Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska

Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska obálka knihy
Mé hodnocení:

Krátké strašidelné příběhy ze starého Japonska, plné nadpřirozených bytostí a tajuplných jevů. Obliba strašidelných příběhů – kaidanů nebo kidanů – je v Japonsku velmi stará, i když podobně jako v mnoha jiných kulturních odvětvích hledala japonská literatura inspiraci v zámoří, především v Číně. Nejstarší japonské sbírky příběhů o neobyčejných jevech a nadpřirozených bytostech pocházejí z dvanáctého století, k největšímu rozkvětu tohoto žánru však došlo v období Edo od 17. do 19. století, za šógunátu rodu Tokugawa. Na starší lidové strašidelné a podivné příběhy navázali i někteří moderní japonští autoři – ať vlastní tvorbou nebo činností sběratelskou. Ke sběratelům příběhů o tajuplných bytostech a neuvěřitelných událostech patří i Kótaró Tanaka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59816/krabi-zjeveni-podivne-pribehy-ze-st-scY-59816.jpg 3.746
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Vyšehrad

Nihon no kaidan II.

Kniha Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska

NienorNíniel
19.07.2020

Takové japonské pohádky
Moc se mi to líbilo, je to teda ale hodně jiné než naše kultura, naše historky. Ale právě zájem o japonskou kulturu mě to přiměl přečíst a jsem za to ráda.

Anie.M
16.07.2020

jsem ráda, že mi kniha prošla pod rukama, ale nepřesvědčila mě na sto procent. obecně mám tento druh povídek, tajemno-pohádek ráda, ale japonská kultura je opravdu jiná. některé povídky mi přišli nedotažené, neukončené a pořád jsem v nich hledala něco víc.

Andrea_I_Am
19.05.2020

Tak za mě tedy zklamání. A to jsem se opravdu strašně moc těšila! Ale ty povídky byly ... plané, nijaké, nezaujaly mě. Hvězdičky dávám z úcty ke starým povídkám, za to, že to bylo opravdu hezky napsané, ale ... to je tak všechno, bohužel. Někomu se to možná bude líbit, ale já čekala víc strachu, víc vykreslenosti ...

LaCucaracha
08.02.2020

Neřekla bych, že jde o strašidelné příběhy, protože se u nich snad nikdo nemůže bát, ani mrazení se nedostavilo. Zato označení "podivné příběhy", to je přesné. Kdyby se v tom tak nezračila odlišná japonská kultura, dala bych asi jen jednu hvězdu. Ale tuším, že chyba nebude tak úplně na mojí straně, že jsem povídkám nepřišla na chuť, Japonsko je opravdu hodně jiné. A vlastně jsem to přečetla celé, tak mě to asi nějak zaujalo - i kdyby jen tím, že jsem čekala, jestli další povídka bude stejně divná jako ta předchozí.
Při čtení jsem si musela vzpomenout na našeho národního génia a dovolím si malou citaci z jeho hry: "Jednou se mi stala taková… taková věc. Však to znáte. A já vám plakal! No, a vidíte, jindy zase se mi stala jiná věc, a já neplakal." Jestli vám tahle historka přijde zajímavá a jestli u povídek nepotřebujete pointy, tak si v Krabím zjevení přijdete na své.

eraserhead
10.01.2020

Zajímavá ukázka a výběr japonských kaidan příběhů, žánru, z něhož dodnes čerpají mnohé japonské filmové horrory. Krátké i delší strašidelné, atmosférické, mrazivé, mravokárné i mysteriózní příběhy založené na lidových pověrách, mytologii a povídačkách. Kniha je moc hezky zpracována a výborný doslov překladatele (k vydání z roku 2019) háže sebrané příběhy do širšího kontextu.

Drolin
13.06.2018

Krátké a čtivé příběhy klasické japonské mytologie. Zde vybrané kaidany mají proměnlivou kvalitu (občas jde pouze o navození atmosféry, a pointa záměrně chybí), nicméně ty nejlepší se nachází na posledních stránkách knihy. Vedle Vyprávění za měsíce a deště (Akinari) a Těla ženy (Akutagawa) povedená sbírka příběhů.