sassenkka sassenkka komentáře u knih

Zabiják Zabiják Émile Zola

Zabiják je super dílo. Zolovy naturalistické popisy a celková zápletka románu mě šíleně bavily. Super styl psaní, bylo to čtivé, mělo to spád. Nevěděla jsem, jestli hlavní dvě postavy odsoudit, nebo litovat. Nesmrtelná kniha.

11.03.2018 4 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

Birthday Girl bylo mé první seznámení s autorem, byla jsem tedy nejdřív lehce zaskočena. Pak mi tak nějak došlo, že to je právě to, v čem je Murakamiho styl tak jedinečný. To, že povídka nutně nemusí být přesně o tom, o čem se zdá, že je. Vyžaduje zamyšlení, možná nějakou vlastní interpretaci. A taky práci s fantazií.
Líbí se mi, jak je kniha vystavěna. Nejdříve povídka, poté autorův doslov o tom, jak on sám vnímá narozeninový den. Mně se líbilo oboje, nemůžu říct, že jedno je lepší a druhé zbytečné, protože to jedno by právě bez toho druhého nefungovalo.
Jsem ráda, že jsem se k Murakamiho knížce konečně dokopala a už mám v knihovně připravenou další :)

10.03.2018 3 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Cantervillské strašidlo je moc milé a pohodové čtení, pohádka, u které si hezky odpočinete.
Klasika, která se bude číst snad vždy, je to nadčasové dílko.

06.03.2018 4 z 5

Tak tohle.. to je něco. Knih s tematikou války a židovství jsem už pár přečetla, ale tohle je jednoznačně nejsilnější zpověď. Mengeleho děvče by měla být povinná četba!
Milé a úsměvné vyprávění o dětství a první lásce se pozvolna mění v peklo. Je až neuvěřitelné, kolik bolesti a utrpení skrývají stránky této knihy. Viola měla přátelskou povahu, díky které se seznámila se spoustou lidí. Měla tedy o čem vyprávět. I příběhy těch, kteří je už po válce nemohli sepsat, díky ní žijí dál. A jsou stejně neuvěřitelné a bolestné, jako ten její.
Tohle čtení se neobejde bez slz. Strašně silná kniha. Ale výborná.

04.03.2018 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Film miluju, ale knize jsem se hrozně dlouho bránila, už ani nevím proč. Asi jsem se bála, že to bude těžké..? Ale o to víc jsem nyní nadšená.
Strašně zajímavá kniha, během čtení se odzvídáte ohromnou spoustu věcí, navštěvujete spoustu památek a zajímavých míst, řešítě šifry, všechno se to postupně zamotává, napětí stoupá... Čekala jsem, že mě to chytne, ale že až tak? V knize je toho (samozřejmě) mnohem víc, než ve filmu, spoustu neskutečně zajímavých detailů a informací. Sympatické postavy, akční scény. Jsem nadšená a jsem ráda, že jsem se k přečtení tohoto velkého díla dokopala!
P.S. nebyla jsem jediná, kdo o půlnoci sháněl metr a měřil části těla kvůli číslu fí, že ne? :)

21.02.2018 5 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Tohle je geniální dílo. Vzhledem k tomu, že Paní Dallowayovou jsem dočetla pár dní před tím, než jsem se pustila do Hodin, zážitek z této knihy byl vážně maximální. A samozřejmě film, který miluju, a který mě přiměl k tomu si tyto dvě knihy přečíst.
Virginia píše svoji nejznámější knihu, která pak výrazně ovlivní život dvou amerických žen. Stejně jako Paní Dallowayová, i Hodiny jsou neskutečně intimní dílo. Velmi do hloubky propracované postavy, o nichž se nejvíc dozvídáme prostřednictvím jejich myšlenek. A nejúžasnější věc na této knize je práce s jazykem. Cunningham píše tak, že i když zrovna čtete o smrti, máte pocit, že je to něco krásného. Není to úplně lehké čtení. Je to čtení smutné, ale i nádherné.
Neskutečně silná a dojemná kniha, která ve mě zanechala spoustu pocitů. Nevím, jestli se mi chce brečet nebo se usmívat.

17.02.2018 5 z 5

Záchranný člun Záchranný člun Charlotte Rogan

Já jsem celkem příjemně překvapena. Možná je to proto, že jsem ještě před rozečtením mrkla na ne příliš dobré hodnocení a neměla jsem tedy od knihy tak velká očekávání. Ale bavila mě, nebyla úplně akční, spíše psychologická. Bylo to zas něco úplně jiného, než jsem v poslední době četla, takže docela příjemná změna.

13.02.2018 3 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Knížka se mi četla dost těžce a dlouho, nebyla tak čtivá, jak jsem doufala. Ale i tak jsem ráda, že jsem ji nakonec přelouskala, bylo to milé čtení. Vtipná a pohodová kniha, dnes už vlastně klasika.

13.02.2018 2 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Existují knihy, které mají 150 stránek, ale čtete je klidně dva měsíce, protože prostě nezvládnete dát víc než 10 stran v kuse. To je pro mě Paní Dallowayová.
Tato knížka je velice intimní dílko. Virginia velmi zvláštně pracuje s časem i se stylem vypravování. Na 150 stránkách prožíváme jeden jediný červnový den, avšak během čtení máme chvíli pocit, že jsme s hlavní hrdinkou právě strávili aspoň 10 let. Postupně nahlédneme do myšlenek několika postav, každý z nich je jiný, každý řeší jiné problémy, ale přece je vždy něco spojuje.
Paní Dallowayová je kniha plná květin, lásky, přátelství, depresí, smutku, radosti, obyčejných věcí, ale i přetvářky a snobských akcí. Asi si v ní každý musí najít to svoje, já nějak nevím. Tři hvězdičky za velmi hezký, avšak místy složitý styl psaní, za krásný popis prostředí, za neúnavný proud myšlenek.

13.02.2018 3 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Velmi příjemné a pohodové čtení. Některé povídky byly fakt hodně vtipné, některé trochu smutné, některé k zamyšlení.. Taková milá knížka na jedno upršené odpoledne.

13.02.2018 4 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Z této knihy mrazivá atmosféra přímo sálá. Ti seveřané prostě umí psát skvěle a napínavě a tahle knížka je další z řady těch, které to potvrzují.
Příběh je koncipován zas trochu jinak, než ve většině současných detektivek, prolínání přítomnosti a minulosti bylo fajn, protože to stupňovalo napětí. Musím tedy říct, že se střídaly více a méně zajímavé pasáže, ale celkově to bylo čtivé a párkrát i malinko děsivé. Jsem ráda, že jsem na tuhle knížku omylem narazila v naší poličce :)

13.02.2018 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Když jsem po této knize sáhla, myslela jsem, že se bude jednat o pohodové podzimní čtení. Ale kdepak. Tři ženy, tři životní zvraty. Pak se jejich příběhy začnou prolínat a knihu už nelze odložit. Při čtení epilogu jsem potlačovala slzy.

13.02.2018 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Souhlasím s názory, že detektivka roku je na Hadrového panáka příliš silné označení, ale bezpochyby se jedná o velmi dobrou krimi.
Na to, že jde o autorův debut, to bylo vážně moc dobré čtení. Avšak myslím, že místy jde Coleova nezkušenost trošku poznat, děj je občas malinko zmatený, některé scény myslím vůbec nebyly nutné, nebo jsem aspoň nerozluštila, jak do celkového děje měly zapadnout. Trošku zklamaní bylo to, že jsem během čtení narazila snad na více než 10 překliků a drobných chybek, což je na jednu knihu celkem dost. Ale to už je chyba těch, co měli na starosti překlad + korektury.
Hadrový panák byla velmi čtivá a napínavá detektivka. Celkově velmi chválím nápad, ten se vážně povedl. Některé postavy jsou sympatické více, některé méně. Já ani po dočtení nějak nevím, co si o Wolfovi a Baxterové myslet, jestli je mít ráda nebo spíš ne.
Celkově Hadrový panák rozhodně nezklamal, ale ani příliš neuchvátil. Lepší tři hvězdičky.

12.02.2018 4 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Agathu mám moc ráda, ale tohle bylo trošku slabší dílko. Některé části příběhu byly vážně dost nudné a nějak mi nesedl hlavní hrdina, který neustále vystupoval v roli detektiva a místy mu to fakt nešlo. Vím, že to tak mělo být, ale štvalo mě to.
Ten nápad situovat zločiny do jednoho velkého domu, kde žije početná snobská rodina, ten se mi líbil moc. Ne, nejsem zklamaná, líbilo se mi to. Ale má i lepší knihy :)

12.02.2018 3 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Young Adult literaturu běžně nečtu. Po této knize jsem sáhla, protože mě zaujal příběh a byla jsem zvědavá, jak bude zpracován, aby byl čtivý pro mladé. A bylo to prima. Události popisovány z pohledu čtyř studentů střední školy, z nichž každý je úplně jiný, ale postupně vyplývají na povrch věci, které je spojují. A tou hlavní je fakt, že v jejich přítomnosti zemřel jeden spolužák. Celý příběh je docela dobře zamotaný a postupně jsou odhalovány různé šokující záležitosti. Kniha je napínavá, nepotila jsem se u ní jako u jiných detektivek, ale napětí tam rozhodně je. Zpočátku mi trošku neseděl styl mluvy vypravěčů, ale rychle jsem si na jejich "teen vyjadřování" zvykla. Autorka hezky vykreslila každou z postav, rychle k nim přilnete a všechny vyhrocené události prožíváte s nimi. Já jsem velmi příjemně překvapena!

09.02.2018 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Nesbø je prostě třída. 11. kniha v sérii o Harrym Holeovi, pořád je to na úrovni, nenudí, neopakuje se, právě naopak, je to stále akčnější a víc šokující.
Harry vyzrál, v Žízni je mi sympatičtější než kdy dřív. Kniha je děsivá od první stránky a s každou další kapitolou se děj zamotává. Nesbø umí čtenáře pěkně zmást, ale my, co ho čteme, už víme, že když nás vede jedním směrem, všechno bude nakonec jinak. A taky že jo. Vyhrocený ale úchvatný závěr, spoustu akce a krve - je tam všechno. Úchvatná Holeovka.

09.02.2018 5 z 5

Povídky na tělo Povídky na tělo Martina Formanová

Od této knihy jsem očekávala oddechové a pohodové čtení. Z části tomu tak bylo, ale tato knížka skrývá mnohem víc, než jen pár krátkých povídek s plochými postavami, jak se může zdát. Záleží na tom, jak k nim čtenář přistoupí a jestli se mu chce číst mezi řádky. Některé přinutí k zamyšlení, jiné aspoň pobaví.
Je nutno zmínit, že bez některých povídek by se tato kniha určitě obešla, naopak některé by mohly být o dost delší. Postavy a jejich osudy vás vtáhnou do dějě a když už jste natěšení, jak to všechno bude pokračovat, povídka skončí.
Šestnáct povídek pojednává o lásce, sexu, rozchodech, o přátelství, o trapasech, o zdraví i nemoci, o roztomilé dětské naivitě, o zajímavých shledáních...
Určitě nejsem zklamaná, ale jak jsem zmínila výše, některým povídkám mohlo být věnováno více prostoru, a jiné mohla autorka nechat u sebe v šuplíku.

09.02.2018 3 z 5