Královna Viktorie

Kdo byla královna Viktorie? Romantická princezna, jež milovala tanec? Nesmírně schopná vladařka, která monarchii dala nový smysl? Zatrpklá přísná paní, která mnoho let neodložila smutek a žila v ústraní? Prostřednictvím Viktoriiných deníků, korespondence a dalších dokumentů nám dává autorka nahlédnout do soukromí ženy, jež téměř čtyřiašedesát let panovala nejen Spojenému království Velké Británie a Irska, ale i obrovské říši, kde žila čtvrtina tehdejší světové populace. Dozvíme se, jak si počínala v roli dcery, manželky a matky, jak se jí podařilo stát se respektovanou královnou v době, kdy si lidé nepřáli vidět na trůně ženu, jak se vyrovnávala se společenskými konvencemi a co prožívala po manželově smrti. Obraz, který autorka detailně vykresluje, ukazuje rozporuplnou bytost mnoha tváří, která si dodnes zaslouží zájem historiků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448476/big_kralovna-viktorie-xMf-448476.jpg 4.518
Literatura světová, Biografie a memoáry, Historické romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Queen Victoria: Daughter, Wife, Mother, Widow, 2018

Kniha Královna Viktorie

Cokomilka86

Zajímavý netradiční pohled na královnu Viktorii. Vybrat jednotlivé dny , které nejvíce ovlivnily život Viktorie a doplnit je kontextem, aby čtenář knihu lépe pochopil se autorce skvělé povedlo. Autorka sama je odborníkem na anglické dějiny. Na televizním kanálu Viasat Jistoty. Provází pořady jak, o královně Viktorii tak o Jindřichovi Viii. Vřele doporučuji knihu i tyto dokumenty

keselylenka
21.12.2021

Ač kniha plná faktů, čte se sama. Skvěle

yellow
30.10.2021

Skvělá čtivá kniha, která je plná faktů a zajímavým a netradičním způsobem představuje královnu Viktorii.

lapagerie
12.08.2021

Stejně jako předchozí biografie o Jane Austen, i tato "královská" je skvělá. Čtivá, přitom plná faktů. V porovnání například s knihou "Její malé veličenstvo" od Carolly Erickson je sušší, ale protože nejde o románové zpracování, tak mi to nevadilo. Ráda ji zařadím do knihovny a za čas přečtu znovu. Jen mě mrzelo, že chybí fotografie.

Sidonka3
04.08.2021

Naprosto skvěle napsaná biografie o britské panovnici, královně Viktorii, která se čte jako pěkně napsaný historický román. Autorka, která svojí látku umí srozumitelně a zábavně podat, má originální způsob vyprávění. Kniha má 24 kapitol a ty pojednávají o 24 zásadních dnech, které v roli známé panovnice sehrály významnou roli a to od jejího narození až po smrt (kniha má podtitul: dcera, manželka, matka a vdova). Jsou zde zmiňovány souvislosti, abychom se v událostech neztráceli, pokud nemáme o historii až tak velký přehled. Sledujeme Viktorii (1819-1901) v různých životních situacích, obdobích, dozvídáme se mnoho o její povaze a o jejím životě, a i všeobecně o politice v přelomové viktoriánské době. Autorka čerpala z mnoha pramenů, deníků a dopisů, snaží se o historickou přesnost. V současnosti je i kvůli TV seriálu „Viktorie“ této významné člence britské monarchie, po které se nazývá celé 19.století, věnovaná v oblasti umění velká pozornost. Dochází i k volným interpretacím skutečných událostí. Tato knížka se snaží držet faktů a přitom je čtenářsky přístupná.
V knize schází fotografie, zato jsou zde podrobné přílohy (prameny, poznámky, rejstřík). Doporučuji. Už jsem jí stihla během chvilky přečíst a předat rodině. Mým nejbližším se taky moc líbí.
Od autorky Lucy Worsley si určitě přečtu ještě něco dalšího, už se dlouho chystám na biografii Jane Austen, a přečtu si i další, pokud u nás zase něco vyjde. Moc se mi od ní líbil i dokumentární seriál "Kdyby stěny mohly mluvit!" aneb Proměny základní místnosti našich domovů během sedmi století. Cituji z CSFD: "Mladá průvodkyně čtyřdílného cyklu BBC je Lucy Worsleyová, hlavní kurátorka britských královských paláců se sídlem v Hampton Court. Jako historička se zajímá nejenom o velké paláce, ale i o mnohem menší historické objekty a intimnější okamžiky, které nám toho řeknou o životě tehdejších lidí nejvíc." - Tímto Vás zvu i na její TV příspěvek, kde je právě i viktoriánská doba zmiňována a jsou zde ukazované vznešené paláce, bohaté městské domy i obyčejné bydlení a běžné předměty prostých lidí této éry, kterou mám moc ráda.

agatha2
02.07.2021

Byť je kniha doslova a do písmene nadupaná historickými fakty, troufám si říci, že milovníky historických knih bude bavit od začátku do konce. Já se nenudila ani minutu a tuto návštěvu mé oblíbené viktoriánské éry jsem si užila úplně na maximum.LUCY WORSLEY mě opět přesvědčila, že je ženou na svém místě a pokud u nás vyjde další její kniha, rozhodně si ji budu chtít přečíst, protože vím, že zase dostanu knihu plnou historických faktů podaných maximálně čtivou formou, a to je to, co mě baví.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

bookcase
29.06.2021

Výborné čtení, zajímavé svědectví o životě královny Viktorie očima zkušené historičky. Její knihy jsou vždycky zárukou kvality a nezaujatosti.

Kozel
06.06.2021

Velmi bych si přál, kdyby se v našich luzích i hájích věnovala větší pozornost usměvavé historičce Lucy Worsley, ať už jde o televizní práci nebo spisovatelskou. Zmiňoval jsem to už u knihy o Jane Austen a nemohu jinak než to zopakovat u díla o ikonické osobnosti královny Viktorie.

Z autorčiny knihy čiší nejen vysoká vědecká úroveň (ostatně kurátorkou britských královských historických budov není jen tak pro nic za nic), ale hlavně obdivuhodná schopnost podání, které je zasvěcené, čtivé, zábavné, zainteresované a velmi přátelské (ostatně už při úvodu se čtenáři - aspoň tomu, který píše tento komentář - kouzlí potěšený úsměv na tváři). A tak Lucy Worsley pomocí 24 dní z různého období dlouhého života královny ukazuje Viktorii takovou, jakou ji neznáte. Sice v mnohém rozboří zakořeněné představy o této osobnosti, včetně jejího vztahu s Albertem, avšak za cenu toho, že dostanete věrohodnější, upřímný a lidštější obraz královny, jejíž jméno dalo jméno celé éře. A věřím, že s Viktorií budete nadále "cítit soucit" a budete "ji mít rádi" nebo možná víc. Tak jako to platí o autorce biografie.

Nutno podotknout, že Lucy nepodsouvá čtenáři své závěry, ale brilantním způsobem nechává promlouvat prameny, které klade vedle sebe a které ukazují nejrůznější pohledy na stejný moment. Ať už se jedná o citace novinových článků, biografií, dopisů nebo deníkových zápisů. Na to, že má kniha 356 stran, nutno zmínit, že je fakty a citacemi hojně naplněná. Ku dobru věci. A pro ty, kteří se z jakéhokoli důvodu zajímají o Viktorii nebo její dobu, je kniha anglické autorky víc než doporučeníhodnou četbou.