouvalo, že víc než monstra tady ve strašidelných tunelech, které propojují různé společenství, straší spíš jevy, hmoty, zvuky, je to obměna k mutantům, co znám z většiny příběhů a filmů na podobné téma. Konec románu je napínavej a vzbuzuje otázku, co bude dál. Další pokračování ze slavné trilogie si už přesto nedám.
Můžu doporučit "Metro - Mramorový háj" od Kuzněcova, který se mi náhodou dostal do rukou a uměl mě obstojně zaháčkovat a pobavit jako celek, který nenudil ani na chvilku.

18.08.2021

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Tohle je přesně můj šálek kávy! Dobrodružný, tajuplný příběh, kterému nechybí správné napětí, kriminální zápletka ani romantika a láska.
Čerstvě osiřelá, již dospělá Mary odjíždí za tetou, kde hledá zázemí a lepší život. Místo toho nachází psychicky zničenou ženu alkoholika, pracující v pochybném hostinci na slatinách, jemuž se slušní lidé vyhýbají. Postupně je odkrýváno proč i to, co má zůstat před očima nejbližších obyvatelů skryto. Jak se se situací Mary v neznámém prostředí vyrovná?
Nechybí gotické prvky, nebezpečné situace a přesvědčivé tajemno. Autorce se daří působivě popsat nehostinnou, romanticky pochmurnou přírodu, děsuplné příhody z hostince a třeba i vánoční, bezstarostnou atmosféru trhu. Postavy jsou dobře vykreslené (nejen psychologicky, přízračně bledého, zvláštně charismatického vikáře jsem viděla přímo před očima). Popisy anglické přímořské, bažinaté přírody s osobitým, drsným kouzlem pěkně doplňují příběh, snadno se jde do příběhu vžít. Romantika není kýčovitá, bezduchá ani naivní, je taková, jaká má být.
Kéž by všechny romanticky laděné historické romány měly podobnou úroveň, kdy kromě zábavy nabízí čtenářům i obstojnou sdělnou hodnotu.

09.08.2021 5 z 5

Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska Kótaró Tanaka

Příběhy (někdy plné podvodů a šejdířů, někdy pohádkové či mystické) ze starého Japonska z kterých dýchá exotické kouzlo. Je to spíše nedokončený polotovar. Příběhy jsou občas useknuté, bez poučení a bez pointy... Třeba toho se zlodějem a herci bylo docela škoda, zpočátku měl dobře našlápnuto a najednou prudký bezmyšlenkovitý konec, jako by z knihy někdo vytrhl poslední stránky. Ztotožňuji se s názorem Anie.M: "některé povídky mi přišli nedotažené, neukončené a pořád jsem v nich hledala něco víc". Psychologicky ploché, málo strašidelné, takové jednohubky pro zábavu ovíjené, hlučné společnosti, kdy posluchač už poslouchá jen napůl... :D Zklamání, i když některé povídky byly trochu zdařilejší a lépe ukončené než jiné.

09.08.2021 2 z 5

Ostrov žen moře Ostrov žen moře Lisa See

„Vždycky si připadala nejbohatší, když se mohla potápět, voda jí přínášela útěchu a úlevu od problémů. I když její tělo nebylo pod hladinou, její mysl ano. „Pořád slyším, jak mě moře volá…“
„Moře je lepší než matka. Nemůže odejít, bude tady se mnou napořád. Ano, ničí sluch i tělo, je nemilosrdné, přesto láká, jsem s ním doživotně spojená. Moře se stalo ústředním bodem mého života.“

Od Lisy See jsem už četla Čajovou dívku z Kolibříkové ulice, vyprávějící též o práci, odlišné kultuře a vztahu mezi lidmi v odlehlé exotické vesnici. Také tam se děj odehrával v nedaleké minulosti a pokračoval až do současnosti. Tady se místo pěstování čaje v čínské horské oblasti dostáváme do korejského ostrovního společenství. Román je tématicky podobný, také vypráví o nevšední práci, osudovém přátelství dvou dívek, lásce k lidem (silný vztah ke kolegyním a družkám i k tomu, co jí živí), o manželství i o mateřství. Je rovněž plný dramatických historických událostí. Tentokrát se jedná o ženy žijící a pracující u pobřeží ostrova Čedžu jako potápečky, celosvětově známé pod nepřesným pojmem henjo.
Henjo byly houževnaté ženy od 15 do 55 let, které živily své velké rodiny sbíráním darů moře, potápěly se do hloubek s minimálním vybavením, věnovaly se náročné a nebezpečné práci pod hladinou i na souši. (V současnosti tato profese, dnes oceňovaná a zařazená do UNESCO, vlivem různých okolností postupně zaniká). O jejich malé děti pečovali manželé, kteří také vařili a na rozdíl od vytížených žen se především dost nudili. V románu je vysvětleno, proč se potápěčkami staly právě ženy, stejně jako způsob života tohoto ostrovního společenství. V příběhu, který sledujeme od roku 1938 jsem se dozvěděla nejenom o jejich dějinách, ale i jiné zajímavosti, např. takové podrobnosti jako co se v moři loví a jakým způsobem, jejich tradice, obřady (i ty šamanské), úsloví, náboženství, potrava a jejich běžný život. Tradiční život se ovšem postupně přeměňuje a potomci už žijí moderně, kosmopolitně, finančně nezávisleji a mnozí lepší příležitosti nacházejí až v USA (stejně jako v jiných knihách autorky).
Do toho se míchá politika, konflikty a boje nejen s Japonci v průběhu celého 20.st., stejně tak s lidmi jiného polit.smýšlení. Musím souhlasit s názorem uživatelky soukroma a tak jí dávám souhlasný palec nahoru. Je to dokumentární styl vyprávění (něco mezi specifickým cestopisem, také bych to nazvala jakousi agitkou, snad i nepřímou turistickou pozvánkou, prokládanou občas nějakou příhodou). Musím říct, že předešlé dílo autorky se mí líbilo víc, bylo víc dějové, dramatické, mělo silnější příběh. Působivé a drsné okamžiky tu nechybí, některé příhody vezmou dojemně za srdce, ale pořád převažuje nadměrná popisnost s různými faktografickými odbočkami než vypravěčsky vypiplaný, stylisticky ucelený text. Též souhlasím s tím, že fiktivní příběhy se trochu nepřirozeně a účelně mísí s reálnými událostmi. Poslední třetina díla se nejvíc podobá liter.umění a zaujala mě nejvíc. Zajímavá kultura, ale povídání o ní na víc než 3 - 4 hvězdy nestačí.

„Všechno, co děláme, musí být v souladu s přírodou. Jinak sklidíme příliš mnoho, vypleníme podmořská pole a nevyděláme nic.“ Jde o rovnováhu.

06.08.2021 3 z 5

Královna Viktorie Královna Viktorie Lucy Worsley

Naprosto skvěle napsaná biografie o britské panovnici, královně Viktorii, která se čte jako pěkně napsaný historický román. Autorka, která svojí látku umí srozumitelně a zábavně podat, má originální způsob vyprávění. Kniha má 24 kapitol a ty pojednávají o 24 zásadních dnech, které v roli známé panovnice sehrály významnou roli a to od jejího narození až po smrt (kniha má podtitul: dcera, manželka, matka a vdova). Jsou zde zmiňovány souvislosti, abychom se v událostech neztráceli, pokud nemáme o historii až tak velký přehled. Sledujeme Viktorii (1819-1901) v různých životních situacích, obdobích, dozvídáme se mnoho o její povaze a o jejím životě, a i všeobecně o politice v přelomové viktoriánské době. Autorka čerpala z mnoha pramenů, deníků a dopisů, snaží se o historickou přesnost. V současnosti je i kvůli TV seriálu „Viktorie“ této významné člence britské monarchie, po které se nazývá celé 19.století, věnovaná v oblasti umění velká pozornost. Dochází i k volným interpretacím skutečných událostí. Tato knížka se snaží držet faktů a přitom je čtenářsky přístupná.
V knize schází fotografie, zato jsou zde podrobné přílohy (prameny, poznámky, rejstřík). Doporučuji. Už jsem jí stihla během chvilky přečíst a předat rodině. Mým nejbližším se taky moc líbí.
Od autorky Lucy Worsley si určitě přečtu ještě něco dalšího, už se dlouho chystám na biografii Jane Austen, a přečtu si i další, pokud u nás zase něco vyjde. Moc se mi od ní líbil i dokumentární seriál "Kdyby stěny mohly mluvit!" aneb Proměny základní místnosti našich domovů během sedmi století. Cituji z CSFD: "Mladá průvodkyně čtyřdílného cyklu BBC je Lucy Worsleyová, hlavní kurátorka britských královských paláců se sídlem v Hampton Court. Jako historička se zajímá nejenom o velké paláce, ale i o mnohem menší historické objekty a intimnější okamžiky, které nám toho řeknou o životě tehdejších lidí nejvíc." - Tímto Vás zvu i na její TV příspěvek, kde je právě i viktoriánská doba zmiňována a jsou zde ukazované vznešené paláce, bohaté městské domy i obyčejné bydlení a běžné předměty prostých lidí této éry, kterou mám moc ráda.

04.08.2021 5 z 5

Dáma s tajemstvím Dáma s tajemstvím Mary Jo Putney

Musím říct, že po knize jsem sáhla trochu narychlo v knihovně těsně před zavírací dobou. Podle působivé obálky jsem se domnívala, že možná půjde o detektivní, záhadný a atmosferický románek pro ženy z viktoriánské Anglie, který mám v oblibě. Jedná se ovšem pouze o pomalu plynoucí, méně dějovou romantickou záležitost. Oceňuju, že se zde alespoň řeší nějaké osobní problémy. Příběh se na můj vkus trochu vlekl, možná i proto, že červený žánr už mám trošičku načtený a tak není těžké uhádnout, jak se bude děj odvíjet dál. Žádné velké napětí se tedy nekonalo.

Citáty: „I když člověk dělá, co může, někdy to prostě nestačí.“
„Záleží na tom, co si společnost myslí, (když o řadě skrytých věcí nemá ani potuchy)?“

Historická romance vypráví o vztahu bývalého důstojníka, Lorda Randalla a jeho vyvolené ženy jménem Julie. Randall poznal Julii jako pouhou vesničanku (jistý čas pracovala jen za jídlo jako porodní bába). Záhy se ukáže, že původ zpočátku tajemné dámy bude mnohem vyšší a ve vesnici se pouze pod falešným jménem ukrývala před záštiplným tchánem. Unáší jí banda mužů a obviňuje jí z vraždy násilnického manžela. Randall se stává jejím zachráncem, ochráncem. Romance pokračuje známým scénářem, kdy je žena a i její druh v nesnázích. Navzájem se podporují a i díky své pohnuté minulosti si rozumí. Je to druh červené knihovny, které říkám „outsiderovská“, kdy místo krásných, prostořekých princezen je hlavní hrdinkou ne už úplně nejmladší žena, která ledacos zkusila a muž, který má za sebou také nějaká ta zranění. Problematická rodina se obou partnerů navíc neprávem zřekla. Určitě si oba zaslouží, aby konečně po mnohých útrapách (zde jen zdálky lehce nastíněných) našli své zázemí a štěstí.
Musím říct, že znovu, tentokrát nechtěně, jsem narazila na téma domácího násilí. Je zde protěžovaný dědic a nemorální padouch v jedné osobě a jeho nesoudný, zaslepený otec, který si nezdárného syna idealizuje. Jeho trýzněnou manželku, tedy oběť, pak tchán naopak mylně pokládá za ulhanou potvoru, která si nezaslouží nic dobrého a dopouští se na ní dalších křivd. Je skvělé, že na téma toxických rodinných vztahů se píší občas i harlekýnky, přibližují se tak trochu skutečnému životu a snadněji se s nimi ztotožní čtenářka, které osud také nepřál nebo čtenářka, co má ráda „literární drama“, protože ve svém životě ho nezažila. Za to dávám o hvězdičku navíc.
Kniha patří do volné série Ztracený Lord. Zkusila jsem číst i 3. díl z této série a to „Lady v přestrojení“. Tu jsem ale nedočetla. Další únos… a děj na mě už až přespříliš prostomyslný. Toto dílko se povedlo podle mého názoru o trošku víc.

04.08.2021 3 z 5

Zánik domu Usherů a jiné povídky (38 povídek) Zánik domu Usherů a jiné povídky (38 povídek) Edgar Allan Poe

E.A.Poe byl geniální spisovatel. Jeho většinou hrůzostrašné (nebo detektivní) povídky jsou pro mě čtením, které si můžu dovolit jednou za čas. Vyžadují určité nastavení, ochotu a kapacitu pojmout jeho chmurné, emotivní, hrůzu nahánějící, tíživé texty, které pobaví napětím a strachem hlavně čtenáře, který jinak netrpí melancholií. Je to natolik zručný spisovatel, že umí tak přesvědčivě popsat tíživé stavy liter. postav, které uvízly v nepěkné situaci, že člověka se sklonem k občasné trudomyslnosti (při dlouhodobějším čtení) až zamrazí.
Jeho horory jsou plné pocitů a neg.duševních pochodů (nejčastěji strachu, hnusu, deprese a hrůzy). Často má v něčem uvězněného hrdinu (trpí v mystickém domě, snaží se uniknout až z klaustrofobicky malého prostoru nebo je uvězněný v těžké nemoci, z níž není úniku). To mi sice dovoluje nahlédnout do temné mysli osudem těžce zkoušeného jedince, v nadměrném množství mi ovšem tato ponurá atmosférická četba plných muk nedělá dobře.
Čtení to je kromě časté hrůzostrašnosti umělecky krásné, působivé, temně romantické, mystické, poetické a myšlenkově bohaté.
Pokud někoho nebaví třeba číst o duševních pochodech a strádání hrdiny a stěžuje si, že se u čtení nudil, dovoluji si ho upozornit na to, že autorovo psaní je plné metafor s poselstvím. Třeba tím chtěl autor říct, že největší nepřítel může být v naší duši, mysli, uvnitř nás a je třeba si dát pozor na problémy a negace, jako je strach, který nás ovlivňuje až ničí. Včas naše úzkosti, závislosti a potíže rozpoznat a v zárodku je zastavit, než nás tragicky zavalí. Minimálně by jsme se o to mohli alespoň pokusit.
P.S. Všechny povídky nemám ještě ani zdaleka přečteny. Až časem…
+ Autor mě překvapil množstvím žánrově odlišných povídek. Nevěděla jsem třeba, že napsal i několik humoristických příběhů a satir.

02.08.2021 5 z 5

Půjdeš s námi ven? – Objevitelské výpravy za přírodou ve městě Půjdeš s námi ven? – Objevitelské výpravy za přírodou ve městě Peter Wohlleben

Přírodovědná knížka je určená spíše dětem školního věku, odhaduju 1.stupně ZŠ, než těm nejmladším. Je plná pokusů a návodů na výrobky, které si děti můžou vyrobit společně s rodiči. Asi jste si někdy zkusili udělat vlastní herbář nebo z vylisovaných květin vyrobit koláž. Kdo by si někdy nezkoušel vyrobit dřevěnou loďku a pustit jí po vodě? Zahradničit klidně i v bytě? A napadlo by Vás si třeba ještě k tomu vyrobit sluneční hodiny nebo kompas? Rozdělat oheň bez zapalovače? Strávit noc ve spacáku na balkóně nebo na zahradě?
Kromě podobných dobrodružství a rodinných her si čtenář uvědomí, jak ho příroda (živočichové i rostliny) obklopuje na každém kroku i ve městě. Na zdech domů, ve spárách mezi dlažebními kostkami, v podzemí, je toho tolik, co se dá prozkoumat, kde se dají najít přírodní poklady. Všude se to venku něčím hemží a i ve městě je možné dělat objevitelské výpravy za přírodou. K některým živočichům nebo i rostlinám je ovšem lepší se nepřibližovat (třeba až 3 m Bolševník může způsobit popáleniny). Jsou tu i jiná varování, nikdy se nedívejte přímo na slunce, ani okem a už vůbec ne dalekohledem.
Učí děti vnímat to, co se nám dospělákům zdá možná naprosto běžné. Kniha se přitom nevěnuje jen českým městům, zběžně zmiňuje i jiná evropská místa. Radí, jak se vybavit na delší čas strávený venku. Jak nakrmit některá zvířata, protože mezi domy ve městě se potrava shání hůř než v lese (krmítka, pítka) nebo jim udělat (či nechat v kupce shrabaného listí na zahradě, v hromádce dříví) domečky na zimu.
Líbila se mi kapitola Něco je ve vzduchu (někdy nám vzduchem pošle pozdrav i hodně vzdálené místo), kapitola se věnuje i tomu, co všechno ve městě tvoří prach.
Informace jsou obecného charakteru, obálka má pěknou ilustraci, uvnitř převažují obyčejné fotografie. Knížka je poměrně stručná a prostá, nicméně děti naučí vnímavosti k tomu živému a zdánlivě nepatrnému, co je obklopuje.
Knihu napsal autor bestsellerové knihy Tajný život stromů.

30.07.2021 3 z 5

Advokátův syn Advokátův syn Rachael Anderson

Křehká, přecitlivělá Sophie je protikladem jiných ženských hrdinek, nemá charakteristiky běžné u červených knihoven. Tuto výjimku ze zaběhnutých klišé jsem uvítala.
„Nevhodnou společnost vždy protrpěla… Milovala vycházky, při nichž byla sama. Nebyl tu nikdo, kdo by jí vytýkal, že je příliš mlčenlivá ani že neumí povzbuzovat vhodné gentlemany. Nikdo jí neříkal nic o řídkých rusých vlasech a pihách. A nikdo jí nedeptal hovorem o lásce. Milovala ten pocit svobody, kdy se nemusela ohlížet na názory ostatních, ale mohla ho strávit v klidu a míru, protože s matkou by to klidné nebylo.“
„Necítíš se osaměle? Samozřejmě, ale dávám přednost tomu žít v osamění než s mužem, kterého bych nemohla milovat.“
Sophie má obavu ze společnosti a až skoro chorobný strach z mužů. Dobře se cítí jen se sestrou a s několika málo přáteli:
„Už jenom samotný pohled na něj jí pořádně vykolejil, když se někde objevil, zastavilo se jí srdce. A kdyby se jí začal Hughe dvořit, mohlo by jí to moc ublížit, věděla by, že by z toho nevyšla citově nezasažená. Jak dlouho by trvalo, než by potlačila myšlenky na něj?“
„Pouhá myšlenka na sňatek s F. v ní vyvolával vlnu paniky. Nikdy předtím necítila s ohledem k němu takovou úzkost. Někdy možná zmatek. Ale rozhodně ne takový strach…. Našla by časem štěstí v tom být jeho ženou, nebo by strávila zbytek života v nespokojenosti a lítosti? “
Jak je vidět, chybující a někdy i mírně závistivá Sophie není zrovna vzorem duševní vyrovnanosti, docela se kvůli své povaze i vzhledu trápí. To by bylo samo o sobě zajímavé. Bohužel, skoro všechny románové postavy se chovají až nevysvětlitelně zvláštně a nezaklaplo jejich chování hladce do sebe. I z toho důvodu si neuměli získat ani mojí úplnou náklonost. Oboustranné lásce mezi hrdinkou a jejím kamarádem z dětství jsem příliš nevěřila, hlavně z jeho strany. Závěr, kdy se poněkud nervní a zakřiknutá Sophie zachová tak, jak se zachová a způsob, jakým je vše zakončeno je poněkud neohrabaný. Konec mi přišel spíchnutý horkou jehlou, přitom zpočátku byly karty rozehrány zajímavě. Myslím, že si s postavami mohla autorka víc vyhrát, propracovat příběh a trochu více vše promyslet, byť se jedná o oddechovku, kde jsou nároky nižší.
Přesto na románek vzpomínám s úsměvem a hřejivějším pocitem. Někdy jsem až moc skeptická čtenářka, která vše rozebírá. I při svých nárocích přesto můžu říct, že KLADNÝ POCIT Z ROMANTICKÝCH KNIH Rachael Anderson prozatím PŘEVAŽUJE a tato série se jí v rámci žánru povedla.

30.07.2021

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Další příběh o dysfunkční rodině a domácím násilí. Kniha je útlá, umí zaujmout, to nejpodstatnější je zběžně načrtnuto. Zbytek si čtenář domyslí i bez hlubšího ponoření se do psychologie postav. Petra Dvořáková napsala krátký příběh, kde i na pár stránkách bez brilantního a hlubokého ponoření se do složitosti lidských vztahů pochopí snad každý, že se v této rodině stala chyba a kde přesně. Je mementem pro rodiče, kteří se nedokážou vcítit do toho, jak se dítě cítí, odstrašujícím případem pro ty, co se nesnaží pochopit, proč se potomek chová tak jak se chová a nejsou k jeho občasným mírným selháním shovívavější.
O tom, že někdy si rodič(e) oblíbí jen jedno dítě a zdaleka ne to nejmorálnější, víme. Není na škodu si tuhle skutečnost připomenout. Jak velkou neplechu protěžování jednoho na úkor druhého napáchá! Nutno říct, že matka nechce Báru trápit záměrně. Jen jí schází empatie a domnívá se, že za většinu chyb může její nepovedená dcera, na níž si vybíjí svoje vlastní pocity nedostatečnosti, selhání a frustrace a je přesvědčená, že ona přece nic špatného nedělá. Jen usměrňuje chybující Báru a svého nedostatečného muže. Do jejího citově oploštělého chování mi akorát neseděla profese. Knihovnice by minimálně měla pochopení pro výtvarné sklony své dcery, knihovnici, byť třeba méně vzdělanou a vyrovnanou než jsou jiné její (většinou vysokoškolsky vzdělané) kolegyně, která dokonce ani nemá vztah ani cit pro umění opravdu neznám, tohle byl od autorky trochu úlet. Možná tím chtěla říct, že ani společensky dobře hodnocená profese se vadnému chování nevyhýbá?
Novela naznačuje, že podobné jednání vede k tragickým koncům potomka. Někomu z týraných dětí se podaří díky silné osobnosti vyváznout bez následků. Většině ne a ty životní cesty poznamenaných dětí jsou pak nesmírně tragické. Buď uletí do říše fantazie až duševních poruch, spáchají sebevraždu nebo trpí celoživotním traumatem a jsou celoživotní obětí. Podobné osoby se neumí hodnotně začlenit do společnosti, přebírají patologické chování rodičů a přitahují pozornost pachatele trestních činů (od domácího násilí putují k šikaně, vydírání a jiným až kriminálním činům, stávají se obětí díky svému životnímu postoji, špatné výchově, narušenou osobností s převzatými vadnými vzorci chování). Je skvělé, že matku a otce většina čtenářů odsuzuje a Báru by láskyplně hýčkala ve své náruči. Bohužel, z praxe můžu odhadovat, že dospělá Bára by většinu lidí štvala. Nerozuměli by jste jí, odsuzovali za její projevy, strach, zatrpklost, ohrnovali nos nad její slabostí, posmívali se její jinakosti a to vše by ve vás vyvolávalo možná i agresi (bezradnost nebo slabost jiné bytosti může vyvolávat útočnost a znechucení směrem k oběti). Nad týraným a narušeným děckem každý ušlechtile zapláče, ale nad problematickým a nesrozumitelným dospělým? Kéž by jsme na to mysleli, až potkáte dospělou Báru, která má na něco talent a v něčem naopak selhává. Pokud si někdo stěžuje nad údajnou povrchností této knihy, věřím, že se mělkosti, jež ho irituje, nedopouští ani ve svém vlastním životě.

28.07.2021 5 z 5