Tajemný hrad v Karpatech

Tajemný hrad v Karpatech

Mnoho podivuhodných a vzrušujících dobrodružství se rozvíjí kolem tajemného, polozříceného hradu v sedmihradských Karpatech, kam se tajně uchýlil před lety zmizelý poslední majitel se svým společníkem, geniálním, avšak zatrpklým vynálezcem. Aby předešli všetečnému zájmu pověrčivých obyvatel okolních vesnic, provádějí oba podivíni různá „kouzla“ pomocí dosud neznámých technických vynálezů z oboru fysiky a chemie. Je to opět jeden z Verneových románů, které s obrazotvorností na autorovu dobu neobyčejnou ukazují, jakých zázraků je schopen lidský důmysl, a které bojují proti pověrčivosti a strachu z nadpřirozených bytostí. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/94_/940/tajemny-hrad-v-karpa-940.jpg 4.1345

Le Chateau de Carpathes (1892)

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Návrat

Atanone

Tuto knihu jsem dlouho sháněla,abych si ji mohla přečíst,protože jsem byla navnaděná z části rozhlasové hry,kterou jsem kdysi nedoposlouchala. Paradoxně z knihy jsem zase až tak odvázaná nebyla,ale i tak jsem ráda,že jsem se k ní dostala

Hanjimka

Klasická kniha mého dětství. Milovala jsem Verneovky a občas se k nim vracím. Jeho vyprávění mě dokáže znova zase nadchnout.

mulderka

V celém kontextu Verneova díla jeden ze slabších kousků... ale pořád slušný průměr :-)

Richelle

Příjemná kniha k odpočinku. Četla jsem ji mnohokrát. Moje oblíbená kniha od autora. Přála bych si, aby byla delší. Jinak není co dodat.

Hoshi

Dlouho jsem se chystala, že si knihu přečtu, protože film jsem viděla několikrát a nedávno jsem se v práci dostala i na divadelní hru. Kniha byla... některé pasáže mě nebavily a měla jsem tendenci je přeskakovat. Příběh jsem si ale i tak užila, ale neubránila jsem se myšlenkám na film.

radusak9806

Za prvé se musím přiznat, že jsem barbar, který až doposud film neviděl. Možná ale právě proto, jsem celou knihu přehltala s nadšením a velmi se mi líbila. Na rozdíl od ostatních knih, které jsem přečetla do teď, se mi zde opakovat ten stejný motiv, jen s jiným dopravním prostředkem a místem cesty. Takže za mě spokojenost!

kaja77

byla jsem moc zvědavá na rozdíl mezi literární a filmovou verzí. četla jsem verzi knihy, která byla vydána ve dvacátých letech minulého století, takže když se přenesu přes jazyk, který už dnes není aktuální a přes antisemitismus, který mne v knize docela překvapil, se ta filmová verze v podstatě shoduje s dějem knihy. asi to je mým věkem a "jinou dobou", příběh mi přišel spíš srandovní, uznávám že v době vzniku to byl superpříběh. dnešního čtenáře (představím si třeba svého syna) by ty obsáhlé popisné pasáže nejspíš uspaly.

Blancheerka
11.09.2016

Ještě jsem nezažila ,,verneovku,, , která by mě zklamala nebo nudila. Hrad v Karpatech není vyjímkou. Dobrodružné čtení, vhodné i pro menší čtenáře, není nudné ani zdlouhavé.

Insignitka
01.09.2016

Snažila jsem se bránit srovnání s filmem, ale bylo to dost těžké.

sgjoli
29.08.2016

Teda, přiznám se, že bylo velmi těžké neporovnávat tuto knihu s filmem Tajemství hradu v Karpatech s Dočolomanským, který vznikl na motivy této knihy (a který jsem viděla první a který miluju). Nicméně i tak jsem si knihu užila. Je to velmi zábavné a dobrodružné čtení – typické 19. století – moc mne bavilo skloubení prvků romantismu (tajemství, ruina hradu, příroda, …) s průmyslovou revolucí (Orfanikovy vynálezy). Paráda!

rossx
03.08.2016

Docela dobré, ale jeho filmová parafráze: Tajemství hradu v Karpatech je neporovnatelně vtipnější.

Gimli
24.07.2016

Tajemný hrad v Karpatech je příjemné svěží čtení. Příjemně mě překvapil decentně humorný nádech, který se táhne celou knihou a díky němuž jsem měl při čtení neustále úsměv na rtech.

t.adm
24.05.2016

První půlka knihy mne nebavila vůbec, druhá byla už o něco zajímavější, ale pořád nic extra. Rozsáhlé popisy krajiny, někdy i předvídatelné situace. Člověk u ní nemusel moc přemýšlet, pohodová oddychovka po náročném dni. Za mě dvě hvězdičky.

coquus
02.03.2016

Příběh má zajímavý námět, který však mohl být rozveden a popsán mnohem podrobněji či dobrodružněji. Takhle mně to místy připomíná jen hrubý nástin děje, na jehož rozvedení už nedošlo.

konicekbily
15.02.2016

Verne ukazuje, jak se nebránil novým poznatkům vědy a pohotově vynález doručil až do Sedmihradska!

skableska
18.10.2015

Tak tahle kniha mě nezaujala... občas nějaké scény jsem zhltla rychle a těšila jsem se, co se vyvrbí dál, ale pokračování mě zase zklamalo a ani konec pro mě nebyl záživný. Hodnotím dvěma hvězdičkama...

mira.l
23.09.2015

Nikdy by mě nenapadlo, že Verna ohodnotím dvěma hvězdičkama a napíšu, že je to pěkná blbost. Nevím, mě tohle nezaujalo, připadá mi to, jak kdyby to napsal v chvatu někde na záchodě při čekání na ranní stolici, jakby to byla jenom kostra nějakého příběhu, která by potřebovala patřičně rozvinout... A o "románu" bych v tomto případě taky pomlčel, je to spíš povídka, novela...

zylla
25.08.2015

V dětství jsem četla 20 tisíc mil pod mořem a Dva roky prázdnin a byla jsem z nich naprosto u vytržení. Nyní jsem se k Vernovkám vrátila a mám to jako takové "pohádky". Přestože mě kniha doopravdy bavila, spolehlivě mě uspala během pár kapitol. Jak Hrad v Karpatech, tak Cesta do středu země a chystám se ještě na zbývající. Je to velice příjemné čtení, ale lituji, že jsem je všechny nepřečetla už před lety. Navíc tu uspávací funkci velice oceňuji, protože s usínáním po práci mám někdy dost problém:D.

terrih.dreamer
17.08.2015

Kniha mi přišla jako oddechová povídka, ke které jsem se vždy ráda na konci dne uchýlila. Filmové zpracování jsem neviděla a jsem za to nevýslovně ráda.

Verne má někdy příliš velkou tendenci rozvášnit se při popisování okolí (alespoň na mně). Postavy byly v knize ale vcelku příjemné, rozmanité a některé i humorné. Je to zatím má druhá Verneovka a její zápletka i následné rozuzlení se mi velmi líbilo a nezklamalo mě! Rozhodně doporučuji! :)

terrih.dreamer
17.08.2015

MaxQ
10.08.2015

Ač Verna čtu od dětství, tato kniha mi dlouho unikala. No, musím říct, že jsem o nic nepřišel. Oproti ostatním klasickým dílům JV je tohle spíš na povídku. Nic moc se v příběhu neděje a vlastně mi tam chyběla pointa - co tam ti dva teda dělali, když svou činnost museli maskovat takhle nákladnými efekty a nakonec dynamitem. Film je knihou pouze volně inspirován a oproti knize NEMÁ CHYBU.

ponorka
25.05.2015

Dlouho jsem znala jen film - v naší rodině patří k těm filmům, které si pouštíme pořád dokola a nehorázně se u nich bavíme. Jde o skvělou parodii, kterou jsem ale opravdu plně docenila, teprve když jsem si přečetla knihu. Pořád jsem si u čtení vybavovala film a to srovnání mě tak rozesmávalo, že jsem se hihňala skoro neustále - jako by Verne napsal nějakou pratchetovku. Knížka sama se tváří seriózně a je mírně nudná až úsměvná, což způsobuje nános času, který už na ní leží. Ten film ji ale neuvěřitelně pozvedá, je prostě geniální! Což ovšem chápou jen mírně potrhlí jedinci s přebujelým smyslem pro absurdní humor.

KatnissLavender
11.04.2015

Tajemný hrad v Karpatech je první kniha, kterou jsem od Julese Vernea četla. Bohužel nebyla tak dobrá, jak jsem si ji vysnila. Číst se dala, ale prakticky byla o ničem. Kniha má 202 stran a na prvních 160 se prakticky nic neudálo. Byla jsem docela zklamaná, ale bylo mi řečeno, že je tato kniha jednou z nejslabších, tak v to budu doufat, protože chci dát Julesovi určitě ještě šanci!

Moji recenzi najdete na http://lavender-books.blogspot.cz/2015/04/rc-tajemny-hrad-v-karpatech.html

toecutter
31.01.2015

naprosto odlišná verneovka proti všem ostatním-prvky sci-fi a vynálezů jsou i tady,ale kniha je protkaná hutnou,až skoro strašidelnou a velice ponurou atmosférou-příběh sám se odehrává v temné Transylvanii a tak zde není nouze o jakoby nadpřirozeno,které se ovšem vysvětlí díky vynálezům a pokrokům techniky-velice dobrá a na J.V. zvláštní kniha

Atrament
17.12.2014

Ačkoliv mám Verneovky obecně moc rád, zrovna tato na mně působí dojmem jako by ji snad ani Verne nenapsal. Styl psaní je takový nějaký neohrabaný, děj samotný je dost pofiderní, některé pasáže jsou zbytečně zbrkle odbyty a jiné naopak jsou neúnosně a zbytečně natahovány.

Majkrofon
10.09.2014

Taká jednoduchá fajn kniha, ktorá ma však nejak zvlášť nezaujala. Vypočul som si v audio verzii.

SiuxBeast
17.04.2014

Asi nejoblíbenější verneovka co jsem četl, nelze srovnávat s českým filmem

kacaabba
30.12.2013

Ohledně Verenovek bych se už jen opakoval, takže se kdyžtak mrkněte na můj komentář ke knize Tajemství Ocelového města. Pan Verne tak věřil člověku a jeho schopnostem, že mu to vzalo vidění hloubky, výšky a šířky života...
Knihu jsem si četl proto, abych ji mohl porovnat s filmovou parodovanou verzí. Zajímavé pro mne bylo hledat přes Google Earth místo domnělého hradu. A řekl bych, že ač jsem byl blízko místa, které měl autor na mysli, nejsem si jist zcela. Některé geografické údaje v knize mi zcela nekorespondovaly s reáliemi. Zajímavé také bylo udělat si obrázek o vynálezech Orfanika s tím, kdy byly objeveny skutečně.

Eigis
22.08.2013

Poměrně napínavý detektivní román, kterých Verne moc nenapsal. S filmem to nemá cenu srovnávat, protože ten je někde jinde.

lenka777
24.07.2013

S filmem se nedá vůbec srovnávat, kniha je dost nudná a naivní, i když ve své době jistě objevná. Přečetla jsem jen ze zvědavosti, protože film je z mých nejoblíbenějších.