shecoola shecoola komentáře u knih

Láska pro samouky Láska pro samouky Barbora Šťastná

Vtipné, nenáročné, odlehčené čtení dělené na krátké kapitoly, které na sebe jen lehce navazují a posouvají tak Kláru v ději od šílených rozchodů, trapných vztahů, vtipných myšlenek a dialogů po úsměvné situace. Je mi 44, Kláře 40. V mých očích je příliš sebehodnotící, sebekritická žena, která se (většinou) chová jako puberťačka napřesdržku, co se chce za každou cenu zamilovat. A přesně to se jí i dostává. Chlapi na přesdržku. A těm se zase do lásky moc nechce.

20.03.2024 4 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

Velkolepá svadba na ponurém severském ostrově uprostřed rozbouřeného oceánu a kterému vévodí starý hrad, dávné hroby, rašeniliště, skalní srázy a historky z minulosti. Veselá atmosféra se mění v momentě, kdy sluneční denní dobu vystřídá noční běsnění větru a výpadek proudu. Uprostřed toho všeho se pomalu rozplétají zamotané vztahy některých účastníků svadby. Je zde oběť a je zde vrah. A je tu hodně motivů. Proč a kdo... ? To celou knihu můžete pouze tušit... Velmi čtivá kniha, přečteno za několik (zimních) večerů.

17.01.2024 5 z 5

Žert Žert L. V. Matthews

Za mňa konečne po dlhšej dobe dobrá kniha, na ktorú som sa po večeroch tešila. Po celý čas som myslela, že mi tip vyjde, ale bola som ako obvykle zase vedľa. Ale tesne vedľa! Mrzí ma akurát, že sa neuzavrela linka s Bobbym, ostalo to také otvorené, a pritom nádejné. No čo už, autorke nešlo o román. Ale aj tak :))))

10.12.2023 5 z 5

Dívky, které slyšely plakat moře Dívky, které slyšely plakat moře Elizabeth Blackwell

Od tých troch príbehov som čakala niečo viac, ale tak prečítať sa to dalo... čo príbeh ale naozaj silne ukazuje je to, akým markantným sposobom sa zmenila spoločnosť v priebehu sto rokov. Ako sa k sebe chovali ľudia kedysi a teraz. Čo bolo kedysi striktne cez čiaru je teraz úplne normálne, niečo nad čím sa človek ani nepozastaví. Tykanie, rozvod, muži, ženy, milenci, sexuálna orientácia, spoločenské vrstvy, prejavy na verejnosti... Bol to úplne iný svet. Taký ten protipól k tomu dnešnému svetu. Až sa mi žiada vyrovnať misku váh minulosti a súčasnosti.

22.05.2023 3 z 5

Nádech do ticha Nádech do ticha Cath Staincliffe

Do knihy som sa začítavala dlhšie než obvykle, pretože vačšinou pokiaľ ma dej na x stranách neosloví, tak knihu nechávam nedočítanú.
Kniha začína popisom 8 hlavných postáv, okolo ktorých sa bude príbeh odohrávať, takže som sa v tom odzačiatku strácala a vlastne som ju čítala len preto, že som cestovala vo vlaku. Aké ironické.
Každopádne som ju dočítala až doma - záver knihy, kde prebehlo spomienkové stretnutie po roku bolo dojemné, tu som aj slzy uronila. Psychologicky ťažká téma, avšak si myslím, že pri téme ako je terorizmus by mohol príbeh obsahovať omnoho viac napatia a adrenalínu a menej zbytočného popisovania postáv v úvode.

22.03.2023 3 z 5

Není jako ty Není jako ty Ellery Lloyd

Tak v polovici knihy som ju odložila, lebo už sa to nedalo čítať. Ak sa dej potom rozbehol, tak smola. Polovica knihy bola o ničom a už som s ňou nechcela tráviť ďalšie nudné večery.

25.12.2022 odpad!

Tajnosti Tajnosti L. Marie Adeline (p)

(SPOILER) Dostala sa mi do rúk slovenská verzia tejto knihy a priznám sa, trochu mi (aj napriek tomu že som Slovenka), tá slovenčina vadila, bola taká kostrbatá, umelá, mnohé výrazy, hlavne v priamej reči, by tak v skutočnosti neboli povedané (zaluhala som, vyriekla som, neobalamutím ich, ty si nepočula klaksón?...). Takže už tu som niekedy obracala oči (dúfam, že v češtine je preklad knihy lepší).
Taktiež sa mi nepáčilo vykanie každého s každým v celej knihe, prišlo mi to také neosobné.
Po celý čas som mala problém predstaviť si Cassie. Ako vlastne vyzerala? Postrádala som jej opis (ok, bola malá a mala plné prsia). Predstavovala som si ju tak nejak obyčajne, oplácane, nevýrazne... potom som zistila, že sú z nej všetci paf, tak som pozmenila predstavu na štíhlu a atraktívnu... Zvrat v jej osobnosti bol enormný, neviem, či by sa hanblivá žena, ktorá celoživotne trpela nízkym sebavedomím a absenciou sociálnych, emočných a sexuálnych skúseností, dokázala poddať vždy novému cudziemu chlapovi. Ešteže bol každý jeden z nich sexi, krásny, atleticky vyšportovaný, svalnatý, voňavý, roztomilý a nežný. A zvláštne bolo, že vlastne aj ona bola pre každého z nich nádherná, sexi, úžasná a perfektná.
No, nebyť toho konca, ktorý ju napokon usmernil od lásky k spolku, tak by to celé vyznelo až moc dokonalo. Každopádne čtivé, šteklivé, a také.. rozprávkové.

04.11.2022 4 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Asi nebudem vymýšľať nič nové, pretože v komentári nižšie od chodícírohožka bolo povedané všetko. Začiatok zaujme, od polovice knihy som už len preskakovala strany, aby som aspoň vedela, ako to skončilo. Čítala som Trhlinu a Strach, no Priepasť bola naozaj "krok vedľa". Jedno malé bezvýznamné plus, že škrtám ďalšie miesto na mape z možných turistických výletov.

29.10.2022 2 z 5

Poslední let Poslední let Julie Clark

Príbeh je písaný z pohľadu dvoch hlavných predstaviteliek a rozmotáva klbko okolo Evinho sveta drog, z ktorého sa potrebuje vymaniť a Clairinho naoko dokonalého manželstva, z ktorého však plánuje tajne a navždy zmiznúť. Ako to už býva, tieto dve klbká sa do seba poriadne zamotávajú. Zaujímavé čítanie, kde do poslednej chvíle čakáte, ako sa to vyvinie.

12.10.2022 5 z 5

Útěk do samoty Útěk do samoty Nicholas Sparks

Klasický příběh s romantickou zápletkou protkanou tématy jako autizmus, požár nebo vina, ve kterém se krásná hlavná hrdinka vrací se svým synem z velkoměsta do rodného domu na venkov, a za ne úplně ideálních podmínek poznává atraktivního dobrovolníka u hasičů a stavaře v jednom. Kapitoly s požáry a zásahy u nehod lze přeskočit celé - ženské čtenářky i tak zajímá pouze jak se to vyvine mezi Denisou a Taylorem :)

23.08.2022

Pronásledovaní Pronásledovaní Mark Edwards

Mělo to být dobrodružství, na jaké se nezapomíná… a taky že bylo! Takový výlet nechce zažít nikdo z nás. Strašidelné prostředí na rumunské samotě v opuštěných lesech je jenom slabým odvarem pro samotné místo činu, kde se dějí hrůzostrašné věci. Postavy, s kterými soucítíte do morku kostí a postavy, které nepochopí žádný zdravý člověk. Jak se může dovolená změnit na peklo. Jak rychle se můžou změnit vaše plány a ovlivnit celá budoucnost. Jak může i nepatrná věc změnit zásadně chod událostí. Co si dovolí člověk zvaný policista.. co vše dokáže udělat člověk pro peníze.. na co vše má žaludek psychicky nemocný člověk.. co vše je pro takového člověka zcela normální.. Strhující příběh od první strany po poslední (i když část odehrávající se v Rumunsku byla za mně rozhodně lepší než ta z Londýna).

19.07.2022 5 z 5

Chlapec z lesů Chlapec z lesů Harlan Coben

Moja druhá kniha od Cobena, ale tentokrát to bolo o krok vedľa. V každej kapitole vykukli nové postavy, príbehy a držať si ich v hlave, než sa to na konci pospájalo, bolo občas nad moje sily. Zbytočné povedačky, opisovačky, zbytočné pasáže. Hlavný príbeh Naomi skončil viacmenej neprekvapivo, zato o Wildovi, čoby chlapcovi z lesov, sme sa vlastne z minulosti nedozvedeli vobec nič. Vlastne sa po prečítaní tejto knihy nič nestalo. Takže za mňa priemer - neurazí, nenadchne.

16.07.2022 2 z 5

Ty, ja a tí druhí Ty, ja a tí druhí Fionnuala Kearney

Asi potrebujem zase trochu náročnejšiu literatúru, zdá sa, že moje obdobie "ľahkého" čítania skončilo. Takže pokiaľ máte obdobie, že potrebujete odľahčiť, tak áno, može byť. Príbeh o nevere a jej dosahu na manželstvo, okolité vzťahy a v neposlednom rade na samého seba.

26.06.2022 3 z 5

Výměna Výměna Beth O’Leary

Knížku jsem bohužel nedočetla. Zápletka byla zajímavá, děj poněkud kulhal a nebavil mně.

21.06.2022 1 z 5

Kdybych tě nepotkal Kdybych tě nepotkal Viktorie Besó

(SPOILER) Zaujímavá kniha odohrávajúca sa v dvoch časových líniách - prvá, ktorá je z minulosti a opisuje spojenie ženstva s prírodou. Veľmi zaujímavé poznatky cesty hlavnej hrdinky Beáty z peruánskych Ánd, skutočne sa tu človek dozvie mnoho. Zaujímavé boli aj poznatky z iných matriarchálnych kultúr sveta (Čína, India). Táto dejová línia ma úplne pohltila.
Druhá bola klasickejšia, presunutá do prítomnosti, niesla sa na vlne vzťahu, sexu a rozkoše, niekedy na moj vkus až príliš voľne a odvážne. To, že kniha má pokračovanie, som sa dozvedela vlastne až teraz, každopádne aj takýto otvorený koniec sa mi páčil.

Postreh: rodisko hlavnej hrdinky bolo v Kopaniciach, o ktorom sa písalo aj v knihe Žítkovské bohyně. Tú som bohužiaľ nebola schopná dočítať. O to viac ma teší, že tu ma táto tematika neskutočne bavila.
Ale bohužiaľ práve v tejto časti ma zároveň jedna vec iritovala: stretnutie s Jurajom, ktorého slovenčina bola plná počeštených výrazov a chýb. To sa pri korektúrach textu nenašla žiadna slovenská korektorka, ktorá by opravila tie chyby v dialógu?

27.02.2022 5 z 5

Kruh Kruh Rona Halsall

(SPOILER) Kniha se četla sama, spolkla jsem ji za dva dny. Příběh se odvíjí hezky jako klubíčko dolu kopečkem, nelze ji odložit. Ale musím přiznat, že mně ta ženská neskutečně s*ala. A vlastně i Luke, jak si od ních všechno nechal líbit. V reálu tohle téma asi tak funguje, i když tady byly role obětí vyměněné a bylo to všechno naruby. Těžká představa, no asi jsem si Luka vymalovala až moc mužně a udatně. A možná takový i byl, ale pak nechápu proč tu ženskou ani jednou nezarazil, neokřiknul. Vždyť takový pořádný chlap ze statku, to je dvakrát jak jedna malá ženská. Každopádně obálka krásná, kniha čtivá, téma zajímavé a konec taký, jaký si přejete.

23.02.2022 5 z 5

Papírová labuť Papírová labuť Leylah Attar

(SPOILER) Zaujímavý príbeh, ktorý vo svojom dlhšom úvode opisuje únos hlavnej hrdinky, následne sa presúvame do minulosti odohrávajúcej sa v mafiánskom prostredí. Táto polovica knihy ma neskutočne bavila, bola napínavá, surová, došlo na krv, rozne zvraty aj vysvetlenia. Druhú polovicu knihy som mala pocit, že som zmenila knihu. Síce tu ešte doznievali krivdy a karmy a na chvíľu sme sa ocitli vo vazení, ale odtiaľto počnúc začala klasická romanca. Obaja hlavní hrdinovia otočili o 360 stupňov: zlý, bezcitný, krutý Damian sa zmení na bohatého, romantického muža snov a dokonalá módna ikona Skye zase na charitatívnu priebojnú matku. Osobne mi to zas až tak nevadilo, čítam ako napínavé knihy tak aj romantiku, ale pri predstave, že to číta chlap, mi ho až prišlo ľúto, že sa musí prelúskať takýmto telenovelovým mexickým záverom.

16.12.2021 4 z 5

Pánský klub Pánský klub Erica Katz

(SPOILER) Tak ja neviem..... dočítala som, takže úplná nuda to nebola. Ale thriller? Tá kniha okolo tohto žánru ani neprešla.. jediná napínavá časť prišla niekde po tristej strane, kedy - pozor SPOILER - sa Alex ocitla v aute s dvoma chlapmi, ktorí sa ju pokúsili znásilniť. Koniec spoileru. Celé to trvalo maximálne dve strany. Inak proste len dlhý, jednoduchý príbeh z právnickej firmy. Takže za mňa tak max. 3.

28.10.2021 3 z 5

Zatímco jsi spala Zatímco jsi spala Kathryn Croft

Mně to bavilo. Přečteno plynule, nikde mi to nedrhlo. Fakt jsem byla zvědavá, kdo bude tím vrahem. Moje tipy se střídali a podezřívala jsem už pomalu všechny :D ale i tak jsem neuhodla..

16.10.2021 5 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Námet dobrý, ale šlo z toho vyťažiť oveľa viac... dosť dlho som si zvykala na štýl písania a príbeh Signe som miestami preskakovala.. vydržala som čítať len vďaka príbehu Davida a ku koncu už som len čakala, kde sa ich príbehy spoja. Škoda, malo to vačší potenciál.

03.01.2021 3 z 5