Sidonia Sidonia komentáře u knih

Tajemství žlutého domu Tajemství žlutého domu Amanda Hampson

Dobře se četla, zajímavý konec, líbilo se mi.

18.05.2020 4 z 5

Příběh spořádané rodiny Příběh spořádané rodiny Rosa Ventrella

Itálie, zajímavé tím, že příběh se odehrává v osmdesátých letech, ale italský venkov působí chudě a zaostale, způsobem života mně připomíná sedmdesátá léta na našich vesnicích.

21.02.2020 3 z 5

Král a kancléř Král a kancléř Jean Plaidy (p)

Výborná čtivá kniha, založená na skutečné historii, osobnost Thomas More

14.02.2020 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Pěkně popsaná aljašská příroda a život na Aljašce i portréty lidí, kteří se rozhodli tam žít. Ale jinak mě kniha nijak neoslovila, trošku červená knihovna a ke všemu ten velký formát - nečte se moc příjemně.

25.01.2020 2 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Nebylo to špatné, konec trochu jako z červené knihovny, k hrdinkám jsem za celou dobu četby nepojala žádný bližší vztah, kniha mě prostě nechytila. Ke všemu nemám ráda velké formáty knih, z mého pohledu je lepší tlustá kniha, ale ne velká.

20.01.2020 2 z 5

Skoro normální rodina Skoro normální rodina Mattias Edvardsson

Krásné, napínavé, tak trochu seversky kruté. Hodně psychologické, dobře napsané, měla jsem chuť se podívat nakonec. Zvláštní, ale žádnou z postav jsem si neoblíbila. Děj se odehrává v jižním Švédsku, v Lundu.

11.11.2019 4 z 5

Vlak naděje Vlak naděje Christina Baker Kline

krásné, čtivé, věrohodné, vhodná i pro dospívající

04.11.2019 5 z 5

Všechno, úplně všechno Všechno, úplně všechno Nicola Yoon

Kniha vhodná i pro dospívající čtenáře. Popisuje lásku, nemoc, jinakost, zamilovanost i odvahu. Vše popsáno, citlivě, s elegancí, dialogy vtipné a inteligentní.

14.10.2019 5 z 5

Myšky v kuchyni Myšky v kuchyni Saira Shah

Krásné. Neobvyklý a pro nás neznámý přístup k postiženému dítěti. Obdivuji upřímnost a troufalost, se kterou autorka k tomuto tématu přistupuje. Zároveň si nelze nevšimnout, jak se hlavní protagonisté chtějí vyhnout úřední mašinérii při řešení postižení. Zaujala mě celá tématika knihy - od atmosféry jejich domu v jižní Francii až po lásku k vaření a hlavně - vykreslení charakterů osob, neodsuzování jejich ne vždy dobrých povahových vlastností, přístupu k životu apod. Kniha by pro mě nebyla tak zajímavá, kdybych v doslovu nezjistila, že autorka čerpá ze svých zkušeností.

02.09.2019 4 z 5

Já nevím Já nevím Barbara Abel

Kniha mě hodně bavila, ale určitý okamžik v chování Etiena, který nechci prozradit těm, co budou číst, byl podle mého nepravděpodobný, přehnaný a proto dávám jen tři hvězdičky. Jinak mám knihy tohoto typu ráda, je tam vidět běžný život běžných lidí, bylo to i napínavé, hrdinové nebyli pouze hodní a zlí, ale obyčejní chybující lidé, jen ta chvilička s Etienem mě nějak nesedla.

26.08.2019 2 z 5

Tajemství žlutého domu Tajemství žlutého domu Amanda Hampson

Líbí se mi atmosféra, charakteristika obyvatel městečka i popis tamního prostředí v jižní Francii. Není to román plný děje a akce, ale to mi nevadí, protagonisté jsou věrohodní, život v Cordes-sur-Ciel popsán věcně, včetně pocitů přistěhovalců, nechybí špetka napětí a také v závěru poučení - ne vždy dostaneme, co chceme nebo co jsme si vysnili - je třeba s tím umět žít a hledat, čím to nedosažitelné nahradit. Řadím mezi knihy, které si zapamatuji a třeba se k nim i někdy vrátím.

10.07.2019 4 z 5

Trosečník sibiřský Trosečník sibiřský Světlana Glaserová

Velmi čtivé, viděno očima malého kluka, přesto zajímavé i poučné. Život v Rusku, rozkulačení, postavení rodin, školství v Rusku.

08.01.2019 5 z 5

S láskou, Nina S láskou, Nina Nina Stibbe

Kniha mě nebavila, možná proto, že mi nevyhovuje text formou dopisů obecně. Nehodnotím, nezačetla jsem se a knihu nedočetla.

12.11.2018

Kousky štěstí Kousky štěstí Anne Christine Østby

Krásné. O přátelství, o životě a o žití, o stárnutí, o vztazích, tajemstvích i pocitech. Typicky severské, žádné happyendy se nekonají, hrdinky nejsou dobré nebo špatné, jen lidské, se svými chybami i přednostmi. Příběh plný moudra, skrytého mezi řádky.

03.09.2018 5 z 5

Sousedé z čísla 9 Sousedé z čísla 9 Felicity Everett

Dobrá kniha, nic přehnaného, příběh načrtnutý lehce, člověk má pocit, že protagonisty zná takřka osobně. Dobře popsané vztahy, moderní i poučné a také varující - výchova dětí v rodině, škola aj. Děj sice není plný zvratů a překvapení, ale nenudí a je věrohodný.

21.08.2018 4 z 5

Clařino tajemství Clařino tajemství Françoise Bourdin

Krásný román, popisuje život bohaté francouzské rodiny, kde však bohatství není to hlavní - hlavní je odpovědnost, povinnosti, pracovitost, dobrá výchova. Nevyhýbají se jim tragedie, ale soudržnost rodiny jim pomáhá vše překonat. Bohatství a velká rodina sice život usnadňuje, ale zároveň jsou jednotliví členové jaksi odpovědní za čest a dobré jméno a jsou si toho vědomi. Poučná a velmi kultivovaná kniha.

11.06.2018 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Výborně použito nářečí, věrohodnost postav, v duchu vidím dědinu i její obyvatelé tak živě, že jsem až nejistá, jestli jsem tam někdy nebyla a s těmi lidmi se neznám.
Díky paní Dvořákové asi ano.......

11.06.2018 5 z 5

Pohřešovaná manželka Pohřešovaná manželka Sheila O'Flanagan

Tak nějak o ničem, žádný pořádný děj, ani detektivka ani romantika.....

13.03.2018 1 z 5

Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Tomáš Poláček

Dobře napsaný rozhovor, T. Poláček zachytil jedinečnost Décziho osobnosti.

07.03.2018 5 z 5

Hračkář Hračkář Liam Pieper

Téma zajímavé, přišlo mi ale moc závažných témat najednou - nevěry, nacismus, problémy třetího světa, kniha na mě působila neuceleně, zápletky nedořešeně.

27.02.2018 3 z 5