Šárka_D Šárka_D komentáře u knih

Napoleon a Josefína - příběh lásky Napoleon a Josefína - příběh lásky Theo Aronson

Velmi čtivá literatura faktu, která vás vtáhne do života a bouřlivého vztahu vojevůdce/konzula/císaře Napoleona a jeho první ženy Josefíny. Pokud vás zajímají velké milostné příběhy a život jednoho z nejslavnějších Francouzů, určitě stojí za přečtení.

12.03.2020 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Kniha ve mně zanechala obrovskou kocovinu, velký román, po kterém mi další knížky připadají polovičaté. Zulejka je silná postava, která paradoxně v gulagu najde větší spokojenost, než v područí tyranského manžela a tchyně, přestože jí původní život připadal dobrý - nic jiného neznala. Nejsilněji na mě zapůsobilo, že i za tvrdých podmínek se lidé snaží žít co nejnormálněji, a že vždy může být přítomna láska, mateřská i ta partnerská.

11.03.2020 5 z 5

Meda Mládková – Můj úžasný život Meda Mládková – Můj úžasný život Ondřej Kundra

Zpočátku jsem měla pocit jakési suchopárnosti a říkala jsem si, že beletristická forma by zajímavému životu Medy Mládkové slušela více než publicistika, během čtení jsem ale stylu přišla na chuť a bavilo mne, zejména pasáže o Kupkovi. Přesto mám dojem, že paní Mládková nechala jít autora jen po povrchu, neotevřela se mu takříkajíc "do hloubi duše."

28.02.2020 3 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Kniha krásná jak formou, tak obsahem - chytlavý a skvěle vyprávěný příběh doplňují kouzelné ilustrace. Bude ozdobou každé dětské knihovničky.

25.02.2020 5 z 5

Loutkář z Krakova Loutkář z Krakova R. M. Romero

Kniha mě nijak zvlášť neoslovila, přirovnání k Zlodějce knih je zde bohužel (až na téma 2. světové války) dosti mimo, takových kvalit Loutkář nedosahuje ani vzdáleně. Schematičnost a černobílost spíše ukazuje na literaturu pro mládež, starším dětem by knížka asi mohla sednout.

18.02.2020 3 z 5

Mona Mona Bianca Bellová

Bianca Bellová je mistryně atmosféry, předvedla to ve skvělém Jezeru i v očekávané Moně, která mne po úspěchu cenami ověnčeného Jezera vůbec nezklamala, naopak. Znovu neurčité místo a čas, všudypřítomný rozvrat, konflikt "malého" člověka a dějinných událostí, které nemůže ovlivnit a které ho hrnou před sebou. Dějem prostupuje tíživá a postupná ztráta svobody, Mona chodí jako jedna z mála žen s nezahalenými vlasy a této volby se nechce vzdát, což jí má za zlé například vlastní syn, kterého, jaký paradox, ona sama - byť žena - velmi dobře živí svou tvrdou prací v nemocnici. Závěr dává naději, že dva podivní milenci snad našli klid na nějakém zapomenutém tichém místě.

10.02.2020 5 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Byl příběh malé El příběhem samotné autorky? Pokud ano, vůbec jí to dětství nezávidím. A pokud ne, ztvárnila ho nesmírně přesvědčivě, a to jí na to stačilo pouhých padesát slov na kapitolu. Výjimečný literární počin.

03.02.2020 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Málokdy se mi dostane do rukou kniha afrického autora, o to víc jsem na ni byla zvědavá - a nelitovala jsem ani minutu. Přes velmi bolestivé téma (mám tříměsíční dceru) jsem nemohla přestat číst, autorka píše čtivě, hutně, soucítila jsem s hlavní hrdinkou a takřka jsem cítila její hněv, rozhořčení, zklamání z toho, jak její manželství dopadlo. Kniha zajímavě pracuje s tématem viny a pravdy: je viník pokaždé potrestán? je lepší milosrdná lež? Nemohu ale říct, jestli je to záležitost kulturních rozdílů, nemám potřebné znalosti.

03.02.2020 5 z 5

Vzdálenost mezi mnou a třešní Vzdálenost mezi mnou a třešní Paola Peretti

Vynikající dětská kniha, která zaujme i dospělého čtenáře. Škoda, že se ke mně takové knihy nedostávaly, když jsem byla mladší - nemusela bych číst jen příběhy dívek a koní.

03.02.2020 4 z 5

Příběh spořádané rodiny Příběh spořádané rodiny Rosa Ventrella

Inspirace Geniální přítelkyní více než zřejmá, přesto jsem si knihu užila a přečetla ji za dva dny. Kvalitní lehčí čtivo.

27.01.2020 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Ruta Sepetysová rozehrála na stránkách románu v našich končinách nepříliš známé téma, které má ale velký potenciál. Čtivé knize ubírám jednu hvězdičku za přespříliš "teenage" pohled a jednoduchost, což je však v rámci žánru young adult pochopitelné.

27.01.2020 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Nebudu lhát, přečteno kvůli seriálu, abych si doplnila románovou sérii. Dobrý, čtivý, svérázný.

08.01.2020 4 z 5

Sedmá funkce jazyka Sedmá funkce jazyka Laurent Binet

Přesně ten druh knihy, díky kterým mi na mateřské neměkne mozek. Nebýt toho, že jsem absolvovala dva semestry sémiotiky s mistrem Šoltysem (a psala oborovou diplomku), neužila bych si knihu ani z půlky, protože všechny ty ilokuce, perlokuce a mytologie by mi nic neříkaly, takhle to ale byla jízda. Do toho Borg, McEnroe a nakonec i Lendl, sympatická dvojice hrdinů, policajt naplňující všechna klasická klišé, Benátky, sex...

28.11.2019 5 z 5

Mariina závěť Mariina závěť Colm Tóibín

Strašně špatně se mi to četlo, bylo to nesmírně depresivní, bolestivé, některé popisy ve mně vyvolávaly vysloveně nepříjemné pocity. Co jiného ale čekat od příběhu nejslavnější matky světa. Bezpochyby dobře napsaná kniha, jen už bych si ji znovu nevybrala.

19.11.2019 3 z 5

Moudré děti Moudré děti Angela Carter

Já jsem po dvou přečtených knížkách zjistila, že Angelu Carter miluju celý život. Fakt. A navíc jsem tady náhodou našla, že je autorkou Kytice dívčích pohádek, nesmírně morbidní knížky, která mě provázela dětstvím. Autorka má báječnou imaginaci, přímo se vyžívá v kabaretech, cirkusech, divadle, její knihy jsou prodchnuty tajemstvím, magií a erotikou, prostě neodolatelný koktejl, ke kterému se budu ráda vracet. Těším se na objevování dalších kousků z jejího díla!

06.11.2019 5 z 5

Café Šafé / Café Szafé Café Šafé / Café Szafé Łukasz Dębski

Útlá sbírka zábavných povídek o svérázných návštěvnících jedné krakovské kavárny, zasmějete se, pobavíte a trochu dojmete (skvělá povídka o Gagarinovi). Tohle by mě hodně bavilo jako pravidelný blog.

02.11.2019 4 z 5

A oceán byl naší oblohou A oceán byl naší oblohou Patrick Ness

Vskutku krásná kniha obsahem i provedením - magické ilustrace dodávají pochmurnému příběhu další rozměr. Od Nesse jsem zatím nic nečetla, tohle bylo velmi dobré seznámení.

27.10.2019 5 z 5

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Podzimní počasí právě venku panující nesmírně svědčí nostalgickým povídkám této krásné sbírky...

15.10.2019 4 z 5

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

Nemám moc ráda označení "Čtení pro ženy", protože to automaticky předpokládá, že ženy vyhledávají pouze romantické příběhy a červenou knihovnu, nicméně uznávám, že Světla zimní noci by mého manžela nebo bratra asi neuchvátila, protože "Tam lidi prožívají city a málo se tam bojuje", přesto je to dobrá knížka, v rámci žánru dokonce velmi dobrá. Čte se s lehkostí a prostředí i postavy jsou zajímavé, byla jsem mile překvapena.

14.10.2019 4 z 5

Světová výstava Světová výstava E. L. Doctorow

Já jsem od knížky vzhledem k popisu čekala úplně něco jiného, rozhodně ne memoárové čtení, které má zkrátka pomalejší tempo a nevyhne se méně záživným pasážím. Nicméně nebylo to špatné, nostalgická nota mi docela seděla.

09.10.2019 3 z 5