sattah sattah komentáře u knih

My deti zo stanice ZOO My deti zo stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Toto je kniha... Fu, to bude jedna z mála kníh, ktoré mi utkveju v pamäti spomedzi tých stoviek knih, čo som prečítala a toto ocenenie má u mňa máloktorá kniha.

04.04.2022 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

prvá polovica knihy ma zaujala, druhá polovica ma už nudila natoľko, že som nekonečné opisy toho, čo už autor raz napísal preskakovala a čítala každú druhú citovanú vetu....
ani záver knihy vo mne nezmenil pocit zabitého času...tomuto románu by stačila 1/2 textu. Za mňa nuda...

28.05.2017 2 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Knihu radšej nehodnotím*

Milá kniha o pubertáčke, ktorá prežíva konflikty s rodičmi a ich spolubývajúcimi, prvú lásku a niekde tam vzadu je priblíženie vojny a ukrývania sa Židov.

Kvôli kultu tejto knihy som čakala niečo, čo by viac vystihovalo dobu v ktorej boli Židia prenasledovaný a perzekvovaní... áno nikde tam úplne 'vzadu' to bolo písané.

Teraz napíšem niečo hnusné a mnohými nepochopiteľné, ale ak by nebola židovka, ktorú zabili v koncentračnom tábore, ale obyčajné dievča žijúce na pozadí 2. Sv vojny, z tejto knihy by sa rozhodne nestal kult...

Za mňa a moje cynické srdce nič moc...

22.04.2022

Leningrad Leningrad Anna Reid

Mne osobne sa veľmi dobre čítala táto kniha, pre slabšie povahy neodporúčam...niektoré opisy boli dosť kruté rovnako ako doba ktorú opisujú

19.08.2017 5 z 5

To To Stephen King

Stacilo by knihe aby mala 1/3 strán a intenzívne napísaných. Takúto roztahanu knihu som teda dávno nečítala. Pripomina mi to knihu s*urvenej pribeh...pri nej som tiež čitala od nudy len citovaný text. Aj Pri tejto knihe sa to da... Prečítať jednu stranu a dalsie 2 preskočiť, až čitateľ zistí, že mu vobec ku šťastiu tie strany nechybali...NUDA!

12.04.2022 1 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Nechápem mnohých ľudí, čo túto knihu ospevujú. Myslím si, že kniha nie je majstrovské dielo, len je glorifikovaná zopar jedincami a takto sa na nich nabaluju ďalší, aby mohli napísať ako kritici svetovej beletrie 'brilantna kniha'

04.04.2022 2 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Dostala som ako eknihu od svokry... Človek musi mat takýto zaner rád inak je to pre neho trapenie... Rozkosne, nenasilne citanie pre citlive povahy...

26.01.2019 1 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Kniha ma nebavila... Po 20 stranach som ju vymazala z čítačky. Dookola autor píše to isté. Tie isté frazy a 'pravdy' a 'filozofovanie'...dakujem nič pre mňa

04.04.2022 1 z 5

Dějiny psal sex Dějiny psal sex Jan Bauer

ja neviem, kniha mi príde veľmi bulvárna, plná dohadov, málo overených faktov.

Verím, že mať tak 16 - 18 rokov tak sa na ňu inak pozerám, ale v tomto veku po serióznych historických knihách je táto kniha také bulvárne klišé....

03.03.2022 2 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Je to inverzná kniha na jednej strane perverzne krutá na druhej strane je detinská.
Každého trápia v živote iné problémy a táto kniha opisuje obrovské rozdiely medzi problémami vojakov a dôstojníkov - podľa toho na ktorej strane sa ocitnete.
Ako vojak- letec máte každodenný strach o svoj život,
ako dôstojníka- administratíva vás zaujíma ako zabiť svoju nudu a ukázať ostatným dôstojníkom, čím ste výnimočný a jedinečný a teda akú blbosť dokážete zrealizovať na podriadených, skôr ako stihnú zomrieť.

10 rokov mám túto knihu doma a 3x som ju začala čítať.
2x sa ocitla v kartóne pre knihy, ktoré darujem.
Pred mesiacom som ju vytiahla z kartóna a začala čítať, kedže šlo o klasické dielo z 2. sv. vojny a nejako mi bolo ľúto ju dať preč.
Prvých 100 strán sa stále dookola menili postavy, príbehy mala som v tom guláš.
Postupom strán ma kniha bavila stále viac, kedže si viem predstaviť aké absurdity realizovali dôstojníci.

08.05.2020 5 z 5

Gulag: historie Gulag: historie Anne Applebaum

Kniha je veľmi dobre napísaná, ľahko sa číta, autorka sa odvoláva na množstvo životopisov, čo sa mi nie vždy páči, nakoľko ľudia majú tendenciu po rokoch "prikrášľovať" svoje utrpenie.
Jediná škoda, že autorka sa 90% času odvoláva na autora Šalamov, čo nie je podľa mňa veľmi korektné, nakoľko gulagmi prešli milióny ľudí a nájsť si len diela jedného autora, je podľa mňa nedostatočné - tým však nechcem poprieť jeho skúsenosti z gulagu.

14.04.2020 5 z 5

Život sira Winstona Život sira Winstona Jaroslav Matějka

Dostala sa mi kniha z prveho vydania z 03/1968 a teda pred vpadom vojsk varšavskej zmluvy do ČSSR a naslednej ostrej cenzure.

Narozdiel od ostatných komentárov o neobjektivnosti musím napísať - prvé vydanie tejto knihy nie je vobec cenzurovane.

Kniha je sice pisana rozpravanim, ale obrovska biblioteka na koci knihy svedčí o jej kvalitach - aj ked nie su pocas rozprávania cisla a pod ciarov odvolanie na jednotlive zdroje.

V mojom pripade kniha zanechala obrovsky dojem - to sa nestava často...

26.01.2019 5 z 5

Ditta, dcera člověka Ditta, dcera člověka Martin Andersen Nexö

Nádherná kniha, pribeh ma vtiahol do prostredia chudobných rybarskych dedin kdesi na okraji Danska. Smutný koniec mi svojim spôsobom pripomenul dnešnú dobu... Kedy peniaze predstavujú hranicu medzi životom a smrťou.

05.03.2018 5 z 5

Psychologie masových vrahů Psychologie masových vrahů Andrej Drbohlav

Knihu som dostala od manžela na Vianoce. Som amatérka v psychologii, tak som si občas viac googlila, ako citala. Ale to nie je chyba knihy. Inak výborný pohľad na vec.

14.01.2018 5 z 5

Keď už detstvo nebolí Keď už detstvo nebolí Lindsay Gibson

Prvá polovica knihy vysvetľuje množsto nelogického správania sa emočne nezrelých ľudí (v mojom prípade rodičov).
Druhá polovica ponúkala rady, ako sa nejakým spôsobom vyrovnať resp. brániť proti správaniu takýchto osôb.
Mňa bavila len prvá polovica, druhú som len prebehla. Rady boli také americké ňuňuňu.
Neviem si predstaviť, použiť tieto rady na stredoeurópsku mentalitu.
Keby som sa riadila týmito radami, pri svojich rodičoch, tak by ma rovno poslali na psychiatriu, či mi nehrablo.

31.07.2023 3 z 5

Keď detstvo bolí Keď detstvo bolí Lindsay Gibson

Kniha je taká pop psychológia. Autorka sa sústavne opakovala. Asi je to potrebné pre pochopenie svojho detstva, ale ku koncu knihy ma to už fakt dosť štvalo. Keby sa dookola neopakovalo to isté kniha by mala 1/2 obsahu... uvidím aká bude kniha keď už detstvo neboli...

10.07.2023 2 z 5

A je tu zas A je tu zas Timur Vermes

Knihu som dostala ako darček.
V celej knihe sú presne 2 vety vtipné.
Celkom nechápem pointu ani vydavateľa, ktorý sa rozhodol takúto blbosť vydať.
Kniha nie je ani vtipná, ani satirická, ani paródia - jednoducho škoda stromu z ktorého bol vyrobený papier, na ktorý bola takáto hlúposť vytlačená.

12.05.2020 odpad!

Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Tony Judt

množstvo autorových vedomostí je ohromujúce

14.04.2020 5 z 5

Dějiny kanibalismu Dějiny kanibalismu Nathan Constantine

písaná ako články v časopise. Krátke popisy o vrahoch. Povrchne spracované, žiadna bibliotéka, za mňa hodnota knihy veľmi nízka

15.04.2024 1 z 5

Nedokonalá spravedlnost Nedokonalá spravedlnost Stuart E. Eizenstat

Výbrná kniha opisujúca vysporiadanie sa so Židmi a odvedené osoby na nútené práce.
Kniha sa delí na viac častí.
Prvá opisuje majetkové vysporiadane židovských spiacich kónt vo švajčiarských bankách.
Druhá časť opisuje vysporiadanie ulúpeného umenia (ako na západe tak na východe).
Tretia časť opisuje finančné odškodnenie všetkých osôb, ktoré trpeli na nútených prácach v nemeckých továrňach za druhej svetovej vojny.

Jednotlivé kapitoly knihy spája opis právnych bojov medzi jednotlivými stranami, rovnako ako morálne dilemy, kam s majetkom židovských obetí, ktoré medzičasom zomreli a zostali po nich zaniknuté resp. skomírajúce židovské komunity, ktoré nemali skúsenosti so spravovaním majetku, v rôznych štátoch.

Miestami je kniha trochu rozťahaná, čitateľ má pocit, že sa stále točí dookola s dejom, ale v kontexte toho, ako dlho jednotlivé fázy rokovaní trvali, ako jednotlivé strany navzájom na seba útočili a bojkotovali rokovania, je to samozrejme pochopiteľné.

04.04.2024 5 z 5