sgjoli sgjoli komentáře u knih

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Kniha je to sice kratičká, ale přesto předkládá čtenářům silný příběh dvou lidí, takové bizarní dvojky chlapíků, kteří netouží po ničem jiném, než se zařídit sami pro sebe. Tahle kniha je krásným a přitom drsným vyprávěním o touze mít svůj klid a jak snadno se může člověk dostat do problémů, ze kterých zdánlivě není cesty ven. Je perfektně napsaná a dostane se vám pod kůži, ať chcete, nebo ne.
*pozor spoilery* Na konci knihy jsem si vzpomněla na „Koně se přece střílejí“ od Horace McCoye, přišlo mi to tím závěrem trochu podobné – člověk jakoby prokáže druhému službu tím, že mu pomůže odejít z tohoto světa (i když George od Steinbecka a Robert od McCoye měl každý trochu jinou motivaci), ale okolí to tak vnímat rozhodně nemusí. Obě postavy sice mají svědomí zdánlivě čisté, pro svoje chování mají omluvu a pádný důvod a argumenty, ale okolí to tak nevidí. Na čí straně je pravda? Rozhodně to stojí za přemýšlení.

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Miluju tuto knihu! Na jedné straně mezi řádky čteme o tom, jak hrozně a těžce se žilo některým lidem za minulého režimu, ale tím, jak je to psané z pohledu osmileté holčičky, tak je to velmi zábavné čtení, protože Helenka – nechápajíc svoji a rodinnou životní situaci v plném kontextu – si věci vykládá prostě po svém. Dospělý čtenář ví nebo tuší, v čem je zakopaný pes, ale Helenčin výklad věcí je prostě zábavný – tím, jak se to liší od skutečné podstaty toho, co se kolem ní děje.
Dousková je prostě skvělá!

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Tuhle knihu jsem ze všech greenovek četla jako poslední a bohužel musím přiznat, že mi připadaly „Kateřiny“ jako Greenova nejslabší kniha. Dějově se mi to zdá takové o ničem, vlastně dost nudné, hlavní dvě postavy jsou těžce nesympatické a otravné a celkově mne to prostě nebavilo, dočetla jsem jen ze setrvačnosti. Pokud mne na knize něco bavilo, byl to Hassan, který byl vtipný a zábavný a donutil mne se smát, i když jsem jela v MHD, kde se normálně knihám nesměju, a to je co říct. Je to vlastně asi jediná kladná věc na knize. Ačkoliv je pravda, že v poslední čtvrtině knihy mne vlastně nebavil už ani ten Hassan, jakoby Green při psaní této knihy ztrácel dech. Bohužel, ale tato kniha je pro mne v rámci greenovek dost podprůměrná.

29.08.2016 2 z 5

Dcera Dcera Kiera Cass

Oproti původní trilogii mi Dcera přijde o dost slabší, jako by autorka natahovala a natahovala tuto sérii, aby z ní vyždímala, co to dá, na úkor obsahu. No nic – ke knize samotné – Eadlyn je mi teda děsně nesympatická, je hrozně sebestředná, rozmazlená a občas neví, co vlastně chce, a podle toho se chová. I když chápu, že zrovna není v záviděníhodné situaci – všichni do ní odmalička vtloukají, že je následnice trůnu a nic jiného. Ale i tak, prostě mi jako postava vůbec nesedí a vlastně se mi celá kniha nečetla tak dobře, jako předchozí tři díly. Nicméně si určitě přečtu pokračování – chci vědět, jak to dopadne a koho si vezme....

29.08.2016 3 z 5

Noční pavouk Noční pavouk John Lutz

Jsem z této knihy poněkud rozpačitá. Jako u Spolubydlící jsem i zde čekala nějakou pecku, jako byla kniha Pulz (četla jsem Pulz jako první a stále jsem nadšena). Námět je skvělý a zajímavý (byť asi ne nejoriginálnější, ale nevadí), záporák také. Začátek mi přišel zbytečně rozvláčný – pak se to ale skvěle rozjelo, byla to neskutečná jízda a já si to nemohla vynachválit. Potom ale přišla druhá část knihy a ta mne neskutečně nudila, místy jsem i přeskakovala. Ta druhá část knihy to úplně zabila. Bylo to takové děsně překombinované, bylo toho prostě moc, jako by tam Lutz chtěl narvat všechno, co se mu nevešlo do knihy dříve, moc tlačil na pilu. Škoda. Takhle to je pro mne jen průměr a asi se ke knize nevrátím. A Pulz stále u mne vede.

29.08.2016 3 z 5

Maharal - Tajemství talismanu Maharal - Tajemství talismanu Martin Bezouška

Přepisovat film/seriál do knižní podoby je vždycky risk, protože hrozí, že se to prostě nepovede a bude to jen slabý odvar. A bohužel to je případ i této knihy. Film mne vcelku bavil, ale u knihy jsem se neskutečně nudila, bylo to divné, nemastné neslané, nemluvě o tom, že autor tam kolikrát pletl jména svých postav. Škoda. Film byl fajn, ale toto bohužel...

29.08.2016 1 z 5

Apollo 13 Apollo 13 James Arthur Lovell

Kniha je celkem detailní, když přijde na kosmonautiku a některé technické záležitosti, ale myslím si, že to k tomu patřilo a hodilo se to sem, skvěle to knihu doplnilo – osobně si na to nemohu stěžovat. Myslím, že pokud vás téma kosmonautiky a letů do vesmíru zajímá, určitě vedle shlédnutí filmu doporučuju přečíst si tuto knihu, protože vám dá (jak lze očekávat) něco navíc.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnin je poklad české literatury. Škoda, že je mu ve školách dáváno až hanebně tak málo prostoru. To je tak strašně vtipná a úžasná kniha! A tak skvěle napsaná, že se těm humorným scénkám smějete pořád dokola, i když jste to četli už několikrát předtím. Neskutečné. A to je to, co na humorných knihách mám ráda – když jsou vtipné či úsměvné víc než jednou a když se k nim můžu vrátit znova, protože vím, že se u toho pobavím. Viděla jsem několikrát i seriál s Ondřejem Havelkou (který se sem prostě dokonale hodí, stejně jako Oldřich Vízner!) a ten je také naprosto úžasný. Doporučuji obojí!

Seznam tajných přání Seznam tajných přání Lori Nelson Spielman

Nejdřív jsem se nemohla do knihy začíst, ale pak jsem jí dala druhou šanci a musím říct, že jsem moc ráda, že jsem to udělala, protože mne kniha moc mile překvapila, jak dobře se čte a jak rychle ubíhá a jak moc mne baví. Nápad mne zaujal již z anotace a nakonec se mi líbilo i zpracování. Trochu jsem se bála, aby konec nebyl kýčovitý a prvoplánový, ale nakonec to skončilo celkem dobře. Hlavní hrdinka byla moc fajn, já si ji rychle oblíbila. Bylo to příjemné odpočinkové letní čtení a určitě se k němu ještě jednou vrátím. :-)

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Teda, přiznám se, že bylo velmi těžké neporovnávat tuto knihu s filmem Tajemství hradu v Karpatech s Dočolomanským, který vznikl na motivy této knihy (a který jsem viděla první a který miluju). Nicméně i tak jsem si knihu užila. Je to velmi zábavné a dobrodružné čtení – typické 19. století – moc mne bavilo skloubení prvků romantismu (tajemství, ruina hradu, příroda, …) s průmyslovou revolucí (Orfanikovy vynálezy). Paráda!

Nejtemnější hodina Nejtemnější hodina Barbara Erskine

WOW! Tak toto je jedna z nej knih, co jsem za poslední týdny četla. Sice mne nedojala a nerozbrečela, jako se to stalo některým jiným čtenářům (nesoudím, nehaním, nic takového prosím), nicméně i tak tento román na mne zanechal silný dojem, kniha mi vyrazila dech. Je zde silný příběh, skvělé propojování současnosti a minulosti, výborně vykreslené postavy a úžasně zpracovaná tématika duchů. Vyprávění je velmi čtivé, čte se to rychle a samo. Člověk se do toho ponoří, ani neví jak! Jde o úžasný historický román z doby druhé světové s velmi zajímavě řešenou milostnou zápletkou, která je výborně propracována. Není to žádná kýčovitá vyprávěnka hodná červené knihovny, ale skvěle napsané lidské drama několika lidí, kterým nebylo přáno. Prostě úžasné. Snad jen ten trojúhelník mezi Mikem, Lucy a Charlotte si Erskinová mohla odpustit, ale jinak to byla paráda. Rozhodně doporučuju a sama si to dozajista ještě někdy přečtu znova.

Spolubydlící Spolubydlící John Lutz

Toto je „moje“ druhá kniha od Lutze. Bylo to trochu něco jiného než Pulz, který jsem četla jako první, ale rozhodně mne to také bavilo. Četlo se to dobře, rychle. Nápad krádeže identity je zajímavý a Lutz ho podle mého zpracoval moc dobře. Nicméně mi tam „něco“ chybělo. Čekala jsem obdobnou pecku, jako byl Pulz. Trochu víc akce nebo napětí, víc nervy drásajících momentů, ale ono nic. Ona ta samotná myšlenka, jak vám někdo krade identitu a vlastně váš celý život, je rozhodně mrazivá sama o sobě, ale řekla bych, že se z toho dalo vytřískat daleko víc. Ale i tak, lepší 4 hvězdy.

Proměna Proměna Franz Kafka

Tato Kafkova povídka je naprosto vynikající! Chápu to jako jakési vyjádření strachu jedince z toho, že bude z ničeho nic odvržen za něco, co není jeho vina – bez ohledu na to, jak moc byl pro okolí dříve prospěšný a důležitý. Pro mne je to taková jedna velká metafora pro obavy z toho, že člověk najednou nebude pro okolí znamenat vůbec nic, bude na něj nahlíženo jako na něco odpudivého (zde vyjádřeno podobou nevzhledného hmyzu). Zároveň mne na tom baví, jak Kafka nic nevysvětluje – proč je z Řehoře najednou brouk, jak se to stalo. Čtenář zůstává v jakési nejistotě – změna přichází znenadání a bez jakýchkoliv náznaků.
Je to jedna z těch knih, co by si podle mého měl přečíst každý.

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Fuks je ďábel! Miluju tuhle knihu a také ten film je naprosto skvostný! Nevím, jak se to Fuksovi povedlo, ale ta atmosféra ve Spalovači je naprosto dokonalá! Tísnivá, tajemná, mrazivá a hlavně úžasně absurdní! Pan Kopfrkingl je neskutečně zvrácený člověk, který si ale své chování dokáže vždy ve své hlavě ospravedlnit podle své logiky, a jeho okolí se mu nijak nesnaží vzdorovat, byť v jeho blízkosti je tak nesnadno existovat. Pan Kopfrkingl je zvrácený, ale do jisté míry uhrančivý, a když si vzpomenu na film, pak jedině smekám před R. Hrušínským, jak perfektně a trefně ho zahrál.
Zbožňuju také Fuksovu symboliku, mnohoznačnost. Spousta věcí se skrývá mezi řádky a člověk musí hledat. A mne to prostě baví. Rozhodně doporučuju všem.

Puf a Muf Puf a Muf Nataša Tanská

Jako malá jsem tuto knížku doslova hltala, jak moc mne bavila. Dívat se na svět kocouříma očima mi přišlo jako skvělý nápad a jako kočkomil jsem si to nesmírně užívala. Navíc to má v sobě jistý vtip, takže čtení této knihy mi jako malé vždycky vykouzlilo úsměv na tváří. A vlastně dodnes kouzlí.

Pískací kornoutek Pískací kornoutek Jiří Kahoun

Mám ráda pohádky a tyto moderní Kahounovy textíky mne moc bavily – jsou milé, zábavné, optimistické, s pointou a jistě nejednomu čtenáři zvedly náladu. A taky to má moc pěkné a neobvyklé obrázky, které to trefně doplňují! :)

Lucerna Lucerna Alois Jirásek

Dějově není kniha nijak komplikovaná, ale miluju to zpracování. Postavy jsou úžasně rázovité, Jirásek skvěle zpracoval motiv poddaní X vrchnost a jejich typické vlastnosti a k jakým omylům může docházet - to, když nahlížíme do myšlenek jednotlivých postav z jednotlivých společenských vrstev, kdy ty myšlenky jsou často jiné, než to, co postavy nakonec říkají. Navíc ta atmosféra je taková mystická a pohádková (čemuž částečně také trochu napomáhají postavy dvou vodníků), prostě kouzelná! Doufám, že se mi někdy poštěstí vidět Lucernu i jako divadelní představení.

Večer tříkrálový Večer tříkrálový William Shakespeare

Trochu jsem se bála té zápletky „někdo se vydává za někoho, kým není“ - tuto tématiku běžně nevyhledávám, nemám ji obecně moc ráda a poněkud jsem se tomu bránila i u Shakespeara, ale on to zpracoval tak mistrně a s takovým humorem, že jsem se u knihy opravdu upřímně bavila, a skoro lituju, že jsem se Večer tříkrálový zdráhala tak dlouho přečíst. Hru jsem viděla nedávno i jako představení v rámci Shakespearovských slavností a bylo to naprosto úžasné!

Hospoda Na mýtince Hospoda Na mýtince Zdeněk Svěrák

Nejen jako divadelní hra, ale i jako kniha je Hospoda Na mýtince zážitek. Ten inteligentní humor nelze nemilovat!

Akt Akt Zdeněk Svěrák

Divadelní představení jsem viděla nesčetněkrát a nesčetněkrát ho ještě uvidím. A tak mne samozřejmě lákala i "tištěná" verze. No a samozřejmě nezklamala. :-)