Oko za oko

Zločin, který šokoval celý svět. Jen proto, že krásná Íránka Ameneh Bahramí odmítla nabídku k sňatku, polil jí odmítnutý nápadník na otevřené ulici tvář kyselinou. Ameneh oslepla a je odsouzena k tomu, aby zbytek života strávila jako znetvořená. Osud ji hrozil rozdrtit, podobně jako kyselina rozleptala její tvář. Ale mladá žena se vrhla do neúnavného boje za své zdraví i za své právo před islámskou justicí. V ojedinělém soudním procesu si poprvé v historii vybojovala právo na krevní mstu. V poslední instanci soud rozhodl, že Ameneh smí atentátníka oslepit kyselinou. A rozsudek má být vykonán co nejdřív. Oko za oko. Zub za zub....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123488/big_oko-za-oko-h2k-123488.jpg 4.371
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Auge um Auge, 2010

Kniha Oko za oko

Sidonka3

Skvěle napsaná autobiografická kniha o iránské studentce Ameneh Bahramí, která odmítla nabídku k sňatku od svého spolužáka a odmítnutý nápadník jí "za trest" znetvořil tvář kyselinou a oslepil. Hodně trpěla, dlouho trvalo než se jí dostalo adekvátní péče, pak podstoupila mnoho operací. Byla statečná a snažila se žít co nejvíc soběstačně i po útoku. V soudním procesu si později vybojovala právo na odplatu (nebo-li krevní mstu). Poutavě napsáno, přečetla jsem jedním dechem a do postavy se mi podařilo dobře vžít. Četla jsem už před lety. Nezapomenutelný, působivě popsaný příběh. Kniha má fotografickou přílohu.

Pavčule

Popíšu to dvěma slovy- mrazení v zádech .

VladkaBU
24.05.2019

... velmi čtivý příběh o chuti a síle žít přes to všechno, co se Ameneh stalo. Nechápu jak může být cena života někoho větší než toho druhého, jaké zákony panují v Íránu, to mi hlava nebere. Přeju Ameneh hodně sil i dál, i když je to hodně těžké.

lenkavildomcova
09.03.2019

Vždy když čtu knihy z tohoto prostředí, nechápu, že se takhle opravdu někde žije. Že žena má poloviční cenu muže. Že chlap může co chce a žena mic. Ameneh přeji spoustu sil a v životě už jen radost a štěstí, pokud to v jejím stavu vůbec lze.

hanis2806
13.02.2018

Přijde mi, že jakékoli pozitivní hodnocení této knihy je "nepatřičné". To čím si Ameneh prošla je neuvěřitelné a obdivuji její sílu a to jak se nakonec rozhodla...

DracoMalfoy
29.06.2017

Tato kniha nejde ohodnotit, slovy ale můžu poznamenat že Ahmen Bahrámí je velmi silná žena.

LadySegedin
15.02.2017

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Hrdinka, pokud se to dá tak nazvat se mi velmi zamlouvala. I její vyprávění bylo působivé. Líbil se mi také kontrast s jejím dětstvím a pak následným peklem, kterým musela projít. Obdivuji její odvahu a neskutečnou vnitřní sílu, kterou musela vynaložit, aby se z toho všeho nezhroutila. Její boj, který podstoupila nebojovala jenom za sebe, ale i za všechny ženy, aby se tohle už žádné jiné nestalo. Některé pasáže se četly obtížněji, protože je kniha napsána upřímně a realisticky, takže se dozvíme, jak její obličej na kyselinu reagoval a když si člověk uvědomí, že to není fikce a že to někdo opravdu prožil, tak z toho až mrazí. Nemám knize co vyčíst, snad jen to, že mě konec dost zaskočil a nečekala jsem ho. Myslím si ale, že vydání tohoto díla alespoň trochu pomohlo v boji za ženská práva v muslimských zemích, ale jestli se někdy v těchto zemích podaří nastolit rovnost pohlaví, to bohužel není zatím reálné.

tefian
25.08.2016

Žádný muž nemá za odmítnutí právo ženu polít kyselinou. Nikde na světě. Nejsme přece hyeny... jsme lidé. Zajímalo by mě, proč to některým lidem stále nedochází, že by jsme se k sobě měli chovat s tolerancí, respektem a úctou.