Sabča92 Sabča92 komentáře u knih

Holka přes palubu Holka přes palubu Tessa Bailey

Vloni se strhl boom romantických komedií pro dospělé čtenáře s nádhernými ilustrovanými obálkami. Holka přes palubu je skvěle napsaná romantika pro oddechové letní čtení. Hlavní hrdinka Piper je dívka, která žije dneškem, miluje pozornost a ještě více sociální sítě. Netuší, že kromě nalezení sebe samé čeká Piper nalezení její minulosti, a možná i nové lásky. Ačkoliv je kniha v zahraničí z většiny milovaná, u nás se dělí čtenáři na dva tábory. Lidé ji buď milují, nebo jsou z ní zklamáni. Já se jednoznačně řadím do toho prvního tábora. Ano, uznávám, že se Piper velmi rychle změní z dámy na normální holku, mohlo tam toho být o její proměně více, ale to by tam bylo méně romantiky. Příběh mě bavil, rozlíval mi pocit štěstí na duši stejně tak, jako mě rozesmíval. Doufám, že u nás vyjde také druhý díl, který vypráví o mladší sestře Piper. Holka přes palubu je příběh složený z klišé, obalený dávkou romantiky, okořeněný erotikou a smíchaný s humorem.

11.10.2022 5 z 5

Matky Matky Brit Bennett

Matky je příběh velmi silný, vyprávějící o několika různých ženách matkách. Mimo to se ale zabývá dalšími důležitými tématy, které ale bohužel jen škrtne, než aby se jim věnovala naplno. Ústředním motivem příběhu je mladá dívka Nadia, která v sedmnácti letech přišla o matku, a svůj žal utápí v milostných okamžicích s klukem se kterým ani nechodí. Zásadním motivem příběhu je také milostný trojúhelník. Každý z hrdinů si v sobě nese různé zkušenosti a děsy, se kterými se musí naučit žít. Psychické problémy, tělesné postižení, výčitky svědomí, touha a láska, to jsou velmi hlavní motivy této knihy, které kdyby autorka daleko více rozebrala, rozhodně bych knize přidala na počtu hvězd.
Matky a já jsme ze začátku měli opravdu velký problém. Já se nemohla začít a opravdu jsem měla sto chutí knihu odložit. Prvních pár stran bylo svižných, hned se v ději událo, co psala anotace a čtenář by čekal, že se s knihou dostane dál, ale opak byl pravdou. Autorka se neustále vracela v čase, zničehonic bez jakéhokoliv upozornění jsme se ocitli před osudným rozhodnutím, nebo v jiné době. A co horšího, za mě tyto pasáže v knize nebyly vůbec podstatné. Tak plynulo kolem sedmdesáti osmdesáti stran, než se děj začal posouvat dopředu.
Matky je kniha, která dost klouže po povrchu, a stejně jako se důležitými tématy zabývá jen na okraji, stejně tak ponechává i samotný závěr, která je na jednu stranu ukončený, na stranu druhou vzniká tolik otázek, že bych opravdu chtěla znát na ně odpovědi.

10.10.2022 4 z 5

Disney - Dobrodružství myšáka Mickeyho Disney - Dobrodružství myšáka Mickeyho Walt Disney

Nová kniha o mém oblíbeném Mickeym je plná nostalgie. Dobrodružství myšáka Mickeyho obsahuje dva příběhy, které vycházejí z původních grotesek z let 1937 a 1938. Osamělí duchové neboli slavné The Lonesome Ghost, které naleznete ke zkouknutí v češtině na Disney+ je velká klasika. Mickey, Donald a Goofy pracují pro AJAX, který loví duchy.Námět příběhu i knihy je totožný, ale od okamžiku, kdy se objevují hrdinové v domě se ruka autora knihy docela míjí s předlohou. Celý příběh je velmi úsměvný. Samotné rozuzlení příběhu už je úplně odlišné, než jak tomu bylo v originále, ovšem to dětem jinak nezkazí náladu, naopak. Příběh se stává spíše pohádkou a děti tak naleznou to správné ponaučení.
Druhý příběh Mickeyho karavan alias Mickey´s trailer si z původního námětu bere jen velmi málo. Dobrodružství myšáka Mickeyho je rozhodně milým dárkem jak pro děti, tak pro dospělé, kteří mají rádi Mickeyho Mouse. Pokud si chcete zavzpomínat na původní grotesky, tak si asi raději zapněte Disney+, kde se oba původní příběhy nacházejí.

10.10.2022 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Musím tě zradit je příběh, ve kterém nesmíte nikomu věřit. Z této knihy vás bude hodně bolet srdce, protože to, co tu autorka popisuje je bohužel historicky přesné pozadí.Komunismus jsem nezažila, naštěstí jsem se narodila až pár let po ní. Ovšem z toho, co jsem se v této knize dočetla mi bylo nesmírně zle. Knihu doplňuje i celá řada dobových fotografií.
Žijeme s lidmi, kteří tyto hrůzy zažily, a vlastně o nich nic nevíme. Proto jsem moc ráda, že si Ruta Sepetys vybírá ke svým příběhům právě historické milníky z nedávné doby , a právě díky ní se dozvídáme o událostech ne dvakrát známých. V ději se najde také drobná romantická linka, která není pro děj nijak zásadní, a nijak nekřičí do nebe. Proto pokud nemáte rádi romantiku, této se vůbec nemusíte bát.
Musím tě zradit je rozhodně jednou z velmi důležitých knih, kterou doporučuji opravdu všem. Ač kniha spadá do žánru young adult pro své mladé hrdiny, rozhodně se nemusíte bát nějaké naivity. Přesto ale není napsána příliš syrově. Kniha si najde své čtenáře mezi všemi věkovými kategoriemi a za mě by si ji měl přečíst opravdu každý.

08.10.2022 5 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Pojmenovat knihu Tsunami byla naprosto perfektní volba. Nejen že vypráví o osudném prosinci 2004, kdy se tato tragédie skutečně odehrála, ale i v přeneseném významu dává smysl. Osudy hrdinů určují jejich rozhodnutí, ať už se jedná o život bez lásky, o rozhodnutí založit rodinu po jedné "nehodě", nebo žít ve lži, hrdiny tak nakonec smete vlna podobná té, kterou zažili v Thajsku, a přesto ničivější.
Kniha je rozdělena na tři části. První a poslední se odehrávají v přítomnosti, a prostřední část vrací hrdiny do minulosti, ve které se něco přihodilo, co ovlivnilo životy jich všech.
Tsunami je příběh soustředěný kolem jedné rodiny. Na úvod musím podotknout, že se nejedná o běžnou rodinku, součástí této byste asi nechtěli být. Ani já ne. Adéla je starší dcera Emy a Milana, která je v ledasčem po svém otci. Ve druhé části, kdy je náctiletá, ji poznáváme jako klasickou teenagerku s běžnými problémy. Prožívá svou velkou první lásku, ale zároveň si uvědomuje, že není ani z poloviny tak dokonalá jako její matka, která má na svůj věk daleko lepší postavu a je krásná. Ženské hrdinky nejsou dokonalé, ale stejně tak tomu není ani u mužských postav. Dva bratři, kteří jsou odlišní nejen vizuálně, ale především svým chováním. Robert je postava, která se vykresluje postupně, a pokud vám tu nechci vyspoilerovat celý příběh, nemůžu dále pokračovat. Je to ale velmi zajímavá postava, která se velmi vyvine.
Karin Krajčo Babinská má rozhodně co nabídnout čtenáři, který hledá příběh ze života o lidech, kteří chybují. Knihu mohu rozhodně doporučit.

05.10.2022 4 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

S vydáním nové knihy Shari Lapeny byla spojena i její návštěva České republiky. Jsem moc ráda, že jsem se s autorkou setkala také osobně. Nepříliš šťastná rodina je nejnovější psychothriller od autorky, který si opět se čtenáři. Zápletka se točí kolem mocné a bohaté rodiny, která sice netrpěla finančními nedostatky, za to strádala po citové stránce. Autorka si se mnou jako vždy hraje, mám různé teorie, ale ona si nechává poslední esa v rukávu až do samotného konce. Jsem ráda, že není jasné od první strany, co nebo kdo vraždil. Přiznám se ale, že v této knize mě ani jedna z postav nijak neohromila, nijak jsem si žádnou neoblíbila, a vlastně mi bylo jedno, kdo z nich vraždil.
Za samotný závěr opět tleskám. Její částečně otevřené konce jsou napsané úmyslně. Co se týče odhalení viníka tak z toho jsem moc pocitů neměla. Odhalení přišlo až v samotném závěru, a předtím k tomu moc věcí nenasvědčovalo.
Nepříliš šťastná rodina sice není mým nejoblíbenějším dílem od autorky, přesto se jedná o skvělý psychothriller, který jsem nemohla odložit.

29.08.2022 4 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Zhruba před rokem se vznesl okolo autorky Ellen Marie Wiseman jistý boom v českém knižním rybníčku. Kniha Sběratelka sirotků si získala neuvěřitelný ohlas, ovšem než jsem se k jejímu čtení dostala, vyšla znovu tato kniha. Tmavé stěny Willardu není jednoduché čtivo, naopak se jedná o dost bolestivý příběh. Děj se odehrává ve dvou časových rovinách - ve 30. a v 90. letech minulého století, kde vypráví příběh dvou odlišných a nesouvisejících dívek. Obě mladé dívky, které by měly být plné ideálů a začít žít trápí několik různých faktorů. Kniha mě chytla od samého začátku, o něco víc mě zajímal příběh Clary, který je pro celý příběh stěžejní, přesto jsem byla ráda i v přítomnosti Izzy. Její příběh byl takový až young adultový, pokud by byl vyprávěn samostatně. Tmavé stěny Willardu mě chytla za srdce a závěrečné stránky mi drtily vnitřnosti. Tolik nespravedlnosti, bolesti a promarněného času. A co horší, žádná spravedlnost.
Tehdy nebyli psychiatři, kteří by se snažili pacientům pomoci, vše se řešilo ač mučivou formou a s pacienty se často zacházelo hůř, jak se zvířaty. Ač je příběh Clary zcela smyšlený, co čím si prošla, a čemu čelila bylo skutečné. Kniha ve vás bude jistě ještě velmi dlouho rezonovat.
Tuto knihu jsem nedokázala odložit, a přečetla jsem ji za dvě odpoledne. Autorce se bezesporu povedlo skvěle vystihnout atmosféru příběhu, prolnout obě dějové linky, i napsat propracované mezilidské drama. Osudy obou hrdinek nesmírně ovlivnily také špatné či neúplné informace, které vedly k zásadním rozhodnutím v jejich životech, a vedly k nezvratným následkům. Přečtěte si ji sami a okuste bolest hrdinek na vlastní kůži. Jejich silný příběh vás nenechá chladnými.

11.08.2022 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Vloni se ke mně dostala první kniha z této série a já se jí nechala pohltit. Když jsem slyšela první zmínky o dalším díle, byla jsem nadšená a natěšená. A já vám už teď můžu říct, že tohle bylo opět skvělé! Jestli jsem o Stvůře říkala, jak byla děsivá, o Vesnici to platí dvojnásob. První domněnky hrdiny přivádí k několik let starým případům zmizení tří malých chlapců. Jakmile jde v nějaké detektivce nebo thrilleru o zločinu s dětmi, je to samo o sobě bolestné čtení. O to více obdivuji autorku, trojnásobnou maminku malých dětí, že se podobného tématu chopila. Navíc se případ velmi dotýká i hlavní hrdinky Laury, jejíž osobní dějová linka je v tomto příběhu velmi silná a podstatná. autorka pustí do minulosti vyšetřovatelky, a nechybí ani romantická linka, která je zcela přirozená a bolestivá. Netrpělivě vyhlížím další díl a jsem zvědavá, kam se Lauřin život bude dál vyvíjet.
Vesnice je skvěle napsaná detektivka, která vám postaví chlupy. Autorka opět ukázala, že má skvělé vyjadřovací schopnosti a smysl pro detail, ovšem připravte se na opravdu temnou atmosféru. Po celou dobu čtení jsem naprosto netušila, kdo za zločinem stojí. Stejně jako hrdinové jsem tápala ve tmě, a nedokázala si byť jen tipnout, kdo by za vším mohl stát, a co se klukům vlastně přihodilo.
A co říkám na samotný závěr? Jeden velký aplaus, jsem nadšená tím, jak to celé nakonec dopadlo. Čtenář sice nedostane všechny odpovědi, ale je to přesně jako v životě. Doporučuji fanouškům thrillerů a detektivek. A já už se nemůžu dočkat třetího dílu!

01.08.2022 4 z 5

Jeho poslední slova Jeho poslední slova Laura Dave

Když jsem dostala nabídku k načtení rukopisu této knihy před vydáním velmi rychle jsem s nabídkou souhlasila. A vedly mě k tomu dva faktory, první skvělá anorace, druhá doporučení od samotné Reese Whitnerspoon. Jeho poslední slova je rodinné drama pro ženy, které si ponechává svou záhadnou slupku od začátku až do konce. Představte si, že žijete ve šťastném manželství, svého manžela milujete a dobře se znáte. Jenže jednoho dne se dozvíte, že váš manžel není tím, za koho ho máte. Kniha nemá příliš náročný děj, není tu příliš mnoho akce, není tu žádná mrtvola ani hektolitry krve, přesto musím říct, že jsem si knihu užila. Hrdinka Hannah se snaží odhalit pravdu, a pátrá na vlastní pěst. Jeho poslední slova je dramatická kniha, která krásně ukazuje vývoj jednotlivých postav. Než samotné tajemství má v příběhu daleko hlubší roli upevňující se vztah mezi nevlastní matkou a dcerou. Několik kapitol je z minulosti, které čtenáři odhalují další střípky záhady, na které si ale Hannah nevzpomene. Přišlo mi to ojedinělé a velmi lidské. Člověk mohl v minulosti zaslechnout různé věci, ale sám si je v daný okamžik nevybaví.
Samotný závěr je takový hořkosladký, který mě lehce dojal, a mile překvapil. Čekala jsem trošku jiný konec, ale to se nekonalo. Za to si kniha rozhodně zaslouží o hvězdičku navíc.
Knihu doporučuji čtenářkám Liane Moriarty.

26.07.2022 4 z 5

Dům na Riviéře Dům na Riviéře Natasha Lester

Natasha Lester se nesmazatelně zapsala do mého srdce knihou Pařížská švadlena. Každou její knihu hltám ihned po vydání, a u její novinky nešlo o výjimku. Natasha má neuvěřitelný talent pro spojení dvou časových linek. Jedna se vždy odehrává za války, druhá v současnosti objevuje tajemné ozvěny minulosti. Natasha Lester umí opravdu mimořádně skvěle psát. Od jejích románů se nedá za žádnou cenu odejít. To je jeden z důvodů, proč její knihy přečtu za pár dní i napříč tomu, že se vždy jedná o rozsáhlé romány. Největší důraz je tu kladen na linku v minulosti, kdy tentokrát opouštíme lesklý svět módy, ale zaměřujeme se na umění. Konkrétně na to malířské. V současné lince tu máme hrdinku po třicítce, Remy, která tragicky přišla o svého manžela a dcerku. Ani dva roky po oné tragédii se s tím stále nedokázala vyrovnat. A tentokrát musím říct, že mě daleko víc zajímala přítomná linka s Remy.
Remy a Éliane jsou nové hrdinky tohoto rozsáhlého románu. Obě jsou to velmi silné hrdinky, do jejichž životů zasáhla tragédie. Jejich srdce zasáhla i láska, každou jinak. A druhá linka s Remy a Adamem si mě získala. Obě ztracené duše se postupně učili sebe mít rádi. Historická linka příběhu statečné Éliane mě bavila. Ačkoliv už jsem nějaký ten román z válečné doby přečetla, Natasha mě pokaždé dokáže něčím novým překvapit. O tom, že nacisté zabavovali majetek jsem samozřejmě věděla, ale že i samotná Mona Lisa byla jimi málem zajata, jsem netušila.
Dům na Riviéře je dalším skvělým autorčiným románem, který mě chytil za srdce. Linka z minulosti se sice jednu dobu trošku táhla, ale za to v jejím finále mi zlomila srdce. Kniha plná bolesti, osudovosti o silných a odvážných hrdinech.
Hodnotím: 4,5/5

18.07.2022 5 z 5

Střepy na via Gemito Střepy na via Gemito Domenico Starnone

Mám velmi ráda italskou literaturu, a od Domenica jsem před časem přečetla jeho román Důvěrnosti, ze kterého jsem nejásala metry vysoko. Nicméně se říká, že Domenico Starnone by mohl být samotná záhadná Elena Ferrante, od které miluji Geniální přítelkyni, a proto jsem se rozhodla dát šanci autorově oceňované novince.Střepy na via Gemito jsou bezesporu literárním zážitkem, po kterém byste neměli sáhnout, pokud hledáte něco oddechové na čtení. Jedná se o velmi sugestivní vyprávění na které se musíte opravdu dobře soustředit. Kniha získala prestižní ocenění a po přečtení chápu, že si ho zasloužila, ale stejně tak, jako rozumím samotnému ocenění, rozumím i tomu, že tato kniha není pro každého. Neapol po 2. světové válce trpěl celou řadou problémů, lidé po válce nenašli klid a štěstí a čekal je ještě dlouhý kus cesty, aby mohli žít jakž takž normálně. Střepy na via Gemito bych přirovnala k několikadenní návštěvě starého příbuzného. Každý den se něco bude opakovat, a něco bude nové. Ovšem bez nějakého harmonogramu, historky přicházejí stejně tak, jako člověku různě na přeskáčku přicházejí na mysl. Nedá se upřít autorovi autobiografičnost, kterou do románu zasadil. Ovšem zcela tu chybí kapitoly, přímou řeč tu též hledáte jen sporadicky. Kdyby kniha byla kratší, určitě bych si ji užila více.

18.07.2022 2 z 5

Diana: Její skutečný příběh – jejími vlastními slovy Diana: Její skutečný příběh – jejími vlastními slovy Andrew Morton

Má fascinace britskou královskou rodinou není žádnou novinkou ani tajemstvím. Sice královskou rodinu obdivuji, ale nemůžu říct, že bych měla ráda všechny členy. Pokud jste si načetli o nich nějaké informace, nebo sledovali seriál The Crown, můžete si všimnout, že nejsou ani trochu černobílí. Mají své chyby, ale některé mají na svědomí chyby jejich rodičů a pod. Diana její skutečný příběh - jejími vlastními slovy je novinka od britského nejznámějšího životopisce a odborníka na britskou královskou rodinu Andrewa Mortona. Ten v roce 1992 svět šokoval, když vydal knihu Diana Její pravdivý příběh. Právě k 20. výročí vydání této skandální knihy se Andrew ke knize vrátil a upravil, doplnil a přepsal některé věci k podobě, kterou právě držím v rukou. Hned v úvodu se dozvíte, jak se Andrewovi podařilo spojit se s princeznou Dianou. Toužila po tom, aby svět poznal její pravou tvář, nikoliv tu, kterou všichni denně vídali. Nikdo netušil o jejích psychických problémech, o druhé ženě v jejich manželství s Charlesem, nebo o jejím věčném problému s bulimií.
Charles nikdy nebyl mou oblíbenou postavou z královské rodiny. Ovšem na jednu stranu, ani on to neměl doslova jednoduché, což ho samozřejmě neomlouvá. Právě pro tuto absenci empatie ale měli s Dianou jedno velké společné - a to snaha co nejlépe vychovat jejich děti. Protože ač se oběma může vytknout cokoliv, nikdy se jim nemůže vytknout to, že svoje děti milovali nade vše a vše by pro ně udělali. Diana neměla snadný život odmalička. Narodila se jako třetí dcera i když si všichni kolem přáli chlapečka, byla to dívka. Ač byla plachá a stydlivá, měla horší výsledky ve škole, což ji velmi trápilo, uměla ale i dělat rebélii. Diana snila o velké lásce, o tom, že ji Charles bude chránit, a možná jí nahradí trápení v dětství, ale to netušila, že opak bude pravdou. Zakázaná láska mezi budoucím králem Anglie a dívkou, která se odmítala stát královnou a radši vztah ukončila. Jenže jejich vztah nešel ukončit, nešel zpřetrhat.
První část knihy obsahuje přepisy z princezniných myšlenek. Když jednotlivé stránky čtete, je to jako kdybyste četli Dianin deník. Mrazilo mě při čtení těch myšlenek, okamžiků, kdy Diana mluví o Charlesovi jako o svém manželovi, protože tehdy jím ještě byl. Okamžiky, kdy mluví o svém současném zoufalství a vy víte, že štěstí ji prostě nečekalo. Více, co se stalo v srpnu 1997 v Paříži. Po oněch krátkých výcucech z Dianiných postřehů přichází přepis původní knihy z roku 1992. Z knihy cítíte Dianino zoufalé volání o pomoc. Princezna lidských srdcí si několikrát pokusila vzít život. Ovšem nechtěla umřít, chtěla, aby ji konečně začali vnímat. I Diana měla své chyby, jako každý člověk. Její duše byla trápena již od narození. Už v dětství se začaly objevovat první psychické problémy a posléze první projevy bulimie. Diana navštěvovala řadu odborníků a my můžeme doufat alespoň v to, že poslední roky jejího života už snad byly šťastné.
Osud Diany mi v ledasčem připomíná i osud Sissi. Obě ženy neměly snadný život, který skončil tragicky příliš brzy. Narodily do špatné doby, a ani jedna z nich nebyla vychovávána pro následníka trůnu. Zoufalé. Nešťastné. Nepochopené. A přesto obě milované svými poddanými. Ani Sissi ani Diana nebudou nikdy zapomenuty.

Nick a Charlie Nick a Charlie Alice Oseman

Sérii Srdcerváče mám ráda, grafické romány mám přečtené a vyhlížím závěrečný díl, který ve své domovině stále ještě nevyšel. Nick a Charlie dějově zapadá za 4. díl grafického románu, ale trošku předpokládám, že děj pátého dílu možná bude samotné novele předcházet. Námět je jednoduchý. Nastává poslední týden školy, kdy studenty čekají zkoušky. Zatímco Charlie postupuje do posledního ročníku střední školy, o rok starší Nick se těší na nástup na univerzitu. Nicka a Charlieho tak čeká vztah na dálku. Vlastně celá novela se točí kolem Nicka a Charlieho, což není žádné překvapení. Dá se říct, že se dá novela číst i samostatně, protože autorka v ději zopakuje nejdůležitější fakta ze série. Při čtení se budete stejně culit, jako u předchozích dílů. Nechybí chemie mezi hlavními hrdiny, jejich vztah opět postoupil dál, ovšem o to víc ho čeká těžší zkouška. Je jejich láska silná natolik, aby zvládla odloučení?
Co mi v novele vadilo, bylo to, že to nebylo víc do hloubky popsané. A také ty sprostá slova.
S Nickem a Charliem jsem strávila milou hodinku, a těším se na jejich další osudy. Pokud máte komiksovou sérii také rádi, pak po knížečce rozhodně sáhněte.
Hodnotím: 3,5/5

Naše zakázané vášně Naše zakázané vášně Chloe Gong

Knihy s nálepkou Humbooktip si nikdy nenechám ujít. These Violent Delights jsem zmerčila již v zahraničí, a když jsem zaslechla o jaký retelling se jedná, hned jsem věděla, že si knihu musím přečíst.Naše zakázané vášně jsou prvním dílem z duologie, a já doufám, že si i dvojka udrží atmosféru příběhu jako první díl. Souhlasím, na to, že se jedná o RJ retelling, bylo té romantiky opravdu málo. Ale na druhou stranu mě ten pomalu se rodící, respektive obnovující vztah bavil. Byl tam nějak od začátku, i když se dávkoval velmi postupně. Osobně také věřím, že ve dvojce bude více romantiky. Jednička je poměrně obsáhlá, a chvíli trvá, než přesně pochopíte s čím mají hrdinové co dočinění. A také než se vůbec hrdinové spojí proti společnému nepříteli. Ale já si přesně tuto část užila. Je znát, že autorka knihu psala v pandemii, jelikož paralely covidu a samotného nepřítele v knize byly stejné. Šířící se smrtelná epidemie, zákaz vycházení, nebezpečí, příznaky to vše je spojovalo a bylo to perfektní. Shakespeare je můj oblíbený autor několik let. Miluji jeho vyjadřování, jeho příběhy, proto když si tu autorka vzala do mušky můj nejmilejší počin Shakespeara, mohla jsem se děsit. Ale dnes po přečtení jsem ráda za to, jak to zpracovala. Jednotlivé pasáže inspirované RJ byly dokonale zobrazeny. Postavy ze hry dostali svůj prostor. Nechybí ani klasické milníky jako balkónová scéna, ples nebo rozmluva nad jmény. Moc se mi líbila atmosféra RJ, kterou autorka dokázala vytvořit, a přitom nepřepisovala klasiku. Přečtěte si stranu 100, která obsahuje mou nejoblíbenější pasáž z knihy, a která vám dá nahlédnout do toho, v jaké atmosféře se kniha odehrává. Rozboje mezi Šanghajskými gangy jsou v knize sice smyšlené, přesto jsou inspirované skutečnými okolnostmi.
Naše zakázané vášně jsou originálním young adult fantasy příběhem, plné gangsterských intrik, roztržek, bojuje se zde jak o moc, tak o lásku. Juliette není žádná naivní hrdinka, ani se neučí novým dovednostem, zkrátka bojuje tak, jak umí. A proto si ji rozhodně zamilujete.
Hodnotím 4,5/5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Tohle je jedna z těch knih, které milujeme pro jejich vizuál, pro jejich skromnost textu a obrazu. Pro její jednoduchost a krásu zároveň. Panda a dráček je miloučkou knihou, kterou si chcete dávkovat, nechcete si ji přečíst na jeden zátah, protože to byste si ji neužili. Kniha je inspirovaná filozofií budhismu, plná krásných myšlenek. Moudrá panda a zvídavý dráček jsou skvělou dvojicí, jejich pouť je rozdělena na pět kapitol: Jaro, Léto, Podzim, Zima a Jaro. James Norbury prožil těžké období, a když se mu náhodou dostala do rukou kniha o budhismu, změnilo to jeho pohled na svět. Rozhodl se pomáhat druhým vlastníma rukama, ale přišel covid a jeho plány ztroskotaly. Proto se rozhodl, že nakreslí obrázky, aby lidem předal důležité myšlenky a pomohl jim.

29.06.2022 4 z 5

Spolu na věky Spolu na věky Shanna Miles

Dát nějaký titul do spojitosti s Cizinkou, to je pak jasný impulz, abych si danou knihu přečetla. Ovšem já osobně bych tyto dva tituly nijak nespojovala. Spolu na věky je young adult příběh, který má pěknou myšlenku, ale zpracováním vás tolik neuhrane. Vlastně vás bude mást. Kniha má spoustu kratších kapitol, kde se vám právě různě na střídačku promítají jednotlivé životy. A to je podle mě kámen úrazu této knihy. Kdyby se jednotlivé linky odehrávali za sebou, věřím, že by se kniha daleko líp četla. Takhle jste chvíli ve 14. století, v současnosti, budoucnosti a na počátku 20. století. Skáčete z jednoho příběhu do druhého, postavy si neuvědomují své minulé životy, jen mají různé sny nebo mžitky před očima, které jim ukazují i jiný příběh jich dvou. Určitě se jedná o originální zpracování, skvělou zápletku, ale nemá moc velký spád. Plus konec, který se dal asi vymyslet líp.

29.06.2022 3 z 5

Disney - Sladké sny, Mickey Disney - Sladké sny, Mickey Walt Disney

Mickey Mouse je moje nejoblíbenější postavička již od dětství, kdy jsem měla malého myšáčka v pyžámku, proto je pro mě pohled na tuto obálku ještě nostalgičtější. Všechny kresby v knize jsou nostalgické, nejedná se o ty nejnovější zobrazení postaviček, proto jistě osloví i starší publikum, které se díky tomu vrátí do svých dětských let. Sladké sny, Mickey obsahuje celkem tři příběhy, ve kterých se pokaždé vyskytují známé postavičky jako Mickey Mouse, Minnie, Kačer Donald ale také Daisy, Pluto a Goofy. V prvním příběhu Mickey a noc plná hvězd sledujeme kamarády, jak společně vyrazí do planetaria, které je inspiruje pro strávení společného večera na pláži, kde chtějí pozorovat hvězdy. Nejlepší přespání u Mickeyho začíná v okamžiku, kdy se Mickey probudí a vzpomíná na svůj sen, kdy u něj spali všichni jeho kamarádi. Pluto a odpolední šlofík je poslední příběh, ve kterém vystupují pouze Mickey a jeho pes Pluto. Sladké sny, Mickey je nádherná kniha jak po vizuální stránce, tak po té příběhové. Obsahuje tři zcela nové příběhy, ve kterých se dítě může inspirovat pro zážitky. Rodiče u knihy opět mohou ocenit celobarevnou ilustrovanou knihu s menším množstvím textu, takže dětem za pět až deset minut zvládne přečíst pěknou pohádku.
Hodnotím: 4/5

28.06.2022 4 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Když jsem poprvé zaslechla informaci, že Jiří Mádl napsal knihu, nějak mě to nechávalo chladnou. Až samotná anotace mě velmi zaujala. Ač název lehce může lidi mást, a přivádět na myšlenku, že se může jednat o nějaké sci-fi, nepleťte se. Je to kniha s tak reálnými a současnými hrdiny, která vás zkrátka chytne za srdce. Přitažlivost planety Krypton je pro mě velkým překvapením letošního roku. Mám za svůj život načteno celkem dost knih, a nepamatuji si, kdy se mi naposledy stalo, že bych neměla možnost přiřadit či připodobnit nějakou knihu k jiné. Jiří Mádl je herec, režisér a scénárista, ale také je spisovatel, a jeho prvotina byla skvělá. Kniha obsahuje totiž celou řadu důležitých témat, jako je dospívání, mateřství, hledání toho kým vlastně jsme a co chceme dělat, ale také se zabývá strachem nebo psychickými problémy. Každý z nás někdy jistě zažil okamžik, kdy si připadal ztracený, jakoby byl uvězněný v jiném vesmíru. A právě v takové chvíli nacházíme naše hrdiny.
Přitažlivost planety Krypton se řadí k nejlepším knihám letošního roku, a já budu moc ráda, když se po knize podíváte a dáte jí šanci. Není to kniha jen o lásce mezi hrdiny, je to kniha o šrámech na jejich duši, bolestech, rodinných trápeních a klopýtnutích. Příběh se vám vryje pod kůži natolik, že budete chtít s hrdiny ještě chvíli zůstat.
Hodnotím: 5/5

15.06.2022 5 z 5

Poslední stanice Poslední stanice Casey McQuiston

Od autorky jsem před časem četla její prvotinu Červená, bílá a královsky modrá, která se mi náramně líbila. Proto jsem sáhla téměř bez uvažování po její druhé knize, která mě ale bohužel tolik neoslovila. Námět je lehce fantaskní, jelikož hlavní hrdinka Jane se ocitla ve smyčce, kdy je uvězněná ve stanici metra, a nemůže vystoupit. Tato poměrně obsáhlejší kniha u mě neobstála hned z několika důvodů. První a zásadní, vše co se dočtete v anotaci je to jediné, co se v knize děje.Dalším kamenem úrazu je už jen ten fakt, že se jedná o lásku na první pohled. Mohla jsem to tušit z anotace, a u tohoto bodu je to čistě můj vlastní problém. Jane a August se setkávají tak málo, ale August už cítí, že dívku bezmezně miluje. Druhá věc, a to už není můj osobní problém, je celé rozuzlení příběhu. Ono jasně, podstatou knihy je zjistit co se stalo, a proč je Jane vlastně uvězněná, ale to, jak to celé dopadne. To bylo zkrátka pro mě nedostačující, nedomyšlené a lehce odbyté. V knize je spousta popkulturních narážek, které působí mile. Poslední stanice jistě mohla být skvělou kouzelnou knihou. Ale věcí, co tu nebyly vysvětleny a neuvěřitelné množství náhod z knihy bohužel sráží hvězdičky. Moc mě to mrzí, ale tato kniha u mě zkrátka neuspěla.

31.05.2022 2 z 5

Jak svrhnout vévodu Jak svrhnout vévodu Evie Dunmore

Rebelky z Oxfordu jsou ve své domovině zatím trilogií, uvidíme, zda k sérii přibude i další díl. Nicméně se za mě jedná o velmi zdařilou romanticko-historickou oddechovku. V hlavní roli je samozřejmě milostný příběh, který tu najdete v celé své kráse, ale líbí se mi, že se autorka věnovala i dalšímu důležitému tématu, a to postavení ženy ve společnosti na sklonku 19. století. Dnes si asi málokterá žena dokáže představit, že by měla práva, které měly ženy v minulosti.I právě proto si tu rozhodně oblíbíte hlavní hrdinku. Jak svrhnout vévodu je příběh pětadvacetileté dívky, která není vdaná, není bohatá a vlastně ví, že musí zůstat na ocet. V Oxfordu se seznámí s pohledným postarším vévodou z Montgomery, který je takový pan Darcy. Ač je jejich setkání nejprve nepřátelské, brzy se zamilují. Jenže má jejich vztah budoucnost, když se nemůžou vzít?
niha mě velmi bavila, a pěkně děj plynul bez zdlouhavých okamžiků. Nechybí tu velká dávka romantiky a erotiky, neboť mezi hrdiny dojde k vášnivému vzplanutí.Ale co mi trhalo žíly, byl překlad. Opomenu chyby, jelikož mám pocit, že vydat knihu bez jediné chyby se zdá nemožné. Ale proč tu máme lady Caroline, lady Anabelle a pak lady Lucii?!
Historické romány mám moc ráda, o to více jsou to příběhy o lásce. V tomto příběhu jsem si všimla několika podobností s Pýchou a předsudkem. Zatímco zmiňovaná nádherná klasika je jemná jako pírko, Rebelky jsou moderní erotickou romancí odehrávající se v jiné době. Ovšem i přesto vám je mohu doporučit. Čtení jsem si užila a určitě se ráda pustím do dalších dílů.

24.05.2022 4 z 5